Jump to content


Photo
- - - - -

Samoubistvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
378 replies to this topic

#1 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 12 April 2008 - 12:47

Koji je razlog sve ucestaliji razlog samoubistva kod mladih ? Vojvodina je na prvom mestu u Evropi ...
Samo od 1. januara do 26. novembra 2007 g , na području Sekretarijata unutrašnjih poslova u Zrenjaninu evidentirano je 56, a kikindskog 28 samoubistava
od 1. januara 1993, do 31. decembra 2002. godine u srednjem i severnom Banatu evidentirano 769 slučajeva samoubistava - nepunih 77 godišnje, dok su, evo, samo u prvih jedanaest meseci 2004. godine registrovana 84 samoubistva. Najkritičnija je bila 1999. godina u kojoj je život sebi prekratilo 113 osoba.
Problemi u porodici ? Sekte?

#2 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 12 April 2008 - 12:48

ravnica. nema izazova.

#3 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 12 April 2008 - 12:49

da ,brdo je zanimljivo,moz` se penjati..........ajde tema je ozbiljna

#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 12 April 2008 - 12:53

ja ozbiljno i govorim.

sedi na bus u beogradu i putuj 4 sata do subotice.... potom sedi na bus u beogradu i sidji do novog pazara preko kragujevca (oko 5 sati). biche ti sve jasno.

edit: naravno, upotrebi mashtu i shvati metaforu.

Edited by maski, 12 April 2008 - 12:54.


#5 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 12 April 2008 - 15:19

Koji je razlog sve ucestaliji razlog samoubistva kod mladih ?


E sad:

Jesu li ovo podaci samo za mlade ili za sve? Na kom nivou, državnom, regionalnom, lokalnom? Tražiš uzrok (zapravo uzrokE)?

Ili je ovo još jedna priča koja će lagano odvući u opasnost od sekti?

A da se tema raširi, i da se posmatra sveobuhvatno: samoubistvo - uslovljenost, individualno ili socijalno, uticaj biološkog, patološko ili odlučeno, uticaj fizičke sredine, zatim kada je koji od navedenih faktora dominantan, i kako se međusobno kombinuju....

Edited by John Finn's Wife, 12 April 2008 - 16:44.
odavde promenjen naslov


#6 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 12 April 2008 - 15:57

Postoji li statistika za broj ubistava u istom periodu?

Obicno su te dvije vrijednosti obrnuto proporcionalne.

#7 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 12 April 2008 - 17:58

E sad:

Jesu li ovo podaci samo za mlade ili za sve? Na kom nivou, državnom, regionalnom, lokalnom? Tražiš uzrok (zapravo uzrokE)?

Ili je ovo još jedna priča koja će lagano odvući u opasnost od sekti?

A da se tema raširi, i da se posmatra sveobuhvatno: samoubistvo - uslovljenost, individualno ili socijalno, uticaj biološkog, patološko ili odlučeno, uticaj fizičke sredine, zatim kada je koji od navedenih faktora dominantan, i kako se međusobno kombinuju....

Ovako........ Regionalno, Vojvodina je prva u Evropi po br. suicida ,samim tim(moje misljenje) i pokusaja samoub. , jer na 1 izvrseno ide valjda 20 pokusaja . Subotica je na lokalnom br.1 po broju samoubistava ,a ovo su bili isto primeri opstina sa visokim stepenom suic. ishoda.
Ovo su podaci za sve,ali lako se moze naci broj mladih vojnika, studenata,srednjoskolaca itd. I koji su uzroci utapanja,vesanja,trovanja?

#8 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 13 April 2008 - 14:37

Mislim da to ima veze sa mentalitetom ljudi. Postoje ekstrovertni i introvertni ljudi, odn. oni koji agresiju i ostale emocije ispoljavaju na drugima i oni koji ih potiskuju u sebe. Vojvodjani su po mentalitetu vise introvertni od drugih delova Srbije (bio sam u vojsci i znam kakav je karakter vojvodjana a kakav ovih ispod bg, ja sam takodje iz Vojvodine). Samim tim sto vise potiskuju agresiju u sebe skloniji su samoubistvima.
Cuo sam takodje da su Madjari kao nacija veoma skloni samoubistvima, ali to sve ima veze sa drustvenom situacijom, tranzicijom, nesigurnoscu i sl. Inace psihijatri kazu da je 25-30% stanovnistva depresivno i pati od psihickih bolesti, i to cak kod svih nacija, ne samo kod nase, tako da su to problemi modernih drustava i ne treba da budu smatrani nekim cudom i nekim neobicnim pojavama...

