Jump to content


Photo
- - - - -

ovo je strasno!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#31 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 31 January 2008 - 19:04

Ma ovde jedino vi verujete u teoriju zavere,sveti sava, garasanin, vuk karadzic, milosevic, ckrebic, tadic, mihal ramac, patrijarh pavle, zarkovic, seselj, milan nikolic, miskovic, velja, djindjic, karadjordjevici, udba cetnici, ljoticevci,vreme, videlo, pogledi, nin, svi su oni u sluzbi velikosrpske hegemonisticke politike...............svi do jednog ko nije boljsevik, unuk kompartijskog koljaca iz 44te, ili ucesnik pescanika...
e to je ludilo...o udbi govore udbska deca i generalski unucii...ludilo
Ovaj film niko do sada nije odgledao do kraja, pa komentariete pocetak.
Protestantski fanatici su jedno, npr. presednik Bus, ali pogledajte do kraja... ima i njega i busa sr, alii preskota busa...istina uvek pobedi.


Najpre, da se razumemo da ti nisi od naše varoši. Ti si neki što ga niko ne zna, neki kome se po Zmaj Jovinoj sigurno ne javljaju sa "gde si komšija" i sl. No, to nebitno. Bitno je da sam ja odgledao taj film i da je to sasvim lep skup sumanutih ideja. A još je lepše što je potpuno omašio stvar jer u Jovanovom Otkrovenju ne piše 666 već 616. &&& piše u prepisima, a u najstarijem sauvanom rukopisu jasno i precizno piše 616. Dakle vekovi su protraćeni na paranoidne ideje o pogrešnom broju :rolleyes:

#32 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 31 January 2008 - 19:14

Šta u stvari znači to 666 (ili 616)?
To mi nikada nije bilo jasno, a u Jovanovom otkrovenju piše otprilike "ko razume shvatiće" što ne znači ništa... Da ne budem jeretik do kraja pa da kažem kako (mi) cela Apokalipsa ne znači ništa, tj. nikako nisam uspeo da nađem jasnu i logičnu vezu sa Jevanđeljima... svo to prebrojavanje anđela, pa ko sedi sa koje strane... kakve to veze ima sa bilo čim?

#33 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 01 February 2008 - 00:20

Šta u stvari znači to 666 (ili 616)?
To mi nikada nije bilo jasno, a u Jovanovom otkrovenju piše otprilike "ko razume shvatiće" što ne znači ništa... Da ne budem jeretik do kraja pa da kažem kako (mi) cela Apokalipsa ne znači ništa, tj. nikako nisam uspeo da nađem jasnu i logičnu vezu sa Jevanđeljima... svo to prebrojavanje anđela, pa ko sedi sa koje strane... kakve to veze ima sa bilo čim?



Zvaničan stav i Pravoslavne, i Katoličke i Anglikanske crkve o otkrovenjima Svetog Jovana je baš takav. Ko razume, shvatiće, interpretacija je teška, a tekst će u potpunosi biti shvaćen tek kada se obistini. Danas, sutra ili za 3000 godina. Sve tri obeshrabruju samostalna tumačenja tog teksta kao i izvlačenje zaključaka koji imaju uticaj na današnji svet, jer je jako simboličan i lako je prenagliti. Obrati pažnju, "obeshrabriti" je daleko od "zabraniti", bar je tako kod kod pravoslavaca.

Naime, u pravoslavnoj crkvi ne postoji stroga hijerarhija koja postoji kod katolika, pa patrijarh ili mitropolit nemaju pravo da, naprimer, zabrane nekom popu da propoveda svoju viziju. Ukoliko se njegovo učenje ne suprotstavlja zvaničnimn dogmama utvđenim na onim čuvenim koncilima/saborima (Nikejski, naprimer), nemaju nikakvu osnovu da preduzimaju bilo kakve mere protiv njega. Otkrovenje po Svetom Jovanu nije kanonizovano ni na jednom saboru, ostalo je višesmisleno kao i ranije i nikada nije definisana nijedna zvanična interpretacija koju Crkva smatra ispravnom. Ako su ovaj film sastavili neki pravoslavni sveštenici na osnovu svoje interpretacije Otkrovenja, niko ne može to da im zabrani, kao što niko ne može da zabrani nekim drugim sveštenicima da tvrde da će se smak sveta desiti tek za 10,000 godina. Ako se ne varam, kod katolika je strožije.

Mnoge male verske zajednice, a još i veći broj malih sekti zasnivaju svoje učenje upravo na tom delu Svetog Pisma. Pravoslavci, katolici i anglikanci se nikada nisu fokusirali na to poglavlje.

Edited by yossarian, 01 February 2008 - 00:26.


#34 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 01 February 2008 - 02:10

Zvaničan stav i Pravoslavne, i Katoličke i Anglikanske crkve o otkrovenjima Svetog Jovana je baš takav. Ko razume, shvatiće, interpretacija je teška, a tekst će u potpunosi biti shvaćen tek kada se obistini. Danas, sutra ili za 3000 godina. Sve tri obeshrabruju samostalna tumačenja tog teksta kao i izvlačenje zaključaka koji imaju uticaj na današnji svet, jer je jako simboličan i lako je prenagliti. Obrati pažnju, "obeshrabriti" je daleko od "zabraniti", bar je tako kod kod pravoslavaca.

Naime, u pravoslavnoj crkvi ne postoji stroga hijerarhija koja postoji kod katolika, pa patrijarh ili mitropolit nemaju pravo da, naprimer, zabrane nekom popu da propoveda svoju viziju. Ukoliko se njegovo učenje ne suprotstavlja zvaničnimn dogmama utvđenim na onim čuvenim koncilima/saborima (Nikejski, naprimer), nemaju nikakvu osnovu da preduzimaju bilo kakve mere protiv njega. Otkrovenje po Svetom Jovanu nije kanonizovano ni na jednom saboru, ostalo je višesmisleno kao i ranije i nikada nije definisana nijedna zvanična interpretacija koju Crkva smatra ispravnom. Ako su ovaj film sastavili neki pravoslavni sveštenici na osnovu svoje interpretacije Otkrovenja, niko ne može to da im zabrani, kao što niko ne može da zabrani nekim drugim sveštenicima da tvrde da će se smak sveta desiti tek za 10,000 godina. Ako se ne varam, kod katolika je strožije.

Mnoge male verske zajednice, a još i veći broj malih sekti zasnivaju svoje učenje upravo na tom delu Svetog Pisma. Pravoslavci, katolici i anglikanci se nikada nisu fokusirali na to poglavlje.


Obično doomsday kultovi, kao recimo Solarni Hram, imaju veliki afinitet prema tom poglavlju. Mislim da je Pravoslavlje imalo vekovima mali otklon u odnosu na taj tekst i da ga nisu baš rado prihvatali. Mogu da nađem i izvor odakle mi to, samo m inije pri ruci. Sa druge strane, ja lično mislim, totalno jeretički, da je to tekst koji govori o unutrašnjem procesu koji se odvija u pojedincu. Dakle ne o nečemu što će se dogoditi čovečanstvu, već je to slikovit prikaz, bar ga ja tako doživljavam, unutrašnjeg psiholoskog i energetskog procesa koji se dešava osobi koja se duhovno razvija. I u tom smislu, ja heretički dojmim, se to već događalo, možda se sada negde događa, a i događaće se ko zna koliko puta. :rolleyes: