Jump to content

Photo
- - - - -

Nikotin

• Please log in to reply
124 replies to this topic

#16 Sweeper

Sweeper
  • Members
  • 450 posts

Posted 04 January 2010 - 21:19

Najlaksi nacin da se ostave cigarete je uz pomoc easyway metode Allen-a Carr-a.
Najiskrenije preporucujem svim pusacima da procitaju njegovu knjigu pod nazivom EASYWAY, ili ti lak nacin da ostavite pusenje...
Knjigu sam procitao licno i ostavio cigarete... Bio sam strastven pusac, kutija i po do dve na dan...
Takodje, bio sam uzasno skeptican kada mi je prijatelj preporucio knjigu...
Nema nikakvog ispiranja mozga ili prodavanja magle, covek samo objasnjava da je ostavljanje duvana izuzetno lako i bezbolno.

Evo link: http://www.allencarr...om/index_sr.php

Steta je da ne pokusate...
sve ostale metode su miki maus... znam, probao sam...
Pozdrav i srecno

#17 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,218 posts

Posted 04 January 2010 - 21:23

E leba ti, šta piše tamo, baš me interesuje. Ajde daj neki rezime, pre nego potrošimo pare, da slučajno ne pomisli moderacija da reklamiraš nešto.

Edited by John Finn's Wife, 04 January 2010 - 21:25.

#18 Sweeper

Sweeper
  • Members
  • 450 posts

Posted 04 January 2010 - 21:28

E leba ti, šta piše tamo, baš me interesuje. Ajde daj neki rezime, pre nego potrošimo pare.

Imas link...
Novac neces uludo potrositi, a meni ni iz dzepa ni u dzep.
Moja reakcija je inace bila slicna tvojoj :"sta ce sad on meni da kaze sto ja vec ne znam i kako ce da me ubedi itd..."
Onda sam procitao knjigu i shvatio sam da dosta toga nisam znao i sto je jos lepse , ostavio sam duvan :ph34r:

#19 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,218 posts

Posted 04 January 2010 - 21:32

Imas link...
Novac neces uludo potrositi, a meni ni iz dzepa ni u dzep.
Moja reakcija je inace bila slicna tvojoj :"sta ce sad on meni da kaze sto ja vec ne znam i kako ce da me ubedi itd..."
Onda sam procitao knjigu i shvatio sam da dosta toga nisam znao i sto je jos lepse , ostavio sam duvan :ph34r:

Netačno. Baš me interesuje kakve su tamo istine, pa bih da uporedim sa sopstvenim metodom, koji se pokazao uspešnim, a niđe Alena Kara.
Ono, više onako iz radoznalosti, kakve li su tamo svevišnje istine izrečene, ako ne uspevaju (uvek) stari načini npr. relaksacija, joga, klasično uslovljavanje, molitve bogu....šta li je to tako jedinstveno što uspeva....pazi, mora se zasnivati na nekom principu, biološkom, psihološkom, pa možda i filozofskom, a možda i na kombinaciji: hajde bar to podeli da znamo kome će ležati ova vrsta terapije, ne šljakaju svi na istom gorivu.

Edited by John Finn's Wife, 04 January 2010 - 21:43.

#20 Div

Div
  • Members
  • 6,945 posts

Posted 04 January 2010 - 21:40

Kad čovek neće da batali duvan onda traži kojekakva pomagala, pilulice, žvake, flastere, magnnete, knjige. Posle ima opravdanje, nisu dobra pomagala.
Sve su to foliranja. Ko oće da se mane pušenja treba samo da se reši i drži se svoje odluke. Ako ne uspe sam je kriv.
Ako nije baš načisto, nego i bi i nebi, bolje da ne pokušava, da se ne zavarava džabe. Bolje da uživa u duvanu nego da se muči neuspešnim ostavljanjem.

#21 Sweeper

Sweeper
  • Members
  • 450 posts

Posted 04 January 2010 - 21:42

Netačno. Baš me interesuje kakve su tamo istine, pa bih da uporedim sa sopstvenim metodom, koji se pokazao uspešnim, a niđe Alena Kara.
Ono, više onako iz radoznalosti, kakve li su tamo svevišnje istine izrečene, ako ne uspevaju (uvek) stari načini npr. relaksacija, joga, klasično uslovljavanje, molitve bogu....šta li je to što uspeva....

Ne kazem ja da je tvoj metod ne uspeva, ako ti je pomoglo da ostavis duvan-sjajno :ph34r:
Ja sam samo hteo da pomognem ljudima koji zele da budu nepusaci tako sto sam im konkretno rekao sta je MENI pomoglo, a to je knjiga Easyway.
Ti mozes da im kazes sta je tebi konkretno pomoglo: koje molitve, koje pozicije u jogi i ostali stari nacini kojima si se sluzio.

Over & out

#22 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 08 January 2010 - 10:24

U potpunosti se slazem sa Vama, Sweeper!

