Jump to content


Photo
- - - - -

Samoubistvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
378 replies to this topic

#46 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 16 April 2008 - 13:33

mislim da standard u drustvu nema velik utjecaj. Bila nedavno kod nas neka reportaza iz finske, nabasali na nekog lika, srednjoskolca il studenta u nekom gradu (ulice ciste, uredjene fasade, parkinzi puni novih auta..) u vrijeme polarne noci i pitali ga sta radi kad dodje kuci iz skole. I veli im on, mrtav ozbiljan, pogleda uperenog u daljinu: "nista, sjedim, slusam muziku i placem".


pa ko mu kriv sto je legalan, a maloletnima u finskoj je alkohol zabranjen.
"sedim, slusam muziku i cirkam" bi vec bolje zvucalo :rolleyes:


izgleda da svasta ima uticaja...svezi link...

Edited by sta dalje, 16 April 2008 - 13:41.


#47 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 16 April 2008 - 13:33

Ja bih se ubio da me zhena prevari...


:rolleyes: :huh:

#48 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 16 April 2008 - 13:47

:rolleyes:



ozbiljno. pitaj ih :huh:

#49 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 16 April 2008 - 13:51

zna se da depeche mode najvise fanova imaju u madjarskoj i finskoj.


A sta sad Depeche Mode ima s tim?

#50 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 16 April 2008 - 13:55

A sta sad Depeche Mode ima s tim?


sekta, eto sta. zna se ko njih slusa :-p

#51 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 16 April 2008 - 14:26

Hm..a jel je i ceo svet je protiv tebe? :rolleyes:

#52 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 16 April 2008 - 14:57

A sta sad Depeche Mode ima s tim?

Zato što fingiraju mučeništvo i gaje depru ez a lajfstajl.

#53 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 16 April 2008 - 17:24

Kolika je povezanost samoubistva i narkomanije ?

#54 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 16 April 2008 - 18:00

Zato što fingiraju mučeništvo i gaje depru ez a lajfstajl.


:rolleyes:
A ti si siguran da si Moderator?

E:a

Edited by villiem, 16 April 2008 - 18:01.


#55 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 16 April 2008 - 18:28

Zato što fingiraju mučeništvo i gaje depru ez a lajfstajl.


right. :rolleyes:

#56 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 16 April 2008 - 20:48

Na temu nasleđa i genetike zaista neću da se mešam, pametni ljudi, načnici istraživali, to nije moj fah. Ali ajmo malo da pogledamo to - generacije samoubica - iz drugog ugla, tj. ugla vaspitanja.

Deca, pogotovo u ranom detinjstvu, uče i po uzoru na model. Neću da dužim, toliko je lako zaključiti. Čini mi se da je neko to već pomenuo.

Osim toga, roditelj koji je pokušao ili izvršio samoubistvo je tek posebna priča. Suicid i/ili pokušaj je indikator neke ozbiljnije patologije. A roditelj koji pati od neke ozbiljnije mentalne bolesti, pogotovo u najranijem detinjstvu (prvim mesecima života bebe) ne može ali nikako da bude dobar roditelj. Ako ni jedan drugi razlog ne pije vodu, onda zato što nije u stanju da pravilno protumači signale koje dete šalje i adekvatno mu zadovolji osnovne potrebe.
U dodatku idu i poruke koje on sam šalje detetu a koje dete zbunjuju i stvaraju osnovu za neku finu, lepu (jeste, ironična sam) mentalnu bolest, da ne kažem psihotični fenomenčić. Ako ste ikada imali prilike da se susretnete sa osobom koja je psihotična, paranoidna ili nešto slično tome - koliko ste tačno bili zbunjeni dok niste saznali šta je u pitanju. A i to ste (osim ako vam neko nije rekao) provalili na osnovu iskustva. A na osnovu čega da beba provali, kad tog iskustva nema?

Tako da nevezano za genetsko nasleđe, sve i da ga nema uopšte, opet su šanse da samoubice odgaje nove samoubice sasvim realne i ma koliko to tužno i loše bilo - sasvim logične.

edit: dok ja formulišem šta sam htela reći... :rolleyes:

Edited by Leonina, 16 April 2008 - 20:50.


#57 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 16 April 2008 - 21:38

Jel znas bas za neki konkretan primer ili ... ? Jel i normalni ljudi radjaju serijske ubice ...

#58 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 16 April 2008 - 23:10

Tako da nevezano za genetsko nasleđe, sve i da ga nema uopšte, opet su šanse da samoubice odgaje nove samoubice sasvim realne i ma koliko to tužno i loše bilo - sasvim logične.


genetsko nasledje ima ulogu, i podlozni genotip reaguje na okruzenje na relativno predvidiv nacin (ne uvek suicidom ili pokusajem, ali u svakom slucaju nekom maladaptivnom reakcijom)...neko je pomenuo serotonin, i to je tacno, ali nije jedino serotonin u igri ... mislim da je suvise komplikovana tema sa medicinske strane da bi se ovde banallizovala, ali apsolutno ima mesta raspravi sa stanovista odnosa drustva prema onima koji su u riznicnoj situaciji, ili o ulozi porodice i neposrednog okruzenja, pre i posle dogadjaja

#59 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 16 April 2008 - 23:22

zashto zanemariti medicinsku stranu?! mislim da bi ljudima u toj situaciji bilo daleko lakshe kada bi razumeli da je problem beyond njihove kontrole. da to shto imash deficit b12 vitamina mozze da dovede do slabe ishrane mozga kiseonikom i glukozom i da to mozze da dovede do depresije koja mozze da te dovuche do praga samoubistva. pri tome, to se neche desiti za tri dana da bi ti uochio razliku nego je proces koji mozze da traje i dvadeset godina! samo da potroshish lager b12 iz depoa (jetre) treba ti 5 godina.

#60 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 16 April 2008 - 23:45

zashto zanemariti medicinsku stranu?! mislim da bi ljudima u toj situaciji bilo daleko lakshe kada bi razumeli da je problem beyond njihove kontrole. da to shto imash deficit b12 vitamina mozze da dovede do slabe ishrane mozga kiseonikom i glukozom i da to mozze da dovede do depresije koja mozze da te dovuche do praga samoubistva. pri tome, to se neche desiti za tri dana da bi ti uochio razliku nego je proces koji mozze da traje i dvadeset godina! samo da potroshish lager b12 iz depoa (jetre) treba ti 5 godina.



ne treba zanemariti, nego ne treba raspravljati na ovom pdf-u o medicinskim aspektima suicida - dva razloga, prvi je u recenici 'kada bi razumeli da je problem beyond njihove kontrole', sto nije tacno i sto nas dovodi do drugog razloga- a to je da ne mozemo svi u tom slucaju kvalifikovano da raspravljamo, sto nije fer prema vecini koja nema potrebno medicinsko znanje... ali svako moze da raspravlja o drustvenim aspektima suicida, jer smo u toj ravni svi jednaki