Jump to content


Photo
- - - - -

Problemi na Arhitektonskom fakultetu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 15 January 2008 - 10:15

Zanima me da li postoji neki nacin da se stane na put bahatluku Arhitektonskog Fakulteta u Beogradu? Ja sam pokusao da pisem novinama, proucio sam zakon, proucio sam statut, pokusao sam da se obratim ministarstvu prosvete oko nekih nepravilnosti ali nista nije urodilo plodom. Na kraju nisam bas najbolje razumeo ulogu ministarstva posto mi je receno da ono prakticno nije nadlezno nad fakultetom, vec u slucaju krsenja zakona, moze samo da savetuje fakultet kako da ispravno postupi.


Trenutne muke koje imam su da placam skolarinu, a da sam pratio predmet gde mi je asistent na vezbama otvoreno rekla da ona nije tu:

-da samnom radi
-da meni bilo sta objasnjava
-da odgovara na moja pitanja
-da mi kaze sta da radim

Na pitanje za sta je onda tu, nije odgovorila vec se okrenula i otisla. Na istom predmetu postoji demonstrator (devojka koja je stariji student) koja slicni stav objasnjava cinjenicom da je ona tu volonterski i da ne dobija nikakvu platu i njen stav je "ko ti kriv sto placas".


Drugi problem je sto mi nastavu uglavnom drze stariji studenti, odnosno ti demonstratori jer se profesori po pravilu ne pojavljuju, asistenti cesto imaju obicaj da isto postupaju, i onda nastava ostaje na starijim studentima. Jedna katedra cak nema dovoljno zaposlenih, te zvanicno u sali ne postoji asistent koji vodi vezbe, vec to drze dva studenta (apsolventi po starom planu).



Treci problem je sto mi nije omoguceno da pratim nastavu kao i ostali studenti, jer godinu pratim po nekom suludom modifikovanom planu, koji sada obuhvata predmete na dve razlicite godine, a oni se preklapaju u istim terminima.


Sve ovo krsi i statut i zakon o visokom obrazovanju, ali niko ne snosi posledice, i niko ovo ne sprecava. Svestan sam da srbija nije drzava, vec neka prostorna celina na kojoj vlada anarhija (ne bih je nazvao komunom jer to nije), ali ipak neki zakoni se koliko toliko primenjuju. Placate porez, placate parking... i verovatno postoji jos nesto.

#2 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 15 January 2008 - 10:29

Ovo je cuveni 'mostic' na arhitektonskom fakultetu. Most koji spaja dva krila fakulteta i stoji prilicno visoko iznad aule. Svakodnevno ovde prolaze stotine studenata, popularno je mesto za sastanke jer se svi tu nalaze, a pored toga kad god se odrzava neka promocija, odrzava se na tom uzanom prostoru. Jednom recju, cesto je guzva na njemu.


Posted Image
Posted Image
Posted Image



Arhitektonski fakultet je skola koja kosta 240.000 dinara, a najavljene cene za "master" studije su i do 6.000 evra po godini. Niko se do sada nije povredio ovde, ali niko do proslogodisnjeg beerfesta nije pao sa zidina kalemegdana u kavez sa medvedima, a niko do prosle zime nije pao u savu sa nekog od splavova.

Ako nista, bar objasnjava zasto se takve stvari kod nas desavaju a u svetu ne. U svetu posle takvog slucaja uvedu se rigorozni zakoni koji se moraju postovati (primera radi, ogranicenje broja posetilaca u svakom javnom objektu u americi). Kod nas u Srbiji, arhitektonski fakultet koji treba da obrazuje studente i buduce arhitekte da ne prave ovakve gluposti... sastoji se iz ovakvih gluposti.

#3 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 15 January 2008 - 10:37

Verujem da mnogi ljudi nisu upoznati sa sustinom ove reforme. U najkracim crtama, sustina je standardizovati sistem obrazovanja sa ostatkom evrope, a uzrok svemu tome je otvaranje Evropske unije programima poput ERASMUS-a.

Mi naravno nismo deo toga, niti ima ikakvih najava da cemo biti, iako je bio otvoren za zemlje EU, plus neke druge zemlje poput Hrvatske i Turske (Bugarska i Rumunija su danas EU).


Sistem bolonje je tzv. "ECTS" kod nas nazvan "ЕСПБ", i on uvodi module, sto je do sada bio potpuno stran pojam u nasem sistemu. Moduli se dalje pretvaraju u sate, sto znaci da se svaki sat rada na fakultetu nekako vrednuje, te se ocene usled toga formiraju tokom cele godine.


E pa, na arhitektonskom fakultetu to je tako primenjeno da se studentima moze desiti da padnu sa ocenom osam, a u nekim ekstremnim slucajevima, moglo bi se desiti da se padne cak i sa ocenom 9, teoretski mozda i sa desetkom.


