Jump to content

Photo
- - - - -

Hrvatska 2008

• This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#46 bracodbk

bracodbk
  • Members
  • 146 posts

Posted 15 April 2008 - 14:38

Hvala ti. Pretpostavljam da ova mjesta znas kao svoj dzep. Mozes li mi reci gdje se u tim mjestima nalaze

-dobri restorani sa autent. kuhinjom i restoranaikoji su primjer dobre kuhinje i modernog enterijera
-ambijentalne cjelne, stare gradove u zaledju i sela koja se bave turizmom (gdje se moze prenociti)
-izlozbe likovne umjetnosti u Dubr, Splitu i Sibeniku
-prirodne cjeline, parkovi uz put
-vidikovci, unikatne pjesacke staze
-vjerske zajednice i objekti otvoreni za turiste

- dobre restorane možeš naći u gotovo svim mjestima koja sam nabrojao. Ne bi ih izdvajao poimenično da ne ispadne da ih reklamiram ali moram (dakle ne reklamiram). Evo nekih koje kao veliki gurman preporučam:
Konavoski dvori kod Grude u Konavlima - domaća autentična kuhinja (domaći specijaliteti, zelena manjestra, riblja kuhinja, pastrmke koje po tvom odabiru vade direktno iz rijeke Ljute, kruh ispod peke, domaći pršut, vino, kolači itd)
Vojski do - na brdu iznad Cavtata. Tu imaš jedan od najatraktivnijih restorana u okolici Dubrovnika. Pogled je fenomenalan a kuhinja je starinska. Većina jela se priprema direktno ispred gosta a poslužuju se domaći specijaliteti.
Orsan - Zaton mali. Restoran tik uz more sa domaćom kuhinjom no malo većim cijenama.
Ankora - Zaton veliki. Također tik uz more. Jako popularan restoran u kojem često treba čekati na prazno mjesto.
Kapetanova kuća - Mali Ston. Po mom ukusu najbolji restoran na ovom području. Ambijent u restoranu je izvanredan. Domaća kuhinja, riblji specijaliteti i sve vrste školjki koje se uzgajaju u malostonskom zaljevu (kamenice, mušule (dagnje), kunjke). Preporučam nadaleko poznati crni rižot.
Bota - Mali Ston. Nešto kao i prethodni restoran.
Dalje prema Splitu ne znam kako stoje stvari sa restoranima.
- Svakako posjeti Vrgorac, rodno mjesto pjesnika Tina Ujevića. Pored Vrgorca je malo ambijentalno selo potpuno namijenjeno turizmu.
- Izložbi u Dubrovniku tijekom ljeta ima gotovo svakodnevno. Uz domaće autore (Šerbu, Škerlj...) često se postavljaju izložbe stranih autora.
- Prirodne cjeline: svakako posjeti Lokrum sa botaničkim vrtom, zatim Arboretum u Trstenom sa ljetnikovcem Gučetić. Arboretum je poznat u svijetu a u njemu raste na desetke egzotičnih vrsta biljaka. Možeš posjetiti i Nacionalni park na otoku Mljetu. Pored Šibenika je Nacionalni park Krka...
- Jedan od najposjećenijih vidikovaca je tvrđava Imperijal na brdu Srđ iznad Dubrovnika. Takav pogled nema skoro nitko na svijetu :rolleyes:
- Svi vjerski objekti u Dubrovniku i okolici su otvoreni za turiste. U samom Starom gradu imaš nekoliko samostana (Dominikanski sa muzejom, Franjevački sa najstarijom i prvom apotekom u Europi, Benediktinski na otoku Lokrum iz XI stoljeća), crkava (Sveti Vlaho, Katedrala, Gospa od Karmena...), pravoslavna crkva iz IX stoljeća, sinagoga iz XV stoljeća, džamija...). Posjeti i crkvu na Dančama poznatu po zvonjavi kad god neki brod prolazi. Evo malo slika. Nadam se da sam malo pomogao i ispričavam se zbog spominjanja imena restorana ali drugačije ne mogu objasnit :huh:

p.s. Ako voliš jazz posjeti caffe Trubadur u starom gradu. Ne znam kako je sad ali prije su se tamo svaku večer održavale jazz svirke za goste caffea :)

#47 Almanah

Almanah
  • Members
  • 45 posts

Posted 16 April 2008 - 08:43

p.s. Ako voliš jazz posjeti caffe Trubadur u starom gradu. Ne znam kako je sad ali prije su se tamo svaku večer održavale jazz svirke za goste caffea :huh:

Thanks, thanks :rolleyes: :)

#48 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 August 2008 - 12:40

kako do splita iz beograda krajem septembra, pocetkom oktobra?
koliko vidim, avion kosta 500-600 evra :ph34r:
jel bus i dalje vozi u to doba godine?
zna neko? :)

#49 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 August 2008 - 13:03

trebalo bi da vozi svaki dan.

postoji i voz "jadran express" kji saobraća petkom (bgd-split) i nedeljom (split-bgd).

