Jump to content

Photo
* * * * * 4 votes

O svacemu po malo i mnogo o nicemu

• Please log in to reply
39554 replies to this topic

#39541 nighthawk387

nighthawk387
  • Members
  • 3,511 posts

Posted 15 January 2018 - 18:31

https://www.theguard...impression=true :(

• 0

#39542 zoe Bg

zoe Bg
  • Members
  • 24,728 posts

Posted 15 January 2018 - 18:42

Strasno :(
  • 0

#39543 alcesta

alcesta
  • Members
  • 21,000 posts

Posted 15 January 2018 - 20:03

Auu bre :o :(
  • 0

#39544 Markov

Markov
  • Members
  • 8,607 posts

Posted 15 January 2018 - 20:16

Da, ali moj život se odvija u okvirima nečega što može da se podvede pod zapadna/zapadnjačka kultura i s tim u vezi za mene je relevantno ono što potpada pod te okvire. Može milijarde Mongola, Koreanaca i Kineza da glasa za tamo neki horsearchery kao nacionalni sport, to za mene nije relevantno. 

Svakako. Ali i zapadna kultura je sirok pojam, i tu imas mnogo podkultura i razlicitih publika, pa se samim tim drasticno razlikuju ineresovanja u sportu u zavisnosti od toga o kojoj se zemlji/podneblju radi. Zbog medijske superiornosti amera. mogu da razumem da vise ljudi (van severne amerike) nego ranije prati NFL. Mene zanima od njihovih velikih liga samo NBA i donekle (mada sve vise) NHL. Takodje ovo sto kazes da azijati imaju svoje nacionalne sportove koji nas zapadnije od njih ne interesuju, to kod mene vazi isto za americki fudbal, totalno nebitna americka stvar za mene, ma koliko mi mediji gurali pod nos taj sport (pogotovo za vreme Super Bowla), sbbkbb, ali rekao bih da malo sta ne bi postalo drasticno popularnije sa tolikim medijskim hypeom. Pravim poznavaocima i uzivaocima respekt, sasvim nesto drugo ovim new age digital hyped up moronima, koji se izloze na sve odande, Super Bowl, Oscar (februar), celebrity njihovi i sta ti sve ne...

Dovoljno samo ove dve utakmice sinoć da se odgledaju i da se čovek navuče ko na heroin.

Meni su vise puta objasnjavali pravila, ali nikad nisam imao zivaca da saslusam do kraja. Da li cenis da bi mi bilo interesantnije da znam pravila, ako ne mogu vizuelno da smislim taj sport, tj toliko mi je negledljiv da ne mogu da zamislim da mogu da izdrzim ono, ma koliki poznavalac da postanem, toliko mi je bezveze na golo oko (primera radi, tenis sam krenuo da gledam i zavoleo bez da sam znao ijedno pravilo osim da lopta ne sme preko baselinea inace poen za protivnika).

• 0

#39545 Malkolm Brogdon

Malkolm Brogdon
  • Members
  • 2,542 posts

Posted Yesterday, 01:54

Meni su vise puta objasnjavali pravila, ali nikad nisam imao zivaca da saslusam do kraja. Da li cenis da bi mi bilo interesantnije da znam pravila, ako ne mogu vizuelno da smislim taj sport, tj toliko mi je negledljiv da ne mogu da zamislim da mogu da izdrzim ono, ma koliki poznavalac da postanem, toliko mi je bezveze na golo oko (primera radi, tenis sam krenuo da gledam i zavoleo bez da sam znao ijedno pravilo osim da lopta ne sme preko baselinea inace poen za protivnika).

Ja sam relativno svez NFL fan, bukvalno do pre 4 godine recimo nisam odgledao ozbiljno nijedan mec niti sam znao pravila osim nekih osnovnih. Iako mi je i dalje bball na prvom mestu, verujem da nijedan sport nije ni blizu da generise toliko uzbudljivih momenata kao NFL. U NBA ponekad mozes da odgledas celu PO seriju i da to bude relativno dosadno, dok u NFL svaka PO utakmica ima potencijal da bude neverovatna. Ima dosta i do toga sto se igra na jednu dobijenu, ali sam sport je takav da se na jednoj tekmi mnogo toga moze promeniti u kratkom periodu uz par dobrih poteza i malo srece.

• 0

#39546 We lose every week

We lose every week
  • Members
  • 54,872 posts

Posted Yesterday, 08:37

Da ne ulazim sad u detalje šta me je nateralo da odgledam par utakmica, ali ja sam pre toga imao isto, ako ne i gore mišljenje o AF. Zalomilo se da su te neke utakmice koje sam gledao u početku bile epske i da sam se navukao ko majmun na bananu. Što se tiče pravila, otprilike ništa ni ja nisam znao, ali su dobri ljudi na ovom forumu imali puno razumevanja za moja konstantna glupava zapitkivanja. Mislim ono, za sami početak ti treba četiri pet osnovnih stvari. Četiri downa deset jardi, touchdown, field goal, punt, run, pass, incomplete, interception. Recimo ove dve utakmice u nedelju su bile idealne da čovek momentalno zavoli AF.

