Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#2746 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 13 August 2010 - 20:25

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:39) <{POST_SNAPBACK}>
Važi, u pravu si. Odoh da kupim rolleyes.gif


Nismo se razumeli.

Ja sam ozbiljan kupac (da ispoštujemo terminologiju), 3.0 stana
u trouglu Hram - Novo Groblje - Lion, za tu akciju imam spremljen
keš i trenutno fali nekih ~20%

Živimo sami u roditeljskom stanu (bez matoraca),
ali sada nam treba veći stan (poraslo dete)

Dakle mogu:
a) da odmah kupim stan na Karaburmi / N.Beogradu - ne želim
b) da se dopunim kreditom - ni u ludilu
c) da radim vezanu kupo-prodaju - ne mogu, ne pitaj
d) da rentiram stari stan za ratu kredita - ne mogu, ne pitaj

e) da čekam - i to uspešno radim već 4 godine i veruj mi
čim bi se sklopile kockice lokacija / stan / cena za keš
ne bih razmišljao ni tri sekunde da li će cena da padne
nekoliko % u narednih godinu dana.

kao što vidiš, ima dosta unique case-ova ovde..

Poz.

  • 0

#2747 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 14 August 2010 - 00:20

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
Nije mi jasno da li neistine iznosiš namerno ili nenamerno. rolleyes.gif

Flat line? Čoveče, idi na link, proveri prosečne cene svih nekretnina krajem 2009 i krajem jula 2010. Videćeš da cene padaju u skoro svim delovima grada. Prosečan pad je 60 evra po kvadratu za 7 meseci na nivou Beograda. I pored spinovanja i na sva zvona oglašenog preporoda tržišta nekretnina.


 Ali strasno


Dakle link http://imovina.net/s...ePropertyResult ,

kao sto vidis,nadam se da imas oci,od peaka koji je bio 2.568e/m2 pao na 2203e/m2,dakle pad od nekih 15%,dakle ja rekao 15-20%,a poslednja 4 meseca je "flat line".Sta ti ovde nije jasno?Ovo je za Hram Vracar

Idemo dalje link http://imovina.net/s...ePropertyResult ,

kao sto vidis,nadam se da imas oci,od peaka koji je bio 2192e/m2 pao na 1816e/m2,dakle pad od nekih 17%,dakle ja rekao 15-20%,a poslednjih 5 meseci,pazi sad ovu nocnu moru,nije "flat line" vec rast od 1713e/m2 u martu na 1816e/m2 u julu.Sta ti ovde nije jasno?Ovo je za Lion

Idemo dalje link http://imovina.net/s...ePropertyResult ,

kao sto vidis,nadam se da imas oci,od peaka koji je bio 1874e/m2 pao na 1517e/m2,dakle pad od nekih 19% dakle ja rekao 15-20%,a poslednjih 3 meseci,pazi sad ovu nocnu moru,nije "flat line" vec rast od 1517e/m2 u maju na 1552e/m2 u julu.Sta ti ovde nije jasno?Ovo je za Banovo Brdo.

Idemo dalje link http://imovina.net/s...ePropertyResult ,

kao sto vidis,nadam se da imas oci,od peaka koji je bio 1425e/m2 palo na 1235e/m2,dakle pad od nekih 13%,a za poslednjih 6 meseci "Flat line" na 1235e/m2.Sta ti ovde nije jasno?Ovo je za Mirijevo 1,a slicno je i za Mirijevo 2.

I tako dalje i tako blize imas link pa bleni u te cifre,dakle shvatas sopstvene nebuloze o padu od 50%,bar se nadam da shvatas,a u stvari kako 'os.

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
Dakle ovako, još jednom malo bazične primenjene algebre.

Ako je prosečan stan veličine 60 m2 pojeftinio za 60 evra po kvadratu za sedam meseci, to je znači prosečno smanjenje od 3600 Eura cene prosečnog stana u tom periodu.

