Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji

• Please log in to reply
15819 replies to this topic

#15781 Technogod

Technogod
  • Members
  • 728 posts

Posted 26 February 2017 - 19:37

To je okej, ali ti kao fizicko lice mozes neometano da vrsis transkakcije. Tebe niko nista ne pita i ne uslovljava ni na koji nacin. U tome je poenta.
  • 0

#15782 sacramento

sacramento
  • Members
  • 17 posts

Posted 26 February 2017 - 20:09

Ne ne to vazi i za fizicko lice.

Rapporteringskravet gjelder både bedriftskunder og personkunder.

Tu lepo pise i za firme i za fizicka lica isto.

• 0

#15783 Technogod

Technogod
  • Members
  • 728 posts

Posted 26 February 2017 - 21:50

Ti mene ocito ne razumes. Ja ne sporim to da banke moraju da dostavljaju podatke o vecim novcanim transakcijama poreskoj sluzbi i slicno, ali tebe niko ne sprecava ili otezava, da ti, kao fizicko lice, slobodno i bez ikakvih ogranicenja, raspolazes svojim kapitalom. U prevodu na srpski, zabole hjih da li ti podizes ili transferises bilo 500 ili 50000 evra. To ti niko ovde ne brani.
  • 0

#15784 damic

damic
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 March 2017 - 18:03

Pozdrav, 

Rec je o stanu u stambenoj zgradi u Beogradu, zadnji sprat. Stan je dvo-etazni. Interesuje me dali se povrsina stepenista racuna u povrsinu stana. 

Jedino sto sam nasao je link: http://nekretninebl....povrsinu-stana/

gde se navodi " Ukoliko je stan na etaže, stepenice se ne računaju ali se podesti računaju"  dok mi agent iz agencije tvrdi da povrsina stepenista ulazi u kvadraturu stana.

Molio bi za ispravan odgovor, radi se 4kvm sto nije za zanemarivanje. Unapred zahvaljujem na odgovoru.

• 0

#15785 barba

barba
  • Members
  • 216 posts

Posted 18 March 2017 - 13:05

Pozdrav, 

Rec je o stanu u stambenoj zgradi u Beogradu, zadnji sprat. Stan je dvo-etazni. Interesuje me dali se povrsina stepenista racuna u povrsinu stana. 

gde se navodi " Ukoliko je stan na etaže, stepenice se ne računaju ali se podesti računaju"  dok mi agent iz agencije tvrdi da povrsina stepenista ulazi u kvadraturu stana.

Molio bi za ispravan odgovor, radi se 4kvm sto nije za zanemarivanje. Unapred zahvaljujem na odgovoru.

Najbolje da sami premerite stan i videt da li vam odgovara. A da li je to 4 m2 ili manje je potpuno svejedno, jer vi ne dogovarate cenu po m2, pa koliko ko i kako izmeri... nego kupujete ceo stan za jednu cenu ako vam odgovara kao celina.

Edited by barba, 18 March 2017 - 13:06.

• 1

#15786 damic

damic
  • Members
  • 2 posts

Posted 18 March 2017 - 19:28

Ok, zahvaljuljem na odgovoru.

• 0

#15787 prenko82

prenko82
  • Members
  • 713 posts

Posted 19 March 2017 - 13:56

Pozdrav, 

Stepenice,kao korisna povrsina stana,ulaze u obracun korisne povrsine. Stepenice predstavljaju komunikaciju (isto kao hodnik),samo povezuju dva nivoa sa razlicitim visinskim kotama poda.
A svakako se slazem sa stanovistem da se stan kupuje na komad,te ga tako i placaj.

Sent from my SM-T535 using Tapatalk

• 0

#15788 prenko82

prenko82
  • Members
  • 713 posts

Posted 30 March 2017 - 18:11

Jedna interesantna transakcija: Stan u Bulevaru kralja Aleksandra (crvena fasadna cigla) kod Batutove, III sprat, uvučena zgrada, 3.0 stan, 76 m2 - 115.000 EUR (stan u izvornom stanju).

