Jump to content


Photo

Hašim Tači - terorista ili lider pokreta za oslobodjenje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2255 replies to this topic

#1 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 26 March 2008 - 22:25

Teja, Hashim Thaqi je bio Gerrry Adams OVK/UQK. Kao takav i ucesnik pregovora u zamku Rambouillet-u


Jos cete od njega napraviti "borca"!

Za potsecanje:Menahem Begin (16. avgust, 1913. - 9. mart, 1992.), je bio terorista i dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Takođe je bio 6. premijer Izraela od maja 1977. ...


Zaintrigirao me je ovaj post na drugoj temi, a i cesto se spominje kao jedan od glavnih argumenata protiv nezavisnosti Kosova. Za mnoge u Srbiji je Hasim Taci terorista, a za mnoge na Kosovu on je heroj/borac za oslobodjenje. Poredjenje sa Menahemom Beginom i nije tako lose, tako da je zapravo pitanje da li je jasna definicija samo pitanje iz koje perspektive posmatramo.
Da li neko ko komanduje nekom gerilom koja je ubijala pored policajaca i civile, moze kasnije da se poziva na cinjenicu da je tada zapravo vladalo ratno stanje i da su civilne zrtve neizbezne u svakom ratu? Koje su druge paralele sa slicnim sukobima u svetu? Da li je vazno samo sta vecina (stranih) politickih partnera na kraju prosudi?
Svestan sam da je ovo prilicno zapaljiva tematika, medjutim, ova pitanja se na ovom pdf stalno postavljaju, tako da se nadam da cete biti u stanju da diskutujete na ovu temu hladne glave i uz pomoc argumentata. Hasim Taci je danas premijer Kosova, svidjalo se to nekome ili ne, tako da se mora utvrditi da li je on neko sa kim bi zvanicnici iz Srbije morali razgovarati ili ne.

Edited by Anduril, 26 March 2008 - 22:27.


#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 March 2008 - 22:33

Dobra tema samo se bojim da racionalna diskusija na tu temu nije moguca u ovom trenutku.Mozda za nekih 20-30 godina ali danas su glave suvise usijane.

#3 petarjak

petarjak
  • Members
  • 117 posts

Posted 26 March 2008 - 22:39

Hašim Tači je bio lider grupe koja je vršila bombaške napade po tuđim imovinama. Ginuli su i Albanci, rušena je i albanska imovina, i to pre 1998. Znači on jeste terorista. Na primer u neki sportski (ili tako nešto) objekat u Prištini su aktivirali bombu gde su bili i Albanci i Srbi, bilo je i dece i starijih. Znači Tači je terorista, jer je vršio teror.

#4 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 26 March 2008 - 22:50

Dobra tema samo se bojim da racionalna diskusija na tu temu nije moguca u ovom trenutku.Mozda za nekih 20-30 godina ali danas su glave suvise usijane.


Videcemo. Mozda, ali ipak imam veru u nase forumase. :rolleyes:

Taci je realnost danas na Kosovu i nema smisla da ga ignorisemo i ne diskutujemo o tome, posto od toga zavisi pocetak bilo kakvog dijaloga izmedju Beograda i Pristine.

#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 March 2008 - 00:16

...

Slazem se sa Magripom da je diskusija na ovu temu vrlo skakljiva.

S druge strane i Begin i Arafat su smatrani za teroriste pa su kasnije dobili Nobela za mir.
Begin ga je '78. delio 1/2 sa Sadatom, a Arafat je '94. delio po 1/3 sa Peresom i Rabinom.

Interesantno je da si Nobela za mir delili ljudi iz direktno suprotstavljenih / konfrontirajucih drzava / drzava u osnivanju, sto bi kao drugima trebalo da da neki "slagvort", podsticaj za razmisljanje / pregovore / kompromis.

Pitam se samo, ima li u srbijanskoj politickoj eliti nekoga ko bi bio spreman da podeli Nobela za mir sa Tacijem?

...

