Jump to content


Photo
- - - - -

Samoubistvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
378 replies to this topic

#16 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 15 April 2008 - 10:30

Jako tesko odgovoriti,zasto ljudi "vrse" samoubistvo.Ako izadjemo van okvira,i govorimo o samom cinu.Kad sam bila nesto mladja,postavljala sam pitanje :hrabrost ili kukavicluk.Iz ove perpektive,sadasnje,izbor je smesan.
Da li za takav cin treba hrabrosti ili je krajnja slabost razlog.Osoba koja tako nesto uradi,verovatno ne vidi izlaz iz te neke (trenutne) situacije,u tom samom trenutku cina,nema niceg svesnog,tako da se hrabrost iskljucuje."Sve je bolje nego ovo,pa i sama smrt,odsustvo bilo kakvih osecanja."Znaci,radi se o mentalnom sklopu licnosti.
Juce mi je drugarica rekla da se jedan decko sa mog faksa ubio.Osecala sam se lose.Decka nisam licno znala,vidjala sam ga.Bio je jako povucen,iz razgovora sa osobama (pre nego i sto se to dogodilo) koji su ga znali pricali su mi,da ima "iskrivljene" predstave o nekim situacijama,kad sta moze da se uradi..Nije bio "lud",sto bi se reklo,i niko ne bi pretpostavio da bi tako nesto uradio.A jeste.Predispozicija?Nesigurnost.U sebe i svet u kome zivi.
Kako neko moze zaljuciti (pogotovo mlad covek) da je smrt najbolje resenje.Koja je to "bezizlazna" situacije?
Moram reci da je za mene to jedan sebican cin.Ne misli se o ljudima oko sebe,kako bi se oni osecati (naravno ako uzmemo da osoba ima nekog ko bi bi se interesovao za njega).Time jos jednom iskljucujem racio prilikom samoubistva.

#17 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 15 April 2008 - 10:52

znaci,
a.) nedostatak izazova
b.) disbalans neurotransmitera i/ili megaloblasna ili perniciozna anemija

dalje...

#18 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 15 April 2008 - 11:09

Jako tesko odgovoriti,zasto ljudi "vrse" samoubistvo.Ako izadjemo van okvira,i govorimo o samom cinu.Kad sam bila nesto mladja,postavljala sam pitanje :hrabrost ili kukavicluk.Iz ove perpektive,sadasnje,izbor je smesan.
Da li za takav cin treba hrabrosti ili je krajnja slabost razlog.Osoba koja tako nesto uradi,verovatno ne vidi izlaz iz te neke (trenutne) situacije,u tom samom trenutku cina,nema niceg svesnog,tako da se hrabrost iskljucuje."Sve je bolje nego ovo,pa i sama smrt,odsustvo bilo kakvih osecanja."Znaci,radi se o mentalnom sklopu licnosti.
Juce mi je drugarica rekla da se jedan decko sa mog faksa ubio.Osecala sam se lose.Decka nisam licno znala,vidjala sam ga.Bio je jako povucen,iz razgovora sa osobama (pre nego i sto se to dogodilo) koji su ga znali pricali su mi,da ima "iskrivljene" predstave o nekim situacijama,kad sta moze da se uradi..Nije bio "lud",sto bi se reklo,i niko ne bi pretpostavio da bi tako nesto uradio.A jeste.Predispozicija?Nesigurnost.U sebe i svet u kome zivi.
Kako neko moze zaljuciti (pogotovo mlad covek) da je smrt najbolje resenje.Koja je to "bezizlazna" situacije?
Moram reci da je za mene to jedan sebican cin.Ne misli se o ljudima oko sebe,kako bi se oni osecati (naravno ako uzmemo da osoba ima nekog ko bi bi se interesovao za njega).Time jos jednom iskljucujem racio prilikom samoubistva.


mislim da je ovo je prilicno banalizovanje tako ozbiljne pojave kao sto je samoubistvo.
ukratko: ne radi se ni o hrabrosti ni o kukavicluku, ljudi koji izvrsavaju samoubistva ne zele da zive.
dakle ne radi se o tome da se ubijaju jer ne vide izlaz iz trenutne situacije, vec naprotiv iz hronicne- zivota. da, radi se o predispoziciji. i uglavnom kada se kod nekog ta predispozcija ka samoubistvu dijagnostikuje, najuza familja je informisana da ce do toga doci u nekom momentu, i nije im iznenadjenje.
naravno postoje i druge kategorije, kada situacije postanu zaista bezizlazne pa se ljudi odluce da ne cekaju smrt.
ja naravno sve ovo iznosim kao laik, ali na osnovu nekih primera iz ne tako daleke okoline o kojima sam slusala.

