Jump to content

Photo
- - - - -

Kandidijaza i druge gljivice?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#31 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 April 2010 - 22:17

ja nikad chula za taj efekat. :ph34r:

#32 Ljubavnica71

Ljubavnica71
  • Members
  • 23 posts

Posted 21 April 2010 - 22:46

Vaginalna kandidijaza se odavno ne leci vaginalnim tabletama i kremama.
Dva su razloga za to
- infekcije se po pravilu samo zalece
- cesta upotreba lokalnih antimukotika dovodi do trajnog ostecenja sluzokoze

Akutni oblik infekcije se leci pomocu 2 tablete Fluconazol-a 150mg u razmaku od nedelju dana (oralno!), u medjuvremenu dok posoji iscedak i jednom dnevno vaginalno ispiranje Tantum Rosa (ne duze od 3 dana).
Nakon toga profilakticki jedna tableta mesecno ali samo za zene kod kojih se ova infekcija javlja cesce od dva puta godisnje.

Higijena je u danima dok traje infekcija izuzetno vazna, u smilslu peskir za jednokratnu upotrebu.

#33 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,185 posts

Posted 22 April 2010 - 00:11

Taj režim koji pominješ (fluconazol oralno) se primenjuje u lečenju hroničnih, komplikovanih slučajeva, ali mainstream u lečenju nekomplikovane kandidijaze jeste i dalje lokalna primena preparata azola.

@Dunadan Nistatin se više ne koristi za kandidijazu jer su azoli (fluconazol, ketokonazol, fenticonazol...) efikasniji, a istina je da mnogi lekari hvale Lomexin. Do nedavno je Canesten (3 dana) bio omiljen, ali sve više se preporučuje Lomexin jednokratno.

#34 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,175 posts

Posted 23 April 2010 - 01:40

Kao clan i korisnik preparata xxxxxxxxxxxxxxxxxx smo imali razna lekarska predavanja i tu se, izmedju ostalog , pominjala i candida . Oni su preporucivali kombinacije preparata belog luka i acidofilusa ( probiotskih preparata ). Tako da , kao sto je neko pomenuo , beli luk zajedno sa jogurtom (onim probiotskim ) ili kefirom daje rezultate. Pogotovo sto se upotrebom antibiotika unistava crevna flora koja je sastavi deo imunog sistema. Uz to se preporucuje i uzimanje i multivitaminskih preparata i C vitamina radi podizanja imuniteta. E sad , kolko ce izlecenje trajati sve zavisi, posto ni sama bolest nije nastala odjedanput. Ali lecenje prirodnim putem se, iako sporije, uklanjaju uzroci bolesti a ne posledice.

Slazem se da u mlecnim proizvodima nema tolko probiotskih bakterija kolko treba. Zato se i preporucuje uzimanje suplementskih kapsula , pogotovo u slucaju bolesti i uzimanja antibiotika. A kasnije jogurt sluzi da bi se , u zdravom organizmu, odrzao broj.

Edited by nvukelic, 23 April 2010 - 10:01.
reklamiranje

#35 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,185 posts

Posted 23 April 2010 - 10:05

Ima jedan problem u celoj toj teoriji, a to je što mi ovde ne govorimo o crevnoj mikroflori, već je kod kandide poremećena vaginalna mikroflora, a ne vidim način da probiotske bakterije iz tih preparata koji se uzimaju oralno (a i kako bi drugačije) stignu iz creva na vaginalnu sluzokožu.

Takođe, ta floskula "prirodnim putem se uklanjaju uzroci bolesti a ne posledice" je besmislica i obična propaganda.

Edited by nvukelic, 23 April 2010 - 10:05.

#36 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 03 May 2010 - 17:01

Ima jedan problem u celoj toj teoriji, a to je što mi ovde ne govorimo o crevnoj mikroflori, već je kod kandide poremećena vaginalna mikroflora, a ne vidim način da probiotske bakterije iz tih preparata koji se uzimaju oralno (a i kako bi drugačije) stignu iz creva na vaginalnu sluzokožu.

Takođe, ta floskula "prirodnim putem se uklanjaju uzroci bolesti a ne posledice" je besmislica i obična propaganda.

...makes you think about options. :ph34r:

#37 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 24 May 2010 - 07:36

bila je na antibiotskoj terapiji zbog hlamidije. pa joj se onda pojavi kandida. pa lechi kandidu. pa joj se vrati hlamidija. pa antibiotici. pa Hello Candida, again!

