Jump to content

Photo
- - - - -

Ko su Rusini?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#31 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,834 posts

Posted 07 April 2008 - 20:59

A sta fali ideji da je bila Halychka Rus? Koja se nalazila bas na tom podrucju.

Velika Moravska i Kijevska Rus
Attached File  689px_Great_moravia_svatopluk.png   252.33KB   83 downloadsAttached File  Kievan_Rus_en.jpg   581.13KB   95 downloads
Karte nisu baš najbolje i nisu iz istog perioda, Moravska 9. vek i Rus 11. vek
Lokacija prvih doseljenika

It is known that before that time the Kosceljisko area was settled in a haphazard way by 11 Ruthenian families : Gregorij Sabov, Mihal Kolar, Janko Kudla?, Mihal Rac, Djura Èizmodij, Mihal Fogaras, Janko Emedi, Djura Luteran, Vasilj Terek, Vasilj Zahata, Georgij Lukaè an his son Bela. These Ruthenians came from the districts of Zemplin, Borsod, Sabolcz and Erdely

I da ne bude zabune ja ne tvrdim ništa (nisam istoričar), samo iznosim neka razmišljanja koja su mi bliska u vezi sa ovom temom, a dozvoljavam i to da nisam u pravu...elem, htedoh reći da kada se uporede mesta iz kojih smo došli 1745. i gde su se prostirale dve pomenute države, može se zaključiti da se ništa ne može zaključiti...

#32 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,834 posts

Posted 07 April 2008 - 21:20

To znam, ali mi ne odgovara na pitanje u cemu je razlika izmedju grko-katolika i unijata (ako sam te dobro shvatio da ima razlike). Ja sam, sve do juce, ziveo u uverenju da su to sinonimi (s tim sto izraz "unijat", mozda, ponekad moze imati uvredljivu notu kad ga upotrebljava pravoslavac). Odnosno, da znace - u uniji s Rimom, ali, zadrzali grcki crkveni obred. Mislio sam da se izraz grko-katolik u *kolokvijalnoj* upotrebi odnosi na tzv. unijate. (Jer, kanonski, pravoslavci, svi pravoslavci grckog obreda, upravo i jesu - grko-katolici, buduci da se i Prevoslavna Crkva smatra i sluzbeno naziva - katolickom, sto ce reci univerzalnom, kao sto se, uostalom, i Rimokatolicka Crkva smatra ortodoksnom, tj. pravoslavnom. Ali, kad se u obicnom zivotu kaze "grko-katolik", sigurno se ne misli na pripadnika SPC ili GPC, nego... sad mi vise nije jasno na sta) Ili, mozda, vi jedan izraz rezervisete za sledbenike prve Unije, a drugi za sledbenike druge?

Pokušaću ponovo da objasnim, malo kasnije...

#33 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 07 April 2008 - 22:32

Velika Moravska i Kijevska Rus

Znaci nije ovo?
Posted Image
The Galicia-Volhynian Kingdom in 13th — 14th c
odnosnoPosted Image
Suvise istocno?

A ovo? (To sto ukrajinska Wikipedia naziva "Руське воєводство", u engleskoj verziji zove se Ruthenian Voivodeship.

#34 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,834 posts

Posted 08 April 2008 - 03:26

2 gilindu:
Ajde da ne komplikujemo suviše....prvo dužan sam ti ono unijatima: znači ako pretpostavimo da su moji pra-pra preci došli u dodir sa Hrišćanstvom u doba Rastislava, onda znači da su primili grčki obred, a pošto su Ćirilo i Metodije bili ovlašteni od Rima, to mi nekako deluje da su oni (žitelji te teritorije) samim tim priznavali Papu, makar posredno, pa ako su već priznali Vatikan onda te unije nisu bile namenjene njima...da li grešim?
Dalje, prvi kolonisti su bili ponajviše iz današnjih Slovačkih oblasti Šariš, Spiš i Zemplin, kod nas još uvek ima Kapuš(č)ani šor (lokalni naziv ulice), a kod Prešova imaš ostatke tvrdjave koju oni zovu Kapušani hrad, takodje ima i mesto Veliki Kapušani, imamo i Makovski šor (Makov), imaš dosta mesta sa pridevom Ruska-Ruski Hrabovec, Ruski Potok, Ruska...Bio sam u Prešovu i okolini, oni pričaju kao i mi (njihov jezik je poslovačen, a naš posrbljen), dok ovi iz Medzilaboraca, Svidnjika ili Stropkova pričaju više istočno slovenski i mnogo ih teže razumem...Pazi, nije mi cilj da prekrajam istoriju ili da iznosim neke teorije zavere, ali fakat je da mi nikad sebe nismo zvali Rusinima, taj naziv se udomio kasnije preko prvih sveštenika školovanih u Lvovu ili Užgorodu...
Ako pak ne razlikuješ pridev Ruski od Rusija i Ruski od Rusnaci onda jebi ga, džaba smo krečili...i da, ja sam živeo u Ruskom Keresturu

