Jump to content

Photo
- - - - -

Upotreba antibiotika ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
108 replies to this topic

#16 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 24 February 2008 - 23:33

Mi smo nacionalno uzasno neobrazovani kada je upotreba lekova u pitanju. Imam koleginicu koja cim se dvaput zakaslje uzima antibiotik, pije jos gomilu nekih suplemenata na redovnoj bazi, redovno se vakcinise protiv gripa iako ne spada ni u kakvu ugrozenu kategoriju, i redovno bude bolesna svake zime. Izazvala je sebi gomilu problema, herpes joj svako malo iskace sto po nosu, sto po usnama, ima pojacanu kiselinu u zelucu od silnih kafetina koje uzima kao kokice pod parolom CINI MI se da ce da me zaboli glava...

Ovo je ekstreman slucaj, ali mislim da smo stvarno grozni, da mnogi lekari neodgovorno prepisuju antibiotike, a jos gora je stvar sto ih ljudi uzimaju na svoju ruku.

Prijateljica koja zivi u Svedskoj bila je veoma iznenadjena kada je tamo odvela dete kod lekara zbog angine. Ocekivala je svajsovanje injekcijama, kad ono: "pusticemo ga tri dana da se organizam sam bori, obarajte temperaturu, ali tek kad predje 38,5, dajte mu da jede sladoled, ako se stanje ne poboljsa, krenucemo sa antibioticima". Kako je moje dete imalo problema sa anginama, pokusala sam da primenim recept, i od tada vise nikada nismo koristili antibiotike kad je angina u pitanju. Na ovakav nacin gnojni cepovi "sazru" i popucaju (u njegovom slucaju) u roku od 24 sata. Temperatura istog trena pada u normalu, dete je sledeceg dana malo mamurno, treceg smo skoro na konju. Angine su se proredile i nestale u narednih godinu i po dana. Ne kazem da je uvek primenjivo, kod nas je upalilo, ali hocu da kazem da su i nasi lekari uzasno konzervativni i skloni agresivnim terapijama.

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 25 February 2008 - 13:07

Najdobronamernije moram da vas sve posavetujem da se ostavite ovakvih "mudrosti" kad je gnojna angina u pitanju.
Gnojna angina prouzrokovana beta hemolitickim streptokokom grupe A, nelecena od samog pocetka antibioticima (penicilin i njegovi derivati) vrlo lako moze da dovede do zapalenja zalistaka na srcu - endokarditisa, sto se moze zavrsiti ili fatalno, ili razvojem teska srcane mane.
Da li ste culi nekada za sarlah? Ja sam "stari cika doktor", pa opet, u mladosti sam ga video mozda 1-2 puta. Sarlah je, zapravo, streptokokna angina, koja je u preantibiotskoj eri kosila decu.
Od toga se umire, imajte to u vidu!!!
Ne postoje nikakvi "gnojni cepici koji treba da sazru"; to je nacin kako su razmisljali lekari u vreme moje majke i babe, a za vecinu vas, vasih babe i prababe.
Drugo pitanje je odnos imunoloskog sistema coveka i antibiotika.
Zapamtite, antibiotici nemaju nikakve veze s imunoloskim sistemom!
Antibiotici ne deluju na bolesnika, nego na bakteriju; drugim recima, ako moje, inace zdravo dete ide u vrtic sa ostalom decom koju kljukaju antibioticima, izlozeno je povisenom riziku da dobije bakterijsku infekciju sojem bakterije koja je rezistentna na mnoge bakterije. Nema bakterije rezistentne (neosteljive) na sve antibiotike, ali je ponekad problem pronaci na koji je antibiotik bakterija osetljiva. Zato i postoje antibiotici I, II i III reda i antibiotici rezerve. Metacilin rezistentni stafilokok grupe A (MRSA), koji je strah i trepet medju bolnickim (intrahospitalnim) infekcijama, najcesce je osetljiv na Vankomycin - pa opet, o profesionalno korektnoj praksi, ovaj se antibiotik sme dati tek kad je osetljivost potvrdjena in vitro (u laboratoriji), a nista drugo ne deluje na bakteriju, ili u slucajevima bakterijskih meningitisa i sepse (nema veze sa SPS) koji direktno ugrozavaju zivot u narednih nekoliko sati.
Ja shvatam da se vi, kao laici, nalazite u procepu sta raditi; sasvim podrzavam konstataciju o zloupotrebi antibiotika, a opet, sreca je da ih imamo.
Najbolji savet koji umem da vam dam je da pronadjete lekara opste prakse (pedijatra za dete) kome verujete - sada mozete, koliko shvatam, da birate lekara - i s kojim mozete da razgovarate, ali onda ne igrajte se sami antibioticima, nego to ostavite njemu/njoj.