Moj slucaj!
Samo sto je kod mene u pitanju Esherichia colli...
Candida me prvi put "posetila" jos u doba adolescencije, naravno, posle duze upotrebe antibiotika.
Nekako, s vremenom mi je postalo jasno da ce mi posle svake antibiotske terapije, candida biti verni pratilac.
U pocetku sam je resavala Nistatinom kada bi se candida pojavila... i bila mirna sve do sledece prilike kada sam bila prinudjena da uzimam AB.
S obzirom da mi je imunitet solidan, (grip savladam obicno nekim od Upsinih proizvoda, vitaminima i cajevima) manja je i potreba za antibioticima, sem u slucaju kada mi se "desi" Esherihia. Medjutim, sada znam za "kvaku" i uzimanje preparata protiv candide zapocnem odmah cim pocnem sa terapijom ove dosadne bakterije (Esherichie), nema dosadnije od nje, jer je strahovito sklona recidivu.
Naravno, nisam sama otkrila terapiju, vec mi ju je preporucio moj lekar ... naime radi se o leku Macmiror complex 500.
Preparat je italijanski i savrsen je, naravno i on je baziran na nistatinu i nifuratelu.
Nema nikakve nus pojave i toplo ga preporucujem. Ne trebam ni da vam naglasavam da candida ni ne uspe da se "ispili" ako se pocne sa ovim lekom upravo u istom momentu kad i sa antibioticima (takodje preporuka lekara).
Za prilike Srbije nije bas jeftin, ali, boze moj...sve sto se mora nije ni skupo.

Edited by Gordana_64, 24 May 2010 - 21:32.

#38 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 24 May 2010 - 14:51

Infekcija Esherichiom Colli cesto se javlja kod zena koje pate od hronicne opstipacije, zbog bogatstva limfnih i venskih veza izmedju rektuma i urinarnih organa. Echerichia Colli je normalan stanovnik debelog creva.

#39 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 24 May 2010 - 21:23

Infekcija Esherichiom Colli cesto se javlja kod zena koje pate od hronicne opstipacije, zbog bogatstva limfnih i venskih veza izmedju rektuma i urinarnih organa. Echerichia Colli je normalan stanovnik debelog creva.

Eh, znam... toliko se secam iz gradiva iako sam "ponavljac" :) ... tacnije, kidnula sa medicine posle polozene farme ( uzdrzite se od pljuvanja na moju personu koja je napustila faks posle odslusane IV godine, to malo koji ludak uradi :ph34r: ).

Moj problem nije u opstipaciji, stavise, rekla bih da mi se Esherichia javlja cesce upravo zbog bliskih veza izmedju rektuma i urinarnog trakta.

Edited by Gordana_64, 24 May 2010 - 21:30.

#40 Blogbuster

Blogbuster
  • Banned
  • 8 posts

Posted 12 June 2010 - 10:51

Svim gljivičnim oboljenjima pogoduje ishrana bogata šećerima i ugljenim hidratima.Zbog toga ,prvenstveno ,treba kod mikoza voditi računa o ishrani.

#41 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,185 posts

Posted 10 November 2010 - 19:21

Nikad nije dokazana neka značajna korist od probiotic preparata. Ali ne može da škodi :).

Malo da se update-ujem (i donekle ispravim):

Episodes of acute infectious diarrhoea remain a major disease burden throughout the world, especially in developing countries. They are due to infection by many different organisms. Most episodes are self-limiting and usually investigations are not done to identify the infectious agent. The main risk to health is dehydration and management aims to improve and maintain hydration status. However, rehydration fluids do not reduce the stool volume or shorten the episode of diarrhoea. Probiotics are "friendly" bacteria that improve health and are not harmful in themselves. A number of randomized controlled trials have been done to see whether probiotics are beneficial in acute infectious diarrhoea. We have searched for as many of these trials as possible and collected together the data in a systematic way to try to discover whether or not probiotics are beneficial in acute diarrhoea. We identified 63 trials, which included a total of 8014 people - mainly infants and children. Probiotics were not associated with any adverse effects. Nearly all studies reported a shortened duration of diarrhoea and reduced stool frequency in people who received probiotics compared to the controls. Overall, probiotics reduced the duration of diarrhoea by around 25 hours, the risk of diarrhoea lasting four or more days by 59% and resulted in about one fewer diarrhoeal stool on day 2 after the intervention. However, there was very marked variability in the study findings and so these estimates are approximate. We concluded that these results were very encouraging but more research is needed to identify exactly which probiotics should be used for which groups of people, and also to assess the cost effectiveness of this treatment.

