Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#5881 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 08 December 2011 - 00:19

Ne razumem šta si rekao?

Pokazao sam ti stan koji je plaćen 2700/kvm, a znam još par stanova koji su prodati ovih dana, i evo ako ima ovde agenata koji rade u agencijama, siguran sam da mogu da potvrde da je novembar mesec bio za njih najbolji u godini.

Znači, ako hoćeš nešto da kažeš, umesto da pljuješ bez veze - bolje se potrudi da objasniš tu pojavu, i probaj da se ponašaš konstruktivno u diskusiji čija bi svrha trebalo da bude utvrđivanje trendova cena.

Edited by Cermet, 08 December 2011 - 01:56.

  • 0

#5882 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 08 December 2011 - 01:13

Ajd' i da ja prekinem na trenutak ovaj moj samo-ban,pa da kazem ono sto pre par nedelja nisam mnogo uzimao za ozbiljno,ali u medjuvremenu se desavaju neke cudne stvari.Naime,znam licno da je na Zlatiboru u proteklih mesec dana prodato preko 500.000 evra apartmana,po ceni 1.400 pa do 1.550 evra/m2..Za 250.000 znam direktno od poznanika coveka koji je to prodao,a nije nista prodao prethodnih 7-8 meseci.Za ostalih ~250.000 znam indirektno.

Dalje,znam direktno za kupovinu stana u Bellvilu,pre 15ak dana, 68 m2 sa garaznim mestom placeno 115.000 evra,nije iz ove hit ponude,naime kupcu se nisu svideli ti iz te akcije,a s druge strane jedino je Novi Beograd i novi stan dolazio u obzir.Meni i dalje nije jasno da ljudi kupuju stan u Belvilu,ali to se desava.

Znam za primer,koji je najdrasticniji,njega sam vec pominjao,onaj stan kod "Malog Pariza" od 76m2,taj lik trazi 250.000evra.E sad ono sto mi je neverovatno,kako on kaze,dobijao je pre 10ak dana 220.000 i odbio je ponudu!!!Pita me ,da li se zaj.bao,ja kazem otkud ja znam brate.

Ima jos nekih stvari,ali za sada samo ovo.Inace mislim da je ovo posledica "bezanja" ljudi iz evra,pod pretpostavkom da ce se evro urusiti,pa da ce morati da menjaju evro za neku drugu valutu,pa da bi sebe postedeli "objasnjavanja drzavi "odakle ti lova frajeru",oni su otisli u nekretnine.Ovo je objasnjenje,kapirate,za 'sive" evre.Druga stvar koja nije zanemarljiva je i ono sto sam vec napominjao,a to je da stednja vise ni iz daleka nije toliko isplativa,pa iako se ona u nedelji stednje povecala,to povecanje nije na nivou koje su bankari ocekivali,te zakljucujem da ce ostatak da ode opet u nekretnine.

@Cement

Druze nemoj da se uzbudjujes,ovaj "sto je na kvadrat" ima nocne more svaki put kada ovde neko napise da se stan u Beogradu prodao za vise od 1.500evra/m2.Tragedija i sramota ovog threada je ta sto je on ovde administrator,a koliko je relevantan i pravedan govori i njegova "krvi gladna" recenica iz poslednjeg posta,citiram:

"Joj, majko moja, sto nemam pravo da banujem za ovakve gluposti..."

kakav blam za ostale admine.

E sad ,sto se tice onog stana u Knezu,ja mislim da je ono odlicna kupovina,za kupca,dakle ja mislim da nije mnogo placeno.

@Gastos

Gastose ,cestitam na kupovini,ako ti nije problem da nam kazes u kom delu Lekinog Brda je stan,jer ja taj reon znam bukvalno napamet sta se i gde gradi i koliko kosta.Ne moras da kazes tacnu adresu,vec samo uokviri blok ulicama koje se nalaze oko njega.Unapred hvala i jos jednom cestitke i sve najbolje u novoj gajbi.

Pozdrav


  • 0

#5883 Ginter

Ginter
  • Members
  • 230 posts

Posted 08 December 2011 - 09:32

Ha! Znao sam da ce biti ovakva reakcija na kupovinu ovog stana - prvo "lazes, to je nemoguce", onda "to je kupila neka budala" ili "to je kupio neki mafijas", pa "zajebao se, ima super stanova u centru za 1,500EUR".

Kao sto je rekao "rahmetli" Stanomanija, stanovi se ne kupuju na klik na internetu. Ocigledno se pogodilo da se prodavcu nije zurilo, drzao je svoju cenu, a kupac je iz nekog razloga zeleo bas taj stan. Cim je prodaja zavrsena, znaci da su obe strane zadovoljne. A to sto ce neko kupca nazvati budalom ili lopovom - pas laje, vetar nosi.

