Jump to content


Photo
- - - - -

paypal


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
137 replies to this topic

#106 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 10 April 2013 - 14:40

Jedan od komentara na vest:

 

Postoji bezbroj sitnih artikala koji se mogu kupiti, a cija je cijena u maloprodaji i desetorostruko veca u nasem okruzenju.

 

Uglavnom baterije, i sve vezano za elektroniku. Pretpostavljam da je isto i sa garderobom, obucom, itd. Ovo ce bitno uticati na regulisanje trzista.

Sticajem okolnosti u mojoj  porodici imamo jednog clana sa hendikepom, ljekar specijalista nam je naplatio 20x vecu cijenu za jedno pakovanje baterija koje se koriste u pomagalu.



#107 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 10 April 2013 - 15:05

Nažalost, ništa novo. Srbija je po pravilu mnogim svojim građanima daleko pre maćeha nego majka.


Edited by pixel, 10 April 2013 - 15:05.


#108 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 April 2013 - 15:10

Moze li se sa sigurnoscu znati koliki ce biti dodatni troskovi?



#109 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 10 April 2013 - 15:24

Moze li se sa sigurnoscu znati koliki ce biti dodatni troskovi?

Ako platis nesto $10, paypal ce ti skinuti protivrjiednost u dinarima, + bankarska provizija. To, naravno, mozes saznati u banci koja ti je izdala karticu.

 

Carina i PDV ti mogu biti naplaceni ako cijena proizvoda i transporta prelazi neki zakonom odredjen iznos. U ukupnu cijenu na koju se placa carina i PDV ulaze troskovi pakovanja i transporta, tako da npr. ako je proizvod kostao $40, transport $25, ukupna cijena na koju ce ti obracunati carinu i PDV je $65 u dinarima.



#110 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 10 April 2013 - 16:06

Ništa od ovoga što si napisao nije tačno.

 

Prvo, u kojoj valuti će se skinuti iznos sa bankovnog računa, to zavisi isključivo od banke koja je izdala karticu. Neke kartice su vezane za devizni evro račun, neke pak kartice sve transakcije konvertuju u dinare po bančinom kursu. Neke kartice "troše" prvo evre, pa ako na računu nema evra, onda dinare. Sve zavisi. 

 

Roba do 50€ je oslobođena carine, i tu se računa samo deklarisana vrednost robe (ili pak vrednost kako je procene carinici), bez transporta i PDV-a, to ako ti šalje neka prodavnica. Isto to, ali 70€ limit, ako ti šalje fizičko lice. Kako znaju da li je fizičko lice ili prodavnica, bog zna.



#111 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 10 April 2013 - 16:27

Ništa od ovoga što si napisao nije tačno.

 

Prvo, u kojoj valuti će se skinuti iznos sa bankovnog računa, to zavisi isključivo od banke koja je izdala karticu. Neke kartice su vezane za devizni evro račun, neke pak kartice sve transakcije konvertuju u dinare po bančinom kursu. Neke kartice "troše" prvo evre, pa ako na računu nema evra, onda dinare. Sve zavisi. 

Mozes li u Srbiji imati kreditnu karticu koja je vezana na devizni racun ? U BiH ne moze.

Pretpostavljam da je isto i u Srbiji.

 

 

Roba do 50€ je oslobođena carine, i tu se računa samo deklarisana vrednost robe (ili pak vrednost kako je procene carinici), bez transporta i PDV-a, to ako ti šalje neka prodavnica. Isto to, ali 70€ limit, ako ti šalje fizičko lice. Kako znaju da li je fizičko lice ili prodavnica, bog zna.

Kod nas carinici traze izvod iz banke u slucaju da sumnjaju i valjanost fakture, ili ako fakture nema. Carinici uvijek imaju pravo da naprave vlastitu procjenu necega.



#112 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 10 April 2013 - 16:48

Mozes li u Srbiji imati kreditnu karticu koja je vezana na devizni racun ? U BiH ne moze.

Pretpostavljam da je isto i u Srbiji.

 

U Srbiji možeš imati kreditnu karticu (mada je obično reč o debitnoj) koja je vezana za devizni račun.



#113 Starešina

Starešina
  • Members
  • 10,905 posts

Posted 10 April 2013 - 17:08

Roba do 50€ je oslobođena carine, i tu se računa samo deklarisana vrednost robe (ili pak vrednost kako je procene carinici), bez transporta i PDV-a, to ako ti šalje neka prodavnica. Isto to, ali 70€ limit, ako ti šalje fizičko lice. Kako znaju da li je fizičko lice ili prodavnica, bog zna.

