Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#15571 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 22 July 2016 - 12:00

@veljko.soso

 

Respect za otvorenost. I slazem se sa svime sto si napisao (u ovom postu) :)

 

Ma ti i ja se slazemo u sustinskim stvarima... Ko Vucic i Ceda :wicked:. Samo se u nijansama razilazimo. 


  • 0

#15572 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 25 July 2016 - 22:39

Ko ima novca i misli da investira u stan u BG, to je po meni glupost, bez obzira na lokaciju. Ja imam novca ali mi ne pada na pamet da ulazem u nekretninu u BG, kad mi bude zatrebao novac za recimo 20 godina pitanje je koliko ce taj stan vredeti s obzirom na demografske i ekonomske trendove u Srbiji. Investicija u stan u BG je prakticno ulaganje u ruzicastu buducnost Srbije, ko veruje neka izvoli.

U šta danas investirati novac? Pre par godina se vodila polemika da li je pametnije invesirati novac u nekretninu u BG ili je bolje držati novac u banci i uzimati kamatu svake godine. Danas su kamete veoma niske, ispod 1% na godišnjem nivou a plus se plaća i porez na dobiti od 15% tako da to sve u svemu bude veoma mala suma. 

Takođe pre par godina su ovde većinski ljudii prognozirali da će cene nekretnina u BG padati.

Mene u ovom trenutku zanima da kupim veći stan u Beogradu i gledao sam neke oglase i nisam primetio da se tu nešto povoljno može naći. 


  • 0

#15573 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 25 July 2016 - 23:21

U šta danas investirati novac? Pre par godina se vodila polemika da li je pametnije invesirati novac u nekretninu u BG ili je bolje držati novac u banci i uzimati kamatu svake godine. Danas su kamete veoma niske, ispod 1% na godišnjem nivou a plus se plaća i porez na dobiti od 15% tako da to sve u svemu bude veoma mala suma. 

Takođe pre par godina su ovde većinski ljudii prognozirali da će cene nekretnina u BG padati.

Mene u ovom trenutku zanima da kupim veći stan u Beogradu i gledao sam neke oglase i nisam primetio da se tu nešto povoljno može naći. 

 

Pricali smo na drugoj temi o investiranju novca, i mislim da nema nekog preterano pametnog zakljucka osim cinjenice da bi trebalo diversifikovati ulaganja u vise raznih stvari. Ja bih o ulaganju u nekretninu u BG razmislio samo recimo u situaciji da npr. imam 200k, pa onda mozda da kupim neki kvalitetan manji stan za 50k, odnosno za cetvrtinu novca. Ulaganje kompletne ustedjevine u stan/stanove u BG je stavljanje svih jaja u jednu korpu, pri cemu bi ta korpa lezala na vrlo klimavom stolu...


  • 0

#15574 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 26 July 2016 - 00:31

U šta danas investirati novac?

Sve je isto kao i pre, samo olimpijske godine prolaze: 2016-e kao i 2012-e kao i 2008-e kao i 2004-e kao i 1996-e... MrBlaf je vec rekao da bi trebalo diverzifikovati ulaganja. Evo sta smo pricali na forumima vec vise od 10 godina: http://www.economy.r...pic.php?id=2598


  • 0

#15575 nitogen

nitogen
  • Members
  • 43 posts

Posted 26 July 2016 - 09:38

U šta danas investirati novac? Pre par godina se vodila polemika da li je pametnije invesirati novac u nekretninu u BG ili je bolje držati novac u banci i uzimati kamatu svake godine. Danas su kamete veoma niske, ispod 1% na godišnjem nivou a plus se plaća i porez na dobiti od 15% tako da to sve u svemu bude veoma mala suma. 

Takođe pre par godina su ovde većinski ljudii prognozirali da će cene nekretnina u BG padati.

Mene u ovom trenutku zanima da kupim veći stan u Beogradu i gledao sam neke oglase i nisam primetio da se tu nešto povoljno može naći. 

 

Mislim da je potrebno uzeti u obzir činjenicu da su kamate na stambene kredite intezivno počele da padaju od sredine prošle godine - prosto se povećala potražnja za stambenim kreditima.


  • 0

#15576 WHorton

WHorton
  • Members
  • 8 posts

Posted 05 August 2016 - 22:34

Pozdrav

 

Prvi put pisem na ovom forumu ali vec dugo pratim ovaj topic.To jest lurker vec duze vremena.

Trenutno imam dilemu.Imam neku ustedjevinu koja bi mogla da pokrije 60 % cene nekretnine (40 kvadrata lepo iskoricenog prostora).Po kreditnom kalkulatoru banke rata bi bila negde oko 85 eura na 20 godina.

Rata je vise nego povoljna ali sve jedno se jos uvek razmisljam iako realno trebalo bi da resavam pitanje zivotnog prostora.Rizik deluje mali ali mi je dilema minimum na kojem je euribor trenutno.

Nemam neku kombinaciju da idem preko malo sam i mator za to a i nemam ideju kako bi ulozio novac iskreno.