Mislite da se prodavac mnogo sekirao sto mu ne prolazi horda potencijalnih kupaca kroz stan? Bolelo ga je uvo, on je cekao, cekao i docekao svog kupca.

Ne vredi, i dalje ce se na ovoj temi sukobljavati dve struje - u prvu spadaju "prasinari", oni koji su prosli kroz proces kupoprodaje stana, koji su unistili cipele obilazeci stanove i koji su se nagledali svega i svacega, ukljucujuci najzivopisnije likove medju agentima, kupcima i prodavcima. U drugu spadaju "teoreticari", oni koji prate makroekonomske pokazatelje, svetske berze, kreditne rejtinge a nisu okrenuli ni jedan broj iz oglasa.

PS. Gastose, cestitam!
  • 0

#5884 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 08 December 2011 - 11:10

To u oglasima su samo zelje prodavaca - ako imas kesh, za 2000/m2 mozes da kupis
bilo koji stan u Beogradu. Ako si vest, mozes odlican stan da kupis za 1400 -1500, ne dalje od boljih delova Vracara. a i to ce uskoro biti skupo.


Ovo nije tacno, nema sanse da na Vracaru uzmes stan za 1400-1500Evra. Ne racunam supe, potkrovlja,prizemlja i ostala sklonista koja se prodaju kao stanovi.

Pricam iz licnog iskustva, jer imam kes i trazim stan na Vracaru i ne mogu da ga nadjem za te pare, a da na nesto lici. Dobri stanovi ne mogu da se nadju jeftino.
  • 1

#5885 Batrović

Batrović
  • Members
  • 273 posts

Posted 08 December 2011 - 11:31

To u oglasima su samo zelje prodavaca - ako imas kesh, za 2000/m2 mozes da kupis
bilo koji stan u Beogradu. Ako si vest, mozes odlican stan da kupis za 1400 -1500, ne dalje od boljih delova Vracara. a i to ce uskoro biti skupo.


Slažem se da će cene ići dole, ali prethodne 2-2,5 godine su pokazale da je taj proces relativno spor.
Pa mi molim te pojasni ovo.... "ako si vešt" možeš nešto za šta prodavac traži npr.1800-2000(trenutno oglašeno za bolje delove vračara) da spustiš na 1400-1500?


Koje su to veštine i argumenti koji u razumnom roku mogu prodavca da ubede da spusti cenu 20-25%?
  • 0

#5886 Member

Member
  • Members
  • 27 posts

Posted 08 December 2011 - 17:34

Slažem se da će cene ići dole, ali prethodne 2-2,5 godine su pokazale da je taj proces relativno spor.
Pa mi molim te pojasni ovo.... "ako si vešt" možeš nešto za šta prodavac traži npr.1800-2000(trenutno oglašeno za bolje delove vračara) da spustiš na 1400-1500?


Koje su to veštine i argumenti koji u razumnom roku mogu prodavca da ubede da spusti cenu 20-25%?


Evo probaj ovako:oglasena cifra po defaultu ide dole za 10%, da bi stvarno ozbiljan kupac bio zainteresovan. Dolazimo do 1800*0.9 =1620. Eliminsemo iz rasprave kupce koji su jako bogati i kojima 20-ak hiljada ne znaci mnogo, tako da ne govorimo o stanovima koji vrede kao manja fabrika. Koliko ces dalje da odes zavisi od tvoje pregovaracke vestine, strpljenja i stvarne zelje prodavca da proda stan bez obezbedjivanja buducnosti za unuke. Posto nisi kupac koji trazi kredit, pokazi vlasniku izvod sa tvog bankarskog racuna na kojem je cela suma koju si spreman da izdvojis za stan, ili jos bolje izvadi kesu sa keshom na sto :). Zamoli ga da te pozove kad bude resio da stavrno proda stan, ako ti do tada ne pronadjes drugi. I to isto uradi sa jos jedno 10 - 15 prodavaca. To naravno vazi ako nisi toliko izbirljiv da samo jedan stan moze da zadovolji tvoje kriterijume i ako imas strpljenje da 3-4 meseca pregovaras. Srecno!

Edited by Member, 09 December 2011 - 12:05.

  • 0

#5887 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 December 2011 - 19:17

Ne razumem šta si rekao?

Pokazao sam ti stan koji je plaćen 2700/kvm, a znam još par stanova koji su prodati ovih dana, i evo ako ima ovde agenata koji rade u agencijama, siguran sam da mogu da potvrde da je novembar mesec bio za njih najbolji u godini.