Edited by neander, 13 April 2008 - 14:41.


#9 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 13 April 2008 - 17:52

Pa i ostale zemlje su u tranziciji i siromane i depresivne .... Mada to za Madjare sam nedge procitao .

#10 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 14 April 2008 - 02:38

Ko o cemu baba o ustipcima a Srbi o sektama. Okreni obrni mora da se nadje krivac za sve.

Sto se samoubistava tice - sobzirom kroz sta zemlja prolazi u zadnij 20 godina cude me da ih nema vise. Zapadne "razvijene" zemlje gde "tece med i mleko" imaju jos veci problem nego Srbija. U Australiji je nivo samoubistava medju skolskom decom uzasno visok. Znaci depresija nema nikakve veze sa imanjem ili nemanjem (materijalnog) vise sa nedostatkom izazova i ciljeva u zivotu. Mnogi se okrecu religiji to je tacno ali postoji dobar razlog za to. Sta je alternativa - utopiti se u marketinsko-konzumersku kvazi-matrix realnost koju nude main-stream mediji i politicari. Cuti radi i placaj porez - kupuj sto vise gluposti koje ti ne trebaju jer je u njima sreca koju nikada neces imati. Ljudsko drustvo u globalu ima problem sa definisanjem puta do srece a samim tim i sa depresijom koja proizilazi kao posledica nenalazenja iste.

Nema univerzalnog resenja ali svako za sebe mora da nadje nacin da kreativno organizuje sopstveni zivot. Stvaranje necega iz nicega je jedino resenje i izlaz iz depresije. Osecaj radosti kreiranja - jedini put. Neko ce da slika neko da kuva a neko da pravi zvucnike...nije bitno sta i kako - bitno je da se radi i da se izadje iz price "moj zivot je tezak i niko me ne voli".

#11 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 14 April 2008 - 05:20

halelujah :rolleyes:

#12 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 14 April 2008 - 09:35

Ko o cemu baba o ustipcima a Srbi o sektama. Okreni obrni mora da se nadje krivac za sve.

Sto se samoubistava tice - sobzirom kroz sta zemlja prolazi u zadnij 20 godina cude me da ih nema vise. Zapadne "razvijene" zemlje gde "tece med i mleko" imaju jos veci problem nego Srbija. U Australiji je nivo samoubistava medju skolskom decom uzasno visok. Znaci depresija nema nikakve veze sa imanjem ili nemanjem (materijalnog) vise sa nedostatkom izazova i ciljeva u zivotu. Mnogi se okrecu religiji to je tacno ali postoji dobar razlog za to. Sta je alternativa - utopiti se u marketinsko-konzumersku kvazi-matrix realnost koju nude main-stream mediji i politicari. Cuti radi i placaj porez - kupuj sto vise gluposti koje ti ne trebaju jer je u njima sreca koju nikada neces imati. Ljudsko drustvo u globalu ima problem sa definisanjem puta do srece a samim tim i sa depresijom koja proizilazi kao posledica nenalazenja iste.

Nema univerzalnog resenja ali svako za sebe mora da nadje nacin da kreativno organizuje sopstveni zivot. Stvaranje necega iz nicega je jedino resenje i izlaz iz depresije. Osecaj radosti kreiranja - jedini put. Neko ce da slika neko da kuva a neko da pravi zvucnike...nije bitno sta i kako - bitno je da se radi i da se izadje iz price "moj zivot je tezak i niko me ne voli".


Dobro, to je tacno da ima i bogatih a depresivnih ljudi, mada nemastina sigurno da ne pomaze depresiji...
Problem je u tome sto je tesko naci smisao zivota, agresija koja se u vreme ratova praznila na ratistima sada ostaje u ljudima, i razdire ih iznutra, ili se prazni na ljudima oko sebe, u porodici, na poslu i sl. Zato ima sve vise kako ubistava, samoubistava, nasilja u porodici, bezanja u poroke i sl...

#13 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 14 April 2008 - 10:11

u drugom pasusu posta dechko je pomenuo reshenje.....

