Jump to content

Photo
- - - - -

Alchajmerova bolest

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Zahir

Zahir
  • Members
  • 7 posts

Posted 29 January 2008 - 01:06

Možda sam pogrešila mesto gde postavljam temu, ali pre neki dan je o ovoj bolesti bila emisija baš na B92, pa me zanima da li je iko gledao i šta se tu pričalo? Postoji li potencijalni lek za to?

#2 golosina

golosina
  • Members
  • 496 posts

Posted 03 February 2014 - 19:18

Lek ne postoji... Tj, piju se lekovi koji doprinose da se bolest uspori, ali kada jednom krene, nema povratka.

Mene zanima da li neko brine o osobi sa Alchajmerom i kakva su vam iskustva u vezi sa tim...

#3 Nikolina5

Nikolina5
  • Members
  • 18 posts

Posted 24 November 2014 - 12:55

Moj komšija ima Alchajmera i prijatno sam se iznenadila kada sam ga videla poslednji put, ponovo je nasmejan i prijatan. Ostali ukucani su presrecni, kazu da mu daju nesto na prirodnoj bazi, neki karnozin

#4 Grim_Trimer

Grim_Trimer
  • Members
  • 4 posts

Posted 06 December 2014 - 13:43

Practice Neurobik every day.

#5 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 3,542 posts

Posted 06 December 2014 - 14:14

Moj komšija ima Alchajmera i prijatno sam se iznenadila kada sam ga videla poslednji put, ponovo je nasmejan i prijatan.

...sigurno je to raspolozenje individualno,

jer moj komsija je postao nasmejan i prijatan tek kad je oboleo i zaboravio sve

#6 villiem

villiem
  • Members
  • 2,359 posts

Posted 06 December 2014 - 20:35

http://www.imdb.com/title/tt3316960/

Odgledao sam pre nekoliko dana i jos sam pod utiskom, tako da mozda, ako neko zeli info... mislim da je ovo dobar..mada je fikcija

#7 golosina

golosina
  • Members
  • 496 posts

Posted 12 October 2015 - 17:14

ovo je simpatičan film, ali je stanje pacijenata posle nekoliko godina bolesti mnogo, mnogo gore od pokazanog u filmu...

http://www.imdb.com/title/tt3316960/

Odgledao sam pre nekoliko dana i jos sam pod utiskom, tako da mozda, ako neko zeli info... mislim da je ovo dobar..mada je fikcija

#8 napustio_sahranu

napustio_sahranu
  • Members
  • 10,227 posts

Posted 23 November 2015 - 21:07

na primjeru Alzheimerove bolesti, i to od same dijagnostike preko prepoznavanja / priznavanja do tretmana oboljelih, odnosno njihovih prava (i prava njihovih obitelji), vidi se (upravo drasticna) razlika izmedju razvijenih liberalnih drustava kakva su na Zapadu (UK, SAD), i primitivnih (etnicko-epskih), kakva su u Hrvatskoj i Srbiji. ja sam u pricu o Alzheimeru aktivno ukljucen od prije tri-cetiri godine kada sam krenio vodit moju majku na pretrage (trebalo je dvije godine da joj dijagnosticiraju "netipicni oblik"), medjutim kada sam vidio kako se problematici Alzheimerove bolesti pristupa u Velikoj Britaniji, ili u Sjedinjenim Americkim Drzavama, ostao sam, pa blago je receno, sokiran (pripizdinom u kojoj zivim).

http://www.alzheimer.hr/

vs

https://www.alzheimers.org.uk/

...

http://www.personalg...sonalgpstracker

#9 napustio_sahranu

napustio_sahranu
  • Members
  • 10,227 posts

Posted 25 November 2015 - 07:01

Glazgovska deklaracija

Kao potpisnici obvezujemo se dosljedno promicati sva prava, dostojanstvo i samostalnost ljudi koji žive s demencijom. Ta su prava opća i zajamčena Europskom konvencijom o ljudskim pravima, Općom deklaracijom o pravima čovjeka, Međunarodnim paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima i Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Potvrđujemo da svaka osoba koja živi s demencijom ima:

• pravo na pravodobnu dijagnozu;
  • pravo na dostupnost kvalitetne potpore nakon dijagnoze;
  • pravo na osobno usmjerenu, koordiniranu i kvalitetnu njegu tijekom bolesti;
  • pravo na pravičan pristup liječenju i terapijske intervencije;
  • pravo da bude poštovana u društvu.

