Jump to content

Photo
- - - - -

Ko su Rusini?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#76 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,310 posts

Posted 07 November 2012 - 16:00

onoj budali namcoru da odgovorim,ako njemu paprika viri iz dupeta,nama ne.mi smo gospoda i ne vredjaj nepismeni.

Registrovao si se i otvorio si temu staru 3 godine da nesto odgovoris namcoru?

Nego, kad smo vec o pismenosti:
- Na pocetku recenice se koriste velika slova.
- Iza znakova interpunkcije (tacka, zarez) ide razmak.

O vredjanju ce ti verovatno moderatori dati "par instrukcija".

#77 NemamKomentar

NemamKomentar
  • Members
  • 6 posts

Posted 14 October 2013 - 23:09

Rusini su narod koji potice iz istocne evrope.Nikada nisu imali svoje drzave i dan danas su manjina u drzavama u kojima borave.Formalno unikate koji su pravoslavsci ali prihvataju papu.Posto sam i ja rusin znam da je veliki broj rusina ovde dosao kada je crvena armija liberalizovala srbiju.Veliki broj njih je ovde ostao da zivi.Postoje organizacije rusina u drzavama kao sto su SAD i slicne.

Edited by NemamKomentar, 14 October 2013 - 23:10.

#78 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,310 posts

Posted 15 October 2013 - 20:54

Rusini su narod koji potice iz istocne evrope.Nikada nisu imali svoje drzave i dan danas su manjina u drzavama u kojima borave.Formalno unikate koji su pravoslavsci ali prihvataju papu.Posto sam i ja rusin znam da je veliki broj rusina ovde dosao kada je crvena armija liberalizovala srbiju.Veliki broj njih je ovde ostao da zivi.Postoje organizacije rusina u drzavama kao sto su SAD i slicne.

Meni se cini da posle dolaska Crvene Armije u Srbiji (i sire) tog "liberalizma" nije ostalo ni u tragovima. ;)

Edited by tomas.hokenberi, 15 October 2013 - 20:54.

#79 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 16 October 2013 - 03:25

Meni se cini da posle dolaska Crvene Armije u Srbiji (i sire) tog "liberalizma" nije ostalo ni u tragovima. ;)

Na stranu sto je Crvena Armija u Srbiji bila u Srbiji neka tri meseca, za vreme oslobodjenja Beograda, kada je veci deo Srbije vec bio oslobodjen. 

#80 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,793 posts

Posted 17 October 2013 - 01:15

Zar nije topik naučna fantastika na nekom drugom podforumu?

#81 BuljcikNS

BuljcikNS
  • Members
  • 2 posts

Posted 02 December 2014 - 23:02

Pozdrav Kolbas (izgleda da sam kasno pronasao ovaj forum ili nikada nije kasno :)  ),

Jako intersentna tema, posto sam i sam pripadnik Rusinske manjine, a dosta me je interseovalo odakle dolazimo i kao smo nastal, od koga smo se otcepili itd. Stime sto me je po malo i sramo sto sam Rusinski zaboravio , citanje mi ide, ali razgovor, djene-djene (nula bodova). Ovim putem hocu da ti se zahvalim i tebi i ostalm, normalnim, ucesnicima na ovom forumu za otvorenu temu!

Imam jedno pitanje: Da li se po prezimenu, moze utvrditi odakle su se moji (Buljčik) doselili, tj. iz kog regiona?

Po prici moga pokojnog dede, moji su izbacivli OV iz prezimena kada su se naseljavali, na ovaj region! Da li je to tacno? Jos mi je interesantno da je moj otac tvrdio vasu pricu i porekol  (Slovacka itd), a deda mi je, ako me pamcene sluzi, uvek ukazivao da smo mi doseljeni iz tadasnjeg SSSR tj Zapadne Ukraine! mozda sam uvrteo to u glavu, ne znam!

Hvala u svakom slucaju!