Koliko je isplativ kredit trenutno kod nas sa malom ratom ,ako se uzme u obzir da banke jos uvek ne vezuju kredite za dinar.

Unapred zahvalan !


  • 0

#15577 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 05 August 2016 - 23:07

Vidim polako se i kod nas nude stambeni krediti bez Euribora,

 

vidjao sam ih na 5godina a sada vidim i na 10godina, npr u Erste banci

 

Erste10gBezEuribora.png?dl=1

 

Jel mozes da postujes link ovog gore primera? Pokusavam ga naci na njihovom sajtu ali nigde ga...

 

@WHorton,

 

- imas gore primer stambenog kredita u EUR bez Euribora

- dosta banaka izdaje stambene kredite u dinarima

- sto se tice samog euribora, pricao sam sa par drugara, koji rade u razlicitim bankama, I njihova prognoza je da ce Euribor poceti da raste od 2018. Ali, sa druge strane, to ti niko ne moze tvrditi za 100%-tnom sigurnoscu...


  • 0

#15578 WHorton

WHorton
  • Members
  • 8 posts

Posted 05 August 2016 - 23:25

@Beograd 

Video sam neke ponude za dinarske ali su barem ja sto sam nasao na 15 godina odplate.Takodje ovi bez euribora bila bi mi rata rizicna.

 

Ja sam trenutno u Intesi i oni nude prevremenu odplatu do milion dinara ,sto nije lose isto .Ali me vise zanima koliko je pametno ulaganje u takav kredit sa malom ratom uopste.Nesto sam kapirao uvek mogu taj stan da izdam za visinu rate ako zagusti .

Vecina ljudi u Srbiji je protiv kredita iz razumljivih razloga,velike rate i nasa drzava koja ne uliva neko poverenje.

Znam da je pitanje malo decije ali bolje pitati ,svakako cu imati ideju vise oko svega ovoga.

Btw troskovi koji prate kredit su i dalje bezobrazno skupi ali to je vec drugo pitanje.


Edited by WHorton, 05 August 2016 - 23:33.

  • 0

#15579 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 06 August 2016 - 07:36


 

Ja sam trenutno u Intesi i oni nude prevremenu odplatu do milion dinara ,sto nije lose isto .Ali me vise zanima koliko je pametno ulaganje u takav kredit sa malom ratom uopste.Nesto sam kapirao uvek mogu taj stan da izdam za visinu rate ako zagusti .

 

До милион динара не нуде они, него је то регулисано прописима, да можеш толико превремено да отплатиш без провизије на годишњем нивоу, за преко банка има право да узме % на рачун изгубљене зараде.

А кредит се отприлике не исплати узимати док немаш бар 50% у кешу, бар за Београд причам.


  • 0

#15580 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 08 August 2016 - 19:35

uvek mogu taj stan da izdam za visinu rate ako zagusti .

Ako cena rente dosta padne i/ili rata tvog kredita dosta skoci, onda neces moci da izdas za visinu rate. Ali nije pitanje samo to da li mozes da servisiras dug na tom stanu ako ga kupis. Pitanje je koji su ciljevi tvog investiranja i sta ti daje najvece sanse da ostvaris te ciljeve. Mozda je kupovina stana u Beogradu zaista najbolji nacin da ostvaris svoje ciljeve, ali mnogo je verovatnije da nije najbolji nacin. Ja sam generalno protiv takvih nediverzifikovanih investicija, bilo u Beogradu, Grckoj ili Becu.


  • 0

#15581 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 10 August 2016 - 20:37

http://www.novosti.r...-ni-za-200-evra


  • 0

#15582 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 11 August 2016 - 06:39

 

Ništa čudno, ko ima te pare da izdvoji, uglavnom je već u kreditu za stan.


  • 0

#15583 bpprr

bpprr
  • Members
  • 765 posts

Posted 11 August 2016 - 13:39

Jel mozes da postujes link ovog gore primera? Pokusavam ga naci na njihovom sajtu ali nigde ga...

 

 

 

Bilo je ovde ali su promenili:

https://www.ersteban...njem_kod_NKOSKa

 

Evo iz snimljene stranice od 12. jula 2016.:

 

 


Vaša kućica, vaša slobodica! Stambeni kredit sa osiguranjem kod NKOSK-a

Vreme je da rešite jedno od najvažnijih životnih pitanja –  krov nad glavom!

Obezbedite mesto koje ćete zvati svojom kućicom na jednostavan način uz najpovoljnije uslove i bez troškova obrade kreditnog zahteva.

Prestanite da plaćate kiriju i proširite svoj prostor uz fenomenalnu ponudu stambenih kredita za samo 15 dana!

Minimalno učešće vašeg kredita zavisi od vrste i vrednosti nekretnine nad kojom se obezbeđuje hipoteka.

Uslovi za odobravanje kredita su: državljanstvo RS sa prebivalište u Republici Srbiji, radni odnos na neodređeno vreme, minimum 6 meseci kod poslednjeg poslodavca ili status penzionera.