Takav prosečan stan možeš da iznajmiš za plafon 250 E po kvadratu. Za 7 meseci to te košta 1750 Eura. Znači, ljudi koji moraju da plaćaju kiriju a koji u decembru 2009 NISU kupili stan, a hipotetički kupili su ga u avgustu 2010, su u plusu od 3600-1750=1850 Eura. Ako su kreditni kupci, za toliko su povećali učešće a ukupan iznos kredita koji treba da plate su smanjili za oko 1850x2=3700 Eura (ako računamo sa jako povoljnim kreditom).

Ukoliko si keš kupac, pa još ne moraš da plaćaš kiriju, računica je još jasnija - uštedeo si 3600 Eura za 7 meseci i dodatno si zaradio na kamati na štednju (na 90000 Eura dobijaju oko 4% za 7 meseci - dodatnih 3600 Eura).

Dakle, svako "ko me je poslušao" je u debelom plusu već za ovih 7 meseci. I biće u plusu ako kupovinu kao i ja odloži još godinama. A ti si krajem 2009. godine rekao da cene neće dalje padati, i da je pravi trenutak za kupovinu.



  Ova "racunica" je bespredmetna za nekog ko je hteo da kupi stan na ,recimo,Lionu.takodje za "pravog" kupca,a pod takvim mislim na nekog ko stan kupuje jer mu treba da zivi u njemu i da ima sopstveni "dom" a ne za nekog ko ga kupuje spekulativno.Ovih drugih je mnogo manje u odnosu na ove prve.Ali ne ocekujem od tebe da ovo razumes,jer nisi pravi kupac,licno mislim da ti stan nikad neces kupiti osim ako te neko blizak ne uceni tipa recimo zena i sl.,jer si dokazao da ne umes da procenis pravi trenutak za kupovinu i tebi nikad nece biti pravi trenutak da kupis stan jer ce ti uvek biti "skup".poznat mi je taj tip ljudi i tu nema pomoci osim nekog jakog uticaja sa strane.

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
Takođe, opet lažeš da sam pominjao pad od 70%. Kao što sam više puta napisao, mislim da će se dno cena dostići sa padom reda veličine do 50% u odnosu na vrhunac balona (kada uključimo i inflaciju eura u razmatranje). Do sada su cene pale oko 20%, očekujem još 20-30% pada u naredne 3 godine. Nije mi jasno koliko puta čovek treba da te uhvati u laži da bi se ti osetio neprijatno. Ja se loše osećam kada neko pomisli da možda lažem, a ti bez problema pičiš iz laži u laž rolleyes.gif . Zato si mi zanimljiv, kao što su mi zanimljivi svi slični tebi čiji su udruženi napori od ove zemlje napravili ovo na čemu je.



  E sad ,ovde vec imamo problem,a to je da postajes veoma neprijatan i ,moram da kazem bezobrazan.Dakle,sinak, reci za nekog da je lazov ,pa cak i na threadu na internetu je malo previse,cak i za tebe kome se dosta oprasta na znas vec sta.ja sam licno znao i ocekivao da ce frustracija da se ispolji kad-tad ,ali mnogo je...Potpuno je ok da ti se ne svidja moj post,da izaziva u tebi gnev i frustraciju,ali to ti ne daje za pravo da me nazivas lazovom.Zamisli na sta bi izgledao moj post kada bi napisao sve na sta me ti asociras.

  Nadam se da sam bio jasan i odmah da kazem adminu da ne ocekujem da te kazni,ali ipak treba da registruje ove uvrede.Za mene je OGROMNA uvreda kada mi ne ko kaze da sam LAZOV!!!

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
"Ako si pravi kupac" je vrlo indikativna fraza. To je inače matra, prezrivi komentar koji sam od početka krize do danas puno puta čuo od investitora/ prodavaca/ agenata, koji nulto interesovanje kupaca za ćumeze koji se prodaju pravdaju tim "ti nisi pravi kupac", "muka te je spopala, nemaš keša a hoćeš da se širiš i kupuješ nekretninu", "nađi sebi bolji posao pa se javi, takvi kao ti ne kupuju ovo što ja nudim". I tom mantrom teraju mrak, lažu sebe da samo treba da sačekaju da dođe pravi kupac i to je to. Oni su ti koji čekaju Godoa koji neće doći.



 Ma covece ja sam investitor/prodavac/agent i sve je OK,mirno spavaj.

QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
A neće doći ne samo zato što nema više novca, već zato što ponuda nezadrživo raste. Za 7 meseci, od 20 januara do 13 avgusta broj stanova u ponudi u Beogradu, u halooglasima porastao je sa 6130 na 7991, ili za 30%. I to konstantno, bez ikakve sezonalnosti, prosečno oko 250 novih ponuda mesečno. To je 3000 novih ponuda za godinu dana.


Dalje, opet Vračar. Za samo 7 meseci prosečna oglašena cena pala je za 130 Eura. Na godišnjem nivou to je 220 Eura. Ti si ( innocent.gif ) u pretprodaji rezervisao/ kupio stan, čija izgradnja još nije počela, koji će se završiti u najboljem slučaju za godinu i po, i čija će cena biti niža od finalne prodajne za 250-350 Eura. Da li si ti kompetentna osoba da daješ savete? Tvoj best-off je tamo negde sumiran, reče lepo čovek da nema smisla da žvaćemo istu žvaku 100 puta.


  Sinak ,moja kupovina je pogodak decenije samo da se ona zavrsi kako sam ja zamislio i dogovorio.Ja sam tu u startu na dobitku,ali ne ocekujem od tebe da to razumes ,ali zaista,bez ljutnje,daleko je to od tebe a i nebi da izmalerisem nesto.


QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
Ti opet govoriš da cene neće dalje padati, iako se tvoje prethodno predviđanje pokazalo kao netačno. Ljudi koji su te poslušali u decembru 2009, sada su loši onoliko koliko sam ti gore pokazao.

I ti nemaš problem sa tim? I dalje se javljaš i misliš da će neko da te uzme za ozbiljno? Samo zato što si bezobrazan, nevaspitan i glasan, misliš da će neko da posluša tvoj savet i uleti u kupovinu stana zato što ti kažeš da je vreme? rolleyes.gif


 Nista ja ne ocekujem,vec je povecanje prometa u poslednjih par meseci  potvrda da se sve krece u pravcu u kom sam i ocekivao,a to je da te podsetim,prvo pokretanje prometa,zatim njegovo intenziviranje a onda  sledece godine i blagi rast cena.To je moja prognoza mesec dana gore-dole,ali to je to,pa neces valjda da ti pogodim sve u dan ,bitan je trend sinak.



QUOTE (Gordon @ 13.08.2010, 20:05) <{POST_SNAPBACK}>
Slušaj Kontrol. Kad već pominješ "diskvalifikaciju za bilo kakvu ozbiljnu raspravu". Stvarno, evo diskutujemo već dosta meseci, verovatno je potpuno uzaludno da ti to govorim ali ću ti ipak reći: ljudi bi te mnogo više poštovali i mnogo više slušali ako bi potpuno iskreno rekao svoje stvarne motive i svoju pravu priču. Prema svemu što si do sada napisao, rekao bih da imaš tu patrijarhalnu, tradicionalnu crtu karakterističnu za ovo društvo. U takvom društvu znaš da se muškarci ne kriju iza maski, jel' da? A ti si muškarac? Pa hajde brate, olakšaj sebi, drugima, lepo kreni ispočetka sa predstavljanjem pa ćeš zaista biti kvalifikovan da te ljudi ozbiljno shvate. Siguran sam da imaš dosta vrednih informacija, i da bi bio dobar sagovornik, samo kada bi to hteo.

 Ovu patetiku stvarno nemogu da komentarisem. yucky.gif


Pozdrav


  • 0

#2748 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 14 August 2010 - 00:36

Ko je lud da prizna u Banana zemlji svoje prave motive, pa ovde 5% stanovnista zivi perfektno na kriminalu, svercu, kradji, preprodaji nekretnina i spinovanju.......... st je najgore oni stavrno zamisljaju da su pametni i uspesnji biznismeni a ne najveca bagra sa nula morala i sa obrazom ko djon!
Dosta je da popricate sa bilo kojim investitorom pa ce vam biti jasno kakvi su to monstrumi bar vecina, a agente i zelenase nekretnina ne zelim ni da komentarisam nije ni malo cudno sto se takvi ovde javljaju... (nek se sami prepoznu)
  • 0

#2749 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 09:40

QUOTE (kontrol @ 14.08.2010, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
...
I tako dalje i tako blize imas link pa bleni u te cifre,dakle shvatas sopstvene nebuloze o padu od 50%,bar se nadam da shvatas,a u stvari kako 'os.


