Jump to content

Photo
- - - - -

Hirurgija kicme

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 27 January 2008 - 15:21

Kao sto znamo, "ministar-trafikant" je u saobracajnoj nesreci doziveo povredu petog vratnog prsljena (?) i kao posledica toga, ako je suditi po sturim vestima, ima oduzetost jedne strane tela. Operisan je na Banjici (Ortopedska klinika, koja je referentni centar za spinalnu hirurgiju u Srbiji), a onda su u pomoc pozvani i lekari iz Instituta "Burdenko" u Moskvi, najpoznatije moskovske neurohirurske institucije.
Covek bi, gotovo, trebalo da kaze da Kostunicini ministri nisu ni zasluzili bolje. Ovo ne zbog mog generalnog politickog stava prema toj vladi, o kome pisem na politici, nego zato sto je (i) ta vlada odgovorna da Srbija gotovo da uopste nema spinalnu hirurgiju, a sasvim sigurno da nema savremenu spinalnu hirurgiju.
Ortopedska klinika na Banjici je srpski referentni centar za bolesti i povrede kicme, a pri tome, dijagnostika i hirurgija koju rade, koliko ja mogu da vidim po prilicno znacajnom broju pacijenata koji dolaze posle lecenja sa Banjice u London, kao i po pacijentima gde sam po razlicitim linijama licno konsultovan, predstavlja gotovo poluvekovno zaostajanje za savremenom spinalnom hirurgijom.
Pre svega, u Srbiji ne postoji jedinstveno usvojen sistem postupka sa povredjenim na mestu udesa. Svaka se povreda ima smatrati istovremeno i kao povreda kicmenog stuba, dok se ne dokaze suprotno! Ovo posebno vazi za povrede glave.
Ako se prihvati ovaj stav, koji je postavio sirom sveta (ali ne i u Srbiji) prihvacen ATLS sistem (Advance Trauma Life Support), onda postoje vrlo precizne mere, koje se preduzimaju na mestu udesa, tokom transporta i po dolasku u bolnicu, kao i u bolnici pre definitivnog zbrinjavanja. Nepostovanje ovih principa moze rezultovati vrlo teskim posledicama po povredjenog.
Spinalna hirurgija je grana koja se danas uveliko izdvaja i iz ortopedske hirurgije, ali i iz neurohirurgije, kojoj ipak vise pripada. Savremena spinalna hirurgija podrazumeva savremenu i vrlo preciznu dijagnostiku, koja podrazumeva magnetnu rezonancu (MRI) i skener (CT) raspolozive 24 sata na dan, jednako kao i siroku dostupnost razilcitoj "instrumentalizaciji" - znaci razlicitim instrumentima, kojih ima na hiljade, ali i sipkama, srafovima, zavrtnjima itd. Na kraju, tu dolaze i zamene za prsljensko telo ili medjuprsljenski disk, kao i pracenje tokom operacije svih elektricnih aktivnosti kicmene mozdine. Posebno trenirani anesteziolozi, sa specijalnom, raspolozivom opremom, moraju da budu u stanju da kroz nos intubiraju (ubace cev za disanje) svesnom povredjenom sa nestabilnim prelomom vratne kicme.
Nazalost, sve ovo sto sam napisao su "mislene imenice" za "srpski referentni centar" na Banjici. Nesto je bolja situacija u VMA, zahvaljujuci, pre svega, dr Milenku Savicu.
Bolnicko lecenje kod povreda (ali i obolenja) kicme treba da traje sto krace i sto ranije treba zapoceti sa ranom rehabilitacijom. To je opet, svakodnevno, vise sati, rad "jedan na jedan" gde jedan fizioterapeut radi sa jednim povredjenim/obolelim. Timovi za rehabiliticaju su multidisciplinarni, pa, pored ostalog, treba da imaju i psihologa i psihijatra.
Na kraju, ako i posle celokupnog lecenja ostane oduzetost nogu, ili sto je jos gore, sva cetiri ekstremiteta, celo drustvno mora da bude prilagodjeno osobi sa spinalnim hendikepom.
Duga je ova prica i jos se mnogo sta moze reci, ali je sve to mislena imenica u Srbiji. Spinalna hirurgija, kao, uostalom, i neurohirurgija u celini, utoliko su bolji, ukoliko je drustvo bogatije, ali i organizovanije.
I na kraju, jos jedan cinicni komentar: Pozivanjem "eksperata" za spinalnu hirurgiju iz Instituta "Burdenko" u Moskvi, Kostunica, vlada i DSS kao da su hteli da se narugaju povredjenom Jocicu - pa moskovska spinalna skola je sirotinjska i nista bolja, cak i gora od srpske.