#6 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 27 March 2008 - 01:05

Zaintrigirao me je ovaj post na drugoj temi, a i cesto se spominje kao jedan od glavnih argumenata protiv nezavisnosti Kosova. Za mnoge u Srbiji je Hasim Taci terorista, a za mnoge na Kosovu on je heroj/borac za oslobodjenje. Poredjenje sa Menahemom Beginom i nije tako lose, tako da je zapravo pitanje da li je jasna definicija samo pitanje iz koje perspektive posmatramo.
Da li neko ko komanduje nekom gerilom koja je ubijala pored policajaca i civile, moze kasnije da se poziva na cinjenicu da je tada zapravo vladalo ratno stanje i da su civilne zrtve neizbezne u svakom ratu? Koje su druge paralele sa slicnim sukobima u svetu? Da li je vazno samo sta vecina (stranih) politickih partnera na kraju prosudi?
Svestan sam da je ovo prilicno zapaljiva tematika, medjutim, ova pitanja se na ovom pdf stalno postavljaju, tako da se nadam da cete biti u stanju da diskutujete na ovu temu hladne glave i uz pomoc argumentata. Hasim Taci je danas premijer Kosova, svidjalo se to nekome ili ne, tako da se mora utvrditi da li je on neko sa kim bi zvanicnici iz Srbije morali razgovarati ili ne.


Mislim da je Lorenz napisao da je Thachi bio Dzeri Adams Ovk-a a ja sam mislio da je jedno vreme to bio gospodin Demachi...bilo kako bilo jedno je sigurno Thachi je premijer Kosova a bice i za narednih nekoliko godina i snjim se mora razgovarati .

#7 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 27 March 2008 - 02:43

Mislim da je Lorenz napisao da je Thachi bio Dzeri Adams Ovk-a a ja sam mislio da je jedno vreme to bio gospodin Demachi...bilo kako bilo jedno je sigurno Thachi je premijer Kosova a bice i za narednih nekoliko godina i snjim se mora razgovarati .


I S.Milošević je bio predsednik Srbije pa albanska politička elita ni pod razno nije želela da bez posrednika razgovara sa njim.

Što se samog Tačija tiče, čini mi se da je on već učestvovao u okviru albanske delegacije u kvazi-pregovorima sa srpskom delegacijom, takođe uz prisustvo posrednika.

#8 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 27 March 2008 - 05:18

Da su nase vlasti imale drugi odnos prema albancima oni bi izabrali manjeg jastreba. Ovako je tu onaj koji je mogao da odgovori zahtevima i sada mozemo razmisljati samo sta dalje. Uopste ne sumnjam da je prekrsio mnoga pravila tokom ovih godina ali se diktatorski sistem moze promeniti samo krsenjem pravila istog a da podsetim da je za neke masakr hiljada ljudi za "nasu stvar" opravdano. Za mene je terorista svako ko svojom voljom ucestvuje u kakvom ratu medjutim opsteprihvaceno je misljenje da je terorista onaj ko ucestvuje u ratu sa protivnicke strane.

#9 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 March 2008 - 05:36

ako je Thaçi terorista, sta je falilo Rexhepi-ju? Kosumi-ju?

#10 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 27 March 2008 - 09:29

Ovde se piše da je bilo namere za razgovore;
Tači partner Srbije

Inače i sam sam pre neki dan dotaknuo to pitanje o terorizmu link

#11 insomniac

insomniac
  • Members
  • 1,049 posts

Posted 27 March 2008 - 12:04

hmmm, posto imam samo dve opcije, terorista ili lider, onda sam pre za lider pokreta za oslobodjenje.

inace, on se za vreme rata vodio kao neki politicki komesar OVK, tj. nije bio vezan za ono malo akcija koje bi mogli da nazovemo teroristickim.

u optuzbi se govori o "napadima na policiju u podrucju glogovca" a ko ce ga znati o kakvim se to napadima radi... za nas koji smo ziveli ovde, gotovo da nije bilo nikakvih napada ali kako sada da ubedis 8 miliona srba da nisu ovde ginuli policajci svaki drugi dan. evo pre neki post neko lupio o nekoj eksploziji na stadionu ili sta ja znam, gde su poginuli i albanci i srbi!!! ja ne znam o nekoj bombi podmetnutoj od strane OVK ili bilo koga drugog.

mit oko thaqija kao nekog teroriste, super-kriminalca iliti ekstremiste je izmisljen u srbiji i tamo zivi... kod nas vecina gleda na njega kao na jednog obicnog kvazi politicara u fazi razvoja, bez nekih vecih dela iza sebe, losih ili dobrih... mnogo daleko od onoga sto je u srbiji - sinonim albanskog ekstremizma!

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 27 March 2008 - 12:33

Onog dana kada vishe ne bude na vlasti ( a valjda nece ko Tito da bude uvek biran sa 99,99%)
videce se da li je jedan obican ,ali ne i sitan mafijash, ili je stvarno imao na umu da Kosovo solobodi
od Srbije ,usput i od Srba. Srbija nece biti u nezgodnoj situaciji da nema nekog svog lidera
koji bi delio Nobelovu nagradu za mir sa Tachijem. :rolleyes:

Poredjenja sa Beginom (koji je bio terorist,ubijao je engleske oficire) totalnu su apsurdna
iz prostog razloga sto Englezima Izrael nije nikada bio zemlja porekla. Prema tome, taj Beginov
terorizam bila je borba protiv okupatora, sto je i legitmno. Tachi (barem izvori,koji su
meni dostupni,tako kazu, a jesu srpski) licno je ucestvovao u ubijanju srpskih policijaca na Kosovu.