Pera Perić je 1995 godine imao prihode 5000 maraka na švercu goriva. Danas živi od 100 evra mesečno invalidske penzije.

Đoka Đokić je 1993 godine mesečno zarađivao 6000 maraka kao ulični trgovac devizama. Danas je u ludnici nakon što je na ulici pokušao samoubistvo zbog nemaštine.

Marko Marković je 1996 godine imao uspešan butik sportske opreme (Nike, Kappa itd. - kvalitetna roba). Zarađivao je desetine hiljada mesečno. Danas ima tezgu na buvljaku.

Zaključujem: Sloba je bio bolji, devedesetih se bolje živelo. rolleyes.gif

Jel' ti poznat postupak? Neću te više ubeđivati. Šteta po tvoju priču je samo što na istom sajtu postoje svi sumirani podaci za desetine hiljada stanova u BG, po reonima. Svako ko hoće može da uzme 28.12. 2009, 29.03.2010., 13.08.2010. i da proveri opšti trend u toku 2010 godine.

QUOTE (kontrol @ 14.08.2010, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
Ova "racunica" je bespredmetna za nekog ko je hteo da kupi stan na ,recimo,Lionu.takodje za "pravog" kupca,a pod takvim mislim na nekog ko stan kupuje jer mu treba da zivi u njemu i da ima sopstveni "dom" a ne za nekog ko ga kupuje spekulativno.Ovih drugih je mnogo manje u odnosu na ove prve.Ali ne ocekujem od tebe da ovo razumes,jer nisi pravi kupac,licno mislim da ti stan nikad neces kupiti osim ako te neko blizak ne uceni tipa recimo zena i sl.,jer si dokazao da ne umes da procenis pravi trenutak za kupovinu i tebi nikad nece biti pravi trenutak da kupis stan jer ce ti uvek biti "skup".poznat mi je taj tip ljudi i tu nema pomoci osim nekog jakog uticaja sa strane.


Lion. 19.03.2009. prosečna cena stana 2059 Eura. Danas 1850. Pad cene od 209 Eura za 17 meseci. Za prosečan stan od 60 kvadrata pad od 12500 Eura. Za isto vreme, iznajmljivanje tog stana košta 17x300 5100 Eura. U najnepovoljnijem scenariju (kreditni kupac koji plaća kiriju) ta osoba je u plusu 7400 Eura za ovaj period, ili 440 evra mesečno.

Špekulativni vs. "pravi kupac"? Ako je neko ko ne želi da baca ovolike pare svakog meseca špekulativni kupac, onda je 95% potencijalnih kupaca špekulativno. Zato i ne idu ti vračarski kvadrati rolleyes.gif

Inače, znam kako stvari funkcionišu u tvom arhetipskom svetu (tašta zlotvor, žena gunđalo koja troši pare i ke_nja itd.) ali u mojoj porodici niko nikog ne ucenjuje nego se dve inteligentne osobe zajednički dogovaraju oko budućnosti i racionalonog ulaganja teško stečenog kapitala. Zato nam i ide ovako rolleyes.gif


QUOTE (kontrol @ 14.08.2010, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
E sad ,ovde vec imamo problem,a to je da postajes veoma neprijatan i ,moram da kazem bezobrazan.Dakle,sinak, reci za nekog da je lazov ,pa cak i na threadu na internetu je malo previse,cak i za tebe kome se dosta oprasta na znas vec sta.ja sam licno znao i ocekivao da ce frustracija da se ispolji kad-tad ,ali mnogo je...Potpuno je ok da ti se ne svidja moj post,da izaziva u tebi gnev i frustraciju,ali to ti ne daje za pravo da me nazivas lazovom.Zamisli na sta bi izgledao moj post kada bi napisao sve na sta me ti asociras.

Nadam se da sam bio jasan i odmah da kazem adminu da ne ocekujem da te kazni,ali ipak treba da registruje ove uvrede.Za mene je OGROMNA uvreda kada mi ne ko kaze da sam LAZOV!!!


Nađi mesto gde sam rekao da će cene nekretnina pasti za 70%. Pošto nećeš naći, a rekao si da sam to rekao znači da lažeš. Osoba koja se više puta uhvati u laži jeste lažov.

Admin je na tvoj stil, sadržaj i kvalitet tvoje komunikacije već odgovarao tako što te je banovao na određeno vreme. Bilo bi mi žao da te trajno banuju, ali sa ovakvim stilom upravo ti to sledi.


QUOTE (kontrol @ 14.08.2010, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
Nista ja ne ocekujem,vec je povecanje prometa u poslednjih par meseci potvrda da se sve krece u pravcu u kom sam i ocekivao,a to je da te podsetim,prvo pokretanje prometa,zatim njegovo intenziviranje a onda sledece godine i blagi rast cena.To je moja prognoza mesec dana gore-dole,ali to je to,pa neces valjda da ti pogodim sve u dan ,bitan je trend sinak.


Blizu je sledeća godina, a ja ću naravno kao i uvek da zapamtim ovo. Recimo maj 2011.


QUOTE (kontrol @ 14.08.2010, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
Ovu patetiku stvarno nemogu da komentarisem. yucky.gif
Pozdrav


Naravno, nisam to ni očekivao od tebe, a nisam očekivao zato što znam tvoju vrstu pošto je to dominantni model ove zemlje. Znam i postupak kako se sa takvom vrstom komunicira i radi, naučile me devedesete i ova pljačkaška tranzicija od 2000 do danas. rolleyes.gif Smešan mi je samo taj nesklad verbalnog mačo-širenja na jednoj strani i nespremnosti da se "muški" istupi na drugoj.

Piči dalje. rolleyes.gif
  • 0

#2750 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 09:50

Barba, stvar je u tome što si svoj Unique Case pretvorio u opšti zaključak, a ovo je zaključak koji si izneo:

QUOTE (barba @ 13.08.2010, 17:46) <{POST_SNAPBACK}>
Sve u svemu, izgleda ukoliko vam u bilo kom trenutku treba novi, veći stan za život
a onda uspete da nađete odgovarajući i možete da (uz minimalan-prihvatljiv rizik) zatvorite finansijsku konstrukciju
- kupujete ga, nema više odlaganja i kalkulacije da li će cena još pasti.


Špekulativne kupo-prodaje me stvarno ne zanimaju.


Treba mi novi, veći stan za život. Mogu da nađem odgovarajući, i mogu da uz nešto (kredit vezan za Eure) što većina populacije ocenjuje kao nizak rizik (a ja kao strahovito visok) zatvorim finansijsku konstrukciju. Nisam špekulativni kupac.

Prosta matematika govori da je bolje iznajmiti kvalitetan novi stan kakvih na tržištu ima na tone čak i godinama, nego uletati u kupovinu danas i narednih godina. Bilo da si keš ili kreditni kupac.

Tako da ne razumem smisao tvog posta - ako ti sebe vidiš kao unique case, zašto misliš da drugi ljudi tako razmišljaju pored ovako očigledne računice?
  • 0

#2751 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 09:55

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 10:50) <{POST_SNAPBACK}>
Barba, stvar je u tome što si svoj Unique Case pretvorio u opšti zaključak, a ovo je zaključak koji si izneo:
Treba mi novi, veći stan za život. Mogu da nađem odgovarajući, i mogu da uz nešto (kredit vezan za Eure) što većina populacije ocenjuje kao nizak rizik (a ja kao strahovito visok) zatvorim finansijsku konstrukciju. Nisam špekulativni kupac.
Prosta matematika govori da je bolje iznajmiti kvalitetan novi stan kakvih na tržištu ima na tone čak i godinama, nego uletati u kupovinu danas i narednih godina. Bilo da si keš ili kreditni kupac. 
Tako da ne razumem smisao tvog posta - ako ti sebe vidiš kao unique case, zašto misliš da drugi ljudi tako razmišljaju pored ovako očigledne računice?