#35 Sut Sat

Sut Sat
  • Banned
  • 32 posts

Posted 08 April 2008 - 22:54

Genijalan topic!!!

Valjda se politika nece umesati i pokvaritiga!?

Moderatori pazite ovde i ocuvajte topik, momci sjajni ste pravo je zadovoljstvo citati vas ,nisam ni sanjao d aova istorija tog dela evrope moze biti toliko zanimljiva!!!!!

Bravo!!!

#36 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 09 April 2008 - 01:54

A gde ti tu vidis pojam nacizma?

Ne razumem sta bi pitanje trebalo da znaci. Nisam rekao da vidim "pojam nacizma", nisam rekao ni da vidim pojavu nacizma, niti sam te optuzio da propagiras nazicam, da zastupas nacizam, ali, koristis terminologiju Hansa Gunthera, a i nije veliki problem u uportebi pojedinih termina, koliko kad se oni preozbiljno shvate.

Ne secam se da sam u vom tekstu govorio o njihovim fizickim antropoloskim atributima, pa me cudi postavljen komentar.

Ne, nisi govorio o fizickim antropoloskim atributima, ali, sta su baltidi, alpidi, dinaridi etc., ako ne morfoloski tipovi? Koje je drugo znacenje tih termina? Sta definise "alpida", ako ne srednji stas, smedja kosa, cesto valovita, sklonost gojaznosti etc.?

Na osnovu HLA sistema genetickih markera.

A sta ti (odnosno autoru istrazivanja na koje se pozivas) onda tu traze alpidi, baltidi etc.?

Alpidi i baltidi dele zajednicke haplotipove u HLA sistemu, a i antropoloski su vrlo malih razlika.

*Kako* si (je) odredio (u konkretnom uzorku) koje individue predstavljaju alpide, koje alpide, a koje atlantide, eda bi se potom mogle utvrdjivati nekakve korelacije? Za bilo kakvo ozbiljno istrazivanje uzorak, pre svega, mora da bude precizno definisan, reprezentativan, a potom, naravno, i dovoljno velik. Sta, odnosno koga, je reprezentovao uzorak u tom istrazivanju? Nije valjda baltide i alpide?
Da li si svestan sistemskih (da i ne govorimo o tehnickim i prakticnim) ogranicenja haplotipskih metoda? Na primer, ako se na tebi i na meni uradi HLA test, moze se, recimo, desiti da se otkrije kako imamo zajednickog pretka u 23-em kolenu. Ali da se ne otkrije da imamo zajednickog pretka vec u 3-em kolenu (a potom i u sestom, dva zajednicka pretka u jedanaestom i cetiri u sedamnaestom.) Samo sto 6. kromozom svih tih zaboravljenih predaka nije stigao do mojih i tvojih roditelja, vec samo onog iz 23-eg, i do tvojih i do mojih.
Ne kazem da se HLA metodom, dopunjenom metdama koje se zasnivaju na Y kromozomu, mitohondrijalnoj DNA, ali i starijim metodama bulk analize diploidne nuklearne DNA ne moze doci do interesantnih saznanja. Ali, samo u rukama nekog ko zaista zna sta cini, podatke tretira u rukavicama i s jako dugackim pincetama i krajnje je oprezan i skroman sa zakljuccima. Pri onom "zna sta cini" ne mislim da mora da bude nobelovac iz molekularne biologije - mora, pre svega, odlicno da poznaje populacionu genetiku. Inace je jako opasno i rezultatima takvih istrazivanja moze manipulisati ko hoce i kako hoce, sto se naveliko i cini. Moze se "dokazati" bilo koja teorija. DNA analize, cak i kad se bude raspolagalo dovoljno velikim i reprezentativnim uzorcima, mogu biti samo *jos* jedno sredstvo, niposto svemocno, ne daj Boze jedino. A oprosti, ali, ja iz tvog pisanja sticem utisak da ti, ne da ne poznajes populacionu genetiku, nego (ovo narocito zakljucujem iz cvrge koju si mi lupio zbog opaske o Hercegovcima i dinaridima) da nemas elementarnog pojma sta je to populacija i sta je definise.

