Jump to content

Photo
- - - - -

Omražene jezičke pojave

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
524 replies to this topic

#31 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 15 May 2008 - 13:05

m4 n3m4t3 v1 p0jm4 5t4 j3 um3tn1ck4 51080d4.... :rolleyes:

edit: slucajno sam umesto 8 stavio B...

Edited by NenadMM, 15 May 2008 - 13:06.

#32 new media

new media
  • Members
  • 67 posts

Posted 15 May 2008 - 15:24

Ja ovde dole probala da informišem da se ne kaze iselenje, ali je komentar obrisan :rolleyes:

#33 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 15 May 2008 - 17:16

ja mrzim nepismenost.. nepoznavanje opste gramatike...
na primer, najvise me nervira pogresna upotreba instrumentala, tj njegova upotreba sa predlogom SA
i to ne samo na netu, vec svugde, u reklamama, u emisijama, cak i obrazovnim, znaci ne mogu da poverujem kolko skolovanih novinara ume da se smeje juznjacima kad pogrese neki ocigledan padez, a kad je manje ocigledno kao da se nije ni pogresilo...
isto me nervira sto gomila ljudi pogresno pise reccu ne.. na primer spojeno sa glagolima a odvojeno od prideva.. uzas
mrzim kad neko koristi pridev uzasno u pozitivnom kontekstu, na primer uzasno lepo.. tolko lepo da mi se dize kosa na glavi
i preterana upotreba reci ekstra! ekstra je prilog, ne pridev! to je isto kao kad bi svi govorili jako je vrlo... e bas je vrlo, e..

al kapiram da je skolstvo krivo, uglavnom...

#34 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,293 posts

Posted 15 May 2008 - 17:30

ja mrzim nepismenost.. nepoznavanje opste gramatike...
na primer, najvise me nervira pogresna upotreba instrumentala, tj njegova upotreba sa predlogom SA
i to ne samo na netu, vec svugde, u reklamama, u emisijama, cak i obrazovnim, znaci ne mogu da poverujem kolko skolovanih novinara ume da se smeje juznjacima kad pogrese neki ocigledan padez, a kad je manje ocigledno kao da se nije ni pogresilo...
isto me nervira sto gomila ljudi pogresno pise reccu ne.. na primer spojeno sa glagolima a odvojeno od prideva.. uzas
mrzim kad neko koristi pridev uzasno u pozitivnom kontekstu, na primer uzasno lepo.. tolko lepo da mi se dize kosa na glavi
i preterana upotreba reci ekstra! ekstra je prilog, ne pridev! to je isto kao kad bi svi govorili jako je vrlo... e bas je vrlo, e..

Meni smeta mnogo vise stvari u pisanju nego u govoru. Grafomanija. Naravno, ne mogu da se setim svih primera. Neki mi upravo padaju na pamet. Kada ljudi ne stave razmak posle zareza, tacke ... Takodje, kao sto kazes, neznanje sta se pise zajedno a sta odvojeno. Upadljivo mi je.

Edited by cyberwor/L/d, 15 May 2008 - 17:31.

#35 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 15 May 2008 - 20:54

kao na primer onaj nepismen stih (iz inace lepe pesme bajagine):

poljubi me, dotakni me usnama,
sa usnama
k' zgazenim tresnjama.

bilo bi bolje da je umesto "sa usnama" kazao "tim usnama" jer bi time odrzao ritam (jedan slog) i ne bi napravio gramaticku gresku.

Edited by mango, 15 May 2008 - 20:58.

#36 Medica

Medica
  • Members
  • 22 posts

Posted 15 May 2008 - 23:58

a kako se cini '' trebamo, trebate'' u znacenju ''potrebno je'' ?
i da, kada ''ruzicasti novinari'' govore '' cak, sta vise '' potpuno samouvereno
i kao vrhunac... njeno velicanstvo ''MOJA MALENKOST''

#37 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 16 May 2008 - 00:29

Ja ne volim kad cujem da ljudi izostavljaju "a" u perfektu - "usto", "plivo", "posto" ... U svakodnevnom govoru mi ne smeta toliko, koliko u poslednje vreme to cujem na TV-u i to od nasih poznatih novinara/novinarki, politicara (Tadic mi "upo" u usi posebno) i ostalih koji bi bar trebali da govore pravilno, bar u javnosti... To mi tako zapara usi svaki put.