Ti nemas svoj stan, covek je mislio na one koji imaju svoj stan, treba im veci, planiraju svoj da prodaju i imaju kes da dodaju da kupe taj veci ili ima fali nesto kesa ali nikako ne gube ako pokusaju da obave taj posao. Sad u savkom slucaju ako mogu da prodaju svoj stan ( manji stan je uvek lakse prodati a i cena po m2 je veca ) imace veci izbor pri kupovini i moci ce mozda da izboksuju smanjenje cene po m2 jer je sve vise velikih stanova u ponudi. 

Edited by BarryWhite1, 14 August 2010 - 09:56.

  • 0

#2752 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 09:57

QUOTE (BarryWhite1 @ 13.08.2010, 21:19) <{POST_SNAPBACK}>
OK. Uporedjivao si 20. januar i 13. avgust. Jel stvarno mislis da nema razlike u tome da neko u sred zime nakn NG, Bozica, Srpske NG i Svetog Jovana oglasava stanove kao i u sred leta? Najbolji perod za prodaju/kupovinu je mart-novembar a u decembru, pogotovu u januaru i u februaru je mrtva sezona. Ja kad sam radio u agenciji mi prakticno nismo ni radili od kraja decembra negde do kraja januara, vecina agenata tad "sebi daje odmoru".


Upoređivao sam svaki mesec od januara ove godine do danas sa prethodnim mesecom. Svakog meseca ponuda je porasla za oko 250 novih stanova. Uključujući i poslednjih mesec dana.

Pošto si radio kao agent, vrlo dobro znaš da je pored zime period jul-avgust najmrtviji period. Zašto onda ponuda i dalje raste?
  • 0

#2753 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 09:59

QUOTE (reb0rn @ 14.08.2010, 01:36) <{POST_SNAPBACK}>
a agente i zelenase nekretnina ne zelim ni da komentarisam nije ni malo cudno sto se takvi ovde javljaju... (nek se sami prepoznu)

Ja sam odmah rekao da sam radio kao agent. Ne vidim u cemu je problem?
  • 0

#2754 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 10:00

QUOTE (BarryWhite1 @ 14.08.2010, 10:55) <{POST_SNAPBACK}>
Ti nemas svoj stan, covek je mislio na one koji imaju svoj stan, treba im veci, planiraju svoj da prodaju i imaju kes da dodaju da kupe taj veci ili ima fali nesto kesa ali nikako ne gube ako pokusaju da obave taj posao. Sad u savkom slucaju ako mogu da prodaju svoj stan ( manji stan je uvek lakse prodati a i cena po m2 je veca ) imace veci izbor pri kupovini i moci ce mozda da izboksuju smanjenje cene po m2 jer je sve vise velikih stanova u ponudi.


Evo šta je čovek rekao:

"c) da radim vezanu kupo-prodaju - ne mogu, ne pitaj"

Znači, nije mislio to što kažeš.

Takođe, da te podsetim, ja imam svoj stan.
  • 0

#2755 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 10:04

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 10:57) <{POST_SNAPBACK}>
Pošto si radio kao agent, vrlo dobro znaš da je pored zime period jul-avgust najmrtviji period. Zašto onda ponuda i dalje raste?

Nije tako, ja sam svoj stan u toku 2008 prodavao u periodu jul-avgust i prodao sam ga krajem avgusta a imao sam prosecno 5 poziva dnevno. Leto svakako nije mrtva sezona i tad se dosta radi.
  • 0

#2756 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 10:09

QUOTE (BarryWhite1 @ 14.08.2010, 11:04) <{POST_SNAPBACK}>
Nije tako, ja sam svoj stan u toku 2008 prodavao u periodu jul-avgust i prodao sam ga krajem avgusta a imao sam prosecno 5 poziva dnevno. Leto svakako nije mrtva sezona i tad se dosta radi.