Da li mislite da je to normalno? Da li mislite da je to u redu?

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 January 2008 - 10:47

Prema Euronormi je maximalni dozvoljeni razmak izmedju prečki na ogradama, bilo vodoravnih ili uspravnih, 110mm, a visina od poda 1100mm. Pitaj profesore da li to imate kao primer kako ne treba da izgleda prepreka protiv pada?

#5 Jogi

Jogi
  • Members
  • 164 posts

Posted 15 January 2008 - 18:45

Zanima me da li postoji neki nacin da se stane na put bahatluku Arhitektonskog Fakulteta u Beogradu? Ja sam pokusao da pisem novinama, proucio sam zakon, proucio sam statut, pokusao sam da se obratim ministarstvu prosvete oko nekih nepravilnosti ali nista nije urodilo plodom. Na kraju nisam bas najbolje razumeo ulogu ministarstva posto mi je receno da ono prakticno nije nadlezno nad fakultetom, vec u slucaju krsenja zakona, moze samo da savetuje fakultet kako da ispravno postupi.
...

Slusaj, to nikada nije ni bio fakultlet vec kurs za crtanje. Oni koji su stvarno vredeli ucili su sami a i imali su od boga dar za struku. Ako si bas resio da studiras, pravi fakulteti su na prvom spratu i u prizemlju. Videces jednog dana koliko je lazi na arhitektonskom fakultetu,koliko tu ima "konceptualista" koji jnikada nista nisu projektovali, a nadam se da vidis ono sto je njima najvaznije : da imaju puno para i da ih uvazavaju kao "umetnike", mada u se umetnik tu pojavi u svakoj 15-oj generaciji. Za 6000 evra godisnje mozes da upises pristojan on line MBA i da biras gde ces da radis, bar u Srbiji, pa ti vidi.

Mod edit: skraćen quote. Mole se učesnici da ne citiraju ceo post ukoliko je prevelike dužine.

Edited by DJ_Vasa, 15 January 2008 - 19:54.


#6 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 15 January 2008 - 18:59

Sve to nema bas puno veze sa temom, znam ja da je to losa skola, i znam kakvi su svi tamo, ali trenutno mi smeta fundemantelno krsenje zakona, i katastrofalno sprovodjenje reformi. Ne planiram ja da idem na taj nastavak (mada mi smeta, jer sam upisao 5 godina studija, s kojim pravom mi je to sad oduzeto), ali sam morao ovde da zavrsim jos jednu godinu jer sam prakticno bio ucenjen a ako sacekam jos, mnogo truda i rada mi moze pasti u vodu.


Neka budu oni umetnici, neka budu konceptualisti, neka generalno budu losi strucnjaci, ali nek budu barem tu, nek se drze zakona koji su sami doneli.

#7 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 15 January 2008 - 23:40

Na arhitektonskom fakultetu u Beogradu postoje ispiti koji su se padali iako su studenti imali dovoljno poena za 8. Predmet uvod u urbano planiranje odnosno "UUP" teoretski moze da se padne i sa ocenom 10 tako sto neko uradi sledece:


skupi 40% poena tokom nastave
izadje na ispit koji nosi 60% i sastoji se od 40 zadataka

uradi 37 zadataka tacno, 3 pogresno.

zadatci su vezani u grupe, i svaka grupa sadrzi minimum zadataka koji moraju da se urade tacno, i recimo, ako se ova 3 zadatka nadju u grupi od 3 zadatka, ili cak cetiri ali gde moraju dva da se urade tacno, ceo ispit se boduje sa 0 poena.

Dakle znati 37/40 odnosno 93% ispita, poistovecuje se kao da se nista ne zna.


Nije bilo bas ovakvih ekstrema ali ljudi jesu padali sa visokim ocenama, a imam kolege koje su usled ove reforme izgubili pravo na skolovanje, bas zbog ovakvih ispita. Secam se tacno da su stajale dve table sa bodovima u hodniku, i na jednom predmetu isti student polaze ispit sa 64 poena i ima recimo 6, a na drugoj tabli pada ispit sa 72 poena (dovoljno za 7).

#8 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 16 January 2008 - 05:46

Slusaj, to nikada nije ni bio fakultlet vec kurs za crtanje. Oni koji su stvarno vredeli ucili su sami a i imali su od boga dar za struku. Ako si bas resio da studiras, pravi fakulteti su na prvom spratu i u prizemlju.


Da niko ne ostane u zabludi - radi se o jednom 'pravom fakultetu' koji se nalazi u prizemjlu, ono na prvom spratu je 'visa skola' (i moja malenkost je jedan od ponosnih vlasnika njene diplome) a ovo o cemu se ovde vodi polemika se, za dobrih vremena, zvalo 'kurs ikebane' (KI). Bas sam onomad pio pivo sa dvojicom ponosnih vlasnika diplome KI, jedan je srecan & donekle zadovoljan a drugi se veselo kaje - kao - trebalo je pametnije da bira (u svoje vreme)...