Edited by vladan, 27 January 2008 - 15:26.

#2 Martin Idn

Martin Idn
  • Members
  • 303 posts

Posted 27 January 2008 - 15:32

Operisao sam diskus herniju pre desetak godina i to je vrlo nezgodna stvar. Mora se čovek strogo pridržavati nekih pravila. Od načina ustajanja iz kreveta, obuvanja do dizanja najobičnijeg tereta. O vežbama za jačanje mišića koji drže kičmeni stub treba naročito voditi računa. Mislim da se zovu Mišelove vežbe i treba da ih rade i oni koji nikada nisu imali probleme sa kičmom.
Posle operacije boravio sam u Ribarskoj banji i mogu sve najbolje da kažem o boravku tamo i njegovoj delotvornosti.

#3 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 27 January 2008 - 15:48

Nadam se da ce neko pokrenuti ovu temu tamo gde treba posle ovog... nemilog dogadjaja. Znao sam momka koji je motociklom raspalio u traktor koji je izasao iz njive. Dok je lezao u besvesnom stanju seljak ga je prevrtao i lupao samare pokusavajuci valjda da ga "popravi". Sedam dana kasnije lekari su iskljucili aparate.
edit: povredjeni su bili vratni prsljenovi i mozdina.

Edited by rory, 27 January 2008 - 15:58.

#4 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 27 January 2008 - 18:26

Poor dog.

Edited by FranziskaKafka, 27 January 2008 - 18:27.

#5 inagadadavida

inagadadavida
  • Banned
  • 409 posts

Posted 27 January 2008 - 20:32

Kao sto vam je poznato, ministar Jocic , je doziveo saobracajnu nesrecu, i naravno, kao svako normalno ljudsko bice, bez obzira na to, sto mi je i njegov licni i njegov politicki stav odvratan, zelim mu brzo i potpuno ozdravljenje......

Ali, malo da se propitamo o zakonskim osnovama, tako omiljenih Jocicevom sefu, starom liscu legalizma, koje dozvoljavaju ili ne dozvoljavaju da se za bolesnika , avionom dopremi u rekordnom roku buljuk belosvetskih majstora za kicmu, ruke, noge, glavu i ostale organe......

Prelistao sam ,koliko me nije mrzelo zakon o zdravstvenoj zastiti, i nigde, ali nigde nema propisa koji dozvoljava da se zbog odredjenog pacijenta , dovede specijalna ekipa lekara iz inostranstva, narocito ako uslovi za lecenje postoje u srbiji, a u ovom konkretnom slucaju postoje.......

Elem, bice dakle da se sef legalista, pustivsi suzu za svojim intimusom , ministrom policije, zaboravio......pa pogazio sve zakone ove zemlje , koji propisuju kako se lece gradjani srbije, i dokazao da je ljubav iznad svega, pa u ovom slucaju iznad zakona.......

Da bi povukao paralelu, podseticu vas, da je nedavno stradao , takodje u saobracajnoj nesreci , glumac Zablacanski.......nisam primetio da je ikome u vladi palo na pamet da posalju avion po dvadesetak ruskih lekara , da mu eventualno spasu zivot.......u isto vreme, kada je stradao Jocic, stradalo je tesko jos 25 lica, na putevima srbije........ali , avion je sleteo samo zbog njega......ostale ko yebe, kada nisu intimni sa mlohavim, i kada nisu ministri "najlegalistickije " partije srbije.

Deca , tesko obolela , od raznih bolesti moraju da cekaju proceduru , mesecima pa i godinama, koja bi im omogucila lecenje u inostranstvu......iako im to spasava zivot.......a za Jocu , u roku od nekoliko sati, organizuje se dolazak renormiranih ruskih lekara........

I napokon.......neko i to mora da plati......posto sumnjam da ce Joca ili Voja iz dzepa platiti avion i lekare ( a i kako bi , sa onakvim platama?)....mislim da ce ipak sve pasti na trosak gradjana srbije............

SrBska politcka elita, je oduvek smatrala da je bogom data da bude stotinak metara iznad raje........a od kada su se ekstra slizali sa rusima, predajom naftne industrije ..........ocigledno se trude da sto vise lice na svoje ruske uzore.......ovaj desant lici na ponasanje komunistickih poltiickih elita, koje niko nista ne sme da pita, i koji ce sutra avionima dovoziti pecene majmune iz Sudana, jer im se eto ,,,,,moze !!!