Jednostavno i brzo uz najpovoljniju kamatu do mesta koje ćete zvati svojom kućicom.

REPREZENTATIVNI PRIMERI

Valuta kredita EUR Kriterijumi za indeksiranje          U dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan puštanja kredita Iznos kredita       30.000 EUR 30.000 EUR 30.000 EUR Period otplate 60 meseci 120 meseci 360 meseci Mesečna rata 535,87 EUR 293,16 EUR 126,03 EUR Nominalna kamatna stopa 2,76 % fiksna 3,25% fiksna 3,15% + 6M Euribor** Efektivna kamatna stopa 4,37% 4,25%* 3,48%*

*Vrednost EKSa izračunat na dan 01.07.2016.

** Vrednost 6M Euribora koji banka primenjuje od 01.07.2016.do 31.12.2016. iznosi -0,178%.

REPREZENTATIVNI PRIMER u RSD

Valuta kredita RSD Iznos kredita       3.000.000,00 Period otplate 15 godina Mesečna rata 24.195,28 RSD Nominalna kamatna stopa 5,30% promenljiva Efektivna kamatna stopa 6,24%*

*Vrednost EKSa izračunat na dan 01.07.2016.

** Vrednost 3M Belibor koji banka primenjuje od 01.07.2016.do 30.09.2016. iznosi 3,55%.

Naknade

EUR

RSD

Naknada za obradu kreditnog zahteva

0%

0%

Menica (dve)

50 RSD

 50 RSD

Naknada NKOSK - jednokratno

30 EUR

 30 EUR

Premija osiguranja NKOSK, jednokratno

- bez osiguranja života (1,75%) 525 EUR

  - bez osiguranja života (1,60%) 48.000 RSD

Osnovni izveštaj Kreditnog biroa

246 RSD

246 RSD

Overa založne izjave

10.080 RSD

10.080 RSD

Osiguranje nepokretnosti – godišnje

40 EUR

40 EUR

Izdavanje lista nepokretnosti

10 EUR

10 EUR

Procena vrednosti nepokretnosti

100 EUR

100 EUR

Taksa za upis hipoteke

20.000 RSD

20.000 RSD

 

 

 

<p lang="en">Your browser does not support iframes, but you can <a href="https://www.youtube....s4htt9DRvrg">godirectly to the content</a> instead.</p>
396Osoba je reklo da im se sviđa ovaj tekst

Edited by bpprr, 11 August 2016 - 13:48.

  • 1

#15584 mozzer

mozzer
  • Members
  • 6,471 posts

Posted 11 August 2016 - 13:51

@WHorton

 

Ako dobro razumem imas ustedjeno za 60% nekretnine i uzeo bi kredit za koji bi ti rata bila 85e na 20 godina. Plus zelis da se skrasis ovde i nemas planove da ides napolje.

 

Mogu samo da ti kazem svoj primer - uzimao sam 2 stambena kredita, oba puta sam gadjao maksimalnu mesecnu ratu 100e (znaci slicno kao ti), oba puta sam prevremeno otplacivao nakon par godina otplate (jer nije preveliki iznos bio). Veoma sam zadovoljan sto sam usao u oba posla (zapravo sam isto kao i ti resavao stambeno pitanje), iako su cene nekretnina pale, na jednoj sam u plusu na drugoj u minusu, ali sve je palo. Troskovi stambenog kredita jesu relativno veliki ali kamate nisu nikada bile nize. Tako za te troskove - jednostavno platis ih i ides dalje, bitno je da ti Banka jasno kaze SVE sto treba da platis da mozes da izracunas. Ovo za EURIBOR - ako ne zelis da rizikujes imas kredite sa fiksnom (nesto visom) kamatnom stopom. Sretno!


  • 0

#15585 WHorton

WHorton
  • Members
  • 8 posts

Posted 11 August 2016 - 20:09

@mozzer

Da tako sam razmisljao.Da uzmem na dugu odplatu a da dodajem kad god mi ostane preko.Sad sa posolom nikad nisi siguran ja radim privatno vec dugi niz godina (privatna klinika).Zaboravio sam kako je raditi drzavni posao,jer zadnjih 17 godina se snalazim i menjam firme etc.Gledao sam neke manje stanove do 40.000 upravo zbog toga da idem sa sto vecim ucescem.Sad polako trazim sta se moze naci u tom rasponu cena ali ne zurim iskreno.Cak se vodim misllju jer sam imao neke ponude za garsonjere u centru koje su za adaptaciju(bolje recene ruinirane) da i to probam, ali nema zurbe.

Vise me je interesovalo kakvo je generalno razmisljanje u vezi kredita jer sad su stvarno male kamate .Uglavnom sam prihvatio savet da ne zurim i da polako to resim.Sve ove gore savete shvatam ozbilno jer ipak ovo je ludnica od drzave tako da treba paziti ,a i prateci ovaj deo foruma sam dosta toga saznao.


  • 0