#50 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 August 2008 - 13:09

trebalo bi da vozi svaki dan.

postoji i voz "jadran express" kji saobraća petkom (bgd-split) i nedeljom (split-bgd).

za taj voz su negde rekli da ne radi van sezone :ph34r:
a ni za bus nisam sigurna. na sajtu laste stoji da vozi (skoro) svaki dan, ali ne pise do kog datuma.

#51 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 August 2008 - 13:11

red vožnje "laste"

jadran express - saobraća do 07.09. što tebi ne odgovara.

Edited by Vesna, 05 August 2008 - 13:13.

#52 nlucic

nlucic
  • Members
  • 87 posts

Posted 18 August 2008 - 09:46

ROVINJ...........

http://forum.b92.net...p;#entry2116320

#53 rhodes

rhodes
  • Members
  • 9 posts

Posted 03 March 2009 - 03:26

Suprug i ja smo letovali 20 dana po Hrvatskom primoriju krajem jula-avgusta ove godine .
Na zalost nismo uspeli da obidjemo sve sto smo zeleli ali i ovo sto smo videli nam je ostavilo dobar utisak .
Pre svega Isli smo avio letom do Pule iz Beograda (cena paprena )
Pula je mali ali fin gradic i ako idete obavezno posetite Arenu , plaza nema i ukoliko pozelite da se kupate necete bas imati konfor ko sa razglednice .
Opatiju smo samo prosli i zaista na prvi pogled izgleda fascinantno . plazu nismo uspeli da vidimo...
Ukoliko dolazite vozom,busom u Split i idete dalje na neko od ostrva Brac,Hvar u blizini vam je trajekt koji nije nesto skup .
Sto se tice Braca mi smo odseli u Bolu . Prelepo mesto sa lepim plazama , more je izuzetno cisto i fantasticno za ronjenje. Velika plaza Zlatni rt je gotovo najpoznatija plaza u Cro , jedina zamerka je sto je velika guzva u sezoni i na plazama se odigravaju karaoke i po malo je bucno .
Sto se tice samog mesta. jako je malo i sve je na deset minuta . Sve plaze su od sitnih kamencica i tesko se ulazi u vodu i preporucujem sandale one gumene i oprez od jezeva .Ukoliko se nabodete na jeza pregled u domu zdravlja je 200 kuna / 2000 dinara.
Samo mesto kao i celo primorije je jako skupo. za dnevne potrebe izdvojite 50 eu ,(prodavnica kao veliki market je u centru i jeftinija je od pijace na kojoj deru) preko neta apartmani (studio) za dve osobe su od 50 eu pa na vise .
ukoliko zelite u hotel ili da se hranite po restoranim verujte da ce vam trebati jako,jako puno novca jer opako deru .
Hvar je izuzetno mesto , nocni zivot , prelep pogled sa tvrdjave ali mi je jedina mana sto nema plazu . Cene po kafeima na Hvaru i Bracu nisu nesto preterano skupe , osoblje / konobari izuzetno fini i usluzni . Takodje ukoliko se odlucite za izlete brodicem osoblje je fino . Mislim da je izlet brodicem oko 25 eura po osobi .
Sto se tice naseg dolaska u Brac prvo iskrcavanje trajekta je u Supetaru odatle imate bus ili taksi (ne secam se cene) .... taksisti uzasno brzo voze a sam put do Bola je po mom misljenju visokog rizika jer ima dosta krivina . Kazu za Bol da je najbolji u Septembru . temperatura mora je tada toplija , moram priznati da je u periodu kraja avgusta bila jako hladna .
Dubrovnik . kako izadjete iz busa imate ponudu mestana za smestaj mada smo mi isli preko sajta i uzeli sobu u privatnom hotelu izvan starog grada . cena je bila 60 eu ili 55 eu .... u tom delu izvan grada imate mnogo restorana u kojima bukvalno za 400 dinara( po osobi) mozete imati izuzetno dobar rucak ili veceru .
Karte za bus kupujte na trafici one su oko 8 kuna , jer ih busu vozac naplacuje kako pozeli . U starom gradu ne kupujte knjige , suvenire jer su sto posto skuplji . Sam stari grad izgleda prelepo i ne zelim da dajem opis jer je najbolje da sami osetite tu atmosferu . Karta za obilazak starog grada je bila ako se ne varam oko
50 kuna . kartu cuvajte i ne bacajte jer na izlazu je momak cepa i ukoliko ste je usput bacili moracete da platite izlaz :ph34r: (ponesite flashu vode ako je vrucina jer je dug obilazak tvrdjave)
Plaza koja se nalazi ispod dva hotela i silazi se niz neke stepenice zvane nikad kraja je na zalost jako zapustena i prljava i ne preporucujem . Za razliku od Bola na Bracu kao da su dva sveta .
Jedina mana je prevoz do Beogrda , ne postoji avio linija niti voz i jedini nacin je da se ide ili preko Crne gore ili preko Mostara . Ako vec birate idite preko Crne gore jer je uzasno naporan i stresan a i opasan put preko Bosne .Mnogo ima krivina i jako je rizicno . Direktna linija Dubrovnik-Beograd ne postoji pa se preseda u Mostaru na drugi bus .
Ukoliko bi postojalo neko krstarenje brodom sa obilascima svih ostrva onda bi to bio pun pogodak , iskreno meni je zao sto nismo videli Korculu i Kornate .
Najveca mana od svega jeste da ukoliko cuju Srpski jezik ,bukvalno 80 posto njih se trgne i cudno gledaju , dakle jako je neprijatno onih 20 posto su izuzetno lepa iskustva i razgovori . Na zalost upravo iz ovog razloga necu se ponovo odluciti za Hrvatsku a tu su jos dva jako je skupo , cak i precenjeno a trece nema lepih peshchanih plaza . Sve u svemu utisak je da priroda predivna , borovi prelepo mirisu ,plaze su jako ciste kao i ulice . Restorani ,kafici imaju dobru uslugu wc su svuda cisti i jako se vodi racuna o tome . Smestaji apartmana su totalno pristojni .
Toliko od mene nadam se da ce nekom pomoci da izabere neku od ovih destinacija .