 

To je tacno; Mislim da je do februara bilo do 70 i za posiljke od pravnih lica...ja sam narucivao vise puta preko sports direct (do 50 e) i transport ne ulazi definitivno u iznos koji se carini..


Edited by Starešina, 10 April 2013 - 17:09.


#114 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 13 April 2013 - 12:26

Uprava carina navodi da se za poštanske pošiljke koje podležu naplati uvoznih dažbina, carinska osnovica uvećava za troškove transporta i poštarine. Ako pošiljka stigne brzom poštom carini se po stopi propisanoj Zakonom o carinskoj tarifi, a ne po carinskoj stopi od 10 odsto.

 

http://www.b92.net/b...3&nav_id=704656

 

Samo da prenesem moje iskustvo iz BiH, koje je bilo jako neugodno.

 

Nekad davno sam primio jedan uredjaj preko DHL-a, sa malo vecim gabaritima, i moji iz firme su zaboravili staviti cijenu transporta na fakturu.

Carina ima solomonsko rjesenje, uzmu cjenovnik on lokalnog DHL-a i fakturisu po njemu, sto ne bi bio nikakav problem da cijena transporta iz BiH za HK takvog paketa nije oko 800 € (u tadasnje vrijeme).

Ovo je automatski opteretilo fakturu za dodatnih 800€, iako je stvarna cijena transporta bila oko ~ 120 €.

Izgubio sam oko mjesec dana dok sam dokazao budalama koliko to kosta u smjeru HK->BiH.

 

Cisto da se nekom ne desi slicno u Srbiji, ako vec uzimate robu koja se carini, trazite obavezno da na fakturi bude cijena transporta.



#115 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 13 April 2013 - 21:06

Ništa od ovoga što si napisao nije tačno.

 

Prvo, u kojoj valuti će se skinuti iznos sa bankovnog računa, to zavisi isključivo od banke koja je izdala karticu. Neke kartice su vezane za devizni evro račun, neke pak kartice sve transakcije konvertuju u dinare po bančinom kursu. 

 Obračun ne radi banka, i uvek ide po srednjem kursu.



#116 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 13 April 2013 - 21:08

U Srbiji možeš imati kreditnu karticu (mada je obično reč o debitnoj) koja je vezana za devizni račun.

Po zakonu kreditna kartica je uvek vezana za dinare. Debitna kartica ima mogućnost deviznog računa.



#117 B56-C22

B56-C22
  • Members
  • 2 posts

Posted 30 April 2013 - 19:38

Pozdrav svima na forumu!   ^_^ 

Ne znam sta se desava sa mojim PayPal-om. Naime, pre 3 dana sam otvorio PayPal nalog i povezao ga (bar se nadam da jesam) sa mojom VISA internet karticom banke Intesa (dal' ona uopste moze na PayPal) pitam se da li moze ta kartica za PayPal iz razloga kad hocu preko njega da posaljem novac na E-Mail (drugi PayPal nalog) "Send Payment"  i ispunim sva polja..E-Mail adresu, kolicinu para, valutu i kliknem "Continue" malo sacekam i umesto da su pare prebacene sa mog deviznog racuna preko PayPal-a na taj drugi E-Mail (PayPal nalog) koji saljem, meni kaze sledece:
 "This transaction cannot be completed..."

Sta ja sad da radim, sta ovo teba da znaci?   :krsta:



#118 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 April 2013 - 20:35

^

Kad se ulogujes na site paypal, potrazi hiperlink contact us. Klikni na njega i posalji poruku koju si ovde postovao. Neko ce ti zvanicno odgovoriti.



#119 B56-C22

B56-C22
  • Members
  • 2 posts

Posted 01 May 2013 - 09:53

^

Kad se ulogujes na site paypal, potrazi hiperlink contact us. Klikni na njega i posalji poruku koju si ovde postovao. Neko ce ti zvanicno odgovoriti.

Hvala ti druze, mada reko mozda neko ovde zna o cemu se radi, mozda ima iskustva sa PayPal-om uopsteno pa reko ajd' da pitam.



#120 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 May 2013 - 14:00

^
Uopsteno ti je pukla connection, pa nisi mogao da izvrsis transakciju.