A raja, nek crkne........nema lekova , na stentove se ceka mesecima, na preglede godinama.......ko vas yebe kada niste "patriJote"

#6 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 27 January 2008 - 20:37

Deca , tesko obolela , od raznih bolesti moraju da cekaju proceduru , mesecima pa i godinama, koja bi im omogucila lecenje u inostranstvu......iako im to spasava zivot.......a za Jocu , u roku od nekoliko sati, organizuje se dolazak renormiranih ruskih lekara........

ovo je tragicno tesko obelela deca sa unesrecenim roditeljima se razvlace po novinama i pitanje da li prikupe sredstva na vreme. a za jocica dolazi buljuk rusa, a sve o trosku poreskih obveznika. zakljucak je da smo svi mi gradjani drugog reda i kolko god nas ili nase bliske nesto boli... ko nas jebe!

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 27 January 2008 - 20:39

U svojoj nesreci, ako to moze da bude nekakva uteha porodici i prijateljima Zablacanskog, on je bar imao tu srecu da je njegovo lecenje nadgledao jedan od najkompetentnijih neurohirurga u Srbiji, profesor Roganovic. Nasuprot tome, ovom ministru-trafikantu doveden je buljuk Rusa koji u svetskim razmerama ne znace bas nista u spinalnoj hirurgiji.
Predlazem moderatorima da temu prebace i prikljuce mojoj temi o spinalnoj medicini, koju sam pokrenuo na odgovarajucem podforumu.

#8 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,644 posts

Posted 27 January 2008 - 20:43

posebna masaža za posebne ljudove dopremljena tupoljevim

a kurca ,da se to meni ili bilo kom od vas desilo :rolleyes:

hoćem da kažem

tek kada se desi neko sranje ovolikih razmera pa da se priupitamo,da li treba da ulažemo u zdravstvo i u vanredne situacije

ili je to samo privilegija privilegovanih ?

možda je konotacija neprimerena :huh:

#9 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 27 January 2008 - 20:52

Kad vec ovaj nije imao pravo na refundiranje troskova, mogli su da dovedu lekare 'vamo. :rolleyes:
http://forum.b92.net...showtopic=37813

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 January 2008 - 23:02

Na kraju, tu dolaze i zamene za prsljensko telo ili medjuprsljenski disk, kao i pracenje tokom operacije svih elektricnih aktivnosti kicmene mozdine. Posebno trenirani anesteziolozi, sa specijalnom, raspolozivom opremom, moraju da budu u stanju da kroz nos intubiraju (ubace cev za disanje) svesnom povredjenom sa nestabilnim prelomom vratne kicme.
Nazalost, sve ovo sto sam napisao su "mislene imenice" za "srpski referentni centar" na Banjici. Nesto je bolja situacija u VMA, zahvaljujuci, pre svega, dr Milenku Savicu.

da. znam zenu koja je na VMA operisala lumbalni deo kichme, mislim da su joj radili upravo zamenu dva prshljena i jednog diska. vec posle par dana je hodala.

mene interesuje kakvi su stavovi laika u razvijenim zemljama glede operacije kichme. znam da ovde kod nas ljudi trpe bol po svaku cenu iz straha da ce se operacija dati na zlo. nash kucni prijatelj je godinama patio od diskusa hernije lumbalnog dela, ali nikako nije hteo da se operishe, pristajao je i na neki poluzivot gde ne moze duze od pola sata da stoji u mestu, stalno sedeo ili lezao, hodao samo od kola do kancelarije i slichno. da li je taj strah ovdashnjih ljudi povezan sa nestruchnoshcu nashih lekara ili sa samom idejom chachkanja po kichmenom stubu gde svi odmah zamishljaju worst case scenario?

