Jump to content

Photo
- - - - -

Upotreba antibiotika ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
108 replies to this topic

#31 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 February 2008 - 13:06

vladane, da li se moze ovo sto sivaja i ja imamo izleciti bez ikakvih antibiotika, samo Fervexom i uz lezanje u krevetu nekoliko dana, uzimanje C vitamina, cajevi i to?
mrzim antibiotike i kad mi ih lekari prepisu, a nekmoli da bi ih uzimala na svoju ruku, ali ne znam da li bi bilo i kasno da sada pocnem
unapred hvala :rolleyes: svratila sam samo da te to pitam :huh:

Edited by BeatrisDal, 28 February 2008 - 13:54.

#32 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 28 February 2008 - 15:36

vladan ti je na odmoru koliko znam... :rolleyes:

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 29 February 2008 - 03:24

Sedi u nekakvoj selendri u Hondurasu (Copan Ruins), gde se svaka stranica ucitava po 15 min., tako da nema sanse da pokusam da odgovaram.
Pa ovde cak ni mobilni ne rade; malo se toga promenilo od vremena Maja.
Sve je to zato sto su me ovi sa 'Politike" toliko puta poslali u krasni - Honduras. :rolleyes:

#34 bachios

bachios
  • Members
  • 54 posts

Posted 29 February 2008 - 11:24

Svaka prehlada moze i bez antibiotika, no baby ako ti/tvoje dete zakaci pneumoniju tesko tebi, zalices sto nisi popio 7dana antibiotik.

#35 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 29 February 2008 - 12:11

Sedi u nekakvoj selendri u Hondurasu (Copan Ruins), gde se svaka stranica ucitava po 15 min., tako da nema sanse da pokusam da odgovaram.
Pa ovde cak ni mobilni ne rade; malo se toga promenilo od vremena Maja.
Sve je to zato sto su me ovi sa 'Politike" toliko puta poslali u krasni - Honduras. :)

:rolleyes:
Ma uzivaj vladane...odmori zivce..sta si navalio na kompjuter.
Uzivaj. Blago tebi. :huh:

#36 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 29 February 2008 - 17:12

Ljudi, samo da vam kazem, idite kod lekara..ovaj virus je mnogo gadan. Po preporuci lekara pijte antibiotike / ja sam pila pogresan/ Nemojte na svoju ruku...i probijte se do lekara kroz mitinge i razna desavanja na ulici...nemojte kao ja...evo, traje mi vec 10 dana...zato sto se nisam na vreme javila i zato sto se nisam probila kroz grad do lekara i pila antibiotoke na svoju ruku...

#37 opus1

opus1
  • Members
  • 8 posts

Posted 11 March 2008 - 11:53

Moj slucaj:

Dobio prehladu pa krenula na temperaturu.
Onda pocelo malo uvce da boli, pitam prijatelja lekara koji antibiotik, jer sam alergican na peniciline. Moze eritromicin.
Lupim citavu kutiju eritormicina, nista bolje, kad... izvini nije eritromicin, bolje uzmi vibramicin, on je za anaerobne sto se javljaju u uhu.
Dobro. Lupim jednu dozu vibramicina, prestane uvo da boli, temperatura nikako da se spusti ispod 37,2.
Osecao sam se ko prebijen od lekova, a temperatura nikako da spadne. Kaze mi prijatelj, mozda da nastavis sa doksicilinom.
Lupim ja jednu dozu doksicilina - brate ko da sam dobio batina svaki put kada ga popijem.

I...?
Nista, temperatura je tu, ali ja sve cimnuo, poceo i neki kasalj suvi da se hvata.. katastrofa.
I tako malo kasalj, malo teperatura.
Sve se to desavalo od januara do maja...

Nekako posle leta prodje kasljucanje, ali temperatura se javlja tu i tamo. Mislim, da nisam bolestan od neceg opakog. Osecam se morno, predvece zna i temperatura ako mnogo radim.
Krvna slika ipak sasvim dobra..

