Jump to content

Photo

Priznanje ili nagodba?

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#16 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 05 October 2002 - 16:31

U prolazu:
Nije, boga mi, Elle, ona jedina niti prva. Prije nje krivicu su priznali Erdemovic i jos jedan tip (ime sam mu zaboravio) sto je bio strazar u nekom logoru.

pa, ona je prvi politicki lik koja je svoj zlocin priznala. zato je izuzetak. mislim da nam jos nije sasvim jasno koliko je ovo sto je ona ucinila bitno.

Dubravka
Nije- nego! Videce se uskoro, posto joj sudije izreknu kaznu.

ako za progon na političkim, rasnim i verskim osnovama plavsiceva dobije ista manje od onog sto za nju prakticki znaci dozivotnu robiju, hag definitivno gubi svaki smisao. ukoliko je ona to priznala, ja ne vjerujem da tuzilastvo tu moze nesto uciniti. kaznu izrice sud, a ne tuzilastvo. sud je vec jednom nekom generalu vojske rs nakon njegove zalbe na presudu, istu preinacio u mnogo strozu. nesto mi se ne cini da je sud spreman tim vecim facama gledati kroz prste. no vidicemo, mozda i nisam u pravu.

#17 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 05 October 2002 - 23:42

drazen:
“...ukoliko je ona to priznala, ja ne vjerujem da tuzilastvo tu moze nesto uciniti. kaznu izrice sud, a ne tuzilastvo...
...nesto mi se ne cini da je sud spreman tim vecim facama gledati kroz prste.”

Prvo sto mi je u celoj prici bilo cudno je da je 7 preostalih tacaka optuznice povuceno. Eto, kao oseca se krivom za OVO, a sve ostalo – “puj pike ne vazi”! Ne znam tacno kako glase te ostale tacke optuznice, ali je skoro nemoguce da se OVO bas ni sa jednom drugom ne preplice i nije u vezi. Ali to se prilikom nagodbe tako bas i radi, odabere se ono sto moze najbolje da se uklopi u dill.
drazene, potpuno se slazem s’ tobom da je OVO za sta je priznala krivicu sasvim dovoljno za dozivotnu robiju, ali sam sigurna da je i za streljanje preko 80 civila kazna od 5 godina, najblaze receno cinicna, a takvu presudu su, eto, izrekle sudije. Ne mislim da osporavam haski sud, ali mi se cini da se tu igraju i neke igre koje nemaju veze samo sa proklamovanim ciljevima – istina i pravda...

#18 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 06 October 2002 - 00:07

Dubravka:
"Ne mislim da osporavam haski sud, ali mi se cini da se tu igraju i neke igre koje nemaju veze samo sa proklamovanim ciljevima – istina i pravda..."

Pa nego sto. Da se haski sud bazira na istini i pravdi zar bi obustavio istragu prema NATO?

#19 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 06 October 2002 - 00:38

ma oni su nazalost politicka institucija, kao sto kaze rajo - bar sto se tuzilastva tice, a i kazne koje se u nekim slucajevima izricu su zaista smijesne, slazem se. popust na kolicinu, sta li - znam da je neki upravnik logora dobio neki bruku i sramotu od kazne... besmisleno... medjutim, u ovom slucaju mi se cini da je tuzilastvu potrebno pokazati da oni nesto i rade, jer ovo sa milosevicem i ne ide bas po planu. mislim, osudice oni njega (to je bar jasno), ali nije se to bas ovako zamisljalo... e, u toj atmosferi mi se cini da su skloni dogovorima i rezanju optuznica za genocid npr. (to mi se cini kao ustupak), a zauzvrat se optuznica svodi na nesto sto nije nimalo laka stavka. ove ostale stavke su tu (ovo na osnovu filmova :wink: ) kao sigurnost, da ako se omane po nekom osnovu, postoje ostale, po kojima bi se nekog moglo osuditi. uostalom, mozda sami u krivu. vidjecemo.

#20 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 06 October 2002 - 07:38

Jedno pitanje. Kako moze sud da se pogadja s optuzenim da prizna neke optuzbe, a da mu se neke brisu? Mene to lici na cenjkanje na pijac. Kolko znam takve pogodbe kod nasih sudova nijesu moguce. Ili mozda jesu?

#21 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,240 posts

Posted 06 October 2002 - 08:05

Rajo, to je Americki fazon. Do inovacije sa nagodbama dosli su u okviru svog "rata protiv droge". Ideja im je bila da se nagode sa sitnom ribom koja bi za uzvrat isporucila nekog glavonju. S obzirom da oni imaju sistem presedana, nagodbe su se prosirile i na ostale vrste delikata. Medjutim, u praksi se desilo da je direktna posledica bila da je svaki osmi zatvorenik u Americi strpan nevin u zatvor. Kriminalac jednostavno izmisli neciju krivicu da bi dobio oprost kazne od tuzilastva. Bas su nedavno pustili iz zatvora jednu zenu posle deset godina. Krunski svedok je bila jedna lopurda koja je bukvalno izmislila da je zena dosla kod nje da kupi pistolj. Lopurda je za nagradu pustena iz zatvora i tek mnogo kasnije se ispostavilo da je ona od toga napravila pravi biznis, koliko mi se cini "svedocila" je u najmanje tri razlicita slucaja i kako verovatno pogadjas, sva tri puta je pustena iz zatvora.

#22 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 06 October 2002 - 09:04

Hromi Dabo, hvala na razjasnjenju. Ja se sjecam da sam takve situacije gledao u americkim filmovima. Samo, kolko znam Hag nije u Americi. Da li to znaci da Haski sud primjenjuje americko pravo? Al, jel te, samo na Balkance. Pa, jebi ga, kad Amerikanci placaju taj sud ima logike da odredjuju pravo po kome ce se sudit. I kome ce sudit.