Jump to content


Photo
* * * * * 4 votes

O svacemu po malo i mnogo o nicemu


  • Please log in to reply
39969 replies to this topic

#39406 vanjabarsa

vanjabarsa
  • Members
  • 13,133 posts

Posted 01 October 2017 - 20:40

 

 

Mene jeza podilazi iako nikad nisam ziveo u Spaniji i samo relativno dobro poznajem istoriju, kako je starijima koji pamte Franka je smem ni da zamislim

1968 / 2017 barcelona

 

DLE4_5CW0AAIfP1.jpg


Edited by vanjabarsa, 01 October 2017 - 20:41.

  • 0

#39407 ciao

ciao
  • Members
  • 5,415 posts

Posted 01 October 2017 - 21:29

Citam da je prime ministar Rayou cestitao miliciji da su odlicno obavili posao i sacuvali drzavu i ustav :ajme:

 

Ali dobra vam je grandonacelnica Barcelone koja je(bar kako ovde pishu) protiv odvajanja ali danas je prozvala Rayou-a da mora da da ostavku posle ovoga danas


Edited by ciao, 01 October 2017 - 21:29.

  • 0

#39408 vanjabarsa

vanjabarsa
  • Members
  • 13,133 posts

Posted 01 October 2017 - 21:36

 

 

Ali dobra vam je grandonacelnica Barcelone koja je(bar kako ovde pishu) protiv odvajanja ali danas je prozvala Rayou-a da mora da da ostavku posle ovoga danas

 

da, svako ima pravo na svoj stav . na svu srecu bar izmedju te dve struje nije bilo sukoba.

a ove budale iz madrida , nemam reci  :twak:

 

ima jedna slika od danas gde policajac udara mladica u invalidskim kolicima, isuvise je neprijatno da bij je kacila. ako im je to dobro obvlejn posao ......


  • 0

#39409 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 21:41

Dzulijan Asanz je okacio na svom tw nalogu zanimljiv video,ali numem da okacim.
Pa ako je neko voljan..


  • 0

#39410 vanjabarsa

vanjabarsa
  • Members
  • 13,133 posts

Posted 01 October 2017 - 21:43

nova spanska zastava 

 

DLFFzb8XoAAki5H.jpg

 

ovako izgledaju kad si ispred njih 

 

DLFHyrGXkAAE5YS.jpg


Edited by vanjabarsa, 01 October 2017 - 21:46.

  • 0

#39411 ciao

ciao
  • Members
  • 5,415 posts

Posted 01 October 2017 - 21:47

Svaka cast Katalancima kako su ostali miroljubivi, ko da su Gandijevci bogtemazo


Dzulijan Asanz je okacio na svom tw nalogu zanimljiv video,ali numem da okacim.
Pa ako je neko voljan..

daj link


  • 0

#39412 vanjabarsa

vanjabarsa
  • Members
  • 13,133 posts

Posted 01 October 2017 - 21:50

 

Dzulijan Asanz je okacio na svom tw nalogu zanimljiv video,ali numem da okacim.
Pa ako je neko voljan.

 

koji? on celi dan twituje i retwituje 


  • 0

#39413 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 21:58

 

https://twitter.com/...442627910705152

Valjda je ovo..(kazem - ne znam kako da postavim link sa tw)


  • 0

#39414 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 01 October 2017 - 22:03

Valjda je ovo..(kazem - ne znam kako da postavim link sa tw)

 

 

Vidis da si na kraju ipak uspeo :P 

 

Inace, tezak autogol spanske vlasti :ajme: napravise takvu situaciju da katalonska vlast dobije simpatije za svoja separatisticka sranja


  • 0

#39415 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 22:05

Zasto sranja? 
Imaju pravo da se izjasne makar. I na mnogo vise,da se razumemo,ali makar na mirno i demokratsko izrazavanje volje.


  • 0

#39416 ciao

ciao
  • Members
  • 5,415 posts

Posted 01 October 2017 - 22:07

Rahoj je rekao da je to mala manjina katalanaca koja to hoce, pa sto ih nije lepo pustio da glasaju i pokazao, dal je manjina ili vecina na kraju krajeva uvek moze da ih izignorise jer nije po ustavu.

nego budala koja pravi tragediju


Edited by ciao, 01 October 2017 - 22:09.

  • 0

#39417 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 October 2017 - 22:09

Referendum i ako nema pravnu snagu (mada ako mene pitas, sve je to sranje i samo pitanje koliko je centralna vlast jaka da gura svoje gluposti), moze da bude instrument politickog pritiska. Kataloncima mislim nije ni cilj neko fizicko razgranicenje, oni su realno fakticku autonomiju i drzavu u drzavi odavno dobili, njih zuljaju pare kojima izdrzavaju centralnu vlast. Ne znam konkretne cifre niti sam se ikad bavio time da bih znao ko je tu u pravu, ali je jasno da je to bio prvi cilj ovog pokusaja referenduma.

 

Posle ovakvog ponasanja spanske drzave mislim da ce moci da se postave jos mnoga pitanja, i u Spaniji, a i u Evropi.

 

Klasican autogol. A scene bar mene podsecaju na ono sto se desavalo ovde i na Kosovu. Jezivo.


Edited by McLeod, 01 October 2017 - 22:09.

  • 1

#39418 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 22:20

Nema nikakvog opravdanja branjenju da se ispolji gradjanska (narodna) volja. Tacka.
Okej..imas Ustav koji moras da postujes,tj.da ga ne krsis.
Ponovio si milion puta da je referendum ilegalan. 

Ali ne saljes specijalce na gradjane,ne otimas izborni materijal,ne razbijas glasacka mesta i ne tuces mirne ljude. Oni su trebali da puste normalno glasanje pa da onda sednu za pregovaracki sto i nadju neki politicki dogovor. U ustavnim okvirima. Niko ionako ne veruje da bi se Katalonci otcepili bez obzira sto to vecina zeli.  


  • 2

#39419 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 October 2017 - 22:31

Ja ne volim referendum kao vezbanje "narodne" volje. Nije se za dz taj instrument najvise vezbao u fasizmu ili recimo u Slobinoj Srbiji.

 

Ali bez obzira na to, slazem se u globalu sa tim da centralna vlast treba da daje samo grube okvire, a da ljudi u skladu sa zakonima i civilizacijskim normama zasnovanim na najsirim slobodama u svim oblastima, sami grade i uredjuju ono sto danas zovemo drzavom. Znaci ako neka zaokruzena regija sa svojim specificnostima i posebnostima zeli da izadje iz tog drustvenog ugovora (a drzava je u sustini drustveni ugovor) i oforme svoj, novi drustveni ugovor, ne postoji razlog da se to brani.

 

A pogotovo je problematican taj odnos prema razlicitim regijama, neke mogu da budu nezavisne, a neke ne, ne postoji vrednosni sistem koji to odredjuje, cak i ako uzmemo da su neke drzave izneverile svoje gradjane i izvrsile agresiju na njih pa tako tumacis recimo raspad Jugoslavije, Etiopije, Sudana itd, sta cemo sa Kurdima, koji bi morali po istim tim principima prvi da dobiju sansu da budu nezavisni?

 

Teska i opsta prica, mislim da nije ni vazna u tom smislu, vazno je da se ovakvo ponasanje centralnih vlasti u Spaniji osudi i ne ponavlja u civilizovanom svetu.


  • 0

#39420 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 22:37

Najprikladnija moguca i specijalno za vanju  :heart: 



(zelja nam je samo jedna..)


  • 1