To znaci da su zajednickog genetskog porekla, a kako su jezicke grupe samim svojim postojanjem garancija genetskog nemesanja, jasno je da su morali da govore isti uralski jezik kao i oni njihovi ostaci koji su taj jezik sacuvali do dana danasnjeg a koji pripadaju baltickom antropoloskom tipu.

Daleko od toga da "to znaci", a jos dalje da je "jasno" (blago tebi!) Geneticka i kulturna (dakle i lingvisticka) evolucija unutar ljudskog roda su *paralelni* procesi, koji se, razume se, nalaze u medjusobnoj vezi, s tim sto priroda i intenzitet tih veza varira na bezbroj nacina u vremenu i prostoru i jako je opasno postavljati znak jednakosti, ili tretirati te procese naprosto kao dva lica iste medalje. Nema sumnje da postoji lingvisticka varijabilnost unutar covecanstva, da postoje varijacije koje su medju sobom manje ili vise srodne, odnosno manje ili vise slicne, te da teze da se, po stepenu slicnosti, grupisu i diferenciraju na nacin koji potseca na variranje unutar bioloskih vrsta i populacija, kao da i u uporednoj lingvistici vaze neke zakonitosti populacione genetike. Ali, jezicke grupe i podgrupe, recimo one po klasifikaciji SIL, pa i sami (prirodni) jezici i dijalekti, ipak su akademske kategorije koje sluze nasem kognitivnom procesu i komunikaciji, daju nam koordinate, nisu nesto sto realno postoji (sto, u krajnjoj liniji, vazi i za biljne i zivotinjske vrste i druge taksonomske kategorije). Uostalom i te grupe iz klasifikacija medju sobom su jako heterogene po vremenu i nacinku nastanka, a slicnost, koja opravdava svrstavanje izvesnih varijacija u zajednicku grupu, ne mora nuzno znaciti i genetsku srodnost. Uzmi samo najblizi primer - danasnji romanski jezici; niti su narodi koji govore jezicima koje nazivamo romanskim medjusobno genetski srodniji nego sto su srodni s narodima koji govore nekim drugim jezicima, niti je profiliranje te grupe bilo posledica izolacije. (Ili jos blizi primer, savremen - engleski!) Ili posmatraj tzv. uralo-altajsku porodicu jezika naspram indoevropskih. Unutar uralo-altajskih imas uralsku podgrupu, za koju se smatra da je starije od indoevropske. I imas altajsku koja je, verovatno, vrlo mlada. (Znam, ima onih koji tvrde da izmedju uralskih i altajskih jezika postoji genetska veza, a ima i onih koji uralo-altajskoj odrednici osporavaju bilo kakvu validnost, uostalom, ima i onih koji negiraju i altajsku. Zato cu se, evo, ograniciti na tursku grupaciju, a ta je, verovatno, vrlo mlada.) Ali, zbog samog karaktera nomadskih naroda, neverovatne lakoce udruzivanja heteroglotnih grupa, jednake lakoce razdruzivanja i migracija u fantasticnom opsegu, u svim pravcima, turski narodi su se, od samog pocetka, u mnogo navrata i u mnogo kombinacija, prozimali s Proto-Madjarima (pa i s nekim Finima), tako da je cak i u sastav prvobitnih Madjara (mislim na narod koji se danas naziva Madjarima), pri dolasku u Panonski Basen, ulazilo i nekoliko turskih plemena, stavise cinili su znacajan procenat ukupne populacije. A prethodno su ti Proto-Madjari i sami vise puta bili u sastavu sirih grupacija kojima su dominirali narodi turskog govora. I tu se onda katkad gubi nit, sta je substrat, ko je elita i kada, pa lingvisti lupaju glavu kako svrstati, na primer, cuvaski. A turski i madjarski, ako su, mozda, prvobitno bili i razliciti koliko i kineski i flamanski, toliko su se priblizili da se uvodi, svejedno da li opravdano ili ne, uralo-altajska kategorija.

Govorio sam o Madjarima kao izvornimn Baltidima, da ne bi neko pomislio da govorim da su Madjari naselili Alpe. Madjari su izvorni Baltidi, ali su danas pomesani sa starosedeocima Panonije: alpidima i nordidima slovenskog porekla, i raznim drugim tipovima kroz istoriju.