#82 Janne240

Janne240
  • Members
  • 5,165 posts

Posted 04 December 2014 - 22:05

Pozdravljam ovaj topik nisam znao do sad da je otvoren, jako mi je drago što je ova tema ovako lepo i sadržajno napisana...jako su mi se dopali postovi Kolbasa, Analize i Gilindua, (posebno njihova rasprava koja je baš interesantna, s tim da mi je Gilindu ubedljiv, posebno oko Hercegovaca ;D) Dakle, zanima me ova tema jer sam o Rusinima sve što znam potiče iz osnovne škole u doba SFRJ, da su etnička manjina...i da nemaju sopstvenu državu, tj. da su bili zastupljeni i u kod nas u Vojvodini. Sve ovo što sam pročitao je za mene entografski, antropološki, sociološki, demografski i lingvistički vrlo zanimljivo ...Isto i ono što je Analiza pisao o morfološkim tipovima stanovništva na području Evrope, nisam upoznat s time pa me zanima da pročitam nešto više...Interesuju me sva ta mešanja, metanastazička kretanja i etnogeneze, u toku redovnih studija nisam dublje zalazio u te teme sada sticajem okolnosti okušavam da se bavim  istraživanjima akulturacije manjinskih grupa na područjima Baltika...Mislim da Kolbasov topik

zaslužuje dugoročnije čitanje...i svakako samo što dalje od intoksikacije politikanstvom. Bravo ;)

Da i pitanje za Kolbasa, ova zastava u profilu je li ona obeležje Rusinske populacije?

Edited by Janne240, 04 December 2014 - 22:08.

#83 Mitrov

Mitrov
  • Members
  • 1 posts

Posted 05 December 2014 - 20:35

Pozdrav svima...Pre svega hvala Kolbasu na veoma korisnim i zanimljivim informacijama! Meni puno znace... od skoro sam pocela da istrazujem po internetu o Rusinima, posto drugacije nemam nacina da se informisem..slobodno mogu reci da sve sto na tu temu znam je da sam ja rusinka i to je to.... :blush: Moj deda je umro mlad, moj otac je tada imao petnaest godina..Tako da ni on sam ne zna puno toga da bi mogao meni bilo sta da objasni i prenese.Takodje i mene interesuje da li se po prezimenu moze utvrditi iz kog regiona poticemo? Moje prezime je Mitrov.

#84 Ill Ray

Ill Ray
  • Members
  • 5,497 posts

Posted 06 December 2014 - 00:00

I ja sam delom Rusin. Moji su poreklom iz Sighetu Marmației u Rumuniji, mestu na granici sa Ukrajinom. Prezime je Prodan... Ako neko zna nešto više bio bih mu zahvalan...

#85 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,793 posts

Posted 08 December 2014 - 06:54

Pozdrav Kolbas (izgleda da sam kasno pronasao ovaj forum ili nikada nije kasno :)  ),

Jako intersentna tema, posto sam i sam pripadnik Rusinske manjine, a dosta me je interseovalo odakle dolazimo i kao smo nastal, od koga smo se otcepili itd. Stime sto me je po malo i sramo sto sam Rusinski zaboravio , citanje mi ide, ali razgovor, djene-djene (nula bodova). Ovim putem hocu da ti se zahvalim i tebi i ostalm, normalnim, ucesnicima na ovom forumu za otvorenu temu!

Imam jedno pitanje: Da li se po prezimenu, moze utvrditi odakle su se moji (Buljčik) doselili, tj. iz kog regiona?

Po prici moga pokojnog dede, moji su izbacivli OV iz prezimena kada su se naseljavali, na ovaj region! Da li je to tacno? Jos mi je interesantno da je moj otac tvrdio vasu pricu i porekol  (Slovacka itd), a deda mi je, ako me pamcene sluzi, uvek ukazivao da smo mi doseljeni iz tadasnjeg SSSR tj Zapadne Ukraine! mozda sam uvrteo to u glavu, ne znam!

Hvala u svakom slucaju!

Tvoje prezime mi deluje nekako kao da bi moglo imati koren gotovo na bilo kojoj strani slavenskog sveta...to prezime sam dosta čuo i prisutno je kod panonskih Rusina, ali mi ne pada na pamet da li je iko iz mog ex mesta imao isto, znam da ima neki novinar/dopisnik rusinskih medija iz Šida sa imenom Benjamin (ili Venjamin) Buljčik, ako si entuzijasta probaj da ga iskopaš/kontaktiraš preko neke društvene mreže možda ti se odazove i odgovori na pitanja...

