Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#14221 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 29 March 2015 - 23:25

Naravno da se i dalje prodaje ( mislim generalno na Beograd ). Izasao je nedavno izvestaj RGZ-a i za cetrvrti kvartal 2014, nego se ocajno azuriraju podaci o kupoprodajama n sajtu RGZ-a. To je vec postalo sasvim jasno. Kao prvo, nema teoretske sanse da se na teritoriji opstina Stari Grad i Vracar za tri meseca ne obavi ni jedna jedina kupoprodaja. A kao drugo, i moj stan se pojavio tek nakon nekih cetiri meseca pa ti valjda i to nesto govori, i kao da to nije dovoljno samo po sebi, jos su mi dodali dva kvadrata. Ovo je ziva istina. Sve u svemu, katastrofa od neazurnosti.


  • 0

#14222 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 March 2015 - 00:45

Naravno da se i dalje prodaje ( mislim generalno na Beograd ). Izasao je nedavno izvestaj RGZ-a i za cetrvrti kvartal 2014, nego se ocajno azuriraju podaci o kupoprodajama n sajtu RGZ-a. To je vec postalo sasvim jasno. Kao prvo, nema teoretske sanse da se na teritoriji opstina Stari Grad i Vracar za tri meseca ne obavi ni jedna jedina kupoprodaja. A kao drugo, i moj stan se pojavio tek nakon nekih cetiri meseca pa ti valjda i to nesto govori, i kao da to nije dovoljno samo po sebi, jos su mi dodali dva kvadrata. Ovo je ziva istina. Sve u svemu, katastrofa od neazurnosti.

 

Sad sam pogledao Vracar, poslednji podaci su negde oko 18.12.2014.

Verovatno zbog malog broja podataka i lenjosti onih koji to treba da rade to mozda rade kvartalno, pa salju grupno za par meseci.

Jeste kretenski sa njihove strane, Vracar inace nikad ne gledam. Ove opstine mozda treba i prijaviti nekom sto ne rade svoj posao.

Iskreno, to moze biti i namestaljka, stanovi su u tom delu Beograda najskuplji i ne kupuju se cesto, a ovi podaci su od velike vrednosti za kupca. Bas je zanimljivo sto se ovo radi za centralne najskuplje beogradske opstine.

 

Gledam ove druge opstine pa vidim da ima kupoprodaja cak iz marta. I to npr, kod grupisanih prodaja jednog investitora najbolje se vidi prodaja. Imalo ih je vise u decembru, a onda zatisje pa prodat jedan stan u martu.

Zato sam rekao da se osetno vidi neki pad, bar na onome sto gledam.

Da jeste naglo pala prodaja vidi i NBS koja je to konstatovala negde od septembra.

E sad jedino da je taj veliki pad kreditnih kupaca odjednom zamenio uvecan broj kes kupaca, ali malo deluje nerealno.

 

Prema anketi Narodne banke Srbije, koju je sprovela među bankama, stambeni krediti se sve manje traže i odobravaju još od septembra prošle godine. Zato su bankari su smanjili kamate na 3,80 odsto na godišnjem nivou, a najavljuju i obaranje provizija i naknada u narednom periodu. Uz to, stambeni zajam se može uzeti u većini banaka bez obaveznog životnog osiguranja, naknade za godišnje administriranje ove pozajmice...

Takođe, bankari najavljuju dodatno obaranje kamata.

 

http://www.novosti.r...ni-niske-kamate

 

 

Iskreno, ne znam gde je taj izvestaj za 4. kvartal o kupoprodaji.

Meni iskreno nece biti zanimljiv ni prvi kvartal ove godine koji ce da izda NKOSK jer su kreditne procedure prilicno duge i tek se sa zakasnjenjem realizuju kupoprodaje. Zanimace me prvi kvartal RGZ.

 

Nasao sam usput nesto zanimljivo.

