Jump to content


Photo
- - - - -

Omražene jezičke pojave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
524 replies to this topic

#481 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 03 September 2010 - 15:27

E da, dobro me podseti poslednji post sa nedoumica, *mrzim*!!!! nemenjanje po padežima stranih ličnih imena.


Dobar je onaj film sa Tom Henksom, jel ste gledali novi film Klint Istvuda, super je muzika Majkl Džeksona, itd itd


:)


A interesantno je i da se ne sećam da sam čula "dobar je novi film Leonardo di Kapria", nego tu već bude kako treba.
Kao ni da postoji slični problem sa ženskim imenima (nije dobar film sa "Andželina Džoli" nego ipak sa "Andželinom Džoli", itd)

Možda je suglasnik na kraju /stranog/ imena iz nekog razloga problematičan?

#482 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 September 2010 - 20:47

E da, dobro me podseti poslednji post sa nedoumica, *mrzim*!!!! nemenjanje po padežima stranih ličnih imena.


Dobar je onaj film sa Tom Henksom, jel ste gledali novi film Klint Istvuda, super je muzika Majkl Džeksona, itd itd


:)


A interesantno je i da se ne sećam da sam čula "dobar je novi film Leonardo di Kapria", nego tu već bude kako treba.
Kao ni da postoji slični problem sa ženskim imenima (nije dobar film sa "Andželina Džoli" nego ipak sa "Andželinom Džoli", itd)

Možda je suglasnik na kraju /stranog/ imena iz nekog razloga problematičan?


Huh Amelija, dobro primeceno, svaka cast.

#483 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 September 2010 - 19:43

...


"njihovi najmiliji"

...

#484 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 September 2010 - 20:15

vidis meni na primer mnogo vise para usi i oci to sto svi mladi pocinju da koriste sve vise americkih izraza u govornom jeziku.

evo ti ovo tvoje hejt,hejt,hejt je meni sto puta gore nego bilo koja novokomponovana rec sa ulice.

muka mi je od vas sto LOL-ujete,WTF-ujete sto govorite "actually" i tako te gluposti.

to unistava srpski jezik.

Ti bi na naucom osnovu egzamplirao nesto? To su ti nove srpske akademske reci, s'njima si sasvim zadovoljan, ali hejt, hejt, ili lol ti nisu u redu. To si hteo da kazes?

Edited by mrd, 04 September 2010 - 20:16.


#485 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 September 2010 - 19:13

Ti bi na naucom osnovu egzamplirao nesto? To su ti nove srpske akademske reci, s'njima si sasvim zadovoljan, ali hejt, hejt, ili lol ti nisu u redu. To si hteo da kazes?


Ne vidim sto je "hejt" (sve lepo fonetski napisan) ista vise americki nego engleski, ali ajde. Ljudi koji na forumu cesto koriste LOL/WTF i actually, mozda ceo dan tako pricaju, pa im, jer je web (sic!) slobodan i neformalan, prelazak sa jednog na drugi jezik mozda nije automatski. Ne vidim sto bi to unistavalo srpski jezik - ljudi koji znaju srpski ga i dalje znaju, i razumeju se sa drugim ljudima koji govore srpski. Ako je u pitanju knjizevno stvaralastvo, nesto ne verujem da ce pisati poeziju sa LOL/WTFom....

#486 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 September 2010 - 19:49

s'njima


E, već neko vreme hoću da te pitam, zašto uvek pišeš "s" sa apostrofom, a posle bez razmaka?

Prvo, taj predlog ima dva oblika, "s" i "sa" (kao i "k/ka", "kad/kada", "sad/sada", itd, itd) tako da apostrof uopšte nije potreban.
Drugo, čak i da jeste morao bi posle razmak (npr "odma' dolazim", a ne "odma'dolazim").
A treće, čak i da je pravilno - kako te ne mrzi :)

#487 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 21 September 2010 - 22:48

A treće, čak i da je pravilno - kako te ne mrzi :twak:

A zamisli tek da ga ukucavaš svaki put kad se loguješ :) (kakav mazohista treba da budeš pa da smisliš nick s apostrofom...)