Ja ne mogu da Vam preko ovog foruma pokazem koliko sam srecan sto sam ostavio cigarete zahvaljujuci metodu Alena Kara. Otac mi je bolestan od karcinoma i nije mi trebala jos jedna frustracija u zivotu.

Kupio sam njegovu knjigu, dobro je procitao i dalje pratim uputstva. Knjiga je neobicna, zahteva od citalaca, ako su pusaci, da nastave da puse dok ne zavrse knjigu do kraja.

Jednostavno, ja i dalje imam znake nikotinske zavisnosti, ali sam priznao da sam nikotinski zavisnik. I sada razmisljam ovako: ako popustim iskusenju, popusim jednu, bicu ocajan i pozelecu ponovo da prekinem sa pusenjem. A zbog cega mislim da ce taj sledeci pokusaj da bude iole laksi od ovog koji sam prekinuo?

Jednostavno, ne mislite vise na cigarete, vodite normalan zivot. Da biste prekinuli sa pusenjem - prekinite da pusite! Nije nikotinska zavisnost ta koja nas vraca cigaretama, vec sumnja u neuspeh koja je uzrokovana prethodnim neuspesima u pokusajima odvikavanja metodom snage volje ili farmaceutskim prevarama poput flastera i zvaka na bazi Nikotina kojeg vi zapravo zelite da se resite!

Srecno!

Edited by OmoracIC, 08 January 2010 - 10:29.

#23 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 08 January 2010 - 16:16

Nije uopste od znacaja koji ce metod neko upotrebiti, ako to vodi ostavljanju pusenja.

#24 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 08 January 2010 - 16:49

Od znacaja je, jer nisu svi metodi podjednako uspesni.

Zamene ne vode ostavljanju pusenja. Oni koji su koristili takve stvari, ostavili su pusenje uprkos, ne zahvaljujuci njima. Kao da kazes zavisniku od heroina da usmrkava heroin umesto da ga ubrizgava u venu. Necu Nikotin ni u kom obliku. Zasto? Pa zato sto je Nikotin otrov. Kada sam prvi put udahnuo duvanski dim, zamalo se nisam onesvestio. Telo je tada reklo: TRUJES ME, PREKINI TO DA RADIS! Nemoj da koristis zamene, prestani da pusis.

Metodom snage volje prolazi se kroz traumatican period najgore depresije zbog nepusenja. Stalno se osecamo uskracenim za nesto. Mnogi ljudi su pokusali ovim metodom da se odviknu, ukljucujuci i mene. Izdrzao sam tri meseca kada sam opet zapalio i bio ocajan zbog toga. Jednostavno, taj metod se zasniva pre svega na analizi dva faktora: zdravlje i finansije, dok faktora ispiranja mozga nismo svesni. To sto pise na kutiji cigareta da one izazivaju ne znam sta nema nikakav efekat na pusace. To ce ih prestrasiti i oni ce zapaliti cigaretu. To niko od pusaca ni ne cita, a kamoli se suocava sa tim. Kada neko ostavi cigarete metodom snage volje, dolazi se do toga da moja kuma, 10 godina nakon ostavljanja cigareta, na jednoj slavi, meni kaze: ,,uf, kako mi dodje da zapalim!'' Znaci, nije do kraja rascistila neke stvari u svojoj glavi i moze da joj se lako desi da jednom poklekne i uleti u staru zamku starog neprijatelja.

Sada osecam da pusacima ne zavidim, jer shvatam da oni zavide meni. Pozajmio sam knjigu jednoj mojoj drugarici i ona je prestala da pusi takodje. Vec deseti dan je bez cigarete i nema nikakvu zelju da zapali. Ponosim se njom, ali i sobom. I siricu glas i dalje. JA mogu da dam primer, kao bivsi pusac i nikotinski zavisnik.

Edited by OmoracIC, 08 January 2010 - 16:55.

#25 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,218 posts

Posted 08 January 2010 - 17:00

Ah, znači: snaga volje iliti "karakter".

Kada neko ostavi cigarete metodom snage volje, dolazi se do toga da moja kuma, 10 godina nakon ostavljanja cigareta, na jednoj slavi, meni kaze: ,,uf, kako mi dodje da zapalim!'' Znaci, nije do kraja rascistila neke stvari u svojoj glavi i moze da joj se lako desi da jednom poklekne i uleti u staru zamku starog neprijatelja.

Pa, teško da joj je to prvi put palo na pamet za tih deset godina. Verovatno je i mnogo puta ranije, ali ipak nije zapalila. Zašto? Je li potrebno izgraditi čitav niz mehanizama odbrane (sindrom bivših pušača), ili je možda dovoljno reći "Baš bih zapalila....ali ipak neću." Ko je tu veći "karakter"? :ph34r:

Pozajmio sam knjigu jednoj mojoj drugarici i ona je prestala da pusi takodje. Vec deseti dan je bez cigarete i nema nikakvu zelju da zapali.

A ona je odjednom ostavila, i za deset dana nije imala baš nijednom želju? Vrlo neobično.