.... ukoliko planirate Bol postoje ronilacki klubovi , jedrilicarski i sl aktivnosti to preporucujem :)

Edited by rhodes, 03 March 2009 - 03:31.

#54 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 03 March 2009 - 03:45

Kakvi crni domovi zdravlja zbog jezeva ?!?!?!
Sandale zbog 'plaze' i 'jezeva' ?!?! OMFG, a jeste osjetljivi... Kao da ste mimoze.
Sto se tice kvalitetnih pjescanih plaza to je opce poznato da ih ima iznimno malo, a to zna i ptica na grani.
Ja uostalom ne volim pjescane plaze, jer su mi sve na isti 'kalup'. Nagledao sam ih se po Spanjolskoj, Grckoj i zgadile su mi se.
Naravno, o ukusima se ne raspravlja, tako da...
Sto se tice onih 80% mislim da se debelo pretjeruje. Mozda je bilo nekih pogleda na neke rijeci, ali SFRJ ne postoji cca 20 godina, tako da je normalno za ocekivati da netko ne shvati sto znaci recimo rijec - hleb, koja s rijeci kruh nema nikakve dodirne tocke.

#55 rhodes

rhodes
  • Members
  • 9 posts

Posted 03 March 2009 - 04:07

sto se tice jezeva meni nisu pravili problem jer u vodu ulazim sa perajima vec turisti kome je oticala noga pa smo ga uputili na dom zdravlja .
gumene sandale su pozeljne ne samo zbog jezeva vec i zbog talasa koji podizu sitno kamenje pa se moze dobiti koja modrica po cevanici , ovako se brze udje u vodu pa se na neki nacin izbegne rafal sitnog kamenja . sve u svemu objektivno sam dala utiske , u prodavnicama nismo imali problema jer je osoblje uvek bilo fantasticno ali kada si na plazi pa se proderes ,,dodaj mi loptu " , nije bas prijatno kada se svi okrecu i gledaju . i to uglavnom stariji ovi mladji su totalno ok
bilo je par situcaija suprug je pitao na trafici zenu zna li gde je menjacnica pa je dobio par uvreda , ali imali smo i super iskustva na zalost mnogo manje ali ti ok ljudi su svarno bili raspolozeni za pricu , i krajnje normalni . u principu mene ne zanima politika i zabole me ko je ko i odakle je meni je bitno da uzivam i svi oni koji zele da odu na neku destinaciju mogu da se lepo informisu . ja sam se nesto informisala pre polaska u Cro upravo na ovom forumu i bez obzira na sve otisla sam . i znam da su mi neke informacije o prevozu ,trajketima nedostajale i zelja je da svima olaksam ukoliko se susretnu sa nekim problemom . meni je to bio prevoz .