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 28 January 2008 - 13:29

Ne znam kakav je stav laika, ali mogu da iznesem profesionalni stav o hirurgiji slabinskog (lumbalnog) dela kicmenog stuba:
Mnostvo razloga moze da dovodi do bola u slabinskom delu kicmenog stuba, sa ili bez sirenja u nogu i diskus hernija je samo jedan od uzroka.
Operacija diskus hernije apsolutno je bezbedna i ne postoji ni najmanja mogucnost da "pacijent zavrsi u kolicima". Oko 1/3 celokupne neurohirurske patologije cini ovaj problem, tako da gotovo nema neurohirurga, koji nema iskustvo s ovom operacijom. Operacija resava pitanje bola u nozi, ali izvestan bol u slabinskom delu kicme moze da ostane. Operacija takodje sprecava razvoj najgorih komplikacija nelecene diskus hernije, a to je gubitak sposobnosti kontrole mokrenja i "pad stopala" (paraliza peroneusa). Kad jednom dodje do razvoja ovih komplikacija, usprkos hirurskom lecenju, nije sigurno da ce biti otklonjene.
Operacija diskus hernije nacelno se preporucuje bolesnicima do starosti od 70 godina, mada ima i izuzetaka.
Statisticki, rezultati su da se 70%-80% operisanih posle operacije oseca znatno bolje, 10%-15% je nepromenjeno, a 5%-10% pacijenata izjavljuju da im je posle operacije losije nego pre operacije.

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 28 January 2008 - 15:42

da. znam zenu koja je na VMA operisala lumbalni deo kichme, mislim da su joj radili upravo zamenu dva prshljena i jednog diska. vec posle par dana je hodala.

mene interesuje kakvi su stavovi laika u razvijenim zemljama glede operacije kichme. znam da ovde kod nas ljudi trpe bol po svaku cenu iz straha da ce se operacija dati na zlo. nash kucni prijatelj je godinama patio od diskusa hernije lumbalnog dela, ali nikako nije hteo da se operishe, pristajao je i na neki poluzivot gde ne moze duze od pola sata da stoji u mestu, stalno sedeo ili lezao, hodao samo od kola do kancelarije i slichno. da li je taj strah ovdashnjih ljudi povezan sa nestruchnoshcu nashih lekara ili sa samom idejom chachkanja po kichmenom stubu gde svi odmah zamishljaju worst case scenario?

Verovatno taj covek nije imao najuzasnije bolove koji se mogu zamisliti, a protiv kojih i ne
postoji sredstvo za umirenje. Moj muz je prosle godine morao da se podvrgne toj operaciji
jer je bilo ili samoubistvo ili operacija. Nikakva sredstva protiv bolova nisu mogla da pomognu.
Ni direktne infiuzije niti neke "droge".

Neurohirurg mu je rekao ovo sto i Vladan govori (znaci nikakva paraliza ) jer se operacije
danas potpuno drugacije rade, tako da taj riziko ne igra vishe nikakvu ulogu. Elem, prva operacija
nije uspela ( bolovi josh strashniji),posle nedelju dana (mozda i dve nedelje) druga operacija,
posle koje bolova vishe nije bilo. Imao je problema sa nogom (mozda pole godine) ali je
to nekada prestalo tako da bih ja ( ali i on) svakome preporuchio ovakvu operaciju.

Edited by Teja, 28 January 2008 - 15:42.

#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 28 January 2008 - 15:49

U svojoj nesreci, ako to moze da bude nekakva uteha porodici i prijateljima Zablacanskog, on je bar imao tu srecu da je njegovo lecenje nadgledao jedan od najkompetentnijih neurohirurga u Srbiji, profesor Roganovic. Nasuprot tome, ovom ministru-trafikantu doveden je buljuk Rusa koji u svetskim razmerama ne znace bas nista u spinalnoj hirurgiji.
Predlazem moderatorima da temu prebace i prikljuce mojoj temi o spinalnoj medicini, koju sam pokrenuo na odgovarajucem podforumu.

Aj malo oftopikarim u vezi Rusa i njihovih specijalista :huh:
Napisah u odgovoru Duni da je moj muz prosle godine operisan.
Neurohirug je jedan covek od svojih 50 godina, koji ima na grbaci
stotine i stotine takvih operacija. U mom kraju ( manji grad = 60.000 stanovnika)
onda poznanici mene pitaju ko ga je operisao. Ja kazem ime lekara, a dobri i veseli
Nemci oma dodaju: Aha, jes da je covek Poljak, al mnogo dobar neurohirurg :rolleyes:
Bre te budaletine (Koshtunica i Ko) pljuju na nashe lekare koji po prirodi stvari ne mogu
biti ni bolji ni loshiji od nekih u Moskvi,Berlinu ili Londonu.

#14 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 04 February 2008 - 12:21

koja je to farsa bila ... rusi,ovi,oni,cuda-muda rekao bi covek...ko ne zna rekao bi ,ovaj ce poleteti za koji dan.ja se ne rugam,jer sam i sam povredio C5,C6 a C7 mi je napukao,tako da.... pak,ne secam se da su doktori ikome posvetili takvu paznju,a satro svi smo isti...