Jump to content


Photo

profesorka klavira


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 22 September 2002 - 22:53

jamie:
krajnje otudjeno, skoro frigidno [to je prava rec]


pa slazem se da je to poenta - ali mnogo je extremno predstavljena otudjenost nje od svih koji je okruzuju i od sebe same na kraju krajeva

ali film je vrlo intenzivan sto mi se svidja - a sta mislis o kraju filma ?

koliko se secam kraj me je totalno razocarao - ipak je mogla neka solucija da se nadje - za mene samoubistvo nikako nije solucija - to je kukavicko bezanje od samog sebe sto je odlika slabih ljudi - da se film drugacije zavrsio u smislu da ona smogne hrabrosti da se suoci sa samom sobom i prevazidje sve e to bi film napravio po meni odlicnim ovako - ja i dalje mislim da je cool ali nista posebno

#17 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 23 September 2002 - 02:14

MarinaK:
ali film je vrlo intenzivan sto mi se svidja - a sta mislis o kraju filma?


njena patologija je savrseno skrivena, bolest koja je uspesno pritajena, manija maskirana kamenim licem - a ta njena ekstremna otudjenost [prvenstveno od sopstvenih postupaka, a zatim i od okruzenja] cini je jos bolesnijom...
takvi ljudi i ne mogu biti jaki, bas naprotiv, ona je krajnje emotivno i psihicki nezrela persona. krijes se usred nedostatka snage da se suprotstavis i suocis sa problemom, a njeni problemi su se toliko nagomilali da je odlucila da se ogradi hladnocom ili 'nepostojanjem' u svetu koji je okruzuje... ona figurira kao ledena statua.

usled svega toga, samoubistvo je jedino resenje - ono se tokom filma i potencira [koliko i njeno ludilo], a ja mislim, u nadi da sada vec ne mistifikujem, da se ona vec odavno i ubila, upravo tim radikalnim otudjenjem. zivot kakav vodi [i koji ne oseca] je samoubistvo samo po sebi.....
zato i trazi silovanje, zato i trazi udarce, zato i koristi zilet u kupatilu - da bi osetila, da bi sebe ozivela........

mene je, zapravo, i kraj odusevio, jer je to konacno odrediste u potrazi za osecanjem.
ja cak ne znam ni da li je uspesno to njeno samoubistvo, kraj je ostavljen otvoren, nakon uboda [i tog grca na licu koji nikada necu zaboraviti] ona izlazi sa fakulteta, ostavljajuci za sobom sve sa cime ne ume da zivi, i odlazi niz ulicu.........
mislim da je samoubistvo bilo jedini trenutak kada je osetila da uopste postoji. i tu je kraj.........

da se nije ubila, film bi se pretvorio u horror, a mozda bi i neko drugi stradao [njena studentkinja, mozda? ili majka?]

#18 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 23 September 2002 - 02:14

.........bas sam preterao u analizi.......:wink:

#19 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 24 September 2002 - 00:21

2 jamie
nisi preterao u analizi :smile:))

Bas suprotno - meni si obogatio vidike posto sam totalno drugacije pristupila filmu - nauci se nesto ovde :smile:))

2 All
Da li ste gledali Talk To Her od Almodovara pa da pocnemo novu temu ?

#20 nastasia

nastasia
  • Members
  • 31 posts

Posted 28 September 2002 - 03:58

Odlican film! Da li vas je bolelo posle? Isabelle Huppert prosto plasi svojom glumom..savrseno

#21 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 22 November 2002 - 17:25

Juce sam gledala film i mogu vam reci da mi je mucnina glavni utisak, cak do fizickog bola.Morala sam da idem u blue bar sa akvarijumima I pola sata gledam u naranszaste ribice da dodjem sebi.

Ja u principu obozavam francuske filmove i francuske glumce, puni su zivotnog senzibiliteta, sto nije slucaj sa americkim i kada se ubijaju kao da su drveca, ne ziva stvorenja.

Film mi je mucan iz razloga sto se samo prikazuje, na jedan krajnje hladan i bezlican nacin, pakleni krug koji guta i proguta na kraju, a nigde zvezde, ni za jedan, jedini trenutak. Ja sam tezak slucaj, jer samo moze da me dotakne pakleni krug i u njemu zvezda ili kamen mudrosti. Nista nemam protiv ludila i histerije, buke i besa, obozavam skokove iz kolotecine (cak mislim da zivimo od trenutka do trenutka skoka, ostalo je kolotecina), ali ne volim destruktivno, sado-mazo ludilo. “Ludilo” kao originalnost, apsurd, ekscentricnost, ekstremna strast ili zrtva, felinijevsko, kustiricino, almodovarovsko me impresionira. U ovom filmu je samo bolesno ludilo I samounistavanje, od mnogih scena mi je bilo fizicki muka.

Najmocniji utisak mi je kada postoji uzdizanje iznad frustracija I nesklada do umetnicke lepote (kamen mudrosti:smile:). Sta mogu kada je prvo sto sam procitala o umetnickom stvaralastvu u 10-oj godini (“ukrala” knjigu od sestre) bilo: ne zelim da sudbina dobro postupa sa mnom, u biti ja sam borac (Henry Muller). Od tada pa nadalje, to mi je temelj umjetnickog dojma.

P.S. Isabelle je maestralna. :smile:

#22 sunflower

sunflower
  • Members
  • 5 posts

Posted 20 December 2002 - 12:41

gledala dva puta, shvatila sam ja...ali mi se nikako ne svidja.

#23 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 December 2002 - 02:30

Film pokusava da kaze nesto sto ne ume i to na nacin koji izaziva mucninu. Jedna zvezdica (od pet).

Koga zanima kako perverzija moze da bude i vesela, zabavna & inspirativna, neka pogleda Kissing Jessica Stein. E to je vec nesto sasvim drugacije. Tri zvezdice od pet.

#24 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 30 December 2002 - 19:22

MarinaK:
2 All
Da li ste gledali Talk To Her od Almodovara pa da pocnemo novu temu ?


Ja jesam! (Parla con lei, doduse :smile: ).
Ali izgleda da nije dovoljno za otvaranje nove teme.