Jump to content


Photo
- - - - -

Razmažena deca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
212 replies to this topic

#46 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 12 May 2008 - 14:26

Pa ja ne mogu da kazem da sam skroz protiv batinica. Znaci ne govorim sad o tucenju dece ali lupkanje po guzi ne smatram za veliki prekrsaj i zlostavljanje. Uostalom i nas su lupkali pa se ne secam ne znam kakvih posledica na moju licnost. Kod svog deteta primecujem da radi stvari koje nekako sam smisli, to jest to nije video ni od nas ni od druge dece. Ne ide u obdaniste jer je mali a opet na igralistu sve vreme gledam sta radi, i on i drugi. Prosto neke stvari sam izmislja, pocela je faza bacakanja a ima tek godinu. Naravno ignorisanje najvishe i pomaze. Procitala sam savete, hvala puno. Pokusacu s nekima :rolleyes:


problem sa 'lupkanjem po guzi' je da ne proizvodi zeljeni efekat, a skoro uvek se pretvori u nacin da roditelj svoj stres fizicki manifestuje... od lupkanja do udaranja je mali korak. probajte da svoju paznju poklanjate dobrom ponasanju a ne losem - od hvaljenja, nagrada i zajednickog igranja. mrkva umesto stapa...

#47 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 12 May 2008 - 14:34

Naravno.
I ponekad jednostavno nema druge.

A za ovo bacakanje i kreveljenje se slažem da je najbolje ignorisati pa će probati jednom, dva puta, možda i pet puta pa će prestati.

Inače svojevremeno sam bila svedok "razmazivanja" jedne klinke i rekla sam roditeljima šta mislim o tome, tipa klinki su bili dozvoljavani zaista svakakvi čudni hirovi a sve zato što "im je žao kad plače", i ako zbog bilo čega nije mogla da u datom trenutku radi ono što joj u datom trenutku dune (uključujući i akcije tipa bacanja prezli po podu) je počinjala sa kreveljancijom žestokom.


imate li vi dece amelija?

#48 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 May 2008 - 10:27

Čemu tačno ovo pitanje?

Da bi se zaključilo da ako nemam dece da ja to tako pričam tako jer nemam pojma, a čim ih budem imala će se bacakati redovno po samousluzi, bacati hranu po kući, skakati po muzičkim instrumentima, a ja ću sve to gledati sa zadovoljnim osmehom razmišljajući kako su mi samo slatki?

A ako ih imam onda sam loša majka?

#49 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 13 May 2008 - 10:44

Čemu tačno ovo pitanje?

Da bi se zaključilo da ako nemam dece da ja to tako pričam tako jer nemam pojma, a čim ih budem imala će se bacakati redovno po samousluzi, bacati hranu po kući, skakati po muzičkim instrumentima, a ja ću sve to gledati sa zadovoljnim osmehom razmišljajući kako su mi samo slatki?

A ako ih imam onda sam loša majka?


aj' sta se odma' ljutis... videlo se iz posta da nemas... roditelji obicno mnogo cene savete od onih koji uopste nemaju dece...

a btw, sram te bilo za podrsku tuce dece (koju i nemas)

#50 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 May 2008 - 12:18

videlo se iz posta da nemas


Aha znači ovo je u pitanju:

čim ih budem imala će se bacakati redovno po samousluzi, bacati hranu po kući, skakati po muzičkim instrumentima, a ja ću sve to gledati sa zadovoljnim osmehom razmišljajući kako su mi samo slatki?



Pride mogu da zaključim i da ko god nema dece ne sme da kaže apsolutno ništa o deci, a pogotovo ne nekome ko ih ima.
Nisam znala.


Inače čisto za informaciju, mnogi koji imaju decu se slažu apsolutno sa mojim stavovima.
Ali mož biti i da niko od njih/nas (uh otkad nije bilo vi i mi) nije dovoljno kul i moderan.

I ne, ne podržavam tučenje dece.



I ne, nemam ni živaca ni vremena ni volje da se svađam.