• 1

#15789 Technogod

Technogod
  • Members
  • 728 posts

Posted 31 March 2017 - 11:23

Te zgrade na Lionu su odlicnog kvaliteta. Kvadrat mu u ovom slucaju izadje 1513 evra, sto za stan u izvornom stanju ( treba uloziti u renoviranje ), i za tu kvadraturu,  nije bas niska cena, ali zgrade na tom potezu su, kazu ljudi, kvalitetnije od 90% novogradnje danas.

• 0

#15790 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 06 April 2017 - 19:04

Товариши ин товаришице!

Солченце захајо, Гантивој прихајо, птичек жвргори!

Време је за малоу рекапитолацијоу:

Општини в центроу в Београдоу и Војводино имајо раст за три летоу.

eoIt9II.png

Q40pEWb.png

548px-House_Price_Index_-_Quarterly_and_

@Dzordzo

Scarcity play?

(Nije da nismo najavili rast cena nekretnina u EU)

799px-Weights_of_new_and_existing_dwelli

https://marketmoneta...onetary-policy/

Poz

• 3

#15791 Tezej

Tezej
  • Members
  • 148 posts

Posted 08 April 2017 - 08:20

@Splendini, za sada si u pravu ;-)

Sto se Nemacke tice, ocekivao sam rast jos odavno, plate su im visoke, raste im BDP, usisavaju radnu snagu, a veliki gradovi nemaju dovoljno nekretnina za njih. Pricao mi covek u Berlinu dogovorio da gleda stan da iznajmi, dodje u zakazano vreme, ispred njega red od 20 ljudi. A moras da doneses potvrde kao da kupujes stan na kredit ;-)  Uz sve to kamata na stednju 0, na vece iznose i negativna, pa je deo onih imucnijih zakljucio da to moze da bude dobar biznis - npr. oko Minhena puno gradilista...

Sto se Beograda tice, nemam objasnjenje!? Gledam sta se desava na N. Beogradu, i cinjenica je da je gradnja dosta kvalitetnija u odnosu na gradnju 2000-2010, medjutim cena od 1700-1800 po m2, bez dovoljno parkinga, nabijene zgrade, skupo odrzavanje, i po meni losim rasporedom, a takodje po meni ne bas sjajnim lokacijama, to ne mogu da razumem.

Skoro sam prolazio pored Idee na Bezanijskoj Kosi, tamo je pri kraju (ili vec i zavrseno) gradnja zgrada za vojsku, od sve novogradnje, ovo mi se najvise svidja (mada mikrolokacija nije idealna). Verovatno ce neki stan da se izbaci na prodaju, pa me zanima koliko se tu ceni - mada onda nema povracaja pdv-a, posto je prodaja od fizickog lica.  

• 0

#15792 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 08 April 2017 - 17:28

Sto se Beograda tice, nemam objasnjenje!? Gledam sta se desava na N. Beogradu, i cinjenica je da je gradnja dosta kvalitetnija u odnosu na gradnju 2000-2010, medjutim cena od 1700-1800 po m2, bez dovoljno parkinga, nabijene zgrade, skupo odrzavanje, i po meni losim rasporedom, a takodje po meni ne bas sjajnim lokacijama, to ne mogu da razumem.