#38 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 May 2008 - 04:13

a kako se cini '' trebamo, trebate'' u znacenju ''potrebno je'' ?
i da, kada ''ruzicasti novinari'' govore '' cak, sta vise '' potpuno samouvereno
i kao vrhunac... njeno velicanstvo ''MOJA MALENKOST''

ne znam, meni to ne smeta.

mislim takodje da se upotrebljava u raznim dijalektima nasih naroda i narodnosti, i da - ne znam - potrebno je da prihvatimo postojanje rechi "trebamo" i "trebate" :rolleyes:

#39 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 16 May 2008 - 10:11

Meni smeta ''jer'' umesto ''je l'' koje se inace pise odvojeno i to niko tako ne pise :huh: '' Ne znam'' vecina pise zajedno.....'' U vezi toga'' a ne ''u vezi sa tim'' svi koriste. Ma ima toga koliko hoces.... mada ljudi se uvrede kad ih ispravis, sto je pogresno. Ako vec pogresim, ja sam zahvalna da me bilo ko ispravi, tako da ako uocite gresku :rolleyes:.....

Edited by Blue Lady, 16 May 2008 - 10:11.

#40 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 16 May 2008 - 13:31

Требаш да одеш у продавницу :rolleyes:

Иначе, приметио сам и масовно изостављање наставка "-х" у аористу, па тако добијемо "Ја му реко". (Пошто је то изговорила девојка, то није сажимање а и о радног придева, не, не).

Код новинара ме излуђује следећа појава: "Председник Србије, Борис Тадић, је рекао..." А тек када у Блицу раставе реч на крају реда тако што љ поделе на l-j. И то се константно дешава.

#41 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 16 May 2008 - 13:35

Још и ово да додам. Не знам да ли сте приметили, али у последње време (кад рекох последње време, запрепашћујућа количина људи не разликује значење речи "задње" и "последње") често ми постављају питања по следећем обрасцу:
- Си купио?
Онда ја одговорим:
- Сам купио.
И то никоме не звучи чудно.

И још једна масовна грешка: свако се са сваким слаже, а нико ни с ким није сагласан.

#42 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 May 2008 - 15:48

Требаш да одеш у продавницу :rolleyes:

Иначе, приметио сам и масовно изостављање наставка "-х" у аористу, па тако добијемо "Ја му реко". (Пошто је то изговорила девојка, то није сажимање а и о радног придева, не, не).

Код новинара ме излуђује следећа појава: "Председник Србије, Борис Тадић, је рекао..." А тек када у Блицу раставе реч на крају реда тако што љ поделе на l-j. И то се константно дешава.

izvini ali sta je pogresno sa "Председник Србије, Борис Тадић,..."

#43 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 May 2008 - 15:49

Још и ово да додам. Не знам да ли сте приметили, али у последње време (кад рекох последње време, запрепашћујућа количина људи не разликује значење речи "задње" и "последње") често ми постављају питања по следећем обрасцу:
- Си купио?
Онда ја одговорим:
- Сам купио.
И то никоме не звучи чудно.

И још једна масовна грешка: свако се са сваким слаже, а нико ни с ким није сагласан.

I ja to tako archim.Pocinjem recenicu sa "si kupio" :rolleyes: Si bio,si cuo?

Odgovaram sa "aham" ili "ma jok" :)

U govornom jeziku.. Novi trend breeeee :huh:

#44 Urbanista

Urbanista
  • Members
  • 68 posts

Posted 16 May 2008 - 17:55

m4 n3m4t3 v1 p0jm4 5t4 j3 um3tn1ck4 51080d4.... :huh:

Zar ima i ovog?! :rolleyes:

#45 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 May 2008 - 18:09

izvini ali sta je pogresno sa "Председник Србије, Борис Тадић,..."

Ja bih rekla da se radi o cistom pleonazmu. Ili je predsednik Srbije ili je Boris Tadic :rolleyes:

Samo josh fali da pishu (kazu) gospodin predsednik Srbije ,Boris Tadic

Pa valjda znamo ko nam je predsednik.

Bilo bi malo blesavo kada bi CNN rekao Mr.Dzordz Bush,junior, president of USA jutros
frsutukovao samo grejprut jerbo je na dijeti ili bio tamo,vamo.

Josh blesavije bi mi zvucalo to isto za Shvarcenegera.

Kaze se obicno "nash predsednik,nash guverner,gradonacelnik" ili se samo
ime predmetnih navede.