Ja znam ljude koji su u sred zime prodavali stanove. Nisam rekao da se bukvalno ništa ne prodaje u toku leta, rekao sam da pored zime to najmrtviji period. Ako si radio kao agent, vrlo dobro znaš da nakon prolećnog povećanja prometa dolazi letnje smanjivanje koje traje do jeseni. Jesen je opet nešto življa (oni koji žele da kupe te godine vide to kao poslednji voz) nakon čega dolazi "mrtva" zima.

To je standardni ciklus, i nije samo karakterističan za nas. Pitaj poznanike koji rade u agencijama kako ocenjuju promet u julu i avgustu ove godine ako meni ne veruješ.
  • 0

#2757 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 10:09

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Evo šta je čovek rekao:
"c) da radim vezanu kupo-prodaju - ne mogu, ne pitaj"
Znači, nije mislio to što kažeš.

Ucinilo mi se da je mislio na to da menja svoj stan za veci uz doplatu, sacekajmo da vidimo verovatno ce sam dati objasnjenje.
QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Takođe, da te podsetim, ja imam svoj stan.

Cini mi se, mrzi me da trazim da si rekao da imas gde da zivis ali da stan nije tvoj vec da mozes besplatno da ga korisitis.

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:09) <{POST_SNAPBACK}>
Ja znam ljude koji su u sred zime prodavali stanove. Nisam rekao da se bukvalno ništa ne prodaje u toku leta, rekao sam da pored zime to najmrtviji period. Ako si radio kao agent, vrlo dobro znaš da nakon prolećnog povećanja prometa dolazi letnje smanjivanje koje traje do jeseni. Jesen je opet nešto življa (oni koji žele da kupe te godine vide to kao poslednji voz) nakon čega dolazi "mrtva" zima.
To je standardni ciklus, i nije samo karakterističan za nas. Pitaj poznanike koji rade u agencijama kako ocenjuju promet u julu i avgustu ove godine ako meni ne veruješ.


Naravno da ima onih koji prodaju stan i zimi,to pokazuje i brojka oglasenih stanova koju si postavio. Ja sam takodje i 2007 kupio stan u avgustu tako da u dve godine koje sam imao prliku da imam veze sa kupovinom/prodajom nekretnina avgust svakako za mene nije bio mrtva sezona. Nisam primetio ni da je bilo nekog smanjenja zainteresovanosti ljudi i broja oglasnih stanova tokom leta. Kazem opet sacekaj januar 2011 pa onda uporedi broj oglasnih stanova.


Edited by BarryWhite1, 14 August 2010 - 10:14.

  • 0

#2758 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 10:12

QUOTE (BarryWhite1 @ 14.08.2010, 11:09) <{POST_SNAPBACK}>
Cini mi se, mrzi me da trazim da si rekao da imas gde da zivis ali da stan nije tvoj vec da mozes besplatno da ga korisitis.


Loše ti se čini, ako mi ne veruješ potraži malo bolje šta sam rekao.
  • 0

#2759 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 10:44

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Takođe, da te podsetim, ja imam svoj stan.

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:12) <{POST_SNAPBACK}>
Loše ti se čini, ako mi ne veruješ potraži malo bolje šta sam rekao.

Nasao sam da si rekao ovo boldovano:
QUOTE (Gordon @ 06.01.2010, 11:32) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam npr. potencijalni kupac i reći ću ti kako se osećam: Nikad u poslednjih 8 godina nisam bio u boljoj situaciji, nikad se nisam bolje osećao zbog toga što vreme radi za mene. A stan mi jako treba; imao bih i mogućnosti da ga kupim već sada uz neki kredit. Ali neću - zato što u ovoj igri čekanja ja sam u prednosti i čekaću ako treba i godinama. Sve dok je štednja + rentiranje nekretnine bolja opcija od kupovine nekretnine na kredit. A tako će biti dok cene ne padnu za barem 30%. Toliko ću čekati. 

QUOTE (Gordon @ 16.01.2010, 19:07) <{POST_SNAPBACK}>
Štedimo godišnje oko 25,000 Eura. Te pare držimo u banci, oročeno na godinu ili dve u nedelji štednje. Dobijamo lepe pare na kamatu. 

