Jump to content

Photo
- - - - -

Omražene jezičke pojave

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
524 replies to this topic

#511 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,985 posts

Posted 06 February 2016 - 19:36

...

@ cmix

Au!
Isprepadah se!
:ajme:
Pa normalno da 'ne ostavljam'.
Danas mi se hoce 'ovako' - a sutra mi se hoce 'onako!'
(sto rece neki 4umski lik - 'los je onaj filozof koji ne vredja tudja osecanja'!

Ili kako sam jednom rekao - ima da me 'rebne EDB', posto mi u kuci stalno gori svetlo, posto se hodajuci po stanu trudim da nekoga sa 4uma 'ne ugazim'!)
:ajme:
Gde pise da je to 'zabranjeno / nepravilno'?
Mozes li ti da zamislis da svi anglofoni - bilo gde - njacu 'BBC english'?
:-1:
Ili u ovu sVrBiju, svi udaraju 'vuk_draskovicevsko otezanje'! 
Hercegovacko? 
A gde mu je to?
'Pravilno?'
:krsta:
Znaci, zamislimo - ja sam neki tzv. 'lektor' / 'urednik' i neko mi donese tekst.
(i tu se ja ispostavim - 'hanibal_lektor' - da prozdirem tzv. 'nepravilne!?'
Pa i one jadne naocarce - sve sa iritantnim 'bora_jovicevskim_kragujevAckim / iliti m_miskovicevskim 'stopanjskim / krusevackim' aksanom!?
I ja to 'iscistim / uredim' do otezavajuceg i zavijajuceg, 'pravilnog', vu_dr. / daninog knjizevnog jezika'?
:tired:
Si gledao onog nesretnika 'Ramboa' sa govornom manom?
A zamisli samo tri najveca holivudska 'frfljavca' sa ocajnom dikcijom / nepravilnim govorom!?

M. Brandoa, R. Burtona i 007 / Conerija?

Tek kako oni nisu govorili 'pravilno'!
"Shaken, not stirred" 
:+1:

Govoreci ovako - ti lisavas lika / likinju nekog 'karaktera', neceg sto ih cini osebujnim.
Zamisli samo da svi, ali bas svi - njacu isto?
:angry:
Sorry - a sta ce ti to?
(kasnije cu, dole na e-novinama, napisati nesto o tome kako ja sebi dozvoljavam da govorim jezikom koji mi se hoce i da me zabole uvo za 'pravilnost', sto je samo umberto_ekovski 'kulturni ur_fashizam'!

Kod mene svako moze da govori kako hoce!
I ti, pa i 'vr!
:whistle:
Zato sto mene ne brine 'kako' neko govori, vec 'sta govori'.

Pa najavljivacicu vremena, u 'maloj crnoj haljini' s pocetka februara, koja palamudi kako ce - 'radujte se, radujte se ...!' temperatura biti oko 14-15'C vidim kao elementarnu sVrBovsku mitsku glupacau, koja ponavlja ono - 'sVrBin se ne greje na vatri, on se sa njom mitski razgovara', koju bih momentalno isterao sa 'televizije', no pre toga joj objasnio da je svetski problem u gripu!

Ili drugu tupacu na 'sportskim vestima' - ona je u besedi sa nekakvom 'selektorkom' zhemske reMprezentacije reckla nesto oko 'uspeha' - ... 'trc-prc, kenj-kenj, ser-ser' - ako bog da!
Pa, spodobo smorna - niko te nije tamo postavio da 'bog da' - vec da potrvrdis uspehe svojim znanjem!

No, samo pogledaj govor reklama za tzv. 'mobilne / bankarske kredite'!
Jedina je uteha sto su reklamerski debili pravili reklame za potrosacke debile.

A ti kazes - 'norma'?
:puke:

Znas li sta je 'morma'?
To je kad se 'strucnjaci' jednom godisnje, 'o tudjim parama' negde skupe - ranije je to bila 'fensi Istra / Dalmacija' pa se dogovore, a danas je to neko 'etno selo / pecina u sVrBiju', i jos mole boga da im put bude placen, pa kuci dopeljaju neke sitne pare za decu.

'Jezicki normativizan'?
:blink:

...

Edited by Kinik, 06 February 2016 - 19:45.