#9 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 18 January 2008 - 13:15

Zanima me da li postoji neki nacin da se stane na put bahatluku Arhitektonskog Fakulteta u Beogradu? Ja sam pokusao da pisem novinama, proucio sam zakon, proucio sam statut, pokusao sam da se obratim ministarstvu prosvete oko nekih nepravilnosti ali nista nije urodilo plodom. Na kraju nisam bas najbolje razumeo ulogu ministarstva posto mi je receno da ono prakticno nije nadlezno nad fakultetom, vec u slucaju krsenja zakona, moze samo da savetuje fakultet kako da ispravno postupi.


Trenutne muke koje imam su da placam skolarinu, a da sam pratio predmet gde mi je asistent na vezbama otvoreno rekla da ona nije tu:

-da samnom radi
-da meni bilo sta objasnjava
-da odgovara na moja pitanja
-da mi kaze sta da radim

Na pitanje za sta je onda tu, nije odgovorila vec se okrenula i otisla. ...
Drugi problem je sto mi nastavu uglavnom drze stariji studenti, odnosno ti demonstratori jer se profesori po pravilu ne pojavljuju, asistenti cesto imaju obicaj da isto postupaju, i onda nastava ostaje na starijim studentima. Jedna katedra cak nema dovoljno zaposlenih, te zvanicno u sali ne postoji asistent koji vodi vezbe, vec to drze dva studenta (apsolventi po starom planu).



Treci problem je sto mi nije omoguceno da pratim nastavu kao i ostali studenti, jer godinu pratim po nekom suludom modifikovanom planu, koji sada obuhvata predmete na dve razlicite godine, a oni se preklapaju u istim terminima.


Sve ovo krsi i statut i zakon o visokom obrazovanju, ali niko ne snosi posledice, i niko ovo ne sprecava. Svestan sam da srbija nije drzava, vec neka prostorna celina na kojoj vlada anarhija (ne bih je nazvao komunom jer to nije), ali ipak neki zakoni se koliko toliko primenjuju. Placate porez, placate parking... i verovatno postoji jos nesto.


Problem nije samo tvoj fax, u našoj zemlji po mom mišljenju ima mnogo "arhitektonskih" fakulteta. Ako ne svi a onda većina problema koje si opisao su više pravilo nego izuzetak u Srbiji.

Prema normalnoj, vrednoj mladoj osobi, koja želi da stekne znanje i trudi se da sve radi kako treba svi se odnose poslednjih godina po principu "ko ti je kriv".

Ko ti je kriv što nisi profitirao od besplatnog studiranja u socijalističko vreme, pa onda kao visokoobrazovan čovek na nekoj uticajnoj poziciji dao punu autonomiju fakultetima, na osnovu koje oni mogu da šišaju studente kako im volja.

Ko ti je kriv što nisi genijalac, pa da uđeš u grupu najboljih 1000 studenata koji dobijaju stipendiju. Ako si dobar student, sa dobrim uspehom, to se u Srbiji danas strogo kažnjava ogromnim finansijskim sumama.

Ko ti je kriv što hoćeš da budeš student, koji bi se potpuno posvetio učenju, kad "im se može" da te priteraju uz zid da rintaš, da bi napunio njihove džepove.
Da učiš možes noću, nakon što si tokom dana zaradio novac po afričkom modelu zarade, radi finansiranja studija sa finansijskim nametima na evropskom i američkom nivou.
Ko ti je kriv što su ti tako oprečni uslovi života, što si između prava i obaveza rastrgnut između Afrike i Amerike.

Ko ti je kriv što nisi strani student u Srbiji, onda bi ti zdravstveno osiguranje plaćalo knjižicu do završenih studija, bez obzira na godine života. Ko ti je kriv što je majka Srbija u stvari majka strancima, a domaćem stanovništvu maćeha.

Ko ti je kriv što nemaš nikakvu vezu, i nisi miljenik, da ne kažem ljubavnik neke profesorke, pa da naprasno postaneš jedan među najboljim studentima.

Ko ti je kriv što imaš omnibusa, koji je nadležan za komunalna pitanja, npr. ako ti pukne cev na vodokotliću, a nije nadležan, i ne može da ti pomogne ako su prema tebi prekršena ustavom zagarantovana osnovna prava.

Da prekinem sa ovim "ko ti je kriv" navodima, mogla bih ja o tome do sutra, a i tebi, kao i svima ostalima je sve to najbolje jasno. Tako korenit problem može da se reši, kako mislim, isto tako samo korenito, sistemski, na parlamentarnim izborima. Ako uopšte može da se reši.