Pozdravljamo to što se demencija sve češće priznaje kao javnozdravstveni prioritet na nacionalnoj i europskoj razini te pozivamo europske vlade i institucije da osiguraju prava osobama koje žive s demencijom te da se ta prava poštuju i potvrđuju.

...

Mi posebice pozivamo Europsku komisiju da:

• - razvije Europsku strategiju o demenciji; 
  • - odredi visokog dužnosnika koji bi usklađivao aktivnosti i istraživanja u području demencije u sklopu programa kao što su Horizon 2020., Program potpomognutog života u okružju europskoga inovativnog partnerstva u aktivnom i zdravom starenju, Združeni programi istraživanja neurodegenerativnih bolesti i Inovativna medicinska inicijativa;
  • - osnuje stručnu skupinu za demenciju u kojoj će biti uglednici iz Europske komisije, predstavnici zemalja članica EU i civilnih društava radi razmjene iskustava;
  • - novčano pomaže, na temelju svojih programa javnog zdravstva, organizacije Alzheimer Europe, European Dementia Observatory i European Dementia Ethics Network.

Pozivamo članove Europskoga parlamenta da:

• - postanu članovi Europske udruge bolesnika s Alzheimerovom bolesti;
  • - podupru kampanju organizacije Alzheimer Europe i njezinih članica kako bi demencija postala europski prioritet i kako bi se prihvatila Europska strategija o demenciji;
  • da budu dostupni ljudima s demencijom, skrbnicima i predstavnicima udruga bolesnika s Alzheimerovom bolest u njihovim zemljama.

Pozivamo nacionalne vlade da:

• - razviju sveobuhvatne nacionalne strategije o demenciji s dodijeljenim sredstvima i jasnim procesom nadzora i evaluacije;
  • - uključe ljude koji žive s demencijom i njihove skrbnike u razvoj i praćenje tih nacionalnih strategija;
  • - podupru nacionalne udruge bolesnika s Alzheimerovom bolesti i demencijom.

Pozdravljamo to što je demencija međunarodno prepoznata kao globalni prioritet i odajemo priznanje radu Alzheimer’s Disease International i skupini zemalja G 7 zbog promicanja globalne akcije o demenciji te pozivamo međunarodnu zajednicu da:

• - na temelju uspješne europske suradnje, kad je riječ o demenciji, uključi europske  inicijative u razvoj globalnih planova o demenciji;
  • - uključi udruge bolesnika s  Alzheimerovom bolesti i ljude s demencijom u proces odlučivanja i utvrđivanja globalnog plana istraživanja i konzultiraju se s njima;
  • - prihvati holistički pristup prioritetima istraživanja i uključi se u psihološko-socijalne, skrbničke, socijalno-ekonomske i zdravstvene sustave istraživanja kako bi osigurala da ciljevi istraživanja budu korisni  ljudima koji već sada žive s demencijom te onima koji će s demencijom živjeti u godinama koje dolaze;
  • - znatno poveća sredstva namijenjena svim područjima istraživanja demencije;
  • - promiče demenciju kao prioritet u drugim međunarodnim tijelima, uključujući i skupinu zemalja G 20, Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) i Ujedinjene narode.

Sign-Glasgow-Declaratzion.gif

Edited by Vjekoslav, 25 November 2015 - 07:08.

#10 chieftecs

chieftecs
  • Members
  • 21 posts

Posted 25 November 2015 - 10:12

Ocekujem da ce u narednoj deceniji biti napravljen ozbiljan prodor na polju lecenja bolesti demencija.

#11 napustio_sahranu

napustio_sahranu
  • Members
  • 10,227 posts

Posted 11 December 2015 - 19:03

duration: 24min 57sec