Struktura stanova prema opstinama u Beogradu. To je zanimljivo u zavisnosti od toga sta kupujete u kojoj opstini.

Ako negde ima veliki broj stanova ciju strukturu gledate to znaci da cete verovatno ostvariti nizu cenu, narocito ako su velikih kvadratura. Pogledajte npr. koliko NBGD ima jednosobnih, naspram dvosobnih i trosobnih i koliko prosecno lica zivi  "po stanu". Mislim da upravo taj podatak najvise obara cenu stanova tog dela naspram drugih delova sto se osetilo. Ko je cekao stan na NBGD naspram onog pika cena jeste najvise ustedeo u odnosu na neke druge delove grada zbog toga i mislim da ce se taj trend nastaviti dok se stanari ne raspodele koliko toliko logicno i proporcionalno kvadratima.

 

Attached File  stat.jpg   77.45KB   32 downloads


Edited by Gant, 30 March 2015 - 00:50.

  • 0

#14223 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 30 March 2015 - 01:19

Iskreno, to moze biti i namestaljka, stanovi su u tom delu Beograda najskuplji i ne kupuju se cesto, a ovi podaci su od velike vrednosti za kupca. Bas je zanimljivo sto se ovo radi za centralne najskuplje beogradske opstine.

 

Jeste da deluje pomalo paranoicno, ali ovo je bukvalno i meni proslo kroz glavu.

 

Iskreno, ne znam gde je taj izvestaj za 4. kvartal o kupoprodaji.

 

Na istom mestu gde se nalaze i prethodni izvestaji ( Kliknuti na "evidencija cena" pa zatim na "izvestaji" ). 

 

http://katastar.rgz....ne&LanguageID=2


  • 0

#14224 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 March 2015 - 01:37

Jeste da deluje pomalo paranoicno, ali ovo je bukvalno i meni proslo kroz glavu.

Na istom mestu gde se nalaze i prethodni izvestaji ( Kliknuti na "evidencija cena" pa zatim na "izvestaji" ). 

 

http://katastar.rgz....ne&LanguageID=2

 

A to je ono sto smo tumacili sta su dostavljeni ugovori, a sta oni drugi.

I sada je vec skoro april, sta ce da pise za dostavljene ugovore za opstinu Vracar za ova tri meseca, 0, 0, 0?

 

Ovi podaci o kupoprodajnim cenama zaista jesu vredni. Narocito za te skupe lokacije u novogradnji gde konkretno vidis realizovane cene.

Zamisli kad ti okrenes recimo Peteg da pitas cene oni drze negde oko 1.850e/m2 i ti odes na onaj sajt i vidis da se sve krecu od 1.500-1.700 zavisno od stana, a najveci broj oko 1.650e/m2.

Covek bar dobije neku orjentaciju oko koje cifre moze da se dogovara.

Mene zaista ne bi zacudilo da ih neko na nekim lokacijama planski krije, ne samo ovako ocigledno kao Vracar, mozda to za nekog rade i ovako po drugim opstinama.


Edited by Gant, 30 March 2015 - 01:42.

  • 0

#14225 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 March 2015 - 01:55

Bitna vest za gradnju, ipak se izgleda nece previse cekati na zakon o konverziji, Ljajic onako nabacio kroz vest o Lidlu.

 

“Lidl” je do sada uzeo 12 lokacija u Srbiji, a u pregovorima su sa još nekoliko lokalnih samouprava o kupovini zemljišta. Njihova poslovna praksa u državama regiona je da trgovinske objekte otvara tek kada otkupi minimum 15 lokacija. Čekali su donošenje Zakona o konverziji. Iz Ministarstva za infrastrukturu najavljeno je da će naredne nedelje započeti javna rasprava o tom zakonu i da će uskoro biti donet, tako da više nema prepreka za njihovo dugo očekivano ulaganje.