#512 cmix909

cmix909
  • Members
  • 742 posts

Posted 07 February 2016 - 10:27

... Govoreci ovako - ti lisavas lika / likinju nekog 'karaktera', neceg sto ih cini osebujnim...

Prica mi ovih dana jedna osoba kako je prodavacicu pitala za neki model cipela da li su nepromocive, a ona nije znala sta to znaci. A ja sam sreo lektorku koja me je ispravila kada sam pomenuo Vujakliju; cutao sam na primedbu da se radi o Vukajliji. Mozda obe one govore da su u svom poslu 'najbolje ikada', ali sumnjam da bi to bio izraz njihove osebujnosti, individualizma, nekonformizma, nepostovanja autoriteta, umetnicke slobode, kreativnog duha, zakljucivanja da je tako logicki u redu...  ili dugogodisnjeg boravka u UK. Naprotiv, u najvecem broju primera rec je – izvinjenje Alexu, Griffinu i deci – o papagajskom podrazavanju i svemu sto uz to ide. To je ovde za omrazu, a ne samo odstupanje od aktuelnih pravila iz jezickog Sluzbenog glasnika. (Pa kad pomenuh normu, to je upravo bilo slobodnije koriscenje reci, a ne pozivanje na DIN ili GOST.) Naravno, i obaranje kriterijuma u stampi, prosveti i itd. Jedan je Tarzan, a i Citi svaka cast, ali bih ipak nekog drugog postavio za spikera.

Attached File  Norma.jpg   49.69KB   9 downloads

#513 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,985 posts

Posted 10 February 2016 - 01:59

...

>> ... prica mi ovih dana jedna osoba kako je prodavacicu pitala ... << 

1.
Kupujem ja u jednom mini-marketu vakuumsko pakovanje dimljenog lososa i pitam prodavacicu - a odakle vam je ovaj losos?
A ona kao iz topa - 'iz zamrzivaca'!
;)
Tu bio gazda, pa je ispravio - iz Kanade.
A posto sam bio redovna musterija - ova sirotica da se razbije od objasnjenja / izvinjenja, gde sam je umirio - nemojte, ja sam kriv, bio neprecizan.
:lol+:  

2. Dodjem ja jedne godine u 'sekretarijat' radionske firme gde sam radio u trazim da mi potpisu za kredit - naime, kupujem recnik Matice srpske iz NS u 6 tomova. 
Izadje glodur (glavni odgovorni urednik), potpise, pita sekretaricu - imamo li mi to?
Nemamo.
Glodur meni - i firmi da uzmes.
OK.
Danas cu da svratim, no sutra bih zamolio za sluzbeni auto - nije lako poneti taj teret.
:whistle:
Moze.
Bio neki pristojan lik, iako me nije 'ljubio' (za kinizam), no za knjige je uvek bio spreman da se izduzi.
Sve se to posle raskralo.
:evil:  

3.
Sretao sam / sudarao se sa lektorima / lektorkama koji su radili svasta.
Od 'ciscenja kuce' pa do 'teniskih trenera'. 
Fini ljudi.
Neke bih unajmio da nesto pisem, a neke ne bih.
Mislim - ima ih, ko kusih pasa, no skromnog znanja.
Nazalost.

-----------------------------

Procitao ono tvoje, pa onda pomislim - da mu napisem ili ne?
I tako par dana.
Kazem - ajde da mu napisem.

Znaci - ja odlucujem na kom jeziku govorim i kako.
Zabole me za 'pravilnost / normu'.

Smesan mi je tzv. 'knjizevni jezik'. 
Koliko vidim to se ovde pretvara u neko otegnuto grgoljenje / mrsomudjenje vukojebinskih hercegovackih / montenegrinskih blebetala / spodoba.
Ne govorim tako, ne mislim tako - oko te tudje zemlje me samo interesuju neke turisticke lepote / duvan.

'Ako neko pogleda film 'Godzilla' unazad - videce gustera koji izlazi iz Okeana, dize zgrade i gradove i uz 'moon-walk' odlazi u Okean!'
:+1:
Vise puta sam ovde napisao - ako je neko bas toliko potresen 'govorom / izgovorom', pa cak do 'omraze' - ne bih da mu se mesam u hobby.
Verovatno ima previse vremena / 'osecanja', sto pozdravljam - no mi je apsolutno svejedno.