Pozdravljam ovaj topik nisam znao do sad da je otvoren, jako mi je drago što je ova tema ovako lepo i sadržajno napisana...jako su mi se dopali postovi Kolbasa, Analize i Gilindua, (posebno njihova rasprava koja je baš interesantna, s tim da mi je Gilindu ubedljiv, posebno oko Hercegovaca ;D) Dakle, zanima me ova tema jer sam o Rusinima sve što znam potiče iz osnovne škole u doba SFRJ, da su etnička manjina...i da nemaju sopstvenu državu, tj. da su bili zastupljeni i u kod nas u Vojvodini. Sve ovo što sam pročitao je za mene entografski, antropološki, sociološki, demografski i lingvistički vrlo zanimljivo ...Isto i ono što je Analiza pisao o morfološkim tipovima stanovništva na području Evrope, nisam upoznat s time pa me zanima da pročitam nešto više...Interesuju me sva ta mešanja, metanastazička kretanja i etnogeneze, u toku redovnih studija nisam dublje zalazio u te teme sada sticajem okolnosti okušavam da se bavim  istraživanjima akulturacije manjinskih grupa na područjima Baltika...Mislim da Kolbasov topik

zaslužuje dugoročnije čitanje...i svakako samo što dalje od intoksikacije politikanstvom. Bravo ;)

Da i pitanje za Kolbasa, ova zastava u profilu je li ona obeležje Rusinske populacije?

:) Ova zastava nema veze sa Rusinima, to je zastava kanadske Provincije (u smislu oblasti) Saskatchewan koja je moj novi dom...vojvodjanski Rusini su usvojili zastavu koja ima simbol Karparskog medveda i heraldičko značenje koje nas svrstava u korpus istočnih Slovena, a pošto se iz onih prošlih postova može zaključiti da naginjem mišljenju koje smatra da smo mi originalno poreklom malo zapadnije (okolina mesta Trebišov recimo), za mene ona ne predstavlja neki važan simbol lično, ali je činjenica da su je Rusini u Srbiji usvojili kao zvaničnu

zastava.jpg

I ja sam delom Rusin. Moji su poreklom iz Sighetu Marmației u Rumuniji, mestu na granici sa Ukrajinom. Prezime je Prodan... Ako neko zna nešto više bio bih mu zahvalan...

Sorry, tu sam tanak...imaš ovde spisak sajtova pa vidi ima li neki koji bi ti pomogao http://vesti.ruthenp.../veb-sajti.html

#86 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,793 posts

Posted 08 December 2014 - 07:04

Pozdrav svima...Pre svega hvala Kolbasu na veoma korisnim i zanimljivim informacijama! Meni puno znace... od skoro sam pocela da istrazujem po internetu o Rusinima, posto drugacije nemam nacina da se informisem..slobodno mogu reci da sve sto na tu temu znam je da sam ja rusinka i to je to.... :blush: Moj deda je umro mlad, moj otac je tada imao petnaest godina..Tako da ni on sam ne zna puno toga da bi mogao meni bilo sta da objasni i prenese.Takodje i mene interesuje da li se po prezimenu moze utvrditi iz kog regiona poticemo? Moje prezime je Mitrov.

Mitrov se kod nas javlja kao ono drugo (za upotrebu u užoj zajednici) prezime, skoro sam siguran da je derivat od muškog  imena Mitro, pa se tako neko negde nekad identifikovao kao onaj koji je od Mitra (o te loze/linije)...kod nas je bila jedna prodica (verovatno su još tamo) Mitra, ali su se pisali kao Kiš, mislim...predpostavljam da je to njihovo ime imalo opisani razvojni put

#87 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,793 posts

Posted 08 December 2014 - 07:17

Samo da obavestim pučanstvo da su se moji interesi malo pomerili za ovih nekoliko godina te sam u dobrome batalio neko dublje interesovanje za pomenutu problematiku, nekako sam skrasio u tome što mislim da jesam, a život ovde mi omogućava da uživam u životu na način na koji se to tamo nije moglo...pošto ovde ljudi nisu opterećeni etnosom kao recimo u Istočnoj Evropi ili Balkanu, postalo mi je mnogo zanimljivije da se interesujem za druge kulture i narode, a ovde razume se, nema čega nema...naravno, ako nekome mogu da odgovorim, nema problema, samo da se zna da sve govorim iz ugla teškog amatera, a ne naučnika ;)

#88 BuljcikNS

BuljcikNS
  • Members
  • 2 posts

Posted 10 December 2014 - 20:51

Hval puno Kolbas,

Pokusacu da malo procakam, ako uspem ista da sazna podelicu to sa vama.  :)