Jump to content


Photo
- - - - -

POTAMANILI SOVE ZBOG SUJEVERJA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 20 January 2008 - 16:59

http://www.novinepre...mp;sectionId=33

POTAMANILI SOVE ZBOG SUJEVERJA

U selu Donji Tovarnik organizovan pokolj sova ušara zbog verovanja da su one „vesnici smrti"

Slede oštre kazne... Sove ušare, pobijene u Donjem Tovarniku

Meštani sela Donji Tovarnik kod Pećinaca organizovali su prošle nedelje masovni lov na sove, u toku kojeg su ubili dvadesetak malih ušara, zaštićenih kao prirodna retkost u Srbiji! Posle smrti jedne starije osobe u Donjem Tovarniku počelo je sistematsko ubijanje sova, jer su one, po verovanju u ovom delu Srbije, vesnici smrti i ubijene su samo zato da bi se na taj način „selo spaslo od pošasti"?!

VELIKE KAZNE

Sve vrste sova su kod nas zaštićene Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti, što podrazumeva najstrožu zaštitu i zabranu ubijanja i uznemiravanja ovih vrsta. Pored toga, sove su zaštićene i na osnovu Zakona o lovstvu, kao i na osnovu Međunarodne konvencije o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa, koju je naša zemlja nedavno ratifikovala.

Prema Pravilniku o visini štete za protivzakonito ulovljenu divljač, kazna za odstrel trajno zaštićene male ušare je 150.000 dinara. Šteta koja je naneta u ovom slučaju iznosi ukupno 2.700.000 dinara. Zakon je propisao i da se za ubistvo ovih sova može izreći čak i zatvorska kazna u trajanju od jedne do tri godine.

Meštanin Donjeg Tovarnika, koji je insistirao na anonimnosti, izjavio je za Press da su sove huktanjem propratile smrt jednog njihovog komšije, pa su seljaci krenuli da ih tamane iz straha.

- Znate kakve su bapske priče i verovanja. Bilo ih je puno, pa su ljudi umislili da će da donesu nove smrti i odlučili su da ih pobiju - kaže naš sagovornik.

Prema podacima naučnoistraživačkog društva studenata biologije „Josif Pančić" iz Novog Sada, ubijene su sove koje su se sakupljale na takozvanom zimskom jatu, a njihovi ostaci rasuti su po dvorištima, pored puta i u kanalu. Ovo je najmasovnije otkriveno ubijanje sova u Srbiji.

Mihajlo Stanković, stručni saradnik istraživačkog tima na Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica", šokiran je ponašanjem stanovnika Donjeg Tovarnika.

- Neshvatljivo je ovo što se desilo. Ko je mogao da zamisli da se u 21. veku sove ubijaju zbog praznoverja. Kako će se ova priča završiti, ostaje da se vidi - kaže Stanković.

Članovi Naučnoistraživačkog društva „Josif Pančić" 12. januara pronašli su i sakupili ubijene sove i predali ih na čuvanje Zavodu za zaštitu prirode. Ova institucija pozvala je juče građane da se suzdrže od proganjanja, uznemiravanja i ubijanja sova jer se radi o potpuno bezopasnim, ali i veoma korisnim životinjama.

- O slučaju je obaveštena Inspekcija za zaštitu životne sredine i nadamo se da će počinilac biti otkriven i da će odgovarati za ovaj zločin nad prirodom - saopštio je Zavod.

Ove „male ušare" okupljaju se u gotovo svakom naselju u Srbiji. Narod veruje da naslućuju smrt, iako su korisne za čoveka jer se uglavnom hrane glodarima. Jedna porodica sova tokom godine potamani čak oko 10.000 glodara, koji na imanjima pojedu više hrane no što je potrebno da se ishrane dve krave. Sove efikasno regulišu njihovu brojnost, štedeći nam velika materijalna sredstva i čuvajući našu životnu sredinu.
Č. PAVLOVIĆ
Posted Image

Edited by U prolazu, 20 January 2008 - 17:00.