Dole sam naveo neke cinjenice - pa mogu zamisliti paniku pristalica 'pravilnosti / normativizma.
;)
Imao sam medju poznanicima par njih sa inklinacijom prema lingvistici / stilistici, pa sam video koliko im je bitna matematika.
Nema potrebe da na mene racunaju, iako sam matematiku znao bolje od njih.

A zasto si ti odlucio da 'uzgajas omrazu'?
Zar to nije poveci gubitak vremena.
Sto rece jedan pesnik: zasto uzgajati crva u jabuci, umesto konja za trku!?'
:rotflmao:
Evo tih sjajnih ideja o jezicima

-------------------------------

Na Zemlji se govori na 7000 jezika, a skoro na 12% - preko 840 - govore stanovnici Papue - Nove Gvineje

Ako odlucite da podignete pare u bankomatu u Vatikanu - mozete to uciniti i na latinskom.

Oko 40% blizanaca stvaraju i koriste razne oblike sopstvenog jezika - kriptofazije

@ - na ruskom 'kucence', na jevrejskom 'strudla', kod kazaha 'mesecevo uvo'.
Ali, cesce ga nazivaju - 'monkey'

(pa onda nekome diktiras: cmix909, majmun ... i ostatak)
:lol+:

Da bi se pravilno izgovorila ruska fraza 'я люблю вас' / volim vas, englezima se u udzbenicima savetuje da izgovore nesto najpribliznije - 'yellow blue bus'
(trebao bih da pronadjem na Net-u V. Hlebnjikova i njegove eksperimente oko reci 'люблю'. Sve nacisto 'nepravilno / van norme'. On bi doneo u redakciju svoje stihove u jastucnici, izbunario nesto i rekao - a dalje nastavite kako hocete ... Siromasak, umro je od tifusa)

Stanovnici ostrva Bugenvil u Tihom Okeanu govore na jeziku 'rotokas' - koji ima svega 12 slova.

Najduza abeceda je kmerska (Kambodza) - 74 slova

Jezik 'taki', na kome govore aborigeni Francuske Gvineje ima samo 340 reci

Sonde Voyager-1 i Voyager-2 lansirane '77. godine imaju na sebi zlatne plocice sa pozdravima na 77 jezika

Najvise drzavnih jezika postoji u JAR - 11

Prema knjizi Ginisa najkomplikovaniji jezik je abazinski kojim govore stanovnici Karachajevo-Cherkesije / Карачаево-Черкессия na Kavkazu koji se smatra za 'kosnicu naroda'

Slovo 'O' postoji u 65 jezika u svetu

U francuskom jeziku 'O' se moze izgovoriti na 13 nacina

(valjda toga bude jos)
:o

...

#514 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,091 posts

Posted 10 February 2016 - 10:44

Ima ljudi koji ruzno govore iako im je sintaksa formalno pravilna. Ta ruznoca – u biti, bioloska dimenzija - zraci kroz sve i nadjacava sve formalne slojeve izgovorenog. A i napisanog. Pogledajte samo kad ljudi pisu – koliko god da je sve pravilno nacifrano, uvek kroz to stize poruka koja daje taj neki ton kome je jezik samo postar. Formalne jezicke "neprijatnosti" mogu da se isprave. Ove druge ne. Jezik je mega deo naseg identiteta tako da to nista nije cudno. 

Te omrazene pojave nema jedino u kompjuterskom/programskom jeziku.

#515 cmix909

cmix909
  • Members
  • 742 posts

Posted 10 February 2016 - 19:52

A zasto si ti odlucio da 'uzgajas omrazu'?

Odgovara mi telegrafsko izrazavanje (licna osebujnost), a ne mogu da sve sto bih o ovome imao da izjavim zipujem u tri reda – otud i razni nesporazumi, odnosno hvatanje za Morzeovu azbuku, ali nazirem i neke kontradikcijice.

Jos samo ovih nekoliko sitnica iz iskustva...

Spoiler

#516 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,279 posts

Posted 11 February 2016 - 12:19

Ima ljudi koji ruzno govore iako im je sintaksa formalno pravilna.

slazem se, ima kod orwella, cini mi se 84.nesto na tu temu, ne mogu tacno da citiram, odusevljavala sam se tom recenicom jos kao klinka...

uglavnom, kaze da je taj jedan cata pisao bez greske, pravilnim rukopisom nepismenih...naravno metafora je u pitanju,

ali sjajna.

edit.e

Edited by Mama_mia, 11 February 2016 - 12:20.