#56 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 03 March 2009 - 11:37

sto se tice jezeva meni nisu pravili problem jer u vodu ulazim sa perajima vec turisti kome je oticala noga pa smo ga uputili na dom zdravlja .
gumene sandale su pozeljne ne samo zbog jezeva vec i zbog talasa koji podizu sitno kamenje pa se moze dobiti koja modrica po cevanici , ovako se brze udje u vodu pa se na neki nacin izbegne rafal sitnog kamenja . sve u svemu objektivno sam dala utiske , u prodavnicama nismo imali problema jer je osoblje uvek bilo fantasticno ali kada si na plazi pa se proderes ,,dodaj mi loptu " , nije bas prijatno kada se svi okrecu i gledaju . i to uglavnom stariji ovi mladji su totalno ok
bilo je par situcaija suprug je pitao na trafici zenu zna li gde je menjacnica pa je dobio par uvreda , ali imali smo i super iskustva na zalost mnogo manje ali ti ok ljudi su svarno bili raspolozeni za pricu , i krajnje normalni . u principu mene ne zanima politika i zabole me ko je ko i odakle je meni je bitno da uzivam i svi oni koji zele da odu na neku destinaciju mogu da se lepo informisu . ja sam se nesto informisala pre polaska u Cro upravo na ovom forumu i bez obzira na sve otisla sam . i znam da su mi neke informacije o prevozu ,trajketima nedostajale i zelja je da svima olaksam ukoliko se susretnu sa nekim problemom . meni je to bio prevoz .

Generalni problem većine ljudi koja dolazi u Hr, pa čak i onih koji su odavde je taj što idu na mjesta koja su razvikana i koja su napravljena da budu rip off za turiste...
Shvačam onoga tko dođe da nezna za bolje od onoga što se reklamira itd, međutim bogatstvo Hr obale i osobito otoka su mjesta koja nisu razvikana... Ti u Hr možeš gotovo svugdje razviti šator i uživati u bogatstvu prirode.. hr je ko stvorena za robinsonski način ljetovanja i definitivno treba samo istraživati...
Idealna opcija ako netko ima mogučnosti je nautički turizam. Na taj način se najbolje vidi što sve istočna strana Jadrana pruža...
Istina je da ne postoji puno velikih pješćanih plaža, ali je isto tako istina da ih ima par ali se ne reklamiraju kao neke plaže u Grčkoj npr.
Predlažem obilazak što više Hr otoka. Počevši od Krka, Cresa, Raba, Cresa... do Mljeta i Elafita... Svaki otok je posebnost za sebe (čak i oni mali) i ne postoji u Europi obala koja je toliko raznolika i svatko tko voli prirodu naći će djelić za sebe u Hr...
Neznam zašto bi ježevi bili problem? Ako znamo gdje i zašto postoje. tamo gdje je šljunak, kamen i gdje je čisto more.

Neistina je da su cijene paprene ako uspoređujemo s konkurencijom! Cijene su prosječne, u nekim stvarima i niže, ali je pitanje što dobiješ tj kakva je usluga za tu cijenu... Tu kaskamo dosta i često usluga ne prati cijenu...
Što se tiće neugodnosti zbog jezika to je moguće, ali stvari se bitno popravljaju i nemožeš reći da sličan broj ljudi u Bg-u npr ne okrene glavu kad čuju hrvatski... Bio par puta, isprobao i znam kako je...

#57 lokarda

lokarda
  • Members
  • 1,627 posts

Posted 03 March 2009 - 12:51

Najveca mana od svega jeste da ukoliko cuju Srpski jezik ,bukvalno 80 posto njih se trgne i cudno gledaju , dakle jako je neprijatno onih 20 posto su izuzetno lepa iskustva i razgovori . Na zalost upravo iz ovog razloga necu se ponovo odluciti za Hrvatsku a tu su jos dva jako je skupo , cak i precenjeno a trece nema lepih peshchanih plaza . Sve u svemu utisak je da priroda predivna , borovi prelepo mirisu ,plaze su jako ciste kao i ulice . Restorani ,kafici imaju dobru uslugu wc su svuda cisti i jako se vodi racuna o tome . Smestaji apartmana su totalno pristojni .
Toliko od mene nadam se da ce nekom pomoci da izabere neku od ovih destinacija .