Je li? Neki Madjari kazu da su oni izvorni Sumeri. Drugi su, opet, stigli iz Japana. A neki treci su se setali tamo-amo izmedju Panonije i Urala. A ako su "dosli" s one strane Urala - zar tamo zive izvorni baltidi? Ili im je, mozda, to doslo s Turcima? Mesa se krompir-pire u serpi, populaciona genetika ipak nije tek neko mesanje, osim kad se pomesaju pojmovi.

Kao i u nasem slucaju njihov indoevropski jezik im je nametnut od indoevropske nordijske uprave, ali antropoloska i genetska analiza njihovog podrucja,

Je l` taj nordijski upravnik imao punomocan mandat, ili je bio samo VD? Ko ga je postavio na funkciju? Ko je to upravljao Sarmatima? Ja sam verovao da su oni upravljali drugima, manje-vise, gde god su se pojavili i da im se vrlo retko desavalo da nalete na jaceg badzu. Ili se, mozda, nordijski upravnik zvao - Atila? Koje je to "njihovo" (sarmatsko) podrucje? U vreme kad je postojao narod (odnosno kad su postojali narodi) koji grcki, rimski i persijski pisci pominju pod imenom Sarmati, to podrucje se protezalo od Aralskog Jezera do Slavonije i od Kavkaza do Baltika, mozda ne svi krajevi u istom periodu, ali skoro svi u jako dugim periodima. Kad je vrsena antropoloska i genetska analiza tog podrucja, ovih dana ili pre 2000 godina? Potomci Sarmata danas se uglavnom smatraju, ili Slavenima, ili (raznim) Turcima, nesto malo i Madjarima. Postoji jedan narod (ukoliko zanemarimo malu, ali kontroverznu, etnicku skupinu Jasa u Madjarskoj) koji se smatra direknim potomcima Sarmata (ukoliko se Alani smatraju Sarmatima), a to nisu Cerkezi, nego njihovi susedi Oseti (sto ne znaci da i dobar deo cerkeskog nasledja ne moze poticati odatle). Koje je podrucje genetski i antropoloski analizirano? Ono gde zive danas, prikovani za Kavkaz? (Osetska Autonomna Republika alias Alanija?) Podrucje koje su nastanjivali pre 300 godina? Pre 1000 godina? Ko je bio obuhvacen istrazivanjem? Samo etnicki Oseti? Ili i Rusi?

#37 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 09 April 2008 - 02:27

Izvinjavam se za zanemarivanje Rusina u prethodnom postu.

2 gilindu:
Ajde da ne komplikujemo suviše....prvo dužan sam ti ono unijatima: znači ako pretpostavimo da su moji pra-pra preci došli u dodir sa Hrišćanstvom u doba Rastislava, onda znači da su primili grčki obred, a pošto su Ćirilo i Metodije bili ovlašteni od Rima, to mi nekako deluje da su oni (žitelji te teritorije) samim tim priznavali Papu, makar posredno, pa ako su već priznali Vatikan onda te unije nisu bile namenjene njima...da li grešim?

Dakako da gresis. To o cemu govoris dogadjalo se mnogo pre Velike Shizme, kad su vernici grckog i rimskog obreda pripadali istoj, jedinstvenoj Crkvi. Naravno da su tvoji preci priznavali Papu, kad su ga priznavali i Grci (onako kako danas Srbi priznaju Carigradskog Patrijarha)! Pa, buduci da jos nije bilo nikakvog raskola (ovde nas sad ne zanimaju Kopti ili Etiopljani), nije moglo biti ni govora o nekakvoj uniji. Postojanje razlicitih obreda je sasvim normalno u Crkvi i ne predstavlja raskol. Pa i danas u Rimokatolickoj Crkvi postoje i drugi obredi, a ne samo rimski! (Pri tom ne mislim na vas, "unijate" i vas grko-katolicki obred, nego na katolike od uvek.) Da i ne pominjemo Pravoslavnu Crkvu - Carigradska Partijarsija i nacionalne crkve proizisle iz nje drze se grckog obreda, dok ostale stare patrijarsije imaju vlastite obrede, sto im ne smeta da se smatraju sestrinskim crkvama.