#19 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 15 April 2008 - 11:28

Banalizovanje?obicno "najozbiljnije" pojave imaju jednostavne korene.Ni ja ne mislim da su za samoubistvo odgovorni ni nemastina/siromastvo,lili pak izobilje,nego upravo ono sto su neki ovde rekli.Odsustvo vidjenja svrhe."Ja nemam sta..ja ne mogu to..sve je prazno..nema poente..".I nisu sve osobe koje su izvrsile samoubistvo pre toga dijagnostikovane sa nekim psihickim poremecajem,da bi porodica vec unapred imala predstavu sta bi moglo da ih ceka.Svakom coveku,bar jednom u zivotu,moze doci "bela minuta",kad se ne vidi stvar racionalno,ali je ne iskoristi svako,a neko je cak i ne registruje kao jedan moguci izlaz.Sto nas opet vraca na karakter osobe.Da li cu smisliti kako da se iz tog osecanja izvucem,i nadjem svrhu u svom radu/ljubavi/porodici/zivotu..ili cu odustati.I jeste pitanje hrabrosti.Jer za zivot je potrebna hrabrost,najlakse je odustati.

#20 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 15 April 2008 - 11:35

...koliko je meni poznato u najvecem broju slucajeva za samoubistva kod mladih kriv je apstinencijalni sindrom zbog stecene teske zavisnosti u ranim godinama

#21 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 15 April 2008 - 11:39

......
Odsustvo vidjenja svrhe."Ja nemam sta..ja ne mogu to..sve je prazno..nema poente..".I nisu sve osobe koje su izvrsile samoubistvo pre toga dijagnostikovane sa nekim psihickim poremecajem,da bi porodica vec unapred imala predstavu sta bi moglo da ih ceka.


pa da, odsustvo vidjenja svrhe u bilo cemu je upravo nezelja za zivotom.
naravno da nisu svi dijagnostikovani jer se nisu obratili (oni sami ili porodica npr) za psihijatrijsku pomoc. zato i ne ocekuju i zive u neznanju.


Svakom coveku,bar jednom u zivotu,moze doci "bela minuta",kad se ne vidi stvar racionalno,ali je ne iskoristi svako,...


upravo. ne iskoristi je svako jer nije svako predisponiran.

#22 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 15 April 2008 - 11:46

U kom smislu predisponiran? Imao u porodici već slučajeve, ili pokazivao turobnost i bezvoljnost za životom itd. neko vreme pre toga?

#23 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 15 April 2008 - 12:11

Evo primera- Decko kik-boxer ,slomi butnu kost . Ode na rehab. i odlicno se oporavlja i za par meseci bi verovatno poceo ponovo da trenira i takmici . Nije mogao da prihvati ni taj prelom ode i skoci s 8. sprata. Zdrav,prav,jak.... i koje objasnjenje?

#24 Segundo

Segundo
  • Members
  • 367 posts

Posted 15 April 2008 - 12:33

Evo primera- Decko kik-boxer ,slomi butnu kost . Ode na rehab. i odlicno se oporavlja i za par meseci bi verovatno poceo ponovo da trenira i takmici . Nije mogao da prihvati ni taj prelom ode i skoci s 8. sprata. Zdrav,prav,jak.... i koje objasnjenje?

Jedna stvar vezana za sportiste... povrede mogu neverovatno uticati na psihu! Znam sta znaci povrediti se, pa u roku od nekoliko meseci izgubiti status koji si gradio jedan dug period, mozda cak i godinama. Nakon povratka vise se ne ponasas isto... bojazljiv si i pri najmanjem kontaktu, imas ogroman strah od ponavljanja iste povrede... mislim, to je uobicajena stvar koju je spoznao svako ko je imao bilo kakvu povredu jaceg intenziteta u bilo kom sportu i svi fizijatri, fizioterapeuti unapred govore pacijentu o tome, kako bi ga pripremili i porucili mu da ce se vremenom stvar odvijati na bolje.
Malo je offtopic, ali izneo sam ovo kao malo objasnjenje... koje, naravno, ne smatram da je pocetak necega sto dovodi do takvih posledica!!!
Stvar vezana za decka koga si pomenuo... mozda nije samo ta povreda dovela do toga... sta vise, ubedjen sam da postoji nesto drugo, jace... prosto mi je neverovatno da uz dobar oporavak, njegova psiha nije isla u istom pravcu... jos jednom, ne verujem da je glavni razlog njegovog samoubistva bilo to, samo ta povreda...

Edited by Segundo, 15 April 2008 - 12:35.


#25 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 15 April 2008 - 12:47

Moguce , al opsao sam eto takvu situaciju . E sad sta cuci u svakom od nas... mozda mu je taj sport bio filter i kad mu to oduzmes ................. Evo ne znam da li ste culi ,juce u NS-u je skocila s 2. sparata devojka , koja kazu je bila poznata sto je ucestvovala u "48h svadba" .