 

http://www.blic.rs/V...a-15-prodavnica


  • 0

#14226 paja_baksis

paja_baksis
  • Members
  • 80 posts

Posted 30 March 2015 - 08:58

Jeste da deluje pomalo paranoicno, ali ovo je bukvalno i meni proslo kroz glavu.

 

 

Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity."

 

Iliti srpski: ne bih ja prerano iskljucio nesposobnost srpske birokratije


  • 2

#14227 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 30 March 2015 - 14:56

A to je ono sto smo tumacili sta su dostavljeni ugovori, a sta oni drugi.

I sada je vec skoro april, sta ce da pise za dostavljene ugovore za opstinu Vracar za ova tri meseca, 0, 0, 0?

Hehe.. ne bi me iznenadilo.

 

Ovi podaci o kupoprodajnim cenama zaista jesu vredni. Narocito za te skupe lokacije u novogradnji gde konkretno vidis realizovane cene.

Pa u neku ruku jesu vredni, mada bih ja licno voleo da na sajtu RGZ-a postoji i uvid u to koji od tih stanova su sutereni, niska prizemlja i potrkovlja, zatim koji stanovi imaju hipoteke i ostale pravne terete i zabelezbe pa da mogu lepo da ih "ignorisem" kada hocu da steknem koliko toliko realnu predstavu o cenama "normalnih" stanova. I ovde smo, uzgred, konstatovali da cak i u centralnim opstinama ima smesno jeftinih realizacija tipa 1000e/m2 ( iako u daleko manjem broju ), ali ja sam uveren da bi sve to bilo mnogo transparentije i svrsishodnije kada bi znali konkretno sta sa takvom jednom nekretninom nije u redu, odnosno kakvu konkretno falinku ima.

Zamisli kad ti okrenes recimo Peteg da pitas cene oni drze negde oko 1.850e/m2 i ti odes na onaj sajt i vidis da se sve krecu od 1.500-1.700 zavisno od stana, a najveci broj oko 1.650e/m2.

Covek bar dobije neku orjentaciju oko koje cifre moze da se dogovara.

E na to sam mislio. U ovom slucaju tacno znas o cemu se konkretno radi, kog je kvaliteta i koliko je placeno. 

Mene zaista ne bi zacudilo da ih neko na nekim lokacijama planski krije, ne samo ovako ocigledno kao Vracar, mozda to za nekog rade i ovako po drugim opstinama.

Ili je planski, ili je kako paja baksis rece, nesposobnost srpske birokratije. 


  • 1

#14228 bpprr

bpprr
  • Members
  • 765 posts

Posted 30 March 2015 - 19:22

"NEPRAVDA Izgubili stan zbog greške u katastru

 
Donata Veg Juristovski i njen suprug Đid kupili su 2008. godine stan za 95.000 evra, ali će iz njega morati da se isele jer je Apelacioni sud ustanovio da im ne pripada.
 
 
Kupili stan za 95.000 evra, a moraju da se isele: Bračni par Juristovski
Stan je još 2005. dobila Tatjana P. od svog prijatelja Božidara A., pod uslovom da se stan vodi na nju, ali da on ima pravo plodouživanja, odnosno da ga doživotno koristi. Iako je radnik u katastru imao uvid u ugovor, stan je greškom upisan da u potpunosti pripada Tatjani. Ona je, u međuvremenu, platila stan Božidaru, a zatim ga prodala bratu, koji ga je prodao porodici Juristovski.
 
 
Dve presude o istom stanu
Kada je isplatila Božidara A., Tatjana P. je podnela tužbu za ukidanje plodouživanja, a on protivtužbu. Apelacioni sud je presudio u njenu korist. Kada se uzme u obzir da je porodica Juristovski zbog plodouživanja izgubila stan, to znači da su dva veća Apelacionog suda donela različite presude o istoj pravnoj stvari.
Porodica nije znala da Božidar ima pravo doživotnog korišćenja stana. 
Kada je odlučio da zbog prodaje stana tuži Tatjanu i njenog brata, Božidar je tužio i Donatu kao poslednjeg kupca. Ona je izgubila spor, a pre dve sedmice joj je stigla opomena pred iseljenje, tako da će s mužem, dvoje dece i bolesnim ocem morati na ulicu.
 