Ako pak ne razlikuješ pridev Ruski od Rusija i Ruski od Rusnaci onda jebi ga, džaba smo krečili...i da, ja sam živeo u Ruskom Keresturu

Na kraj pameti mi nije bilo da vas pokusavam rusificirati, daleko bilo :rolleyes: Priznaces, ipak, da su vas drugi narodi najcesce dozivljavali kao Ruse, ali to, dozvoli, nije moja krivica. Hteo sam samo da sugerisem kako ne treba bas previse znacaja davati etnonimu; to je trebalo da znaci nesto kao - eto, vidis sta sve moze da znaci "Rusnak", kako se moze upotrebljavati, a ne da postoji neka narocita veza izmedju vas i Lipovana (na protiv - upravo podrazumevajuci da ne postoji). I ja sam bio u Ruskom Krsturu, jednom, ali dovoljno da vidim kako niste Rusi :huh:

#38 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 09 April 2008 - 02:54

Postoji jedan narod (ukoliko zanemarimo malu, ali kontroverznu, etnicku skupinu Jasa u Madjarskoj) koji se smatra direknim potomcima Sarmata (ukoliko se Alani smatraju Sarmatima), a to nisu Cerkezi, nego njihovi susedi Oseti (sto ne znaci da i dobar deo cerkeskog nasledja ne moze poticati odatle).

Nije to protivrecno. Ali ti plavi nordidi su mogli biti samo vazan elemenat kohezije tih plemena. Sarmati su svakako bili mesavina, ali u kojoj su atlantidi bli dominantni procentualno. Mislim da se taj prosecan Sarmat sa izrazenim nasilnim duhom prilicno odrzao do dan danas u sledecoj populaciji, jer je odlukuju pomenuti frikativi:

http://sr.wikipedia.....org/wiki/Чанго

Sto se tice ostalih komentara iz tvog posta, mislim da ce ti se svideti knjiga koju radim na tu temu, ali cu je zavrsiti mozda tek za oko godinu dana, jer imam neke prece knjige i radove pre nje u planu da zavrsim. Ako te zanima, pisi na antropo@sbb.co.yu pa cu ti poslati u kompjuterskom formatu jos pre nego se odstampa. Javi se i ako te zanima DNK analiza tvog porekla ili nekog drugog, jer za nekoliko meseci otvaram DNK laboratoriju koja ce se time baviti, a koju ce da vode nasi vrhunski strucnjaci u zemlji. Cena DNK analize ce biti veoma jeftina. Oko 1 dinar po nukleotidu.

#39 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,834 posts

Posted 09 April 2008 - 08:32

'gilindu' date='09.04.2008, 03:27' post='2035938'

Dakako da gresis. To o cemu govoris dogadjalo se mnogo pre Velike Shizme, kad su vernici grckog i rimskog obreda pripadali istoj, jedinstvenoj Crkvi. Naravno da su tvoji preci priznavali Papu, kad su ga priznavali i Grci (onako kako danas Srbi priznaju Carigradskog Patrijarha)! Pa, buduci da jos nije bilo nikakvog raskola (ovde nas sad ne zanimaju Kopti ili Etiopljani), nije moglo biti ni govora o nekakvoj uniji. Postojanje razlicitih obreda je sasvim normalno u Crkvi i ne predstavlja raskol. Pa i danas u Rimokatolickoj Crkvi postoje i drugi obredi, a ne samo rimski! (Pri tom ne mislim na vas, "unijate" i vas grko-katolicki obred, nego na katolike od uvek.) Da i ne pominjemo Pravoslavnu Crkvu - Carigradska Partijarsija i nacionalne crkve proizisle iz nje drze se grckog obreda, dok ostale stare patrijarsije imaju vlastite obrede, sto im ne smeta da se smatraju sestrinskim crkvama.

Pa svestan sam ja toga da pričam o periodu od pre 1054. Ali ako je Vladimir bio "začetnik vizantijskog hrišćanstva" 988. (ustvari Olga pre njega, a on je samo ozvaničio), da li se može pouzdano reći dokle je dobacio Carigrad, a dokle Rim posle raskola, a pogotovu kad se zna da je pokrštavanje slovena bio vrlo dug proces?

Podjela otprilike prati rijeke Drinu i Dunav (tj. Hrvatske i Srpske krajeve), Mađarsko-Rumunjsku granicu (tj. granicu tadašnjih Ugarske i Vlaške), te rijeku Vislu do Baltika (tj. granice Poljske prema Bjelorusiji). Baltičke države Estonija, Litvanija, Pruska i Pomeranija su u "sivoj zoni", budući da su u to doba tamo prevladavale poganske religijske zajednice.

