Jump to content

Photo
- - - - -

Nobelova nagrada za književnost

• Please log in to reply
113 replies to this topic

#106 Kinik

Kinik
  • Members
  • 39,115 posts

Posted 05 October 2017 - 16:26

...

Attached File  Kazuo Ishiguro.jpg   70.35KB   1 downloads

...

• 0

#107 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,995 posts

Posted 05 October 2017 - 17:12

Bravo! Sjajan dobitnik, jedan od moja tri favorita!  :thumbs:

• 0

#108 alcesta

alcesta
  • Members
  • 21,131 posts

Posted 05 October 2017 - 18:21

Mnogo mi je drago :heart: a i vreme je da dobije za promenu neko koga sam čitala :lol:

Još kad bi Murakami dobio jednog dana... mada kod Murakamija ima argumenata i protiv, ali nekako mi deluje da moj rezon nema veze sa rezonovanjem komisije :D

• 0

#109 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,449 posts

Posted 05 October 2017 - 18:29

Još kad bi Murakami dobio jednog dana... mada kod Murakamija ima argumenata i protiv, ali nekako mi deluje da moj rezon nema veze sa rezonovanjem komisije :D

Godinama vec govorim - Murakami nece dobiti. Ne ta japanska boMbonica umotana u evropski celofan. To nije za Nobela. 

Po dobitnicima poslednjih godina se vidi da se Akademija podmladila. Smena generacija cini svoje. Clanstvo u Akademiji je dozivotno, poslednjih godina je nekoliko clanova otislo na onaj svet. 

• 0

#110 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,449 posts

Posted 06 October 2017 - 10:51

Kazuo Ishiguro

“who, in novels of great emotional force, has uncovered the abyss beneath our illusory sense of connection with the world”.

• 1

#111 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,449 posts

Posted 11 October 2017 - 21:08

Washington Post

That Swedes give out the Nobel is like the Swiss deciding the Cy Young Award. We’re talking tone-deaf, people.

• 0

#112 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,995 posts

Posted 12 October 2017 - 04:10

Glup tekst, bar da se pozvao na onaj "ideal direction" iz Nobelove oporuke, pa bi to imalo nekog smisla. Ovako, moze, ali prvo da se iskritikuju Anatol Frans, Yeats, Beket, Belou, Golding i jos poneki laureati, koji su svi bili veci cinici i depresivci neko KI. 

Sa druge strane, sta bi ovaj tip tacno hteo, sem sto ocigledno pije mlako pivo sa Filipom Rotom? Pa imao je zabavu i zahebanciju prosle godine sa Dylanom, sad je malo dosta, treba se uozbiljiti. 

A i Rot je smesan vec kad se uporedi sa Delilom, a nekmoli sa Pynchonom... :wicked:

• 0

#113 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,449 posts

Posted 12 October 2017 - 13:07

A i Rot je smesan vec kad se uporedi sa Delilom, a nekmoli sa Pynchonom... :wicked:

Rot je, izgleda, rak rana. Cesto ga afirmisu kad krene potkusurivanje u vezi sa Nobelovom nagradom. 

Ovaj text u WP je samo jos jedan odraz (ali kao komad jada) knjizevne shizme izmedju starog i novog kontinenta koja se otvoreno manifestuje vec desetak godina. Nerazumevanje izmedju dva sveta tj razlicito razumevanje nekih stvari. Ima puno slicnih textova. Radi se zapravo o tome da su delovi americke knjizevne elite pre desetak godina burno reagovali na izjavu jednog od bivsih stalnih sekretara Svedske akademije o americkoj knjizevnosti, to je otprilke zvanicni pocetak macevanja. On je tada rekao da se "ne moze pobeci od cinjenice da je Evropa centar knjizevnog sveta a ne USA", da su americki autori vrlo osetljivi na trendove i masovnu kulturu i da je USA knjizevno izolovana i da se ne prevodi dovoljno sa drugih jezika. Onda su oni s one strane okeana krenuli u odbranu svojih nacionalnih interesa (sic!) i brojanje koliko je Amerikanaca dobilo Nobela iz knjizevnosti. Onda ih sekretar (dokazano eurocentrican) ohladio i rekao da Akademija nagradu dodeljuje pojedincima a ne nacijama (sto je tacno). I tako ... kulturoloske razlike  ... ima tu raznih momenata i ko je sta rekao (cak i mnogi dobitnici nagrade) u vezi sa americkom knjizevnom scenom i pravilima a i oko Svedske akademije. Na kraju krajeva ni prvi americki dobitnik nagrade (S. Lewis) nije u svom Nobel lecture bio milostiv prema americkim autorima i citaocima. Words, words, words! 

• 0

#114 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,449 posts

Posted 07 December 2017 - 21:27

U toku je Nobelova nedelja koja ce se zavrsiti Nobelovim banketom, u nedelju 10. decembra (zvanicno Nobelov dan). 

Nobelovci su vec stigli u Stockholm i danas je Ishiguro odrzao tradicionalni Nobel Lecture u Svedskoj akademiji.  

akademiji.

• 0