Не знам зашто ти је чудна цена новоградње на Новом Београду? Ако је у питању квалитет, ту једним делом могу да се сложим са тобом, али са друге стране имаш параметре квалитета којима новоградња фино конкурише староградњи. Нпр. атрактиван дизајн, ново, чисто, уредно, нашминкано итд, нема вишедеценијске запуштености, прљавштине, распалих квака, лифтова, интерфона... Ако упоредимо са куповином аутомобила објасни ти једној припадници лепшег пола шта је то потрошња, одржавање аутомобила, квалитет и сл, кад она каже „Јао, што је слаааадак!!!“. Неки људи једноставно не виде себе у староградњи. Са друге стране је и једна врста статусног симбола. Такође немаш смарање са реновирањем што је за многе битан фактор, а постоји и могућност интервенисања у току градње у смислу померања зидова и распореда (а реновирање и кошта, па цену можемо да упоредимо тек када се то дода). Слично, многи воле тај „open space“ стил, више им лежи отворен простор.

И у психолошком смислу ново даје неки позитиван осећај новог почетка, наде у бољу будућност.

Поред питања форме, и у функционалном смислу има пар параметара који су битни. Нпр једна собица више у нпр. стану од 55м2(а на рачун кухиње која је спојена са дневним боравком) у односу на староградњу некоме живот значи, нарочито онима који имају или планирају више чланова у породици.

Или могућност куповине гаражног места, нарочито на локацијама где је проблематичан паркинг, или за људе који имају скупље аутомобиле.

Од мана бих додао звучну изолацију(доста тих зграда одзвања, све се чује), преваре инвеститора, проблеме са папирима и књижењем, штедњу на материјалима, штедњу на висини плафона(дај да додамо још један спрат а да уштинемо свима по 35цм висине) итд.

Што се тиче цене невезано за квалитет могу да изнесем неке  моје генералне опсервације и на форуму и у друштву уопште:

-људи углавном не схватају шта је цена, шта је понуда и потражња, шта је плитко тржиште

-људи не схватају шта је то фиат валута, и поред тога што смо имали искуство са хипер-инфлацијом, ваљда мисле евро је невиђено поуздан, писао сам о више проблематичних аспеката у посту који сам обрисао.

Нпр. спред између немачих бундова и обезница земаља у проблему је велики и због већег ризика од банкрота, а и због евентуалне конверзије у којој би земље попут Италије, Грчке, па и Француске штампале новац да би обезвредиле државни дуг, побољшале конкурентност извоза, исплатиле плате и пензије и сл.

Иначе је у еврозони после дужег времена кренула инфлација, а шта то говори о куповној моћи евра? (види се и по ценама некретнина).

orkTOkR.png

Писао сам већ шта је “time lag“ у економији, потребно је да прође извесно време да се губитак куповне моћи манифестује на тржишту , тако да у том смислу инфлација може да се посматра као и доста других параметара као „lagging indicator”.

-низак општи ниво знања о економији и финансијама, непознавање базичних појмова, крајње субјективне оцене, недостатак података, статистика, анализа, извора....

Могу и да се погледају прогнозе чланова форума.

А ево шта је све Сплендини прогнозирао на форуму:

-пад ЕУРУСД

-раст злата (када су неки тврдили да ће да пада)

-раст цена некретнина у ЕУ

-пад стопа приноса на државни дуг Србије

-бег капитала и промене у асет класама у ЕУ

-пад берзе по подизању камата и тејперингу

-да нема ништа од фантазирања појединаца на форуму о банкроту и ценама некретнина

Мало ли је?

А на свему овоме је могло да се заради или уштеди.

Edited by Splendini, 08 April 2017 - 17:32.

• 0

#15793 sacramento

sacramento
  • Members
  • 17 posts

Posted 09 April 2017 - 09:30

Da li mozda kupiti garazu pa je iznajmljivati?

Kod garaze nema troskova i cini mi se nema tolike brige oko izdavanja kao kod stanova 

Recimo Novi sad prosek cena je 8000-10000 evra a iznajmljuju se vidim u oglasima za 40-50 evra.

E sad da li je kupiti,kako ide sa iznajmljivanjem tj da li je lako iznajmiti garazu?