Iako draga nam Wiki nije uvek 100% pouzdan izvor, na nešto slično sam često nailazio, čini mi se čak i u literaturi koju smo koristili na faxu...mada je to "zatečeno stanje" malo novije proizvodnje

Na kraj pameti mi nije bilo da vas pokusavam rusificirati, daleko bilo :rolleyes: Priznaces, ipak, da su vas drugi narodi najcesce dozivljavali kao Ruse, ali to, dozvoli, nije moja krivica. Hteo sam samo da sugerisem kako ne treba bas previse znacaja davati etnonimu; to je trebalo da znaci nesto kao - eto, vidis sta sve moze da znaci "Rusnak", kako se moze upotrebljavati, a ne da postoji neka narocita veza izmedju vas i Lipovana (na protiv - upravo podrazumevajuci da ne postoji). I ja sam bio u Ruskom Krsturu, jednom, ali dovoljno da vidim kako niste Rusi :huh:

OK, sad sam skont'o ...i da u pravu si, etimologija često može da zavara, zato sam se ograničio još u prvom postu...a rečenicu: "...Rusin? Pa vi mora da ste neki Rusi..." čuo sam mnogo puta u životu...naravno, ako bi mi sagovornik dao bilo kakav suvisli argument bio bih spreman i to da prihvatim kao pravac razmišljanja, mada se to još nije desilo...a i barem smo došli do nekog zaključka-nismo Rusi-znači, približavamo stavove :)

#40 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,834 posts

Posted 09 April 2008 - 08:48

alpidi su suprotni: mirni, konzervativni i skloni da se opterecuju krivicom.

Iako je svaka generalizacija nezahvalna, u ovoj rečenici je prilično dobro opisan naš karakter.

#41 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 10 April 2008 - 00:37

Sto se tice ostalih komentara iz tvog posta, mislim da ce ti se svideti knjiga koju radim na tu temu, ali cu je zavrsiti mozda tek za oko godinu dana, jer imam neke prece knjige i radove pre nje u planu da zavrsim. Ako te zanima, pisi na antropo@sbb.co.yu pa cu ti poslati u kompjuterskom formatu jos pre nego se odstampa. Javi se i ako te zanima DNK analiza tvog porekla ili nekog drugog, jer za nekoliko meseci otvaram DNK laboratoriju koja ce se time baviti, a koju ce da vode nasi vrhunski strucnjaci u zemlji. Cena DNK analize ce biti veoma jeftina. Oko 1 dinar po nukleotidu.

Ne zelim da vam kvarim biznis, pa cu se uzdrzati od daljih komentara. Uostalom, radicete, u krajnjoj liniji, ipak potencijalno korisnu stvar, ne samo za vas licno (naravno, pod uslovom da budete imali koristi, sto vam zaista zelim, a verujem da ce je i biti). Samo, taj biznis sigurno necete raditi na meni. :rolleyes: Sto se knjige tice (mada sam neke stranice vec nasao na Mrezi), takve se ponude ne odbijaju. Na zalost, papirnata verzija ne dolazi u obzir, vid mi ne dozvoljava (a detalji ovde nikog ne interesuju). Pretpostavljam da ces, kad dodje vreme, oglasiti ovde na forumima i nadam se da cu videti.

edit: smiley

Edited by gilindu, 10 April 2008 - 00:39.

#42 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 10 April 2008 - 01:19

Pa svestan sam ja toga da pričam o periodu od pre 1054. Ali ako je Vladimir bio "začetnik vizantijskog hrišćanstva" 988. (ustvari Olga pre njega, a on je samo ozvaničio), da li se može pouzdano reći dokle je dobacio Carigrad, a dokle Rim posle raskola, a pogotovu kad se zna da je pokrštavanje slovena bio vrlo dug proces?