#2 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 23 May 2008 - 13:45

Otvori oči!

Naučno-istraživačko društvo studenta biologije "Josif Pančić" iz Novog Sada, sprovelo je projekat "Otvori oči!"koji predstavlja do sada najveću kampanju sprovedenu na istraživanju i zaštiti sova malih ušara u Srbiji.
Istraživanja su imala za cilj lociranje zimskih jata i prebrojavanje jedinki u njima, a trajala su od novembra 2007. do marta 2008. godine.
Naime, male ušare su karakteristične po okupljanju u zimskom periodu u veća ili manja jata koja su često u naseljima.
Ove vrlo korisne ptice koje se hrane štetnim glodarima tokom dana borave u neposrednih blizini ljudi i često su uznemiravane i proganjane usled predrasuda i neznanja meštana, iako su strogo zaštićena vrsta.
Pored istraživanja, članovi i volonteri društva "Josif Pančić" razgovarali su sa velikim brojem ljudi ukazujući im na značaj sova u njihovoj okolini, na ugroženost i neophodnost zaštite ovih zanimljivih ptica.
Rezultati projekta su impresivni budući da je dokazano da je region Vojvodine još uvek bogat malim ušarama.
U toku istraživanja na teritoriji cele Srbije je obiđeno 476 naselja i 40 velikih farmi, a jata sova su pronađena na 360 lokacija.
Sove su najčešće boravile na četinarima pored crkva, škola, domova zdravlja i drugih javnih ustanova.
Ova mesta su najpogodnija budući da im pružaju neophodan zaklon i mir.
Prebrojano je više od 18.500 sova u jatima koja su brojala od nekoliko do više stotina ptica.
U Vojvodini je otkriveno 10 jata koja su imala više od 200 sova (Kikinda, Bečej, Kula, Bačko Petrovo Selo, Sremska Mitrovica, Bašaid, Torda, Lalić, Srbobran, Opovo), a svetski rekord u broju malih ušara na jednom lokalitetu je više puta obaran u Kikindi gde je maksimalno boravilo 400 sova.
Ipak, velika brojnost nas obavezuje na dalja istraživanja i zaštitu sova budući da još uvek ne znamo da li im u Srbiji broj opada kao što je to slučaj u ostatku Evrope.
Male ušare imaju ogroman značaj za poljoprivredu Srbije. Procene su da one samo u toku zime pojedu oko 12 miliona potencijalno štetnih glodara i time nam uštede više desetina miliona evra.
Prirodno kontrolišući brojnost glodara sove smanjuju potrebu za korišćenjem otrova čija primena u poljoprivredi narušava zdravlje ljudi i životinja, zagađuje hranu i životnu sredinu.
Na žalost, pored nestanka mesta za ishranu i gnežđenje, kao i velikog stradanja na putevima sove se suočavaju i sa neopravdanim proganjanjem i ubijanjem.
Tokom istraživanja je zabeleženo nekoliko slučajeva ubijanja sova od kojih je najbrutalnije bilo u sremskom selu Donjem Tovarnik.
Međutim, ohrabruju činjenice da su to sporadični slučajevi koji su žestoko osuđeni u javnosti, iako počinioci nisu pronađeni i kažnjeni u skladu sa zakonom.
U cilju razbijanja neznanja i predrasuda, učesnici projekta su kroz brojna gostovanja na medijima, razgovore, predavanja i promotivni materijal širili svest o značaju i korisnosti sova, kao i o njihovoj neprocenjljivoj ulozi u prirodi.
Nadamo se da će ljudi shvatiti da opstanak sova u velikoj meri zavisi od njih samih i da će se ubuduće bolje odnositi prema ovim jedinstvenim stvorenjima. Milan Ružić



#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 23 May 2008 - 14:51

Mrak mrakova, ovo nije ni XIX vek,ovo je još gore. Još bi me interesovalo da li ih je posavetovao pop.