#51 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 13 May 2008 - 13:11

Samo da dodam, cisto zbog Amelije, i kad nisam imala dete, imala sam potpuno iste stavove kao i sad. Naravno da me svaki dan klinac iznenadjuje al to ne znaci da cu se naprasno promeniti i odustati od svega sto sam ikad pricala. Naravno da lupkanje po dupetu kod normalnih osoba ne preraste u zlostavljanje ili udaranje i nikad se sa ovom konstatacijom necu sloziti. Niti svoje nezadovoljstvo i bes manifestujem tako sto ga lupim po dupetu!!! :rolleyes: Da li stvarno postoji neka studija ili dokaz da smo svi mi koji smo dobijali po dupetu zlostavljana deca i zrtve, a ova koju fini roditelji nikad ne lupkaju srecna i neisfrustrirana?!!! A i pre su deca bila mnogo bolja i vaspitanija i mirnija, sada uz sve ove nove metode su besna i razmazena :huh: Uh.....

Edited by Blue Lady, 13 May 2008 - 13:12.


#52 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 13 May 2008 - 13:19

Samo da dodam, cisto zbog Amelije, i kad nisam imala dete, imala sam potpuno iste stavove kao i sad. Naravno da me svaki dan klinac iznenadjuje al to ne znaci da cu se naprasno promeniti i odustati od svega sto sam ikad pricala. Naravno da lupkanje po dupetu kod normalnih osoba ne preraste u zlostavljanje ili udaranje i nikad se sa ovom konstatacijom necu sloziti. Niti svoje nezadovoljstvo i bes manifestujem tako sto ga lupim po dupetu!!! :rolleyes: Da li stvarno postoji neka studija ili dokaz da smo svi mi koji smo dobijali po dupetu zlostavljana deca i zrtve, a ova koju fini roditelji nikad ne lupkaju srecna i neisfrustrirana?!!! A i pre su deca bila mnogo bolja i vaspitanija i mirnija, sada uz sve ove nove metode su besna i razmazena :huh: Uh.....


a da li postoji neka studija da su pre deca bila mnogo bolja i vaspitanija i mirnija?

a za 'lupkanje po dupetu', ako to sad praktikujete sa jednogodisnjom bebom, da li mislite da za to postoji neki limit u godinama? mislim, kad treba poceti, kad stati?

i samo da razumem sta kazete, kad se odlucite za 'lupkanje po dupetu' vi ste u tom trenutku, potpuno u kontroli situacije i niste besni niti nezadovoljni zato sto vas dete ne slusa iz prve?

#53 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 13 May 2008 - 13:34

Pride mogu da zaključim i da ko god nema dece ne sme da kaže apsolutno ništa o deci, a pogotovo ne nekome ko ih ima.

daleko od toga, samo u moru kontradiktornih saveta - moras da proberes koji je iz relevantnog izvora

Inače čisto za informaciju, mnogi koji imaju decu se slažu apsolutno sa mojim stavovima.

naravno da se slazu i to je, mislim, jedan od dva najveca socijalna zla u srbiji. onaj drugi je nasilje nad zenama.

I ne, ne podržavam tučenje dece.

drago mi je to da cujem i licno podrzavam. 100%

I ne, nemam ni živaca ni vremena ni volje da se svađam.

pa ko se svadja... diskutujemo, razmenjujemo misljenja...

Edited by Lurker, 13 May 2008 - 20:24.


#54 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 14 May 2008 - 08:08

a da li postoji neka studija da su pre deca bila mnogo bolja i vaspitanija i mirnija?

a za 'lupkanje po dupetu', ako to sad praktikujete sa jednogodisnjom bebom, da li mislite da za to postoji neki limit u godinama? mislim, kad treba poceti, kad stati?

i samo da razumem sta kazete, kad se odlucite za 'lupkanje po dupetu' vi ste u tom trenutku, potpuno u kontroli situacije i niste besni niti nezadovoljni zato sto vas dete ne slusa iz prve?

Molim Vas zar Vam za to stvarno treba studija kao dokaz??!! Pogledajte oko sebe.
Ovo o lupkanju kad neko procita, ovaj Vas odgovor i pitanje, verovatno mu se cini da je rec o nekom opasnom zlostavljacu :rolleyes: Tako da svaki odgovor bi bio suvisan i pogresno protumacen.
Kako to mislite ''iz prve''? Pa da se ovde prica o neposlusnosti iz prve tema ne bi ni postojala. Nijedno dete ne reaguje odmah i ponavlja jednu te istu radnju bezbroj puta. A verujem i da svaki roditelj ga ne kaznjava iz prve.