#18 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 25 February 2008 - 14:53

Pa ne mogu da verujem. Opet sam krenula kod lekara, kao pre nekoliko dana /pred miting/ i opet je haos u gradu, ovaj put zbog Rusa. :rolleyes: I opet ne mogu da stignem do lekara. Ne mogu da idem peske. Jedva disem. :huh:

#19 steins

steins
  • Members
  • 7,354 posts

Posted 25 February 2008 - 15:18

Najdobronamernije moram da vas sve posavetujem da se ostavite ovakvih "mudrosti" kad je gnojna angina u pitanju.
Gnojna angina prouzrokovana beta hemolitickim streptokokom grupe A, nelecena od samog pocetka antibioticima (penicilin i njegovi derivati) vrlo lako moze da dovede do zapalenja zalistaka na srcu - endokarditisa, sto se moze zavrsiti ili fatalno, ili razvojem teska srcane mane.
Da li ste culi nekada za sarlah? Ja sam "stari cika doktor", pa opet, u mladosti sam ga video mozda 1-2 puta. Sarlah je, zapravo, streptokokna angina, koja je u preantibiotskoj eri kosila decu.
Od toga se umire, imajte to u vidu!!!

Ovde se potpuno slazem sa Vladanom, gnojna angina ne prolazi od sladoleda, a moze biti vrlo opasna.
PS e moj Vladane ja sam gledao sarlah pre 3 godine u jednom selu pored Kragujevca. Na srecu pa sam ja pokrio antibth a bilo je vec poodmaklo ( sa sve petehijama po kozi i perutanjem). Obolela dva deteta i majka, koji nisu dosli odmah kod lekara zbog "prehlade". Inace ne bi ni ja pomislio na sarlah da mi nije bilo starijeg doktora koji je gomilu toga preturio preko glave. ( ukljucujuci variolu iz 70th i tucu sa pokojnim Batom Stojkovicem u "klubu knjizevnika" :rolleyes: ) a laboratorija je to i dokazala.....Srbija jeste zemlja cuda.....:huh:

#20 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 25 February 2008 - 18:40

Evo, samo da napisem da u domovima zdravlja nema inekcija penicilina ! :rolleyes:

#21 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 25 February 2008 - 19:10

Antibiotici ne deluju na bolesnika,
....

a na shta onda deluje samoodbrana organizma ako ima intrudera koji ce da odradi posao umesto njega svaki put?

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 25 February 2008 - 22:54

Antibiotici ne deluju na bolesnika,
....

a na shta onda deluje samoodbrana organizma ako ima intrudera koji ce da odradi posao umesto njega svaki put?

Pitanje je nejasno formulisano i ne razumem ga.

#23 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 25 February 2008 - 23:19

Vladane, ja nisam rekla da ne bih svom detetu dala antibiotik, nego samo da ga nisam davala odmah, i da je to u nasem slucaju funkcionisalo! Naravno da nisam zlocinac koji bi svoje dete zapustio, mucio ili ne bi odveo lekaru. Da li se zovu cepici ili ne, kod njega se uvek 12-14 sati nakon sto krene visoka temperatura oslobadjala poveca kolicina gnoja (najcesce je uspevao da ga ispljune), otok krajnika je spadao i nakon toga je temperatura padala odmah da se vise ne vrati.

#24 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 25 February 2008 - 23:37

ako antibiotik odradjuje posao imunog sistema kako ocekujete da se isti razvije i ojacha?

#25 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 February 2008 - 00:41

ako antibiotik odradjuje posao imunog sistema kako ocekujete da se isti razvije i ojacha?

kao po principu povratne sprege? Zakržljaće ako mu pomažemo? To se zove predrasuda.

Moramo da pođemo od činjenice da imuni sistem i kod ljudi i kod nekih životinja nije svemoguć, iako je jedna sjajna mašinerija. Nekada se bolest razvija suviše brzo da bi mogao da se prilagodi (npr. kod tifusa - pa je razvijena vakcina koja podstiče stvaranje antitela pre nastanka bolesti) a nekada ne može da eliminiše uzrok - npr. bacil tuberkuloze. 