A, sad mi se cini da nazirem gde tebe svrbi! :rolleyes: Ideja da ste bili pod crkvenom jurisdikcijom Kijeva, u kontinuitetu sve do 1596. odn. 1646? A ne verujes ukrajinskim i ruskim knjigama (i verovatno imas i razloga za podozrenje). Pa pokusavas da pronadjes barem neke Rusine koji nisu bili. Nakon Shizme? U kontinuitetu? Ili mozda bas nikad??? Na kojoj su se strani nasli nakon Shizme (naravno da su imali grcki obred, kad su ga dobili od Cirila i Metodija), nije mnogo bitno; uostalom, Srbi su prvobito bili okrenuti Rimu i tek je Sv.Sava izvrsio revoluciju, dok je Crkva Hrvata u Dalmaciji bila pod jurisdikcijom Carigrada. Stvari su se mogle menjati i menjale su se. Ili, mozda, hoces sugerisati da ima Rusina koji *nikad* nisu bili pod crkvenom upravom Kijeva (ili Moskve, Vladimira, Tvera...), pa nisu ni mogli prihvatiti nikakvu Uniju, jer su oduvek bili katolici, samo sto su prakticirali grcki obred? E, pa, to, rekao bih, ne ide :huh: . Sumnjam da bi 1596. mogli imati grcki obred, da su bili katolici. Istina je da u okviru Rimokatolicke Crkve i danas postoje i obredi razliciti od rimskog, na primer ambrozijanski (Milanska Nadbiskupija), akvilejski, ili keltski. Ali, nadbiskupija koja neguje vlastiti obred to moze ciniti samo na osnovu *privilegije*, na osnovu specijalnog odobrenja Rima, to je zapisano i to nikako nije moguce zaboraviti, jer predstavlja svetinju za svaku takvu nadbiskupiju. Da ste imali privilegiju pre 1596., to biste vrlo dobro znali. Osim toga, Rim je takve privilegije davao samo onda kad je imao vrlo jak razlog. Na primer i ambrozijanski i akvilejski obred posledica su nekih ranijih shizmi, iz 6.stoljeca - prilikom pomirenja oni su priznali vlast Rima, a dopusteno im je da zadrze svoje obrede. Na suprot tome, nakon 1054. Rim je imao jakih razloga da *ne* tolerise grcki obred, sve do 1596. Uostalom, i ako ste bili pod crkvenom jurisdikcijom Kijeva ili Moskve od 988, pa do 1596. - pa sta s tim?

#43 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 10 April 2008 - 07:50

Ne zelim da vam kvarim biznis, pa cu se uzdrzati od daljih komentara.

Tvoju komentari su korisni i potrebni jer pozivaju na preispitivanje, i ja sam na njih uglavnom odgovorio u svom nezavrsenom radu (knjizi), ali na zalost nemam vremena da sada na ovom forumu ulazim u tu temu tako duboko, jer sam u sasvim drugim vodama.

Na zalost, papirnata verzija ne dolazi u obzir, vid mi ne dozvoljava (a detalji ovde nikog ne interesuju). Pretpostavljam da ces, kad dodje vreme, oglasiti ovde na forumima i nadam se da cu videti.

Zabelezio sam tvoj nik pa cu ti poslati link za kompjutersku verziju kada bude gotova.

#44 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 10 April 2008 - 08:15

Iako je svaka generalizacija nezahvalna, u ovoj rečenici je prilično dobro opisan naš karakter.

Ako si u prilici raspitaj se za karakter device u horoskopu, jer on odgovara tim alpidima. Astrolozi su u svom iskustvu prepoznali vecinu antropoloskih tipova i svrstali ih u adekvatne horoskopske znakove. Iako u skladu sa svojim sujeverjem oni misle da je izvor tih tipova u zvezdama, oni su te tipove prilicno dobro opisali. Zapravo, evo ti njihov fizicki i psihicki opis koji sam vec povadio iz astroloske literature:

Fuzicki izgled:

Po astrologu Miletu Duporu: "Devicu odlikuje okrugla koščata glava, glatko lice..." (Ne verujte, proverite, 78) Po astrologu Čarlsu Karteru njihova "Boja lica je bledožuta i često mutna". (Čarls E.O. Karter, Principi astrologije, 161) Po astrologu Lindi Gudmen: "Devica je obično niža rastom." (219)

Psihicki izgled:

"Devica ljubomorno čuva svoj integritet i apotekarski mir u kojem živi sama ili s obitelji: Geslo Device je: nikoga ne puštamo unutra. ... Slab administrator, škrt, sitna duša. Novac troši oprezno jer se boji nemaštine. Ekonomske restrikcije u obitelji, smisao za praktično realizira se na uštrb estetike, škrt je a odnosi s roditeljima su konvencionalni. ... Devica: osećaj za red, urednost, praktično, kritički duh, sadomazohizam... pretjerano polaže važnost na formu, ljuti se i oštro kritizira sve i svakog, dosadan, dogmatičan. Zbog sterilnosti i zajedljivosti, ovaj znak ne uživa najbolju reputaciju. Svoj nos gura svuda, traži dlaku u jajetu, ... kritikuje sve i svašta, ograničenih je i skučenih vidika. Narav Device je pesimistična, podložna destruktivnim impulsima ali usavršava detalje do najmanje ćelije. Ne prepušta se emocijama, sve se mora bazirati na logici a svom životu želi dati red. Odatle hladnoća, pedanterija, konzervativnost, moralizam ... starinski mentalitet. Ljudska toplina je odsutna. Pedantan, uredan, precizan, cinik, preosjetljiv. Devica omalovažava sve pa i samu sebe." (Maja Lončarić, Astrologija - zvezde govore, str. 16, 24, 26, 40, 54-55) "Device su prilično komplikovane i protivrečne jer u sebi stalno nose tragove zaplašenosti i nedostatka samopouzdanja, zbog čega su vrlo samokritične i teške prema sebi. Zabrinute su zbog stvari koje nisu pravi razlog za brigu. Imaju visoke lične standarde, od sebe, a ponekad i od drugih, vrlo mnogo očekuju. Njihove mane nisu velike, ali nerviraju one sa kojima žive jer ih opterećuju nepotrebnom brižnošću i zahtevima." (Društvo astrologa Jugoslavije, Upoznajte astrologiju i sebe, str. 79) "Prevelika kritičnost, pedanterija, čangrizavost, preskromnost, potiskivanje emocija, brižnost i sklonost mešanju u tuđi život." (Nikola Ogrizovic, str. 8) "Ne voli da priča mnogo, uglavnom samo posmatra. Obučena je neupadljivo." (Dr Milijana Pušara, Ljubavni horoskop, 114) "Devica je najčešće uredna i brine o odevanju, ali se retko kinđuri." (Čarls, E.O. Karter, Enciklopedija psihološke astrologije, 11) "Iako nema nikakvih simpatija prema prosjacima i uličarima, neizmerno je velikodušna kada je neki njen prijatelj u nevolji. Devica, koja je gotovo škrta kada su u pitanju njene lične potrebe, učiniće šarmantan gest finansijske pomoći prema onima koji to zaista zaslužuju ili ljudima koje zaista voli. Ali nikada je nećete videti kako nepažljivo rasipa novac, jer je trošenje uvek razljuti. Device rade marljivo za ono što imaju i ekstravagantnost ih šokira. Uvek se oštro izražavaju o rasipnicima i onima koji iz lenjosti ne rade. Kao i prema rasipništvu, ništa nije ljubaznija ni prema kašnjenju. Mrze preteranu sentimentalnost, prljavštinu, vulgarnost, neurednost i dokonost. Device mrze neznanje, glupost i neuredno razmišljanje skoro isto koliko prljavštinu i vulgarnost. Samodisciplina je deo njihove prave prirode. ... Poštuju pravila discipline koja ne razumeju, jer je za njih prirodno da se bez protivljenja povinuju sudbini." (str. 225-226, 229, 232) "Hladno rezonuje, skeptik u pitanjima bez dobrih dokaza. Osećanja hladna, neće da ih izrazi, uvučen u sebe, trpi i ćuti, podnosi nepravdu, prima niže poslove bez protesta. Izgled: suzdržljivo držanje, hladan diplomatski šarm, hladan ispitivački pogled, rezigniran izraz, glas tanak, zvuči činovnički zlobno. Povučen. Podozriv. U poslu marljiv kao crv, čist, uredan, štedljiv, praktičan. ... Prema sebi nepravedan, živi da radi, metod važniji od produkta, otežava sam sebi posao, komplikuje da bi udovoljio propisima, ne uzima sva prava, a uzima sve dužnosti. ... Mrzi nečistoću, prostakluk, nemarno ponašanje, nekonvecionalno odevanje i držanje, čak i nemarno jezičko izražavanje." (Mile Dupor, Ne verujte, proverite, str. 78-79)

Verovatno ces kod svakog treceg, cetvrtog Rusina da prepoznas takav karakter, i u tome imas i dokaz za njihovu razlilku od Ukrajinaca, jer Ukrajinci imaju manji procenat alpida, a visi atlantida koji su suprotnog karaktera i koji imaju osobine lava u horoskopu.

#45 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 10 April 2008 - 19:11

Horoskop je smece. Potvrdjeno, ali eto, neko ne moze da se odvoji.