#14 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 14 April 2008 - 11:13

To ste vi zapeli za sekte,ja sam spomenuo kao realnu opasnost ,ali nisam stavio akcenat na to . Ili ste vi iz neke ,pa .... :huh: :rolleyes:

#15 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 15 April 2008 - 00:38

To ste vi zapeli za sekte,ja sam spomenuo kao realnu opasnost ,ali nisam stavio akcenat na to . Ili ste vi iz neke ,pa .... :huh: :rolleyes:


Sekte su prazna prica koju je servirala SPC kako bi sebi dala vaznost - slika velikog zastitnika srpskog naroda od strasnih sektaskih pokreta zapada koji truju nas nebeski narod - LOL. Nema opasnosti ni od cega spolja - opasnost je u nama. Mi biramo kako cemo i sta cemo da radimo sa sopstvenim zivotom. Ljudi se okrecu alternativnim religijama (lepsi naziv) jer u zvanicnim ne mogu da nadju ono sto im treba (ili oni misle da im treba). Tako je svuda u svetu i svaki religijski pokret ima prava da propagira sta zeli sve dok je to u skladu sa zakonom drzave gde obitava. Ostavite policiji da radi svoj posao. Realna opasnost - ako vec tragas za njome - je u marketinskom ispiranju umova tog napacenog naroda - serviranje konzumerizma kao alternative za moralnu bedu i depresiju. To je najopasnija sekta koju ja vidim u Srbiji - naravno pored SPC koja propagira nacionalizam i medjuversku, nacionalnu i rasnu mrznju. Jedini spas od sekti - cak i da jesu opsnost je sekularna drzava sa nepristrasnom policijom a ne policijom i drzavom koja ce da zastupa stavove dominantne religije. Na zalost Srbija se sve vise udaljuje od definicije sekularizma a sve je bliza modelu islamskih dzamahirija. To je ono sto gradjansko drustvo Srbije treba da pazi a ne da vodi carsijske price od babarogama sektaskih pokreta. Svaka religija je u jednom periodu svog postojanja bila sekta.

Apropo nemastine kao izvora depresije - hmmm - ne slazem se u potpunosti. Stoji da je tesko i da kada je tesko neki ljudi popustaju pod pritiskom. To stoji. O tome sam bas diskutovao sa prijateljom kada sam zadnji put bio u BGDu jer on iz svoje perspektive to vidi kao tako. Evo ukratko da objasnim poentu - na nivou materijalizma sobzirom da vecina srednje klase tako razmislja (tj. use nase i podase). Elem, covek koji nema od zeli da ima - ima iluziju da mu imanje resava sve probleme (nov stan, kuca, kola, namestaj you name it). Sve dok ne ispuni sve svoje zelje on nece moci da bude depresivan jer ce ga ta zelja (zelja za moc rekao bi Nice) motivisati i terati da traga, radi i razvija se. Apsurdno ali istinito - tako potpuno pogresni motivi donose pozitvno razresenje problema. Idemo dalje - recimo taj nas covek zvani zelja koji radi i razvija se postane clan "srednje klase" zapadnog drustva. Prosecna plata od oko 3000evra, supruznik ima istu takvu platu, kuca od 300 kvadrata otplacena, troje kola u garazi, deca svako sa svojom porodicom, 5 setova namestaja po kuci, kristalni lavici konjici i ostale figurice na svakoj komodi u svakoj sobi, posao stalan bez trzavica, idela zivota rekao bi neko. Eeeee da li je bas tako - ono sto smo imali na pocetku - zelja za moc - ne postoji vise. Sve iluzije su ispunjene ali ni jedna od njih ne donosi ispunjenje. Praznina koju smo zellei da popunimo sa "imanjem" je jos veca nego sto je bila na pocetku price. SVaki dan je isti, nista se ne menja - status quo. Ja bih rekao - jos da se umre pa da zavrsimo pricu. E to je depresija iz koje se ne izlazi lako. Neki je na zapadu lece novim i vecim i biljim i vlelepniojim stvarima - stare se bacaju nove se kupuju - ali to je samo so na otvorenu ranu. Neki se okrecu veri i religiji. To pomaze ali opet ne uvek. Ko sto rekoh ranije - pronalazenje one nase zelje za moc - volje za zivotom - radosti kreacije - kako god da je nazovemo - to je uvek resenje bez obzira kakva je situacija. Drugim recima - imanje nije zivot - pravljenje zivota vrednim zivljenja je zivot.

Svaka depresija je manjak sopstvene vrednosti na dubokom psihickom nivou - nema ili ima vrlo malo veze sa spoljnim okolnostima. Sopstveni identitet je ono za cime svako od nas traga i sve sto radimo u zivotu radimo sa ciljem da definisemo sebe kao bolje vece brze pametnije ili superiornije. To je proces evolucije - mentalne i spiritualne. Kada evolucija stane staje i zivot.

Edited by decky999, 15 April 2008 - 00:42.