Antibiotici su tako dizajnirani da koriste neku osobenost bakterije/protozoe... , nešto što nije zajedničko za organizam čoveka i nekog mikroba. Neke stvari su više, neke manje slične, neke su potpuno različite. Svi organizmi isto razlažu glukozu pa to nije dobar put, ali, recimo, sinteza proteina je druga stvar.

Trenutno važeća teorija je da se naš imunski sistem unapred razvija još tokom intrauterinog perioda, kombinovanjem gena za receptore koji prepoznaju mikroorganizam, a da se tokom života dešava aktivacija, usavršavanje, itd. Neke bolesti mogu da se izleče samo uz pomoć imunog sistema, ali oporavak mnogo duže traje i mogu da nastanu ozbiljne posledice (kao pomenuti streptokok i endokarditis), a što se može sprečiti antibioticima.

Ima istine i u tome da se donekle nanosi i šteta, ali korisni efekti nose prevagu nad time.

#26 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 26 February 2008 - 10:05

hvala na odgovoru.

nisam crusaider protiv antibiotika ali je drugaciji pristup mome detetu odradio posao. mnogo je chvrshchi i zdraviji nego one tri godine dok je bio pod antibioticima svaki put kad mu streptokoka napadne grlo.

savetovalishta u pedijatrijskim ordinacijama se bave visinom i tezzinom deteta i to je to. biranje lekara (opste prakse) malo znaci. mogu da biram qmovu svastiku eventualno, a nemam pojma kakvo je znanje lekara i koliko je voljan da stvarno brine o deci. to mogu znati samo posle nekoliko meseci redovnih susreta.

hvala bogu za internet. :rolleyes:

kad ja uzimam antibiotike obavezno idu uz nistatin vaginalete. toliko o tome koliko ne uticu na coveka neg na bolest. uzimam ih svaku put kad se ozbiljno razbolim jer moram da se ozdravim za dan zbog posla. nemam vremena za duge oporavke.

Edited by maski, 26 February 2008 - 10:06.

#27 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 February 2008 - 13:12

kad ja uzimam antibiotike obavezno idu uz nistatin vaginalete. toliko o tome koliko ne uticu na coveka neg na bolest. uzimam ih svaku put kad se ozbiljno razbolim jer moram da se ozdravim za dan zbog posla. nemam vremena za duge oporavke.

postoji naša normalna bakterijska flora na koju deluju kao i na patogene bakterije, a candida je vrsta gljivice pa zato na nju ne utiču, a razvija se jer se izgubi mikrosredina koju te bakterije stvaraju.

To pre govori o nekritičkoj primeni, nego cost/benefit varijanti. Ne može svaka bolest da se reši za dan, tim pre što je čovek infektivan za druge osobe, čak i ako ne oseća simptome/ima znake bolesti.

#28 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 February 2008 - 16:11

Ovo Maski stvarno cujem prvi put. Da se Nistatin tablete uzimaju sa antibioticima.
Pa bre tako nesto ne stoji ni u "uputstvu za upotrebu". Ne stoji nista ni za jogurte
ni kisela mleka. A poznato je da te antibiotike proizvode neke farma industrije
koje verovatno imaju pojma sta i kako ih treba upotrebljavati i koristiti.

Ja jako dugo zivim u Nemackoj ( fala Bogu,relativno sam zdrava, retko idem kod lekara),
ali stvarno nikada u zivotu nisam od nemackih lekara cula da pacijentu uz antibiotik
prepishu i nistatin ili mu taj jogurt preporucuju.
Dodushe nikada u Nemackoj nisam cula da zene ,devojke pate od zapaljenja jajnika.
Ta bolest zapravo i ne postoji. Postoji samo u Srbiji.
Mozda otuda i potreba za nistatinom.

Nidje veze izmedju antibiotika i kandide.

Edited by Teja, 26 February 2008 - 16:14.

#29 steins

steins
  • Members
  • 7,354 posts

Posted 26 February 2008 - 20:51

Ma nistatin se koristi kod dugotrajne upotrebe antibiotika zbog povecanog rizika od pojave gljivica.
E sad, ako se popije jedna ili dve kutije onda je apsolutno nepotreban kao preventiva.

#30 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 26 February 2008 - 20:54

what can i say. you live in a better world.

niko mi nije prepisao nistatin. kupujem ga jer znam shta sledi. i nisu tablete nego su vaginalete.