Ali da, apostrof ide onda kad je "progutano slovo". "S", koliko znam (a možda ne znam, ispravite me ako grešim) nije skraćeni oblik od "sa", već mu je ravnopravan.

Evo moje liste:
stoga - s'toga ( -_- )
istoriski
najače

(nastaviće se..)

#488 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 21 September 2010 - 23:54

A zamisli tek da ga ukucavaš svaki put kad se loguješ :) (kakav mazohista treba da budeš pa da smisliš nick s apostrofom...)

А зашто не би употребила опцију да останеш трајно улогована? -_-

#489 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 17 November 2010 - 10:07

Ne vidim sto je "hejt" (sve lepo fonetski napisan) ista vise americki nego engleski, ali ajde. Ljudi koji na forumu cesto koriste LOL/WTF i actually, mozda ceo dan tako pricaju, pa im, jer je web (sic!) slobodan i neformalan, prelazak sa jednog na drugi jezik mozda nije automatski. Ne vidim sto bi to unistavalo srpski jezik - ljudi koji znaju srpski ga i dalje znaju, i razumeju se sa drugim ljudima koji govore srpski. Ako je u pitanju knjizevno stvaralastvo, nesto ne verujem da ce pisati poeziju sa LOL/WTFom....


Evo onda premijerno:

Kad je bio mrak,
kad je bio mrak,
pojurila macka misa
cak, cak, cak,
pojurila macka misa
cak, cak, cak.

A dal'ga je progutala,
il'ga nije progutala,
to ni ona nije znala,
jer je bio mrak,
jer je bio mrak...
WTF!?


:lol+:

Edited by Upekkha, 17 November 2010 - 13:57.


#490 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 19 November 2010 - 17:25

vidis meni na primer mnogo vise para usi i oci to sto svi mladi pocinju da koriste sve vise americkih izraza u govornom jeziku.

evo ti ovo tvoje hejt,hejt,hejt je meni sto puta gore nego bilo koja novokomponovana rec sa ulice.

muka mi je od vas sto LOL-ujete,WTF-ujete sto govorite "actually" i tako te gluposti.

to unistava srpski jezik.

srpske skraćenice - УОС (umirem od smeha), ШКК (šta koji kurac), ВСППОС (valjam se po podu od smeha)........nastaviće se.

Edited by nevidljivi, 19 November 2010 - 17:26.


#491 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 20 November 2010 - 11:32

srpske skraćenice - УОС (umirem od smeha), ШКК (šta koji kurac), ВСППОС (valjam se po podu od smeha)........nastaviće se.

:lol+:

#492 auroraborealis

auroraborealis
  • Members
  • 4 posts

Posted 22 November 2010 - 14:37

Da li je ispravno govoriti (s) mrazom ili mrazem? Cesto se moze cuti u izvestajima o vremenskoj prognozi i jedno idrugo.
Npr: "jutro ce biti sveze sa slabim mrazem (-om)"


Mislim da takodje nije ispravno reci "dogovorili smo se oko toga", vec dogovorili smo se o tome, ili slicno. To je konstrukcije preuzeta iz engleskog jezika (talk abaut) ali se sve cesce upotrebljava i u obicnom, i u sluzbenom govoru.

#493 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 23 November 2010 - 18:10

Ima li jos neko koga iritira mesanje "kuda" i "kamo?" Kad neko pita "kuda (= kojim putem) si krenuo, a misli "kamo (= na koje mesto) si krenuo?" Isto, mesanje "kamo" i "gde." "Gde si krenuo?" E, krenuo sam ovde i odavde. :lol+: A kamo idem, to je vec drugo pitanje... :)

#494 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 November 2010 - 21:38

...

"Kuda / kamo"?

"Ovo nas sad prekida"!

Youtube Video ->Original Video

...

#495 golozlo

golozlo
  • Members
  • 17 posts

Posted 10 December 2010 - 03:26

Mene opasno iritira tzv. "Dakanje" , tj.hiper dakanje!

Uskoro će na televiziji i uopšte kod ljudi biti kao što Šojić iz Tesne Kože kaže:"E pa neće da može" umesto "Neće moći"!!

Edited by golozlo, 10 December 2010 - 03:27.