Znači, ako hoćeš nešto da kažeš, umesto da pljuješ bez veze - bolje se potrudi da objasniš tu pojavu, i probaj da se ponašaš konstruktivno u diskusiji čija bi svrha trebalo da bude utvrđivanje trendova cena.


Ja sam siguran da ces naci primer oglasenog stana od 2700 eur, ali cu ti ja naci 150 primera oglasenih stanova na Vracaru koji su debelo ispod, a u realnosti idu jos vise ispod.. Evo:

My link

Ja se ubi trazeci nesto za 2700 eur da vidim gde da bacim pare i ne mogu. A ovo su jos oglasi u kojima agencije napumpaju cene.. Ne znam sta je tvoja poenta sa trazenjem skupih stanova? Da ce trziste da skoci? Aha.. Sve leti, kao sto rekoh.

Edited by alexnikolic na kvadrat, 08 December 2011 - 19:18.

  • 0

#5888 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 08 December 2011 - 19:48

Kakav sad Vračar, ko je njega pomenuo? Ta lokacija me ne zanima jer po mom mišljenju između ostalog i debelo precenjena u odnosu na svoje karakteristike. Zato je njegova cena i najviše pala u poslednje vreme, što je i normalno, i padaće još.

Mene zanima centar i on se ne može porediti sa Vračarom, jer kada nađeš istu stvar u centru (u smislu kvaliteta gradnje i ostalo) i na Vračaru, ona je daleko skuplja u cenrtru, što odražava razliku između te dve lokacije, i to je takođe normalno.

Rekoh, kada suziš izbor na centar i odbaciš ruine i prizemnja/poslednje spratove, ostaje jako malo toga a cene su redovno iznad 2500.

Zato mislim da ovo u Knezu nije skupo, jer je to normalan stan na eksluzivnoj lokaciji, što je velika retkost u Beogradu. Vračar nemoj tu da mešaš, to je mnogo slabija lokacija i izbor je tu mnogo veći a cene značajno manje nego u centru.

Edited by Cermet, 08 December 2011 - 23:28.

  • 0

#5889 Dyson_sphere

Dyson_sphere
  • Members
  • 20 posts

Posted 08 December 2011 - 20:39

Koje su to veštine i argumenti koji u razumnom roku mogu prodavca da ubede da spusti cenu 20-25%?


Pa evo ga jedan za momentalni pad vrednosti nekretnina - Povecanje poreza na imovinu i njegovo vezivanje za racun za struju kao u Grckoj na primer.
  • 0

#5890 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 08 December 2011 - 23:23

Slažem se da će cene ići dole, ali prethodne 2-2,5 godine su pokazale da je taj proces relativno spor.
Pa mi molim te pojasni ovo.... "ako si vešt" možeš nešto za šta prodavac traži npr.1800-2000(trenutno oglašeno za bolje delove vračara) da spustiš na 1400-1500?


Koje su to veštine i argumenti koji u razumnom roku mogu prodavca da ubede da spusti cenu 20-25%?


Koliko dugo prodajete stan?

(ako skrenu pogled u stranu, onda i oni znaju da traže previše)
  • 0

#5891 Sin Bludimir

Sin Bludimir
  • Members
  • 9 posts

Posted 08 December 2011 - 23:52

Evo da dodam i ja nesto pametno posto sam vecheras prochitao dosta pametnih komentara. :)

Protekle nedelje moj poznanik koji se takodje bavi izgradnjom (i prodajom) stanova prodao je stan na Zvezdari za nesto vishe od 1700e po kvm. Do dushe mali stan je u pitanju, 40tak kvadrata, ali on mi kaze, a chuo sam sa josh nekoliko mesta da je "nesto" krenulo da se deshava, da su se ljudi malo opustili videvshi da sutra ipak postoji, da nece biti smak sveta i da se polako odluchuju za neke bojazljive kupovine.

Stan se nalazi u Marka Oreshkovica ili Djuricevoj, slagacu vas posto mesham te ulice po Zvezdari. U svakom sluchaju fin kraj, kvalitetna gradnja i korektna cena.

Ali nisam zato hteo da napishem "nesto pametno" vec zbog ove izjave da ce josh padati cene.

Hoce, ali ne josh mnogo, posto cena upravo u ovom kraju da se napravi kad se plati plac i sve dozvole dolazi preko 1300e, dakle cena moze pasti do 1500-600, ispod toga bice neisplativo graditi. A sto se tiche starih stanova, pa tek ti vlasnici nece da prodaju, pa oni drze jake cene posto im je to ono sigurno sto imaju!
  • 0

#5892 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 09 December 2011 - 11:09

Protekle nedelje moj poznanik koji se takodje bavi izgradnjom (i prodajom) stanova prodao je stan na Zvezdari za nesto vishe od 1700e po kvm. Do dushe mali stan je u pitanju, 40tak kvadrata, ali on mi kaze, a chuo sam sa josh nekoliko mesta da je "nesto" krenulo da se deshava, da su se ljudi malo opustili videvshi da sutra ipak postoji, da nece biti smak sveta i da se polako odluchuju za neke bojazljive kupovine.