Probiotics for treating acute infectious diarrhoea. Cochrane Database of Systematic Reviews: Reviews 2010 Issue 11

Nema mnogo veze sa kandidom, ali ima sa probiotic preparatima.

#42 Pizza_Doctor

Pizza_Doctor
  • Members
  • 13 posts

Posted 10 December 2010 - 20:04

Malo da se update-ujem (i donekle ispravim):

Nema mnogo veze sa kandidom, ali ima sa probiotic preparatima.

Do pre par godinica sam uz antibiotsku terapiju zenicama prepisivala i nekakav antimikotski preparat-protiv vaginalne kandidijaze. U skorije vreme svojim pacijentima preporucujem upotrebu Echinacin jus-a-uz antibiotsku terapiju kao prevenciju vaginalne kandidijaze a kod dijabeticara kod kojih je poznato da su joj skloniji kao i urinarnim infekcijama narochito esherihiom prepisujem stalnu upotrebu istog. Tri kashicice dnevno i rezultati su fenomenalni. Aktivna supstanca je suva materija echinacee.Princip delovanja da podize imunite tj prirodnu odbranu organizma. U bolnici u kojoj radim znam sa sigurnoshcu da je popularna i medju pedijatrima koji je propisuju uz antibiotsku terapiju kod dece hronicnih bolesnika-disajnih puteva itd.Proizvodjach je firma MADAUS- nemam informaciju da li se nalazi na nashem trzishtu ali se moze namaviti i preko interneta.

#43 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 11 December 2010 - 11:02

Do pre par godinica sam uz antibiotsku terapiju zenicama prepisivala i nekakav antimikotski preparat-protiv vaginalne kandidijaze. U skorije vreme svojim pacijentima preporucujem upotrebu Echinacin jus-a-uz antibiotsku terapiju kao prevenciju vaginalne kandidijaze a kod dijabeticara kod kojih je poznato da su joj skloniji kao i urinarnim infekcijama narochito esherihiom prepisujem stalnu upotrebu istog. Tri kashicice dnevno i rezultati su fenomenalni. Aktivna supstanca je suva materija echinacee.Princip delovanja da podize imunite tj prirodnu odbranu organizma. U bolnici u kojoj radim znam sa sigurnoshcu da je popularna i medju pedijatrima koji je propisuju uz antibiotsku terapiju kod dece hronicnih bolesnika-disajnih puteva itd.Proizvodjach je firma MADAUS- nemam informaciju da li se nalazi na nashem trzishtu ali se moze namaviti i preko interneta.

Da li si imala kontrolnu grupu?

#44 Pizza_Doctor

Pizza_Doctor
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 December 2010 - 15:28

Da li si imala kontrolnu grupu?

odno
Ne, nisam se bavila klinichkim ispitivanjem jer je to farmaceutska firma vec odradila. Moji zakljucak je doneshen na osnovu klinichke observacije. Obzirom na broj pacijenata koji pregledam na dnevnom, mesechnom ili godishnjem nivou mislim da je klinichka observacija vec sama po sebi dovoljna. Sem toga ovo je bio savet vishe, mozda ce neko zeleti da proba i sa nashih podnevla. Bez uvrede.

Pozdrav

#45 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 13 December 2010 - 19:41

odno
Ne, nisam se bavila klinichkim ispitivanjem jer je to farmaceutska firma vec odradila. Moji zakljucak je doneshen na osnovu klinichke observacije. Obzirom na broj pacijenata koji pregledam na dnevnom, mesechnom ili godishnjem nivou mislim da je klinichka observacija vec sama po sebi dovoljna. Sem toga ovo je bio savet vishe, mozda ce neko zeleti da proba i sa nashih podnevla. Bez uvrede.

Pozdrav

Klinicka observacija dovoljna ako ih je velik broj? Bojim se da si tu potpuno u krivu. Veliki broj klinickih observacija te mozda cini iskusnim prakticarem ali je potpuno bezvredna stvar kada je rec o procenjivanju asocijacija, jer je u pitanju nista drugo do beskorisni razlomak sa nepoznatim imeniocem. Veliki broj observacija moze da posluzi eventualno samo kao osnova za postavljanje hipoteze--NIPOSTO ALI NIPOSTO za njeno testiranje. Bez uvrede. :lol+:

Pozdrav