#26 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 08 January 2010 - 17:23

Ono sto sprecava pusace da prestanu da puse jeste strah. Strah da vise nece uzivati u zivotu a da su ikada uzivali u cigareti je iluzija. Da je tako, ne bi zapalili vise od jedne cigarete u zivotu. Ja sam izdrzao tri meseca. Asistentkinja na mom fakultetu cak dve godine. Neko ce deset godina pa ce onda zapaliti da bi dokazao da je ostavio cigarete a cigarete ce mu/joj bas i dokazati. I tada ce otvoriti lancanu reakciju gde se jedna cigareta nadovezuje na drugu a taj se lanac zavrsava smrcu osobe. Pusenju nema kraja ukoliko ne odlucite da iz tog lanca izadjete. Metod zahvaljujuci kome sam postao bivsi pusac je delotvoran i osecam se presrecno. Nemam apstinentske teskoce poznate kod Metode snage volje, jer vise ne mislim na cigarete. Kada vam neko kaze ,,ne pusim vec ti nedelje'', on/a time kaze da je preziveo toliko ali i otkriva da ima problem i misli kako je preziveo tri nedelje i vec stvara tako odstupnicu za jedan dan kada ce reci ,,pa nije sada period za prestanak'', ,,smanjicu broj cigareta'' i ostale racionalizacije koje osobu vracaju u poziciju potpunog imbecila kada je rec o njihovoj sopstvenoj zavisnosti! Kada bih ja rekao ,,ne jedem krastavac cak tri nedelje i super se osecam'' rekli bi da nisam bas pri sebi, ali kod nikotinskog zavisnika kazemo ,,bravo, svaka cast''. To nece delovati stimulativno na njega, kad-tad, ubedjan sam, popustice iskusenju i zapaliti cigaretu!

Odgovorno tvrdim, moja drugarica vise ne pusi. Danas je deseti dan, nikakvih simptoma nema, jer je rascistila u svojoj glavi. Nikotinska zavisnost je slaba i pogresno je fokusirati se na nju. Ono sto je glavni problem jeste ispiranje mozga sa kojim se pusaci suocavaju, sto ne znaci da oni nisu razborita i inteligentna ziva bica. Stalno se opravdavamo, te treba nam da nas opusti (izmerite puls pre pocetka pusenja i posle popusene prve cigarete, cisto da vidite koliko nas je opustila!), kada nam je dosadno, lazemo da uzivamo (ma bre ja sam izrastao u PATOLOSKOG LAZOVA DOK SAM PUSIO!), govorimo kako nam je stresan period (a kada nismo u stresnom periodu, necemo imati razloga da prestanemo), kako se odricemo necega, kako vise necemo uzivati u zivotu, kako smo svesni zdravstvenih rizika (u stvari, uopste nismo, jer tada ne bi ni pusili, cekamo da nam se desi neka od teskih bolesti, sve kao ,,nece meni'', Bog nas ubio, kao da igramo ruski rulet, jebote, otkud znas da nece tebi, ti to na srecu????) itd.

Kada otklonimo iluzije i razumemo sve taktike kojima nas cigarete osvajaju i drze osvojene, otklonimo sve strahove, prestacemo da pusimo i nista nas vise nece dovesti u njihov zagrljaj!

Edited by OmoracIC, 08 January 2010 - 17:27.

#27 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,218 posts

Posted 08 January 2010 - 17:33

Odgovorno tvrdim, moja drugarica vise ne pusi. Danas je deseti dan, nikakvih simptoma nema, jer je rascistila u svojoj glavi. Nikotinska zavisnost je slaba i pogresno je fokusirati se na nju.

Ne sumnjam ja da ona ne puši, niti mislim da su izraženi simptomi apstinencije nužni, ne. Samo, ako je odjednom ostavila cigarete a pušila 20+ dnevno, teško da joj za prvih 10 baš nijednom nije palo na pamet da joj nedostaje cigareta. Ja barem još nisam čula za tako uspešno ostalvljanje pušenja utako kratkom roku. Naravno da se može prestati s pušenjem, ali da to ide s neverovatnom lakoćom, ne ide, naprosto budimo realni. A ni ja ne mislim da je nikotinska zavisnost presudna.

#28 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 08 January 2010 - 17:38

Voleo bih da predlozis nekom svom prijatelju koji pusi da procita tu knjigu i prati uputstva. Neka slobodno pusi dok cita tu knjigu. U njoj, autor spominje da je ostaviti pusenje ,,apsurdno lako''. Sa punim pravom i moralnim kredibilitetom osobe koja je pusila, kazem ti da je to tacno.

#29 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 08 January 2010 - 18:43

................................................................................
.....

Ovo je mesijansko - sarlatanski pristup.

#30 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 08 January 2010 - 18:51

Sve mi se cini kako vreme odmice da si najveci sarlatan na ovom forumu upravo ti koji najvise govoris o sarlatanstvu.

Edited by OmoracIC, 08 January 2010 - 18:53.