#26 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 15 April 2008 - 12:50

U kom smislu predisponiran? Imao u porodici već slučajeve, ili pokazivao turobnost i bezvoljnost za životom itd. neko vreme pre toga?


ne znam dal je genetski. ali mislim da ima vise vrsta depresija (pri tome govorim o depresiji kao psihozi a ne o zloupotrebi reci "depresija" da bi se reklo da je neko potisten, povucen, prolazno bezvoljan, itede) i da se za neke vec u startu, kada se dijagnostikuju, vidi dal osoba ima i sklonost ka suicidu.
kazem mislim jer nisam psihijatar, ali sam ne tako davno cula pricu u vezi jednog decka koji je izvrsio samoubistvo, i njegova sestra mi je objasnila ukratko bas tako. da su ih lekari upozorili da budu spremni na to, a da se momenat ne zna, da niko tu ne moze da utice, niti zavisi od bilo cega. na kraju se i ispostavilo da je razlog njegovog samoubistva i bio potpuno..bezazlen. dakle nikakva situacija bezizlazna i slicno.
e sad, sasvim su drugi slucajevi ljudi koji mozda (hm?) i nemaju sklonosti ali ih neka situacija (npr. otkrivena smrtna bolest) nagoni na samoubistvo.
meni su licno interesantniji ovi drugi slucajevi, tj. uvek se pitam da li su mozda ipak imali skolonost ka samoubistvu i ranije, ali je bila bolje prikrivena nego kod ovih prvih.
edit: 2 slova

Edited by sta dalje, 15 April 2008 - 12:56.


#27 Segundo

Segundo
  • Members
  • 367 posts

Posted 15 April 2008 - 12:58

Odmah da se ogradim da nisam neuropshijatar niti bilo kakav drugi strucanjak za ovakve stvari... ali je u prethodnim postovima pomenuta i genetika, a pre 10-ak dana sam cuo za slucaj momka koji se obesio... otac mu je na identican nacin prekratio zivot, a tetka se otrovala!
Sada, pitam one koji ste strucniji... naravno da je genetika nasledje, ali postoji li i velika mogucnost da su i ovakve stvari nasledne? Po ovom slucaju, to je ocigledno... ili je ipak samo slucajnost?

#28 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 15 April 2008 - 13:19

Mozda ovakve stvari i mogu biti nasledne. Al recimo sigurna sam da ako u porodici postoje ovakvi primeri, velika je verovatnoca da se nastavljaju iz generacije u generaciju. Jednostavno jedni od drugih mozda i nesvesno gledaju na koji nacin se ''resavaju'' problemi u zivotu. I onda se samoubistvo uzima kao jedini siguran.

#29 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 15 April 2008 - 14:37

Mozda ovakve stvari i mogu biti nasledne. Al recimo sigurna sam da ako u porodici postoje ovakvi primeri, velika je verovatnoca da se nastavljaju iz generacije u generaciju. Jednostavno jedni od drugih mozda i nesvesno gledaju na koji nacin se ''resavaju'' problemi u zivotu. I onda se samoubistvo uzima kao jedini siguran.


Interesantno je da mnogi ljudi izgovor za samoubistvo nalaze u genetici, ili u nekim prirodnim uticajima tipa ravnice, ili podzemnih voda i sl., sta cemo sa slucajevima gde recimo devojka skoci sa zdgrade zbog losih ocena sto se desilo u mom gradu, ili onih troje iz Sinvoza koji su izvrsili samoubistvo zato sto su dobili otkaze, ili maltretiranja zena od strane muza pa ona ili izvrsi samoubistvo ili ubije muza i sl. Ti primeri su svuda oko nas samo je izgleda tesko priznati da oni postoje i da zivot zna da bude poprilicno tezak...

#30 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 15 April 2008 - 14:46

Interesantno je da mnogi ljudi izgovor za samoubistvo nalaze u genetici, ili u nekim prirodnim uticajima tipa ravnice, ili podzemnih voda i sl., sta cemo sa slucajevima gde recimo devojka skoci sa zdgrade zbog losih ocena sto se desilo u mom gradu, ili onih troje iz Sinvoza koji su izvrsili samoubistvo zato sto su dobili otkaze, ili maltretiranja zena od strane muza pa ona ili izvrsi samoubistvo ili ubije muza i sl. Ti primeri su svuda oko nas samo je izgleda tesko priznati da oni postoje i da zivot zna da bude poprilicno tezak...

Pa postoji sigurno 1001 razlog , nego moguce i da je ukljucen nasledni faktor. Kod nekih.... A to da ljudi definitivno nekad ne mogu da se izbore sa problemima, stoji. Recimo kod te devojcice koja se ubila zbog ocena, je sigurno i faktor porodice prisutan, i pubertet, sazrevanje, sve zajedno. Jedino sto mislim je da nista ne idi tek tako odjednom. Gomila se pa onda nastane haos. Kao kad kazu eto fin, miran covek, ne znam sta mu bi. U svima nama leze neki nagoni, kod nekih jaci, kod nekih slabiji, samo je pitanje situacije da l ce se ispoljiti ili nece. Tako da, neko se ubio zbog otkaza, neko zbog ocena, i drugi slucajevi..... Nista nije odjednom. Samo ljudi se ne zadubljuju previse.