Verovatno da bi se srpski stanovnici osecali sigurnije na "svojim vecnim ognjistima".

Bilo je rechi u nemackoj stampi da je on licno bio i lider odredjivanja haraca za K-Albance
koji zive u Svajcarskoj i Nemackoj jer je bio sef finansija u egzilu. Zanimljivo je da je kao
i Baba Jula zagovarao marksizam i lenjinizam, a ovamo licno se ponashao kao Eskobar :huh:

Ali, na kraju krajeva ,realnost je danas ta da je Kosovo nezavisna drzava i da ce za 10-20 godina
bito oslobodjena od poslednjeg Srbina. Mozda i pre.

Meni licno deluje smeshno, kao neki ficfiric(onaj sto je u Hagu mnogo ozbiljnije izgleda).
Da nema Sarkozija na sceni :) ja bih se uvek smejala kad vidim samo Tachija.

Nego jel i Tachi ima neku Karlu Bruni? I kad ce kod kraljice na prijem? ;)

#13 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 27 March 2008 - 13:27

Onog dana kada vishe ne bude na vlasti ( a valjda nece ko Tito da bude uvek biran sa 99,99%)
videce se da li je jedan obican ,ali ne i sitan mafijash, ili je stvarno imao na umu da Kosovo solobodi
od Srbije ,usput i od Srba. Srbija nece biti u nezgodnoj situaciji da nema nekog svog lidera
koji bi delio Nobelovu nagradu za mir sa Tachijem. :rolleyes:

Poredjenja sa Beginom (koji je bio terorist,ubijao je engleske oficire) totalnu su apsurdna
iz prostog razloga sto Englezima Izrael nije nikada bio zemlja porekla. Prema tome, taj Beginov
terorizam bila je borba protiv okupatora, sto je i legitmno. Tachi (barem izvori,koji su
meni dostupni,tako kazu, a jesu srpski) licno je ucestvovao u ubijanju srpskih policijaca na Kosovu.


Verovatno da bi se srpski stanovnici osecali sigurnije na "svojim vecnim ognjistima".

Bilo je rechi u nemackoj stampi da je on licno bio i lider odredjivanja haraca za K-Albance
koji zive u Svajcarskoj i Nemackoj jer je bio sef finansija u egzilu. Zanimljivo je da je kao
i Baba Jula zagovarao marksizam i lenjinizam, a ovamo licno se ponashao kao Eskobar :huh:

Ali, na kraju krajeva ,realnost je danas ta da je Kosovo nezavisna drzava i da ce za 10-20 godina
bito oslobodjena od poslednjeg Srbina. Mozda i pre.

Meni licno deluje smeshno, kao neki ficfiric(onaj sto je u Hagu mnogo ozbiljnije izgleda).
Da nema Sarkozija na sceni :) ja bih se uvek smejala kad vidim samo Tachija.

Nego jel i Tachi ima neku Karlu Bruni? I kad ce kod kraljice na prijem? ;)


:D 0:) 0:) Teja bogati smanji dozu burgundija, i svaki put kad nadjes biser u Oyster-ima, nemoj ga okaciti u forumu -_- ;)

#14 kosovari

kosovari
  • Members
  • 161 posts

Posted 27 March 2008 - 13:47

...
Poredjenja sa Beginom (koji je bio terorist,ubijao je engleske oficire) totalnu su apsurdna
iz prostog razloga sto Englezima Izrael nije nikada bio zemlja porekla. Prema tome, taj Beginov
terorizam bila je borba protiv okupatora, sto je i legitmno. Tachi (barem izvori,koji su
meni dostupni,tako kazu, a jesu srpski) licno je ucestvovao u ubijanju srpskih policijaca na Kosovu.
...



Pozdrav svim forumashima,

Draga Teja,

Od onih ~900 policajaca ubijenih na Kosovu, mozesh li proceniti koliko ih je bilo sa Kosova?

Pozdrav

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 March 2008 - 13:56

H.T. (the Snake of KLA") je lider pokreta za oslobodjenje koji se finansira sumnjivim sredstvima.

Edited by cyberwor/L/d, 27 March 2008 - 13:57.