Sve si ti lipo pohvalila al domaćini nula bodova, e pa ne ide to tako...kao prvo jedan od hobija domaćina je sidit u hladu i komentirat turiste, a meni je neshvatljivo da se neko ide odmarat na more i šetkat po mistu sa mužem i u isto vrime pratit poglede lokalnih i to u postotku 80 % čudni, a 20 % normalni... :ph34r: :)
E pa sad kako ti u onoj gužvi ubereš sve te poglede...i kojeg to normalnog čovika boli briga odakle si ti došla al dobro takvih je samo 20 % ostali valjda gledaju kako da te pogode pepeljarom.

A i ovo ti je biser, ideš u Hrvatsku na ljetovanje a minus ti je šta nema pješćanih plaža :D

#58 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 04 March 2009 - 01:07

Ma neka mu je oticala noga, prodje to samo, kada vec nije znao kako da to odradi kako spada ranije :ph34r: .
Sto se tice sandala i valova i sitnog kamenja, to mi je totalno nejasno. Nikada me nista nije pogodilo, a kamoli neke 'modrice'. Sto se tice pojma 'dodaj mi loptu', pa to se tako kaze u HR, osim, ako niste naletili na zagrizene Dalmatince koji koriste rijec 'balun' i smeta im rijec lopta. No, to nema veze s Hrvatima i Srbima, vec sa Zagrepcanima i Dalmatincima. Tako da vas mozda krivo gledaju zbog toga, a ne zbog nacionalnosti, ali nitko nece stradati zbog toga niti je stradao.
Tako se recimo i u Slavoniji govori (a koja nema animozitet prema Dalmaciji i obrnuto, kao recimo Zagreb), pa samo reagiraju podsvjesno...

Sto se tice ljudi, nemoj pitati mene sto sam dozivio u Nisu. Ne mozes generalizirati ljude. Uvijek ce biti budala, uvijek ce biti onih koji te teze razumiju (sa vremenom sve vise), a u vecini ce ostati ljudi koji ne reagiraju na to.

Edited by Thanatos, 04 March 2009 - 01:11.

#59 alexxxa

alexxxa
  • Members
  • 42 posts

Posted 05 March 2009 - 06:39

mislim da ovaj opis hrvatske definitivno ne stoji.... prvo sto se tice cena koje uopste nisu velike kako se prica, jel u bg je 90% restorana i kafica skuplje nego na moru (kad kazem more mislim na hr more :ph34r: ). takodje u marketima sve cene su manje vise kao i u srb nesto skuplje a nesto i jeftinije.naravno da postoje i preterano skupa mesta ali to je sve stvar izbora. takodje sto se tice puta pa hrvatska ima sve nove autoputeve koje te spajaju sa morem od bg do ri stizes za 6 sati kakva bosna i cg, bolje ti je ici u du kroz celu hr nego kroz bosnu ili cg. plaze...eh pa ta je glavni kvalitet ovog mora. toliko razlicitosti cak i u jednom mestu ne verujem da ces naci igde, e sad ako je pescana plaza ono sto trazite onda ste promasili (naravno ima izuzetaka, recimo korcula). glavna prednost je sto ti mozes da ides gde ti je volja a to nema nijedno drugo more i taj miris i ono c-cc-c-cc sto se cuje u pozadini. ja idem vec 5-6 godina i sto se tice mrkih pogleda nije ih bilo ili ja nesto nisam obracao paznju :)

#60 dalmatian

dalmatian
  • Members
  • 19 posts

Posted 12 March 2009 - 16:11

ja živim u ZG-u pa su mi prije 8 godina nakon dinamove utakmive (hajduk je tada igrao u Varaždinu) razbili šajbu i ubacili blok kroz prozor suvozača i maznuli ST tablicu....ipak i dalje živim u ZG-u ;-)

tako je i sa Srbima koji idu na more, može se naletiti na budalu, ali ne samo vi ;-)

čini mi se da ste domicilnom stanovništvu pomalo egzotični, što više zanimljivi. već postoje stereotipi za određene goste: Česi=ništa ne troše; Talijani=bučni, cigani (izvinjavam se Romima) ; Slovenci = e oni će tek najje.ati ove godine ;-); Nijemci = škrti itd....

ja sam uglavnom čuo da su ovi rijetki Srbi uglavnom dobri potrošači i ostavljaju manču, za razliku od kulturnih EU-ovaca kojima je lakše izbit oko nego kunu iz đžepa ;-)

ps mislim da nema problema ako ne urlate po plaži ko Talijani (što inače i nije po bon-tonu) !

bon voyage! bienvenu!