Kako nemaju drugih nekretnina, Juristovski svakodnevno strepe od izvršitelja.
 
Donata kaže da ih je pogodila velika nepravda. Kada su kupili stan, isplatili su sve zaostale račune, u njemu proveli sedam godina i uredno plaćali režije i porez. Tvrde da su pri kupovini sve radili po zakonu.
 
Pravo plodouživanja 
Pravo plodouživanja ovlašćuje nekoga da upotrebljava tuđu stvar, u ovom slučaju stan, i ubira njene plodove, odnosno uzima novac od zakupa, bez smanjenja vrednosti same stvari (nekretnine) i promene njene namene.
- Unajmili smo advokata koji je pregledao svu dokumentaciju i sve je bilo u redu. U katastru se stan po vlasničkoj strukturi vodio 1/1, nismo znali da je neko imao pravo plodouživanja. To nam niko nije rekao, niti je to igde bilo upisano - kaže Donata.
 
Njen suprug Đid kaže da su bili šokirani kada im je 2012. stigao poziv za sud.
 
- Pitam se da li savestan kupac, koji ima poverenje u sud, katastar i javne isprave, može da očekuje da nepravedno izgubi stan. Ne znam da li je rešenje da štrajkujemo glađu ili da kampujemo ispred suda - kaže Đid."
 

  • 2

#14229 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 March 2015 - 22:14

Danas videh novu reklamu i potpuno novi pristup prodaje stanova. Vise ne pise - idealno mesto, lokacija i sl.

 

Veliki bilbord ABlok-a i tekst preko njega: Pretvorite e u m2" ili nesto slicno  :lol+:


  • 0

#14230 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 31 March 2015 - 00:30

Stan je još 2005. dobila Tatjana P. od svog prijatelja Božidara A., pod uslovom da se stan vodi na nju, ali da on ima pravo plodouživanja, odnosno da ga doživotno koristi. Iako je radnik u katastru imao uvid u ugovor, stan je greškom upisan da u potpunosti pripada Tatjani. Ona je, u međuvremenu, platila stan Božidaru, a zatim ga prodala bratu, koji ga je prodao porodici Juristovski.
Dve presude o istom stanu
Kada je isplatila Božidara A., Tatjana P. je podnela tužbu za ukidanje plodouživanja, a on protivtužbu. Apelacioni sud je presudio u njenu korist. Kada se uzme u obzir da je porodica Juristovski zbog plodouživanja izgubila stan, to znači da su dva veća Apelacionog suda donela različite presude o istoj pravnoj stvari.
Porodica nije znala da Božidar ima pravo doživotnog korišćenja stana. 
Kada je odlučio da zbog prodaje stana tuži Tatjanu i njenog brata, Božidar je tužio i Donatu kao poslednjeg kupca. Ona je izgubila spor, a pre dve sedmice joj je stigla opomena pred iseljenje, tako da će s mužem, dvoje dece i bolesnim ocem morati na ulicu.
 
Ovo moze samo u Srbiji da se desi. Koja komedija od drzave. Pocev od tog muljatora u katastru preko Apelacionog suda koji demantuje samog sebe.

  • 5

#14231 fris

fris
  • Members
  • 165 posts

Posted 31 March 2015 - 23:43

Odoh sad onako na sajt Savade,i totalno sam ostao bez teksta!Ispade da su svi cetvorosobni prodati,takodje i trosobni ,dvosobni,doduse na boljim pozicijama,ali bas neverovatno!Ima li neko neko racionalno objasnjenje???


  • 0

#14232 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 31 March 2015 - 23:46

Odoh sad onako na sajt Savade,i totalno sam ostao bez teksta!Ispade da su svi cetvorosobni prodati,takodje i trosobni ,dvosobni,doduse na boljim pozicijama,ali bas neverovatno!Ima li neko neko racionalno objasnjenje???