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 May 2008 - 00:48

Mrak mrakova, ovo nije ni XIX vek,ovo je još gore. Još bi me interesovalo da li ih je posavetovao pop.

Mozda ih nije posavetovao nego im je dao blagoslov pre odlaska u "borbu".Inace takva sranja covek moze da nadje u bilo kojoj zemlji.Evo u Americi su skoro istrebili vukove a sada ih uzgajaju pa pustaju u divljinu.Sa druge strane neke su se zivotinje namnozile kao pacovi.Bato ovde ne mozes da zivis od divljih gusaka.Niko ih ne lovi a ima ih na milijarde.Ista pesma sa rakunima i tvorovima.Meni su ove godine rakuni pojeli dve kante za smece a borim se sa tvorovima.Covece pored mene je neki park i u njemu nema dva tvora jer su se svi preselili u urbani deo.Sta ih boli uvo da love kad imaju kante za smece.
Sa druge strane idem cesto u Wisconsin gde iznajmim kolibu i tamo na ulazu imas upozorenje da sklanjas hranu i vodis racuna kada grilujes jer medvedi vole da otvore frizider.Nisam jos uvek naleteo na mecku mada sam jednu noc pucao na kojote i to ne sa namerom da ih povredim vec oteram.To cudo ima zvuk kao iz najgorih horor filmova.

#5 SheWolf

SheWolf
  • Members
  • 107 posts

Posted 26 May 2008 - 01:13

Ima li neka zivotinja koja u Srbiji nije vesnik smrti?

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 May 2008 - 01:37

Ima li neka zivotinja koja u Srbiji nije vesnik smrti?

Nemam pojma.U moje vreme je bio obicaj da komsiluk prica kako je vrana gakala na zgradi pre nego je doticni umro.E sad da li je vrana ili gavran to je otvoreno pitanje...

#7 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 26 May 2008 - 08:46

Mozda ih nije posavetovao nego im je dao blagoslov pre odlaska u "borbu".Inace takva sranja covek moze da nadje u bilo kojoj zemlji.Evo u Americi su skoro istrebili vukove a sada ih uzgajaju pa pustaju u divljinu.Sa druge strane neke su se zivotinje namnozile kao pacovi.Bato ovde ne mozes da zivis od divljih gusaka.Niko ih ne lovi a ima ih na milijarde.Ista pesma sa rakunima i tvorovima.Meni su ove godine rakuni pojeli dve kante za smece a borim se sa tvorovima.Covece pored mene je neki park i u njemu nema dva tvora jer su se svi preselili u urbani deo.Sta ih boli uvo da love kad imaju kante za smece.
Sa druge strane idem cesto u Wisconsin gde iznajmim kolibu i tamo na ulazu imas upozorenje da sklanjas hranu i vodis racuna kada grilujes jer medvedi vole da otvore frizider.Nisam jos uvek naleteo na mecku mada sam jednu noc pucao na kojote i to ne sa namerom da ih povredim vec oteram.To cudo ima zvuk kao iz najgorih horor filmova.

Au gde ti zivis??? :) Veselo vama tu :huh: Unisti mi idilicnu sliku o Americi.
Ne znam da l su jadnije sove ili ti ljudi. Njima nema pomoci. Taj procenat gluposti, sujeverja, neobrazovanosti, ludosti i cega vec, se tesko leci. :rolleyes:

#8 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 May 2008 - 09:43

Pa sad kazite da nemam razloga da budem "negativna"? Ja sam hranila 3 sove kada su ih vraqne prognale iz parka. Prvo su tokom ciscena lokalnog kanala za odvod plavnih voda - posekli drvored sa obe strane kanala. Tu je zivelo ogromno jato vrana. Onda su se vrane preselile na drugi kraj grada, u gradski park. Pa su istrebile sve veverice u parku i proterale sove. Moja terasa je u blizini parka a u visini krosnje velikog platana (sacuvan ogorcenom borbom sa komsilukom koji ima fobiju da ce korenje platana da srusi zgradu!)i mama sova sa 2 mladunca su se pojavile jedne noci. Niko nije mogao da spava od njihovog pistanja nekoliko noci. Pratila sam ih dvogledom i dopale su mi se jako. Shvatila sam da su one nocni lovci i da ce pistati dok se ne nahrane. Kupila sam dzigedicu, isekla je na komade od 5 cm, vezala na oba kraja konca dugackog 1,5 m i to bacila na grane platana. Spavali smo kao bebe, sovice se nisu oglasavale. Otisle su posle 2 nedelje, pretpostavljam, u shumu na obliznjem bregu.
Sad se prica da ce komunalno preduzece da isece park u centru grada star 110 godina! Valjda ce da prave trzni centar ili parking.

#9 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 16 December 2008 - 09:03

Masovno ubijanje sova utina u Srbobranu

SRBOBRAN, 24. novembar 2008 - Prilikom kontrolnog obilaska zimovališta sova utina (Asio otus), 17. novembra u Srbobranu, u sklopu istraživačko-edukativnog projekta "Otvori oči!", otkriven je pravi masakr ovih ptica.
U porti crkve pronađeno je pet, a po rečima očevidaca u dvorištu crkve je bilo oko 10 ubijenih ptica.
Ovo je drugo masovno ubijanje sova utina otkriveno u toku 2008. godine u Srbiji.

Nepoznati počinilac je početkom oktobra u dva navrata ubijao sove iz vazdušne puške u privatnom dvorištu pored Lovačkog doma "Fazan" i porte pravoslavne crkve.

Masovno ubijanje sova već decenijama nije zabeleženo na teritoriji Srbobrana i zaslužuje najstrožiju osudu javnosti.

Ostaci ubijenih sova su predati u novosadsko odeljenje Zavoda za zaštitu prirode Srbije, a istovremeno je obavešten i Republički inspektor za lovstvo.

Sove utine u zimskom periodu redovno borave u naseljima širom Srbije, najčešće u naposrednoj blizini ljudi.

Ove bezopasne i vrlo korisne ptice se hrane glodarima koji na imanjima pojedu više hrane nego što je potrebno da se ishrane dve krave! Sove neškodljivo i efikasno regulišu njihovu brojnost štedeći nam velika materijalna sredstva i čuvajući našu životnu sredinu. Jedna porodica sova tokom godine potamani čak do 10.000 glodara, pa je ubistvom svake jedinke načinjena ogromna šteta.

Zimujuće jato u Srbobranu jedno od najvećih u Srbiji i ovom delu Evrope, i predstavlja veliko bogatstvo za poljoprivredu tog kraja.

Zbog svega toga, zločin počinjen u Srbobranu predstavlja napad na sve meštane ove varoši, a ne samo napad na nedužne ptice.

Prema Pravilniku o visini štete za protivzakonito ulovljenu divljač ili na drugi način uništenu divljač (objavljenom 14. jula 2006. godine u Službenom glasniku Republike Srbije, a koji je propisalo Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu), kazna za odstrel trajno zaštićene sove utine iznosi 150.000 dinara, a šteta koja je naneta u ovom slučaju iznosi minimalno 750.000 dinara.

Takođe, za ubijanje vrsta sa liste Prirodnih retkosti Republike Srbije sledi zatvorska kazna u iznosu do tri godine.

Pored domaćih zakona, sove utine štite i broje međunarodne konvencije čiji je Srbija potpisnik.

Predsednik Lovačkog udruženja "Fazan" Nandor Sep, kao i ostali srbobranski lovci, iznenađen je ovim događajem i najavljuje pomoć u istrazi.

Predstavnici NIDSB "Josif Pančić" će zajedno sa lovcima iz Srbobrana, policijom i Republičkim inspektorima za lovstvo i zaštitu životne sredine raditi na pronalaženju i kažnjavanju počinioca ovog zločina.

Ubijanje zaštićene vrste ptica pored lovačkog doma i crkve je drzak i besraman čin.