Nije "nesto" krenulo da se desava niti su se ljudi opustili, vec su se uplasili za sudbinu evra, pa je zato i "zivnulo" trzite nekretnina. Koliko je to trajan i odrziv rast (bolje reci stagnacija cena i porast prometa) nek svako proceni...
  • 0

#5893 Member

Member
  • Members
  • 27 posts

Posted 09 December 2011 - 12:34

Hoce, ali ne josh mnogo, posto cena upravo u ovom kraju da se napravi kad se plati plac i sve dozvole dolazi preko 1300e, dakle cena moze pasti do 1500-600, ispod toga bice neisplativo graditi. A sto se tiche starih stanova, pa tek ti vlasnici nece da prodaju, pa oni drze jake cene posto im je to ono sigurno sto imaju!


Vidi gde zivimo: kazes ako su troskovi 1300, (na stranu tos to nisu ni 1000) onda se ne isplatii prodati ispod 1500 -1600. To je dakle ta granica prosecnog lokalnog polupismenog investiora: ako ne zaradjujem 15 -25% od ulaganja onda ne radim. E pa rodjaci ovako stvari stoje: Zarada od 25% je u normalnom svetu postoji samo u Diznilendu. Sta bi dakle bilo normalno razmisljanje pravog investitora i to krajnje pojednostavljeno: Mogu da stavim novac koji imam u banku i da posle placanja poreza zaradim 5 %, a da nista ne radim (ovo nista ne radim takodje je strano normalnom svetu).
Mogu da ulozim u akcije ili fondove i da zaradim vise ali i da izgubim sve. Ako ulazem u izgradnju nekretnina ili bilo koji drugi posao, onda bi trebalo da zaradim malo vise nego u banci, dakle 6, 7 ili 8 ili 10 % od vrednosti ulaganja. Ako se gradi na efikasan nacin (sto takodje ne postoji kod nas) , zgrada se zavrsava za manje od 1 godine. pa dakle ako je investitor ulozio 3 svoja miliona (sto je opet nemoguce, jer nasi "investitori" grada parama kupaca - ovaca), zaradio bi 30,000 evra vise od zarade na stednju u banci, po svakom % zarade vecem od kamate u banci. Pazi, 30 000 evra za svaki % u podrucju 5 -10. Za onih prvih 5% vec uzima 150,000 evra. Svaki dodati % na zaradu ravan je zaradi koju prosecan radnik u Srbiji ostvari za 6.5 godina. Dakle ako bi prodavao stanove sa zaradom od 10%, zaradjivao bi u toku jedne godine koliko prosecan Srbin za 65 godina rada. Znam da lokalni biznismeni misle o sebi da su za prosecnog gradjanina Supermen ili Betmen, ( verovatno zato sto im je lokalna fuksa rekla da ....u kao zivotinje :)) pa 65 godisnju prosecnom zaradu smatraju malom - neminovno uspostavljanje konkurentnog trzista ce tu grupu majmuna da vrati tamo gde pripadaju - na mesalicu na gradilistu. Izvinjavam se nekolicini casnih ljudi u ovom poslu. Normalna cena za nesto ciju su troskovi 1300 je 1400 -1430, pod uslovom da se izgradi za 1 godinu. Medjutim, tu je i pitanje troskova, koji su daleko manji od 1300.
  • 2

#5894 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 09 December 2011 - 18:56

Kolega sa posla slicno kao i gastarbajter kupio stan na Lekinom brdu. Kaparu je dao jos letos ali se nesto oduzilo oko kredita pa bi to trebao uskoro da zavrsi. Uglavnom stan je kod OS Dusan Dugalic i za 50m2 na I spratu platio je 65k evra. Novogradnja je u pitanju a kaze da je sestra njegove devojke 2008 u komsiluku platila stan 2200 evra/m2. I jos jedan moj poznanik mi je pricao da su se tad cene za novogradnju u tom kraju kretale upravo oko te cifre.

Edited by BarryWhite1, 09 December 2011 - 18:57.

  • 0

#5895 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 09 December 2011 - 19:01

Ima li to Lekino brdo ulice?

Ako ima dajte da vidimo gde je to, jer ako nije Bogu iza nogu, cifre koje pominjete nisu preterane.

Edited by Cermet, 09 December 2011 - 19:02.

  • 0