#517 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,985 posts

Posted 15 February 2016 - 18:34

...

... otud i razni nesporazumi, odnosno hvatanje za Morzeovu azbuku ... 

... takodje, nikada nisam bio u stanju da prepricam hronoloski bilo sta iz lektire duze od Crvenkape ...

... sad istraumiran idem okolo i radim drugima ono sto su one meni ...

Pa, sto ne rece odmah - ne bih te deranzirao!

Setih se jednog svog davnasnjeg bliskog poznanika (vise nismo) i njegove tuzne price.
Taj je bio kroz citavu skolu apsolutni odlikas, a tek na fakultetu!
(jedan od par njih sa preko 9.9)

No, vrlo traumaticnog iskustva.
;)

Kaze - ucim u parku do 02h jutra (imali prenaseljen stan) odem ujutro polunaspavan u gimnaziju, cimne me nastavnica i da '4'!
A neki lik, onako, razredna barabica / pesnik / mangup - dodje na 2 cas i pravda se da je sanjao da igra fuzbalj betonskom loptom, pa se povredio, nije mogao da ustane i - opravda ga nastavnica!

Koliko je taj moj ex_poznanik ponistio ispita na fakultetu - bio je poznat po tome!
Opet neki licni bes - njih par 'ribica' sa italijanskom sminkom trepcu okicama i dobiju '10', a njega profa muci skoro sat i hoce da mu da '8'!

Kada je sve to zavrsio - nikada nisam video odlikasa da se toliko mucio / patio (stekao zdrastvene probleme) - bira specijalizaciju i izabere tzv. 'gramatiku / lingvistiku / matematiku'. 
:blink:
Pa mu kazem - jesi ti normalan - zar pored toliko drzavnih stranih instituta da se u ovoj vukojebini bavis 'gramatikom / lingvistikom'? 
A on se samo zacrveni - to mu je bio . i kaze - pa necu valjda da uzmem knjizevnost koju svako tumaci kako mu se hoce!?
:(
Zaista - njegov fakultet, poslediplomske, doktorat i radno mesto za koje se borio kao lav - to je bila istinska kalvarija!

No, tako je to kad neko hoce da 'pravilno ispravlja nastavnika'.

PS.
Najbolji mu je fazon sa letovanja.

Cita on neko podeblje knjizevno delo / knjizurinu i stalno uzdise. A ono mi, kao, pecamo.
Ja leskarim u nekom vrbaku, pljuckam cigar i redovno vadim dve flajke (belo vino + kis. voda) iz prenosnog frizidera sa ledenim uloscima - spricerisem se.
Pa ga pitam - sto uzdises?
Kad ce on: kad bi ti morao da citas - i ti bi!
Sta to, pitam ja (a pravim se - prepoznao knjigu / video naslov). 
Rece on.
Na sto cu ja - pa ja sam to citao.
Kako - sav zgranut!
Eto tako, uzeo i procitao!
Nemoj me palis?
Evo da te ne palim - onaj lik je onom rekao to i to, a glavni zaplet je oko ... 
Ostao je bez reci!

Kako neko dobrovoljno, bez prinude moze da procita nesto sto je za njega bila 'knjizevna inkvizicija' na jedno 600 str. !?
:lol:

No, znaci - ti bi nama nesto da pises o 'osveti odlikasa'!?

quelle horreur!
:P

Interesantno - ja sam pisao sastave besprekorno, pa znao i gramatiku (ne S/H - nikada me nije zanimala!) i sa nastavnicama uvek imao friendly odnos. Upravo zato sto nikada nisam insistirao na 'pravilnosti' vec na luckastom kinizmu. Kad me jedna izvede pred tablu, da pred citavim odeljenjem obecam da vise necu kasniti, a ja kazem: ne mogu!
On zgranuta - a zasto?
Pa zato - a sta ako se sutra uspavam / pokvari se budilnik?
0:)

Doduse - gramatiku me naucila jedna druga nastavnica koja me je redovno sacekivala posle casova i vodila u svoj kabinet, gde bih odradio 4-5 pismenih vezbanja.
(pre toga je preko mene roditeljima poslala zapecaceno pismo, da im prevedem gde gubim vreme i da ne brinu - oni su bili sretni).
Tako da sam kroz dve godine znao gramatiku i bio pismen bolje nego 'nejtivni'.
A i danas sam.