 

I ja sam video da se sve crveni.

Mozda sam ih previse nahvalio :D

 

Salu na stranu, Novi Beograd se i dalje prodaje, i to najvise naspram drugih delova Beograda koji su utanjili.

A ako je ABlok prodat zasto ne bi i Savada koja je bolja?

 

 

Sad je nastupio jedan cudan momenat. Austrija najavljuje ukidanje garancija za stednju, nase trgovine selektivno biraju cekove, pogledaj vest iz Politike gde jedna zena preplasena kaze: "pa ako Delez misli da je moja banka kriticna, sta je sa mojom stednjom?"

Video si i desavanja u Grckoj, panika je pocela, novac se povlaci. Izasao je i tekst o coveku koji je izgubio 200.000 evra stednje.

Nije ni slucajna reklama ABloka "pretvorite vase evre u m2".

 

Mogao bih da kazem da ce mozda i krenuti novi talas masovnije kupovine sto ce mozda malo i podici cene, a dobra novogradnja na nekim lokacijama ce ici brze. Bas je neizvesno sta sada reci za nekretnine.

Tacno je da vise kreditnih kupaca nece biti bar neko vreme, ali je diskutabilno sta ce raditi sada nasi sa parama u austrijskim bankama, da li ce im BG nekretnina postati sigurnija i sl. Bas neizvesna situacija.

 

Bas ekstra novogradnja ce ici dosta brzo.

Mogao bih reci da je BG na vodi mozda i ubo trenutak za gradnju.


Edited by Gant, 31 March 2015 - 23:59.

  • 0

#14233 fris

fris
  • Members
  • 165 posts

Posted 31 March 2015 - 23:58

Ma ne kazem da je losa,nego sam bas iznenadjen posto sam im bio na sajtu pre jedno dva meseca i  sve je bilo slobodno.Moje misljenje je da pod 1.uvek ima kupaca za dobre projekte jer je toga u Beogradu u deficitu i druga opcija da je ovaj valutni rat i niske kamate opet opredelio veci broj ljudi da se konvertuju u kvadrate!!

I usput proverena informacija,Central Garden do sada prodao 42 stana!A jos nisu ni izasli iz zemlje.


  • 0

#14234 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 01 April 2015 - 00:13

Mozda su samo bili lenji kod azuriranja sajta.

 

 

Evo jos malo saveta pri kupovini:

 

http://halooglasi.co...160.html?cat=12


  • 0

#14235 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 01 April 2015 - 00:40

Nasao sam odlican primer da poredimo klasicnu staru gradnju, ne previse staru, 1991. godina, lepa klasicna trospratnica, stan na drugom spratu i lux gradjen stan (prema nekim nasim standardima) u zgradi pored, ali stanovi koji gledaju na unutrasnjost, maltene u druge stanove na nekih 10m razmaka. Sta biste kupili i zasto ako biste imali samo tu dilemu, staro/novo, ima/nema lep pogled. Lokacija ista, mozemo uzeti da je i sprat isti.

 

 

Peteg ipak izbacio stanove u oglasima. Cena zavisno od sprata, od 1.650-1.800 za ovaj najmanji od 41m2.

Mada je njihov polozaj u samoj lameli jako los, a stan kao stan je simpatican prema prostoru i kvadraturi.

 

http://www.nekretnin...-8-novogradnja/

http://www.nekretnin...-8-novogradnja/

 

 

I sta mislite odnos cena/kvalitet recimo u odnosu na ovaj polovan stan.

Lokacija je potpuno ista, ova zgrada je iznad one nove, s tim sto je pogled ovog stana bolji, ka ulici.

Vidite i samu zgradu.

 

http://www.nekretnin...75/banovo-brdo/


Edited by Gant, 01 April 2015 - 00:48.

  • 0