Jump to content


Photo
- - - - -

Termoizolacija stambenog prostora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 nlucic

nlucic
  • Members
  • 87 posts

Posted 05 March 2008 - 14:48

sve u vezi vaseg iskustva sa termoizolacijom, ucinak na umanjenje troskova za energente, koji mateijali, cena materijala i rada po m2,

#2 mat

mat
  • Members
  • 30 posts

Posted 06 March 2008 - 19:47

http://www.gradimo.hr/


ako te zanima gradnja i sve vezano uz nju prosurfaj malo po ovoj stranici(izmedju ostalog ima o termoizolaciji, pasivnim kucama itd)

zivio

#3 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 10 March 2008 - 21:33

Ovo je veoma široka tema.

1. Koliko toplotne izolacije

Prvo treba videti koliko je dovoljno. Performanca građevinske sekcije se meri toplotnim prenosom ili U-vrednosti u W/m²K. Što je manja U-vrednost bolja je toplotna izolacija. Norme u različitim zemljama određuju različite U-vrednosti koje zgrada treba da zadovolji po pitanju krova, zidova, podova i prozora. U Srbiji, U-vrednost bi trebala biti najmanje

Zid	   Krov	  Pod
Srbija	  0,90	  0,65	   0,75

Ali ovo je nedovoljno da bi smanjili potrošnju energije. Srpske norme po pitanju toplotne izolacije se nisu promenile u zadnjih 20 godina. Poređenja radi u Mađarskoj norme su

Zid	   Krov	  Pod
Mađarska	   0,45	  0,25	   0,50

Logično (topao vazduh se penje naviše), performansa toplotne izolacije krova mora biti bolja od one za zidove i podove. Znači prvo treba da postavite svoj cilj tj. U-vrednost koju želite da postignete za svaku građevinsku sekciju. Počevši od U-vrednosti, možete da izračunate deljinu izolacionog materijala koja Vam je potrebna da bi ostvarili tu vrednost.

2. Budite dosledni

Naravno, nema svrhe staviti odličnu toplotnu izolaciju na zidove ako želite uštedeti na izolaciji krova ili na prozorima. Najgore izolovani delovi objekta doneće više negativnih efekata nego što će ostali delovi doneti pozitivnih. Potrošite novac pametno i izaberite koherentno rešenje.

3. Koji tip toplotne izolacije

Za zidove, spoljna izolacija je mnogo bolja od unutrašnje jer kreira mnogo manje toplotnih (tzv. hladnih) mostova. Druga varijanta je korišćenje termo-bloka kao što je Wienerberger Porotherm ili Xella Ytong. Dakle, morate izabrati materijal za toplotnu izolaciju. Staklenu mineralnu vunu, kamenu mineralnu vunu, stiropor, stirodur, plutu, drvena vlakna... Svi ovi materijali imaju pluseve i minuseve zavisno gde se postavljaju. I cene će verovatno uticati na Vaš izbor.

4. Toplotni (tzv. hladni) mostovi

Budite oprezni da toplotni mostovi ne ugroze Vaše napore ka boljoj toplotnoj izolaciji. Na primer, neizolovana kutuja roletne je kao velika rupa u zidu. Balkoni su poznati po kreiranju toplotnih mostova koji mogu biti veoma problematični. Rešenja za njih postoje. Dodatni trošak na njihovo rešavanje je dobra investicija.

5. Ne zaboravite komfor u leto

Toplotna izolacija treba da smanji potrošnju grejanja u zimskom periodu ali i izbegne upotrebu klima uređaja u letnjem periodu. Neki izolacioni materijali su mnogo performantniji od drugih u vrućim letnjim danima. Na primer, kamena mineralna vuna velike gustine je mnogo bolja nego stiropor za letnje dane. Ovo je veoma važno pri izboru izolacije krova.

6. Zdraviji interijer

Na kraju, ne zaboravite da uzmete u obzir kvalitet vazduha u vašoj kući. Jednom kada unapredite toplotnu izolaciju i dihtovanje, morate da razmislite o izboru ventilacionog sistema i kako da obezbedite dotok svežeg vazduha.

Ima se mnogo toga reći o svakoj tački navedenoj ovde. Proverite naš blog

http://www.beodom.com/sr/journal

i naći ćete odgovore na mnoga Vaša pitanja.

Pozdrav.

#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 10 March 2008 - 23:46

odlicni textovi :rolleyes:

#5 siroma

siroma
  • Banned
  • 772 posts

Posted 18 March 2008 - 18:11

koju i kakvu god termoizolaciju radio - najbitnije je da je uradis iznutra da bi prostor u kom zivis imao dobru mikro klimu
sve ostalo je bezveze

#6 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 March 2008 - 22:04

koju i kakvu god termoizolaciju radio - najbitnije je da je uradis iznutra da bi prostor u kom zivis imao dobru mikro klimu
sve ostalo je bezveze


:rolleyes: Najozbiljnije, odakle ste dobili ovakvu informaciju?

#7 siroma

siroma
  • Banned
  • 772 posts

Posted 19 March 2008 - 14:37

znam iz licnog iskustva
bilo kakva spoljna izolacija samo malo poboljsava ali ne resava adekvatno mikro klimu u stanu/kuci
znam jer kad zivis u prostoru koji je iznutra izolovan jednostvano ne osecas hladnocu koja se "valja" od zidova i prozora
velika je komocija kad ne moras da nosis dzemper vec samo majcu
a racun za struju minimalan
skoro sam ugradio salamander prozore (original bubasvaba) i preporucujem samo to
iako su mozda najskuplji oni su u stvari najjeftiniji

#8 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 19 March 2008 - 23:05

Što se tiče efekata toplotne izolacije, bilo da je unutrašnja ili spoljašnja, ono što čini razliku je materijal koji se koristi i njegova debljina. Da bi šetali u majici i u isto vreme uštedeli na grejanju potrebna je odlična toplotna izolacija. I to ne samo zidova već i krova i podova.