#55 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 14 May 2008 - 09:40

Molim Vas zar Vam za to stvarno treba studija kao dokaz??!! Pogledajte oko sebe.

mislim da je to pitanje percepcije, svaka sredovecna generacija tvrdi da su bas ovi mladi najnevaspitaniji i najgori.

Ovo o lupkanju kad neko procita, ovaj Vas odgovor i pitanje, verovatno mu se cini da je rec o nekom opasnom zlostavljacu :rolleyes: Tako da svaki odgovor bi bio suvisan i pogresno protumacen.

sta se brinete sta ce ko da misli. sta vi mislite? ja pitam vas jer hocu s vama da razgovaram

Kako to mislite ''iz prve''? Pa da se ovde prica o neposlusnosti iz prve tema ne bi ni postojala. Nijedno dete ne reaguje odmah i ponavlja jednu te istu radnju bezbroj puta. A verujem i da svaki roditelj ga ne kaznjava iz prve.

pa to i kazem, 'lupkanje' se uvek sprovodi kad si frustriran, vise ne znas sta da radis, u aftektu i u tim momentima samokontrola je totalno izgubljena. mozemo mi to zvati 'lupkanjem' i 'batinicama', ali to nece promeniti karakter aktivnosti ako su reci u deminutivu...

#56 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 14 May 2008 - 10:01

Naravno.
I ponekad jednostavno nema druge.


lupkanje po guzi nije neki prekrsaj, jos manje zlostavljanje, ali je pogresno reci da alternativa ne postoji.

ovo se vrlo cesto desava, ne zato sto je dete razmazeno pa roditelj nema alternativu da ga (pre)vaspita, nego cesto kada roditelj nema dovoljno vremena da se u trenutku bavi detetom ili takodje cesto, kada je roditelj i sam uplasen. recimo dete krene da pipa uticnicu i roditelj se prepadne i lupi dete po guzi. a trebalo bi sebe, jer je on, u zavisnosti od uzrasta deteta, uticnice ili trebalo da obezbedi ili detetu da objasni da se to ne cacka. naravno da, ako detetu jednom nesto objasnis, ne znaci da ce te oma razumeti :rolleyes:, al tvoje je da ga stitis dok te ne bude razumelo.

najbolje funkcionisu pravila u kojima se detetu tacno razjasni sta sme da radi a sta ne sme, sta je dobro a sta lose, sta je manje lose, a sta vise lose. u zavisnosti od toga kako se dete drzalo pravila, zavisi i reakcija roditelja, da li ce biti srecan ili tuzan, ljut ili ponosan, da li ce mu nesto zabraniti ili mu uciniti nesto sto posebno voli.

evo i lepog primera:

trogodisnjaka mozete nagovoriti da uradi sta god hoce nalepnicama - to je cudo! male nalepnice ili na majicu, ili ako je neki ozbiljniji trend ponasanja, recimo ne-ustajanje iz kreveta u toku noci, onda smo kacili tabelu na vrata, pa kad prospava u svom krevetu noc, dobije zlatnu zvezdu nalepnicu, a kad skupi deset vodimo ga u voznju po kraju autobusom. kad se nocu budi i dolazi u roditeljski krevet, onda ne dobije zvezdu...



#57 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 May 2008 - 10:31

"Lupkanje" po guzi cak i ako nije prekrsaj i zlostavljanje (zavisi od nacina posmatranja) u svakom slucaju jeste nemanje (cvrstog) roditeljskog stava i svrsishodne metode. Bas efikasan nacin da dete naucimo da ako nemas argument a ti samo treba da "lupnes" po guzi (brnjici ...). A deca naravno uvek (sa)znaju da je to ocajnicka vaspitna mera nemocnog staratelja. Zato i ukapiraju da ne treba da se fokusiraju na korigovanje svojih gresaka nego na to da ocene do koje granice mogu da sprovode samovolju. Zapravo, u njihovoj glavici i ne stigne da se zapati svest o greskama koje prave vec se sve pretvara u igru medjusobnog nadmudrivanja. Malisani su srucnjaci da nanjuse dokle je "labavo" a tek gad zagusti (kad nanjuse "lupkanje") onda malo spuste loptu dok opasnost ne prodje pa posle sve po starom. A granice postaju sve labavije jer vremenom roditelji pustaju sve vise i pomeraju trenutak "lupkanja". Na taj nacin mnogi roditelji pronadju recept za uspesno (trenutno) zastrasivanje a ne za uspesno ucenje/vaspitavanje svojih ljubimaca.

Suma sumarum, "laf" roditelj koji krene da "lupne" dete po guzi se vodi idejom "e sad ces da vidis" ni sam ne vidi/uvidja krezubost svoje vaspitne nakane. Samim tim se dete lepo nauci da je "pokoravanje" zavisno od snage misica a ne od snage uma, logike, razumevanja, argumentacije.

#58 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 14 May 2008 - 13:12

recimo dete krene da pipa uticnicu i roditelj se prepadne i lupi dete po guzi. a trebalo bi sebe, jer je on, u zavisnosti od uzrasta deteta, uticnice ili trebalo da obezbedi ili detetu da objasni da se to ne cacka. naravno da, ako detetu jednom nesto objasnis, ne znaci da ce te oma razumeti :rolleyes:, al tvoje je da ga stitis dok te ne bude razumelo.

mora se kuca osigurati cim postanu mobilni... uticnice, donji kuhinjski elementi i police u kupatilu, ostre ivice na namestaju i vrata (door-stopers za prstice), a sve sto je vredno i iole vam drago (cd-ovi i sl.) van domasaja. a najvaznija investicija polica ispod tv-a sa osiguranim vratima gde idu svi muzicki i ostali uredjaji (ako necete da vam utrpaju sve svoje manje igracke i ostatke sendvica u video plejer). kablovi i bilo kakve zice, sve mora da se osigura na zidovima, jer to vole da zvacu... mislim sve u svemu treba zamisliti kako bi se ponasala osisana simpanza jer u tom uzrastu (dok ne progovore) su otprilike blizi primatima nego ljudima... (daleko od toga da su ljudi nesto daleko odskocili od istih). onda jos je bitno da sve sto im je u domasaju bude jestivo ili velicine koju ne mogu da progutaju... od plastelina, boja i sl.
i onda se opustis i uzivas u haosu!
ja mislim da je nabitnije za taj period da im se organizuje dan, znaci budjenje oko sedam,osam - dorucak, pa neka aktivna igra recimo pranje sudova, das im kantu sa mlakom vodom i nekoliko plasticnih cinija i onda oni tu nesto brljaju i polivaju (dobra igra je i sa recimo skuvanim hladnim spagetima u hladnoj vodi - onda oni to gnjecaju i mrljaju, ili im das recimo da prave testo sa kukuruznim brasnom ili one ne-otrovne boje - pa im das veliki papir da oni to brljaju rukicama), uzina, pa presvlacenje i brisanje poda - pa u setnju, posle setnje rucak, posle rucka - dremka. poslepodne neka jaca fizicka aktivnost - napolju s loptom ili u onim igraonicama (soft play) - vecera, citanje, kupanje i sedam pola osam u krevet.

#59 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 14 May 2008 - 15:08

Kada bi pocela da sklanjam u kuci sve sta on pipne a ujedno i sve na sta bi mogao da se povredi samo bi mi krevet ostao. Od gasenja i lupanja po ekranu, diranja pegle, uticnica, udaranja po ogledalu i svega ostalog, znate vec. Ako sve sklonim i obezbedim kojom metodom ga tacno ucim sta sme a sta ne sme kad nista i nema da pipa?!!

#60 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 14 May 2008 - 15:12

Kada bi pocela da sklanjam u kuci sve sta on pipne a ujedno i sve na sta bi mogao da se povredi samo bi mi krevet ostao. Od gasenja i lupanja po ekranu, diranja pegle, uticnica, udaranja po ogledalu i svega ostalog, znate vec. Ako sve sklonim i obezbedim kojom metodom ga tacno ucim sta sme a sta ne sme kad nista i nema da pipa?!!


a kojom metodom ga ovako ucis? pustis ga da pipne, pa ga lupis po guzi da ne sme?
ne vidim sto je problem prekriti necim uticnice (postoje i one specijalne zastite za decu, al ne znam kolko su skupe) i skloniti peglu?
inace se slazem da ga ne mozes sto posto zastiti od svega ma koliko se trudio, ali roditelji vrlo cesto odaberu najlaksi nacin. pegla stoji tu gde i uvek, a dete dobije po guzi ako je pipne.