#10 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 18 January 2008 - 17:52

Moje pitanje je da li da cekam da srbija izadje iz anarhistickog uredjenja, pa da jurim zakone, ili sada da jurim zakone pa da to bude prvi korak ka izlasku iz ovog uredjenja?

#11 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 18 January 2008 - 22:09

Moje pitanje je da li da cekam da srbija izadje iz anarhistickog uredjenja, pa da jurim zakone, ili sada da jurim zakone pa da to bude prvi korak ka izlasku iz ovog uredjenja?

Zaista ne znam.

Iako je gotovo nemoguće prilagoditi se ovim uslovima života, sa kojima se suočavaju mnogi studenti u Srbiji, jer su uslovi krajnje destruktivni i psihički parališući, možda bi najbolje bilo ako bi ipak nekako uspeo da privremeno prevariš sam sebe i zanemariš pitanje poštovanja zakona od strane tvog fakulteta, i da se posvetiš ispitima kako znaš i umeš.

Znam da je to mnogo lakše reći nego sprovesti u delo, kada te mnogi "pljuju i udaraju ciglama u glavu", jer i sama imam ozbiljnih problema kao studentkinja i devojka u Srbiji, tako da mogu da razumem tvoju situaciju, ali bojim se da je, bar trenutno, borba za poštovanje zakona o visokoškolstvu i uopšte borba za poboljšanje položaja studenata u Srbiji unapred osuđena na neuspeh- samo ćeš baciti dragoceno vreme i energiju.

Da nisi previše truda uložio u te studije, bilo bi mi lako da ti dam savet- da odeš u inostranstvo kako znaš i umeš i tamo (u bilo kojoj iole normalnoj zemlji) se finansijski obezbediš, i onda upišeš i studije koje želiš. Tako bih i ja najrađe postupila, kada bih sada bila pred upisivanjem faxa.

Ono što međutim meni predstavlja nekakvu utehu, i što mi omogućuje da se koliko toliko skoncentrišem na studije, je činjenica da nikada neću zaboraviti u kakvu situaciju je celu moju generaciju koleginica i kolega studenata, a možda posebno mene, stavila ova zemlja poslednih godina.

Sve moram da plaćam sama uz pomoć roditelja, apsolutno sve- studije u celini, skupe knjige, prevoz, hranu, zdravstvenu knjižicu. Pritom sam i hronična pacijentkinja, i sama plaćam svoje lekove a najčešće i neophodne analize i preglede kod privatnika.

Kada nemam knjižicu, iz nekih razloga (ako nemam para da platim overu, ili ako čekam da mi je izrade, kao što je to trenutno slučaj) ostajem bez obavezne hronične terapije, i moje zdravlje se ozbiljno narušava.

Jasno je u kom očajnom položaju se nalazim, ali ko mi je kriv, ja sam studentkinja, zadnja rupa na svirali u ovom društvu.

O svom položaju u ovoj baruštini pisala sam i svetskoj zdravstvenoj organizaciji pre mesec dana, nisu mi odgovorili do sada, tako da polako gubim veru i u svetske institucije.

Ako se odlučiš za dalju borbu, želim ti svako dobro i uspeh, ali ne znam da li će to nečim rezultirati.

#12 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 20 January 2008 - 10:24

Posto cu ove godine imati trogodisnju diplomu, pokusacu da je prevedem u nesto (uz pomoc srednjoskolske, tehnicke diplome i nekih kurseva) sto bi mi omogucilo dobijanje radne vize za ameriku. Posto je engleski jedini strani jezik koji pricam na tom nivou da bih mogao da studiram, potrebna su mi ogromna finansijska sredstva da bih tamo nastavio studije. Trenutno radim i na nemackom, tako da ja posle ove godine necu nogom krociti na svoj fakultet.


Problem mi je samo sto sam ovu godinu platio, sto mi je pravo na budzet na silu i prevaru oduzeto, i sto sam cak bio i ucenjen da nastavim studije, jer mi fakultet vise ne bih overavao polozene ispite, i ne znam ni kako bih mogao da se prebacim na drugu skolu.



Al dobro, ako ova zemlja stvarno misli da je brain-drain jedna super stvar, neka tako bude, moj mozak nece ovde da truli.

#13 Clear apple

Clear apple
  • Members
  • 23 posts

Posted 22 January 2008 - 22:23

Hah ja sam danas cuo u nekoj informativnoj emisiji da je oko 80% ljudi ocistilo godinu na arhitekturi ... Boze, sad tek vidim kakav je pokolj na mom fax-u

#14 bucket011

bucket011
  • Banned
  • 66 posts

Posted 24 January 2008 - 21:54

Hm... sto nije bas za pohvalu, po bolonji trebalo bi svi da ciste godinu.

Posted Image

#15 Urbanista

Urbanista
  • Members
  • 68 posts

Posted 10 April 2008 - 20:53

Zar i ovde? :rolleyes: