Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#15061 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 00:45

Kako ti nije jasno da ugovor ne moze da se overi bez pu? Nece ga overiti ni notar, jer zna da ce ga pu odbiti. Ko sad sebe demantuje?

A rgz moze upisati samo overene ugovore kao kupoprodaje. Toliko, nema svrhe da dalje polemisemo.


Edited by Niko jaci od zakona, 05 August 2015 - 00:49.

  • 0

#15062 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 05 August 2015 - 01:04

Nema svrhe da polemisemo jer mi ne odgovaras na pitanja. Od mene si dobio cinjenice koje su proverive, pa izvoli proveri. PU niti overava ugovor o kupoprodaji niti utice na njega u fazi kupoprodaje kod beleznika. To da izvines nema veze sa istinom. Pa jesi li ti nekad kupovao stan? U PU ides tek kada zavrsis sve kod beleznika da bi ti razrezali porez. Javni beleznik ( kao i sudovi na teritoriji opstina  gde jos uvek nema beleznika ) je taj koji overava ugovor i jedini je koji moze da moze da odbije da overi ugovor ukoliko cena drasticno odstupa od trzisne, i to je to. Ukoliko pak zelis da se edukujes po pitanju nacina unosa realizovnaih cena u el. registar prometa nepokretnosti preporucujem ti da procitas uvodne napomene o registru prometa nepokretnosti.

 

file:///C:/Users/frev784675er/Downloads/Uvodne%20napomene%20o%20RPN%20i%20pracenju%20trzista%20nepokretnosti.pdf

 

Tu takodje imas sve crno na belo.


Edited by Technogod, 05 August 2015 - 01:08.

  • 0

#15063 goran nbgd

goran nbgd
  • Members
  • 41 posts

Posted 05 August 2015 - 09:17

Nije mi jasan ovaj "Niko jaci od zakona" zvuci kao da radi u PU. Znaci sad kad zavrsim kupoprodaju kod notara i zakljucim ugovor nemam vise nikakvu vezu sa notarom nego u poresko na procjenu i da mi odrede porez na promet minus kupovina za prvi stan. A notar dostavlja ugovore o prometu nekretnina kome treba bez mog poreza i poreza na promet.


  • 0

#15064 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 10:07

@ gorane Ta ti je dobra, ja sam poreznik, a kazem da pljackaju - sto ces i sam osetiti uskoro kad ti razrezu porez na promet apsolutnih prava. Ako ti nije tesko kad zavrsis sa poreskom mozes da napises koliko su ti odredili da platis. (Pre poreskog oslobodjenja)

 

@tehnogod  Pa sam kazes, da javni beleznik moze da odbije da overi ugovor nizi od proseka. Sta mislis da to on radi na osnovu gatanja ili na osnovu proseka  - "procene" PU?   A rgz ne moze upisati ugovor koji notar odbije. Redosled gde ti ides kao kupac je tu potpuno nebitan.

U sudu se ugovor ne moze overiti, bar u Beogradu.

 

Da rezimiram, rgz nije relevantan jer prikazuje SAMO cene koje su u "skladu" sa prosekom.

 

Za dalju diskusiju zaista nema svrhe.


Edited by Niko jaci od zakona, 05 August 2015 - 11:01.

  • 0

#15065 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 05 August 2015 - 10:34

Javni beleznik ima diskreciono pravo da odbije da overi ugovor kada cena drasticno visa ili niza zbog moguceg pranja novca ili pak prodaje pod prisilom i to nema nikakve veze sa PU. Opet ponavljam, postoji sasvim dovoljan broj nekretnina na sajtu rgz sa nizim cenama. od onih na osnovu kojih PU razrezuje porez, tako da je tvoja teorija u samoj biti neosnovana.
  • 0

#15066 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 10:54

@tehnogod

Valjda si dosad naucio sta je prosek? Cene mogu biti vise i nize od procenjenih a biti u proseku.

 

Ne mislis valjda da se ugovori notara posebno kopiraju i dostavljaju rgz-u?

Ne idu, ti ih nosis u katastar.

 

Prema važećem Zakonu o porezima na imovinu, čl. 38 a. PRE nego što podnesete zahtev za uknjižbu potrebno je da platite porez na prenos apsolutnih prava.

 

Dakle bez pecata PU nema upisa u katastar ni u rgz. Pa je time tvoja teorija neosnovana :)

 

A taj fajl sa tvog diska mozes samo ti da vidis :)

 

Da se ne lazemo dalje, imamo fiktivni "transparentni sistem" u kome i dalje drzavni cinovnici odredjuju vrednost ugovora, a time i iznos poreza na promet apsolutnih prava. Bas kao i u slucaju godisnjeg poreza na imovinu.

 

Tu od trzisne ekonomije nema ni T, Da ne govorimo o relevantnosti registra rgz

 

Kazem ja lepo, nema svrhe za dalju raspravu.


Edited by Niko jaci od zakona, 05 August 2015 - 11:26.

  • 0

#15067 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 05 August 2015 - 11:22

Ti se ocito zezas sa mnom.
  • 0

#15068 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 11:32

Ne, zasto?  ja sam izneo cinjenice. Da mozda ti ne mozes da u katastar upises nekretninu bez pecata PU?


  • 0

#15069 goran nbgd

goran nbgd
  • Members
  • 41 posts

Posted 05 August 2015 - 11:40

Zar poreska neuzima u prosjek zadnje tri kupoprodaje. A ne prosjek svih za ovu godinu?
  • 0

#15070 dell

dell
  • Members
  • 71 posts

Posted 05 August 2015 - 11:42

@Niko jaci od zakona

 

Sve da je tačno ovo što pričaš, mene samo zanima gde su te jeftine kupovine? I sam sam prošle godine kupovao stan i nekoliko ljudi koje znam da su bili u istoj priči kao ja u poslednjih par godina – niko nije našao stan po nekoj ceni koja drastično odstupa od proseka, tako da mu poreska ne uzme tu cenu kao osnovicu (poreska ne može da ti odbije ugovor, može samo da ne prihvati cenu iz tvog ugovora kao osnovicu) . Notari jos nisu bili kad sam ja kupovao stan, ali čisto sumnjam da bi ti on odbio overu ugovora zato što je cena 15-20% niža od proseka. 

Čak i da postoje takvi ugovori koje i notari neće da overe zbog preniske cene pričamo o statističkoj grešci, tako da ne vidim zašto i u tom slučaju podaci sa RGZ ne bi bili relevantni ako prikazuju cene koje su u skladu sa prosekom (jer ljude zanima prosek, a ne neka ekstremna vrednost). 

 

Ja razumem da smatraš da su cene nekretnina previsoke, pa čak i verujem da će u budućnosti padati ali to ne znači da trenutno realizovane cene nisu takve kakve su. Neko može/želi da čeka dalji pad cena, ali ima i dalje nas “nestrpljivih”.

 

I da, plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava nije uslov za uknjižbu. 


  • 1

#15071 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 11:48

Putanja ugovora je jednostavna:

Notar > PU > Katastar >

tek onda rgz moze da ih unese!

Sto znaci da drzava kontrolise cene i vi me jos pitate gde su te jeftine kupovine?

 

A ja sve vreme objasnjavam da dosta nizu cenu NE MOZES ni upisati,

moras ispraviti ugovor na vecu cenu (i platiti veci porez)

I naravno ta cena (koju odobri PU) ce biti upisana u rgz, A ne realna.

Sta vam tu nije jasno??
Ili se vi zezate sa mnom?

 

 

@dell  Kad nije uslov ti onda probaj da uknjizis stan bez placanja poreza :) ili pitaj bilo koga ovde da li mu je tako nesto poslo za rukom.

Dajte ljudi budimo ozbiljni.


Edited by Niko jaci od zakona, 05 August 2015 - 11:51.

  • 0

#15072 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 11:56

Zar poreska neuzima u prosjek zadnje tri kupoprodaje. A ne prosjek svih za ovu godinu?

Ako mislis na godisnji porez na imovinu:  Uzima se prosek tri kupoprodaje (po zelji cata - obicno tri najvece)


  • 0

#15073 dell

dell
  • Members
  • 71 posts

Posted 05 August 2015 - 11:56

Probao, uknjižio. 

Ustavni sud je proglasio neustavnom tu obavezu, ranije jeste bilo drugačije.

 

Odlukom Saveznog ustavnog suda IU br. 176/98 („Službeni list SRJ“, broj 42/02) utvrđeno je da odredba člana 38. Zakona o porezima na imovinu („Službeni glasnik RS“, broj 26/2001) nije u saglasnosti sa Ustavom SRJ i Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa („Službeni list SFRJ“, br. 6/80 i 36/90 i „Službeni list SRJ“, broj 29/96).


  • 1

#15074 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 05 August 2015 - 12:00

Ja za to prvi put cujem. Po tome ispada da su svi koji plate porez na prenos budale. Mada i to me nebi cudilo u ovj zemlji,

bice ipak da su u tvom slucaju porez na prenos platio prodavac, da ste tako sastavili ugovor da on placa porez (sto jeste po zakonu prodavac treba da plati porez)


Edited by Niko jaci od zakona, 05 August 2015 - 12:02.

  • 0

#15075 dell

dell
  • Members
  • 71 posts

Posted 05 August 2015 - 12:03

Zašto bi bili budale? Ta odluka ne znači prestanak te obaveze - već samo da ona nije uslov za uknjižbu. PPAP te svakako čeka da platiš...


  • 0