I još jedan mali detalj, koji se često previđa, a koji je veoma zaslužan zašto je fan baza ovog sporta ekstremno lojalna. Sezona traje kratko. Od sredine septembra do nove godine. 17 nedelja u okviru kojih svaka ekipa odigra 16 utakmica uz jedan bye week. Nakon toga PO u kom se odigra ukupno 11 utakmica. Ukupno sezona+PO bude 267 utakmica. Čovek jednostavno ne stigne da se zasiti, a pauza i iščekivanje sledeće sezone predugo traje. Npr. ekipa za koju ja navijam je svoju poslednju utakmicu odigrala na novogidišnju noć, a sledeću će odigrati sredinom septembra ( ne računajući pripremne utakmice ). Dijametralno suprotna situacija od recimo bejzbola gde svaka ekipa igra nekih 150+ utakmica tokom sezone i još se PO razvuče na dva meseca. Isto i NBA košarka 80+ utakmica tokom regularnog dela sezone i dva meseca plejofa. Da ne spominjem što ima još stvari koje ljudi prate u košarci. EL, ABA, KLS. Isto tako i evropski fudbal.. Svi prate nekoliko najjačih liga + domaća liga +LŠ plus kvale za evropsko i svetsko. Mnogo sadržaja i ljudi se tokom vremena zasite.

• 2

#39547 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 19,936 posts

Posted Yesterday, 09:30

+1 na ceo post a samo bih jos dodao da je dodatan plus to sto playoff gotovo garantuje epske meceve izmedju najboljih ekipa dok u zavrsnicama sokerskih natjecanja uglavnom dobijamo taktiziranje i cekanje ko ce prvi slucajno da da gol kako bi utakmica stvarno pocela.

• 0

#39548 McLeod

McLeod
  • Members
  • 52,762 posts

Posted Yesterday, 10:20

To moze biti tacno, ali sa druge strane, verovatno golf i karling bolje drze tenziju od AF. Cekas tih 10 sekundi ceo mec, izmedju je prazan hod, postavljanje, corak akcije. Ja dok sam pratio uhvatim i odgledam highlightse i sve poene i cao.
  • 0

#39549 We lose every week

We lose every week
  • Members
  • 54,872 posts

Posted Yesterday, 10:25

To je potpuno isto kao kad kažeš....gledaš ovaj glupi tenis. Servis, udarac, pređe lopta dvaput, onda čekaš minut vremena da iščeprkaju gaće iz dupeta, ispepaju onu lopticu, i tako iznova.

Na stranu to što postoji gomila dešavanja samo u tom periodu dok su oni postavljeni i iščekuju snap. Kvorterbek čita odbranu, menja akciju, kapiten odbrane čita napad, menja postavke, prava mala šahovska partija.

• 1

#39550 McLeod

McLeod
  • Members
  • 52,762 posts

Posted Yesterday, 11:37

S tim sto ni u jednom sportu nije aktivna igra kraca nego medjuperiod, osim mozda u bejzbolu, softbolu i slicnim glupostima, ali dobro, nema veze :D

• 0

#39551 We lose every week

We lose every week
  • Members
  • 54,872 posts

Posted Yesterday, 11:56

Ono što ti nisi shvatio je da je taj međuperiod od 40 sekundi maksimalno između dva play-a ( pod uslovom da nema TO ili neke povrede ) takođe aktivna igra, ali dobro, nema veze.

• 0

#39552 McLeod

McLeod
  • Members
  • 52,762 posts

Posted Yesterday, 12:33

Boki, igrao sam americki fudbal :D Kratko i bez opreme, ali igrao sam ga, trenirao sam, usao sam u to kao igrac.

I jasno sam to razdvojio sa stanovista igraca i gledaoca, taj deo kada si igrac je dinamican, interesantan, cak mozda i vise nego sama akcija.

Za prosecnog gledaoca je period kada se nista ne desava.

• 0

#39553 McLeod

McLeod
  • Members
  • 52,762 posts

Posted Yesterday, 12:47

Zaboravih da dodam, da ne pricamo o tim pocecima AF u Srbiji i koliko je igracima trebalo da se postave na teren, da postave akciju, da se zamene timovi, u Americi i to traje subjektivno predugo, a sve je pod konac i automatizovano, zamisli da si gledalac ovde (mada i mi smo napredovali mnogo, i za Evropu smo sasvim solidni).

• 0

#39554 We lose every week

We lose every week
  • Members
  • 54,872 posts

Posted Yesterday, 12:48

Ah dobro, to je samo uslovno tačno. Kada gledaš na SK sa komentarima Uljarevića ili Juriševića...verovatno je tako. Kada gledaš preko GP prenos sa CBS-a sa komentarima Jima Nantza i Tony Romo-a onda je teško naći nešto što je dalje od istine, ali priznaću ti argument pošto je jelte prosečan gledalac u Srbiji ipak osuđen na prvu varijantu. S tim da se od ljudi koje ja poznajem i koji vole AF niko ne zadovoljava tom prvom varijantom, nego traže alternativu.

• 0

#39555 McLeod

McLeod
  • Members
  • 52,762 posts

Posted Yesterday, 13:04

Da, samo sto ti pricas o ljudima koji ne samo da znaju pravila, vec i prate sport vrlo detaljno, za nekoliko redova velicina ozbiljnije nego sto prosecan forumas B92 prati kosarku, koja je opste poznat sport svima u zemlji.

Isto tako moze pricati neko i o karlingu, jer je karling sport koji je kao sah/go, samo kako ces odigrati potez ne zavisi samo od tog teoretskog znanja i maste, vec i tvojih sposobnosti da ga sprovedes u delo u datom trenutku.

• 0