Pre nedelju dve (godinu dana posle!!!), udari mene zubobolja - otpada mi glava. Pitam stomatologa - kaze, prvo ti cimni jedan antibiotik da se smiri pa dok ne otvorimo zub....
Cimnem ja opet kuru doksicilina, ono nista!
Majko, glavudza me boli, samo pijem coffetine protiv bolova. Uzas.
Pocelo da mi otice, a ja i dalje na antibioticima. Povremeno temperatura.
Nista, spremim se ja (nakon 2 nedelje ultra bolova) i pravac kod stomatologa. Ajde, vidi se na rentgenu upala, otvoricemo zub pa sta bude.
Otvori on zub a iz njega siklja gnoj. Uzas zivi. Zub ok izvana, super plomba a unutra hiroshima. Sve je smrdelo kada ga je otvorio...

Istog momenta sam osetio olaksanje. Spala temperatura (ona od 37,2), na normalu, osecam se deset puta bolje, nisam umoran, ne steze me oko srca, nemam cudan osecaj da mi nesto gori po licu, itd itd..

I tako. ZA NAUK: ako imate nekih sumnjivih problema - mozda je zub u pitanju. Tako sam ja sebe unistio sa jednom dobrm lepezom antibiotika - sve zbog prokletog zuba. Posto mu je zivac izvadjen nisam ni mogao osetiti koju katastrofu imam uglavi.
Od toga ljudi umiru, dobiju srcku ili neku drugu infekciju.
Anaerobne bakterije u zubima su najopasnije, i ne lece se svakim antibiotikom, ali najbolje je da stomatolog (PAZNJA - DOBAR STOMATOLOG) to sve ocisti...

#38 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 11 March 2008 - 20:49

Opisano je ocigledan primer neodgovornih i lekara i pacijenta.
Zdravstveni problem se ne resava s prijateljem, nego s lekarom koji je placen da leci coveka.
Druga, vrlo ozbiljna primedba, odnosi se na nepoznavanje antibiotika od strane "prijatelja" lekara i najgore i najpogresnije moguce savete, koje je dao. Tu posebno mislim na vibramicin/doksacilin.
I najzad, od samog pocetka, trebalo je uraditi i mnoge druge stvari, prvo potvrditi da li se inicijalno uopste radilo o bakterijskoj infekciji ili ne, a potom tragati za fokusom.
Sve u svemu: Aljkavost i primitivizam (mislim, pre svega, na "prijatelja" lekara, koji je profesionalno duzan da zna ono sto ocigledno ne zna).

#39 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 11 March 2008 - 23:54

aljkavost i primitivizam lekara.

ovo zahteva posebnu temu.... na koju bih imala tushta i tma primera.

#40 moli

moli
  • Members
  • 283 posts

Posted 12 March 2008 - 16:50

Moj slucaj:

Dobio prehladu pa krenula na temperaturu.
...
I tako malo kasalj, malo teperatura.
Sve se to desavalo od januara do maja...

...

Pre nedelju dve (godinu dana posle!!!), udari mene zubobolja - otpada mi glava.
...

ZA NAUK: ako imate nekih sumnjivih problema - mozda je zub u pitanju.

A gde se lecis?

edit
http://forum.b92.net...showtopic=37538

Edited by moli, 12 March 2008 - 18:03.

#41 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 12 March 2008 - 21:22

sorry... :rolleyes:

Edited by shivaja, 12 March 2008 - 21:24.

#42 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 17 May 2009 - 11:16

Nije samo principi kod antibiotika već postoje neke opasnosti, npr. moguća alergijska reakcija ili pretjerana upotreba. Ponekad je i virus uzrok neke upale. Moje iskustvo je dugo godina pozitivno i uzimam Palitrex i Bactrim. Palitrex od 500 mg, ako ga popijem na vrijeme djeluje vrlo brzo, a već nakon 2-3 dana uzimanja može da se prestane. Ako upala uznapreduje onda treba češće uzimanje i duže 4-5 dana.
Razlog zašto najčešće sam uzimam je upravo zbog ljekara i uslova u ambulantama, domovima zdravlja i sl. Puno se čeka, neljubazni su, neprofesionalni, uvijek daju iste lijekove, rijetko šalju na pretrage, a kada pošalju onda to traje toliko da se problemi pogoršaju.
Naizgled stvar je još gora na Zapadu, jer tamo antibiotike ne možeš da nabaviš u slobodnoj prodaji, a imaš gomilu nekakvih prirodnih i neškodljivih preparata od kojega ti rijetko bude bolje, iako ti ne može biti gore. Izgleda mi kao da se vani monopoliše antibioticima i ljude zapravo tjera da idu kod ljekara, pa na taj potroše više nego inače, a i namuče se ako ih uhvati neka iole jača upala ili infekcija.
Uglavnom, prema mom iskustvu, antibiotici nisu škodljivi ako ih se uzima u ograničenoj količini, ne duže od 4-5 dana, i ne prečesto, 2-3 puta godišnje.