QUOTE (Gordon @ 17.01.2010, 13:05) <{POST_SNAPBACK}>
Prosečni mesečni rashodi mog domaćinstva nisu 900E već oko 1,300. Ne plaćamo kiriju, ali imamo potrebu za boljim uslovima stanovanja od onih koje trenutno imamo.  

QUOTE (Gordon @ 17.01.2010, 16:49) <{POST_SNAPBACK}>
Ne ulazi u mesečne troškove, već u štednju. 3000E prihoda minus 1300E rashoda jednako je 1700 stednje mesečno puta 12 plus kamata na već oročenu štednju jednako cifra koju sam pomenuo. To jeste štednja i to se ne dira rolleyes.gif
....
- 2007, 2008 godine imali smo prihode da uđemo u veliki kredit, ali tada su cene otišle u toliko nerealne okvire da je to postalo smešno. 
.....
- živim u stanu u kojem sada živim i ne plaćam kiriju;
- ako stvarno budem osetio potrebu za boljim prostorom, iznajmim odličan stan danas već za 450 Eura (kredit + precenjenost takvog stana bi me prilikom kupovine koštali mnogo mnogo više);
- kupim stan uz kredit.
Za sada biram prvo, pa ću drugo. Treće će da sačeka bolje vreme. 
....
Moj izbor je ovo drugo. Kladim se na to da ću u nekoj od civilizovanih gradskih opština kupiti veću kvadraturu (veliki stan ili čak kuća), visokog kvaliteta gradnje za 1100 Eura kvadrat ili manje.

Onda si dva puta rekao da ne placas kiruju, da si imao dobre prihode 2007,2008 i da stetdis 25 000 evra godisnje + kamata. Znaci od recimo avgusta 2007 do avgusta 2010 si mogao da ustedis 75 000 + kamata a ako su dobro ulozio pare kao sto kazes mogao si uz kamatu da dodjes do cifre od skoro 90 000 evra. Pritom kazes i da ces cekati da cene padnu bar 30% a u gornjim postovima tvrdis da su vec pale za 30% pa ne znam sta sad cekas, a takodje si rekao da cekas da "nekoj od civilizovanih gradskih opstina" cena po m2 bude 1100 evra pa cisto da te pitam jesi proverio da li ima takvih slucajeva sada?   

Edited by BarryWhite1, 14 August 2010 - 10:54.

  • 0

#2760 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 14 August 2010 - 10:56

QUOTE (BarryWhite1 @ 14.08.2010, 11:44) <{POST_SNAPBACK}>
Nasao sam da si rekao ovo boldovano:


Evo ovde je ono što sam rekao na tu temu.

QUOTE (BarryWhite1 @ 14.08.2010, 11:44) <{POST_SNAPBACK}>
Onda si dva puta rekao da ne placas kiruju, da si imao dobre prihode 2007,2008 i da stetdis 25 000 evra godisnje + kamata. Znaci od recimo avgusta 2007 do avgusta 2010 si mogao da ustedis 75 000 + kamata a ako su dobro ulozio pare kao sto kazes mogao si uz kamatu da dodjes do cifre od skoro 100 000 evra. Pritom kazes i da ces cekati da cene padnu bar 30% a u gornjim postovima tvrdis da su vec pale za 30% pa ne znam sta sad cekas, a takodje si rekao da cekas da "nekoj od civilizovanih gradskih opstina" cena po m2 bude 1100 evra pa cisto da te pitam jesi proverio da li ima takvih slucajeva sada.


rolleyes.gif 25k sa kamatom na stednju.

Rekao sam da su cene pale oko 20%. Rekao sam da ću čekati još onoliko koliko će cene padati, a to je još celih 20-30%, i to očekujem da se desi za 2-3 godine.

Šta čekam? Čekam da cene dođu na realan nivo koji odgovara kvalitetu stana, ekonomiji zemlje i kvalitetu života u gradu u kom živim. Pošto će cene padati još 20-30% u odnosu na današnje cene - upravo za taj iznos ću biti dobar u onom trenutku kada budem kupio stan.

Edited by Gordon, 14 August 2010 - 10:58.

  • 0