Apelujemo na sve koji imaju informacije o ovom nemilom događaju da se jave u prostorije LU „Fazan“, policijsku stanicu u Srbobranu ili da kontaktiraju NIDSB "Josif Pančić" na e-mail: josifpancic@neobee.net

Marko Šćiban, e-mail: sciban@eunet.yu
Koordinator projekta "Otvori oči!" za Bačku

Koristan link: http://www.josifpancic.com

Izvor: Milan Ružić, NIDSB "Josif Pančić"

#10 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 16 December 2008 - 09:14

Preksinoc sam, dok sam setao ispod drveca, prakticno u centru grada, ugledao jednu ogromnu sovu. Nevjerovatna ptica, tako fascinantna. Ove sto ih tamane treba strijeljati. :ph34r:

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 16 December 2008 - 10:21

ju choveche kako bih ja to po kratkom postupku streljala.

#12 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 16 December 2008 - 12:35

U zatvor.
Pravo i ravno.

#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 16 December 2008 - 13:20

Joj kako bi takvi likovi prestali biti sujevjerni u jednoj drzavi kao sto je Holandija. Ma ne bi ih stigao otplatiti za zivota. Jedan moj drug je radeci na postavljanu skele (na gradilistu) odrezao malo stablo koje mu je smetalo. Kad je ugledao sefa gradilista kako trci prema njemu mislio je da ce ga ubiti. Frka strasna. Kazna firmi 1500 guldena. I to stablo debljine ruke. Za sovu bi ga istresli do gaca. Po novcaniku samo i to debelo. Odjednom postanu veliki zaljubljenici u prirodu i sve zivotinjske vrste.

#14 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 16 December 2008 - 17:41

Evo u Americi su skoro istrebili vukove a sada ih uzgajaju pa pustaju u divljinu.Sa druge strane neke su se zivotinje namnozile kao pacovi.Bato ovde ne mozes da zivis od divljih gusaka.Niko ih ne lovi a ima ih na milijarde.Ista pesma sa rakunima i tvorovima.Meni su ove godine rakuni pojeli dve kante za smece a borim se sa tvorovima.Covece pored mene je neki park i u njemu nema dva tvora jer su se svi preselili u urbani deo.Sta ih boli uvo da love kad imaju kante za smece.
Sa druge strane idem cesto u Wisconsin gde iznajmim kolibu i tamo na ulazu imas upozorenje da sklanjas hranu i vodis racuna kada grilujes jer medvedi vole da otvore frizider.

ahahahahah... ovo sa medvdeima znam samo iz crtanih filmova hane-barbare... :ph34r:
inace, opasno je remetiti lance ishrane u prirodi... opasno u smislu kontraproduktivno...

zao mi za sove... koji ludaci...

p.s. uvek je urnebes gledati tzv. ljubitelje zivotinja krvolocno nastrojene prema ljudima (to mislim na ove "streljati ih" komentare... sta reci na to sem - lecite se ljudi dok nije kasno...)

#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 December 2008 - 00:12

p.s. uvek je urnebes gledati tzv. ljubitelje zivotinja krvolocno nastrojene prema ljudima (to mislim na ove "streljati ih" komentare... sta reci na to sem - lecite se ljudi dok nije kasno...)

ne brini. to je samo mashtarija. neko ko ne voli zivotinje ne moze biti dobar chovek, hence mashtarija o lepshem svetu bez njih.

a pricha o novchanom kaznjavanju staje tu negde ko i pricha o bilo kom drugom kaznjavanju. ako ne zapne kod prijavljivanja prekrshioca, zapece kod izricanja presude, a ako se do presude dodje, nece se sprovesti itd.

lichno mi nije zao ljudi u Srbiji. svakako imamo vlast kakvu zasluzujemo. zao mi je svake biljne ili zivotinjske vrste koja ima tu nesrecu da joj areal rasprostranjenja pokriva zapadni Balkan.