#43 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 17 May 2009 - 12:21

Prekidati antibiotsku terapiju čim se osetiš bolje je nadasve pogrešno i opasno.

#44 Nikola167

Nikola167
  • Members
  • 610 posts

Posted 17 May 2009 - 13:19

Obicno izbegavam odlazak kod lekara, obicno zato shto je uvek uzashna guzva, i izgubim ceo dan kad odem...obicno nishta novo ne saznam od lekara, osim shto dobijem neki uput za laboratoriju, i recept za kilo limuna i cajeve, tako da sam odustao od toga... retko sam bolsetan, ali kad dodje do toga, prijatelj sa stetoskopom mi pomogne (nikad nisam probao sam), odem u privatnu laboratoriju i odradim analize i onda procenim shta da pijem...imam i otezavajucu okolnost zato shto sam alergican na sve lekove na bazi penicilina, a kad odem kod lekara, obicnu mi daju tako neshto da pijem (umeju li ti ljudi da citaju shta pishe u kartonu??? ), onda bacim taj recept... generalno izbegavam da pijem antibiotike, ali jbg, nekad se mora i naravno ne prestajem da pijem cim se osetim bolje, to je, mislim, najveca greska koju ljudi prave...

#45 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,185 posts

Posted 17 May 2009 - 14:51

Nije samo principi kod antibiotika već postoje neke opasnosti, npr. moguća alergijska reakcija ili pretjerana upotreba. Ponekad je i virus uzrok neke upale. Moje iskustvo je dugo godina pozitivno i uzimam Palitrex i Bactrim. Palitrex od 500 mg, ako ga popijem na vrijeme djeluje vrlo brzo, a već nakon 2-3 dana uzimanja može da se prestane. Ako upala uznapreduje onda treba češće uzimanje i duže 4-5 dana.
Razlog zašto najčešće sam uzimam je upravo zbog ljekara i uslova u ambulantama, domovima zdravlja i sl. Puno se čeka, neljubazni su, neprofesionalni, uvijek daju iste lijekove, rijetko šalju na pretrage, a kada pošalju onda to traje toliko da se problemi pogoršaju.
Naizgled stvar je još gora na Zapadu, jer tamo antibiotike ne možeš da nabaviš u slobodnoj prodaji, a imaš gomilu nekakvih prirodnih i neškodljivih preparata od kojega ti rijetko bude bolje, iako ti ne može biti gore. Izgleda mi kao da se vani monopoliše antibioticima i ljude zapravo tjera da idu kod ljekara, pa na taj potroše više nego inače, a i namuče se ako ih uhvati neka iole jača upala ili infekcija.
Uglavnom, prema mom iskustvu, antibiotici nisu škodljivi ako ih se uzima u ograničenoj količini, ne duže od 4-5 dana, i ne prečesto, 2-3 puta godišnje.

Antibiotik se mora piti 7-10 dana (kad govorimo o ovim uobičajenim infekcijama, ne toliko ozbiljnim) i nikako se ne sme prekidati pre jer se na taj način pospešuje rast rezistentnih bakterija i stvaraju se uslovi za hroničnu infekciju koja se teško leči. Bez uvrede, nihil, ali savete koje si ti dao niko ne treba da posluša jer su opasni.

Drugo, postoji razlog zašto se na zapadu ograničava upotreba antibiotika samo na lekarski recept i taj razlog nije nikakav monopol već potreba da se sačuvaju antibiotici koji još uvek deluju na sve veći broj multirezistentnih bakterija, a koje su se razvile upravo zbog takve neodgovorne i nekontrolisane uoptrebe antibiotika koju ti praktikuješ. Kamo sreće da se takva praksa uvede svuda u svetu, a pogotovo kod nas.

Edited by nvukelic, 17 May 2009 - 14:52.