Ali njoj je bilo lako - posto sam trosio knjige kao mecava, pa kad negde zapnem a ja pokusavam da se setim - kako je to bilo / izgledalo u knjigama?
Bili su joj interesantni moji slobodni sastavi. 
A posto sam bio klinja, ponekad nisam mogao da ukapiram da je to sto pisem - nasledje drugacije, anahrone / istorijske gramatike, pa mi ona uz smej kaze - poceo si da pises kao XYZ pesnik (recimo ... Bajron)? A gde si nasao te reci?
Pa ja priznam.

Pisijada.

Taman posla da si se uzoholio, ili nesto drombuljao - morao si da budes 'upijaci papir'.
No, to je druga skola.

Tamo nije bilo razobrucene 'hajducije' / zlobne 'pritvornosti'.
:angry:

...

#518 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,753 posts

Posted 18 February 2016 - 10:29

Ali ako ne govoris "Oxford English" onda si "seljak" ....u tome je vic!

...
Mozes li ti da zamislis da svi anglofoni - bilo gde - njacu 'BBC english'?

....

#519 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,091 posts

Posted 19 February 2016 - 16:56

Ali ako ne govoris "Oxford English" onda si "seljak" ....u tome je vic!

Vic je u tome da nije (bilo) dovoljno foneticki ugladiti Elizu Doolittle.

Speech bez manner ne pomaze puno. Mada, ni to nije sve.

Ipak moze da se desi dilema - prodavati cvece ili prodati sebe? ;)

Spoiler

#520 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,753 posts

Posted 20 February 2016 - 05:05

Vic je u tome da nije (bilo) dovoljno foneticki ugladiti Elizu Doolittle.

Speech bez manner ne pomaze puno. Mada, ni to nije sve.

Ipak moze da se desi dilema - prodavati cvece ili prodati sebe? ;)

Spoiler

Ipak : Oxford English je Oxford English! Ili "Posh Accent" - jezik engleske aristokratije.

#521 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 433 posts

Posted 03 March 2016 - 14:39

U srbijanskim listovima odnosno elektronskim medijima cesto puta se rabi muski rod za poziciju koju obnasa zena, npr. "Direktor skole Zeljka XY..." <_< . Licno to smatram diskriminirajuce spram zenama i ne vidim razlog da se ne napise "Direktorica skole Zeljka XY...".

#522 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,579 posts

Posted 03 March 2016 - 18:35

U srbijanskim listovima odnosno elektronskim medijima cesto puta se rabi muski rod za poziciju koju obnasa zena, npr. "Direktor skole Zeljka XY..." <_< . Licno to smatram diskriminirajuce spram zenama i ne vidim razlog da se ne napise "Direktorica skole Zeljka XY...".

To nije nista novo.

U srpskoj varijanti je jos odavno (nekoliko decenija, mozda i vise) uobicajeno da se nazivi zanimanja i funkcija kao sto su direktor, dekan, hirurg, inspektor, rektor, akademik, arhitekta, dramaturg itd. (spisak je dugacak) ne menjaju po polu, bez obzira na to da li ih obavlja muskarac ili zena.

Meni to ne deluje kao diskriminacija, jer ne bi trebalo da je bitno koji je pol osobe koja tu funkciju ili zanimanje obavlja.

Mozda su pravila drugacija u drugim drzavama u kojima se govori srpskohrvatski.

Edited by yossarian, 03 March 2016 - 18:37.

#523 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,091 posts

Posted 04 March 2016 - 11:52

Licno smatram da je ovo diskriminirajuce spram padeza. ;) 

#524 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 433 posts

Posted 04 March 2016 - 12:44

Licno smatram da je ovo diskriminirajuce spram padeza. ;)

Ooops! U pravu si :lol+:

#525 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,091 posts

Posted 04 March 2016 - 13:40

Ooops! U pravu si :lol+:

A ono za titule ... 

To je samo gramaticki rod. Titule bi trebale da budu bespolne. 

Samo, to treba da se rascisti u glavi a ne u jeziku.

Doduse, ima i gorih stvari. 

Ima nekih gender fixiranih koji vode gender borbe preko "she", "woman", "female", "human" ... misleci da je u pitanju neka patrijarhalna konspiracija. :D