Jump to content

Photo
- - - - -

Carski rez sa spinalnom anestezijom

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 26 February 2008 - 12:04

Da li se carski rez sa spinalnom anestezijom radi negde u Srbiji?
hvala

#2 steins

steins
  • Members
  • 7,181 posts

Posted 26 February 2008 - 12:38

pa ja nisam siguran da je takva operacija moguca,ali mislim da bi to bolje odgovorio Vladan :rolleyes:
sa sruge strane nisam siguran ni koliko je pametno uopste raditi porodjaj sa spinalnom anestezijom. Ima puno rizika.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 February 2008 - 16:41

radi se. moja drugarica se tako porodila proshlog marta (u NS-u). sve je proshlo super. carski joj odradio Vejnovic, koji je inache specijalista za carski rez, nije imala nikakve komplikacije ni tokom porodjaja ni kasnije.

#4 steins

steins
  • Members
  • 7,181 posts

Posted 26 February 2008 - 20:48

:rolleyes: stvarno nisam znao,...

#5 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 26 February 2008 - 22:03

:rolleyes: stvarno nisam znao,...

al šta mari, važno da si dao savet :huh:

#6 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 26 February 2008 - 23:16

Neke operacije se rade sa spinalnom anestezijim, na primer bruh a cula sam da se cak i operacije kuka tako rade. U tom smislu, carski rez je operacija koja traje nekih 15-20 min i spinalna anestezija je dovoljna.

Sto se tice posledica, od nekih zena koje su trazile bezbolan, normalan porodjaj, sam cula da postoji par dana ( 2-3 ), osecaj nesigurnosti u nogama kao i manji problemi sa kontrolom mokracne besike ali, nista vise od toga.

#7 supanjupa

supanjupa
  • Members
  • 58 posts

Posted 26 February 2008 - 23:39

carski rez je zakon ja sam ga imala ali sa totalnom i svakom bi to preporucila...mada nisam se nikada porodila prirodno...ali moj andjelak mi je bio presladak i kada su ga doneli kad sam se probudila

#8 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 27 February 2008 - 00:25

Spinalna anestezija ili periduralna anestezija je ubrizgavanje anestetika u tzv periduralni prostor koji se nalazi negde na sredini kičmenog stupa. Radi se već decenijama. To je, ako ste kad gledali na TV, pacijent budan, priča sa anesteziologom, a negde dole, ispod tačke ubadanja, "lome, seku, testerišu".

Pretpostavljam da su ovi naši posle tolikih godina naučili zanat. Suština je u brzom oporavku, jer nema standardnih problema koji nastaju posle klasičnog uspavljivanja.

Nudili mi, ja ipak odlučio da prespavam.

#9 steins

steins
  • Members
  • 7,181 posts

Posted 27 February 2008 - 01:35

al šta mari, važno da si dao savet :huh:

ajd mi sad jos molim te pojasni ovaj komentar, da ne bude da sam ga krivo protumacio kao "malko"zloban :rolleyes:

#10 greeneyes

greeneyes
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 27 February 2008 - 13:47

Da li se carski rez sa spinalnom anestezijom radi negde u Srbiji?
hvala

Kratak odgovor na pitanje je-da. Spinalna anestezija se koristi umesto opste i uz druge operacije, ne samo uz carski rez.

Kratka napomena, postoji razlika izmedju spinalne anestezije i periduralne (epiduralne) analgezije, koja se koristi za obezboljavanje porodjaja. Kod spinalne anestezije postoji kompletna blokada sprovodjenja impulsa putem neurona, ispod mesta blokade, dok je kod periduralne analgezije blokirano prenosenje bolnih impulsa, te se zato ne oseca bol, ali je zadrzana kontrola nad misicima i osecaju se druge senzacije, koje omogucavaju kontrolu zene nad porodjajem i napinjanja, kad je potrebno. I jedna i druga anestezija se koriste u beogradskim porodilistima.