• 0

#15794 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 365 posts

Posted 13 April 2017 - 14:21

@Splendini

Posto sam izdvojen da i odgovorim, tek sad primetih poruku :)

Trziste u Pragu katastrofalno. Slicno kao sto je pomenuo Tezej za Nemacku. Stanovi se iznajmljuju pre nego sto stignes do njih. U 2016 novogradnja u Pragu skocila 20%, ukupno u CZ sve nekretnine YoY skocile 11%. Inventar pao za trecinu i Ceska se drzi kao jedna od najtezih zemalja za dobijanje dozvola za gradnju. Nas dvosoban stan koji smo kupili u Avgustu 2014 trenutno na trzistu vredi za 50% vise po mojoj evidenciji. U poredjenju sa platama bilo je skupo, sad je katastrofalno skupo, kamate i dalje mogu da se dobiju 1.9% sa fiksiranjem kamate na 5 godina ili 2.0-2.1% sa fiksiranjem na 8 godina.

Kvadrat novogradnje u Pragu peske od metroa je 2.600-2.700e u izgradnji da ga cekas 1-2 godine da se zavrsi, 95% se proda pre zavrsetka gradnje.

Nezaposlenost ispod 5%, prosecna plata 1.000e neto.

Po meni NS/BG ne bi smeli nikako da rastu pogotovo sa ubrzavajucim trendom smanjivanja populacije Srbije, nece biti puno jos ljudi koji ce osecati potrebu da se sele u gradove niti imati resursa za to. Dodatno kada za 10 godina Srbija udje u EU u prve 2-3 godine ocekujem emigraciju da dostigne milion.

Bilo bi mi interesantno da vidim da li sam ja nesto tacno progrnozirao, gde si nasao te prognoze da vidim da li sam ucestvovao :D

Edited by Dzordzo, 13 April 2017 - 14:21.

• 0

#15795 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 13 April 2017 - 23:32

Ахој Џорџо,

Ништа нисам тражио по форуму него пошто памтим као слон, памтим не само шта сам ја рекао већ и остали. Јеси учествовао у прогнозама, имаш вероватно на инв. портфолију а и у ПМ, мада си био мало конзервативнији него ја. Нисам  помињао баш све факторе које сам имао у виду јер их има доста, нпр Money supply M2, који говори шта о куповној моћи евра ако га упоредимо са растом у еврозони? Или наставак куповина обвезница од ЕЦБ који већина економиста очекује бар још неко време јер је ова инфлација која је кренула настала због цена енергије. Мада инфлација када крене може да има и неке варљиве утицаје. Ево из омиљене књиге централних банкара:

Everyone loves and early inflation. The effects at the beginning of the inflation are all good. There is steepened money expansion, rising government spending, increased government budget deficits, booming stock markets and spectacular general prosperity, all in the midst of temporarily stable prices. Everyone benefits, and no one pays. That is the early part of the cycle. In the later inflation, on the other hand, the effects are all bad. 
Ronald H. Marcks

euro-area-money-supply-m2.png?s=emuevolv

Бајдвеј В. Дадли из ЊЈ ФЕДа (од милоште звани B-Dud :lol+:  ) је најавио да ће да смањују баланс шит, што ће још више да повећа размимоилажење са SPX.

И ово демографско питање је доста занимљиво из пуно разлога, мада се на форуму често брка демографија Београда и Србије. Ево неких података, занимало ме је  да упоредим са Софијом и Букурештом. Без обзира што су и Румунија и Бугарска (које су примљене 2007. у ЕУ) имале пад становништва,  и у Софији и у Букурешту је постојао раст, слично као и у Београду у односу на Србију која је имала пад становништва.

Софија    2007.  1 240 788 становника      2012.   1 302 316 становника

Букурешт 2007.  2 225 932                          2011.   2 253 827

YF6KXsh.png

Иначе, у финансијама се сматра да је овако ниска незапосленост као у Чешкој јак аргумент запосленима да траже повећање плате  :D

C3fF6KEWQAAo1r5.png

• 0