Sada, unutrašnja izolacija ima nekoliko nedostataka u poređenju sa spoljašnjom:

- Toplotni (tzv. hladni mostovi)
Toplotni mostovi nastali na spoju betonske ploče podova sa zidovima ostaju neotklonjeni.

- Toplotna inercija
Toplotna inercija zidova je neiskorišćena. Ovo je veliki nedostatak. Zidovi akumuliraju toplotu i ponašaju se kao regulator unutrašnje temperature sprečavajući nagli porast ili pad temperature. Za vreme dana zidovi mogu akumulirati toplotu sunca i otpustiti je kasnije uveče. Ovo je bazni mehanizam za uštedu energije koji se koristi u nisko energetskim/pasivnim kućama. Sa unutrašnjom izolacijom sprečavate razmenu toplote između unutrašnjeg vazduha i zidova.

- Više stresa na zgradu
Sa unutrašnjom toplotnom izolacijom, zidovi nisu zaštićeni. Ono menjaju temperaturu zajedno sa spoljnom temperaturom. Ove velike varijacije temperature, zamrzavanje, stavljanju mnogo više stresa na konstrukciju. Sa spoljašnjom toplotnom izolacijom, zid ostaje na istoj temperaturi kao što je unutra i ne varira mnogo.

Unutrašnja toplotna izolacija je dobro rešenje kada spoljašnja izolacija nije praktična ili je neizvodljiva, pogotovo kod renovacije. Takođe je jeftinije i lakše rešenje za samu realizaciju. U svakom slučaju bolje je imati dobru toplotnu izolaciju (unutrašnju ili spoljašnju) nego lošu ili nikakvu.

#9 siroma

siroma
  • Banned
  • 772 posts

Posted 20 March 2008 - 21:45

Da bi šetali u majici i u isto vreme uštedeli na grejanju potrebna je odlična toplotna izolacija. I to ne samo zidova već i krova i podova.

ahaaaa

Sada, unutrašnja izolacija ima nekoliko nedostataka u poređenju sa spoljašnjom:

- Toplotni (tzv. hladni mostovi)
Toplotni mostovi nastali na spoju betonske ploče podova sa zidovima ostaju neotklonjeni.

taj problem ne postoji kod mene

- Toplotna inercija
Toplotna inercija zidova je neiskorišćena. Ovo je veliki nedostatak. Zidovi akumuliraju toplotu i ponašaju se kao regulator unutrašnje temperature sprečavajući nagli porast ili pad temperature.

ne treba mi to
zato sto zidovi vise akumuliraju hladnocu

- Više stresa na zgradu
Sa unutrašnjom toplotnom izolacijom, zidovi nisu zaštićeni. Ono menjaju temperaturu zajedno sa spoljnom temperaturom. Ove velike varijacije temperature, zamrzavanje, stavljanju mnogo više stresa na konstrukciju. Sa spoljašnjom toplotnom izolacijom, zid ostaje na istoj temperaturi kao što je unutra i ne varira mnogo.

eeeee i to me nesto zabole za zid
gledam sebe
ionako su te promene postepene i minimalno uticu na vek objekta

#10 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 24 March 2008 - 11:52

Recimo da i ovo spada u termoizolaciju.
Dobili smo ponudu za ugradnju PVC prozora sledećih karakteristika:

profil: REHAU- basic design 3 komore (ravni)
solbank: REHAU 30
okov: G-U - Nemačka (O/N)
staklo: termopan 4-16-4 (flot)
šrafovi i pur pena: WURTH
ankeri: 10 x 112 WURTH

Dva trokrilna prozora 160 x 210; jedan 80 x 80; i prozor + vrata 230 x 140 cm, sa demontažom starih prozora ukupno 1.272 eura.
Interesuje me kakav je kvalitet predloženog, i , naravno, da li cena odgovara istom.
Hvala.

#11 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 25 March 2008 - 13:20

Dva trokrilna prozora 160 x 210; jedan 80 x 80; i prozor + vrata 230 x 140 cm, sa demontažom starih prozora ukupno 1.272 eura.

Bagatela. Ja sam ugradnju jednog prozora 120 x 150 platio 550 eura.

#12 ristatraktorista

ristatraktorista
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 March 2008 - 22:21

Ja radim 120x150 za 230e pvc petokomorni nemacki, 350e alu. Sta si platio 550 pitam se..?

#13 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 26 March 2008 - 08:26

Ma, super ste, ali hoće li meni neko da odgovori na pitanje o kvalitetu predloženog, i šta, ustvari, znači broj komora? :rolleyes:

#14 ristatraktorista

ristatraktorista
  • Members
  • 3 posts

Posted 26 March 2008 - 20:49

Vise komora = bolja termo i zvucna izolacija. U Nemackoj od 01.01.2008. standard za spoljne otvore je 5 komora, ispod toga ne moze.
Sta ti znaci prozor+vrata 230/140?

#15 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 27 March 2008 - 09:07

Izlaz na terasu, vezano prozor i vrata. Vrata su visine 230cm, prozor standardni, a ukupna širina je 140cm.
Da li ovo sa pet komora znači da su predloženi prozori loši? Ustvari, kakva im je trajnost, i kakav je kvalitet predloženog stakla i okova? Isto preduzeće ima i petokomorne profile, ali ne znam cenu, ovo su mi ponudili kao standard.