Jump to content

Photo
- - - - -

Twin Peaks

• Please log in to reply
163 replies to this topic

#31 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 29 December 2016 - 21:40

Hm...
Nisam siguran koliko mi se ovo dopada..
Odakle ti ovo?

• 0

#32 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,116 posts

Posted 30 December 2016 - 00:03

Hm...
Nisam siguran koliko mi se ovo dopada..
Odakle ti ovo?

Ako se ne varam, ovo je scena iz filma Fire walk with me, naravno posle photo shopa.....

• 0

#33 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 30 December 2016 - 15:21

Dobro je,ja se uplasio da nije procurela scena iz novog serijala jer mi nije bas "legla".
Inace se ne secam ove scene iz filma.  :blush: 

Doduse,gledao sam ga samo jednom i to jakoo davno,

• 0

#34 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 01 January 2017 - 13:27

Don't let your New Years celebration get too out of hand!1f389.png15726949_1364332716920086_24791531858583

• 2

#35 D. Cooper

D. Cooper
  • Members
  • 11,230 posts

Posted 10 January 2017 - 16:58

360x240xtwin-peaks-may-21-2017-showtime-

• 1

#36 Wiggum

Wiggum
  • Members
  • 1,670 posts

Posted 15 January 2017 - 09:43

Twin Peaks teaser :

muzika..... :heart:

Ekipa o povratku serije :

tumblr_m934hfztvH1r1ang0o1_400_zpsp4rvtu

• 3

#37 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 19 January 2017 - 23:20

R.I.P. Miguel Ferrer  :( 

ffa4a194ce0dfceda5431d77c993011f.jpg

• 0

#38 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,116 posts

Posted 23 March 2017 - 20:43

Spoiler

Zvanične fotografije.

Edited by DonJuan, 23 March 2017 - 20:43.

• 4

#39 Zetterberg

Zetterberg
  • Members
  • 3,291 posts

Posted 01 May 2017 - 16:25

Krenuo da gledam ponovo i osecaj ko da gledam prvi put.Na sta sam sve zaboravio, dobro je da sam se setio.

Umro sam od smeha kod scene u sumi kada Kuper prvo objasnjava istoriju Tibeta, pa zatim kamenjem iz kofe koju drzi Lusi gadja staklenu flasu koja je na nekih 0 m od njega, a pre nego sto baci kaze jedno ime koje pocinje sa J(ili prezime) na sta Serif Truman kaze sta zna o njemu.Uz to pogodi flasu kod likova koji su u tom trenutku najsumnjiviji publici, sa tim da je kod onog koji je najvise flasa bila polomljena.Linc genije :lol+:

Kuper po govoru tela zna ko je s kim u TP, i na to sam zaboravio. :lol+:

• 0

#40 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,116 posts

Posted 02 May 2017 - 14:09

Premijera nove sezone na HBO Adria 22.maja.  :thumbs:

• 2

#41 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 02 May 2017 - 22:03

Otkud to?
Mislim,iznenadjen sam da serija pod ShowTime etiketom bude pustena na konkurentskoj produkciji. Cak i sa jadranskim predznakom i dalje je to HBO.

No,nije da se zalim.  :)

• 0

#42 Wiggum

Wiggum
  • Members
  • 1,670 posts

Posted 12 May 2017 - 08:51

• 0

#43 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 16 May 2017 - 20:46

Da li je Twin Peaks nastavak serije,sezona 03 ili potpuno novi pocetak?
Kako god,ja sam odlucio da napisem jedan poduzi post u susret ponovnom druzenju sa kultnom serijom i njenim junacima.

Kafa,pita i ubistvo

Kada je sada vec daleke 1989.godine filmski reditelj Dejvid Linc (Elephant Man,Dune,Blue Velvet) odlucio da udruzi snage sa oprobanim tv autorom Markom Frostom (Hill Street Blues) i zapocne projekat zvan Twin Peaks,ne verujem da je iko ukljucujuci i njih dvojicu,verovao da ce kreirati fenomen koji je mozda i nadici okvire televizijske produkcije.
Srecom po sve aktere,ukljucujuci i mnogobrojne gledaoce World wide,serija je ugledala svetlo dana,a ostalo je postalo legenda.
Krenimo redom.

Pilot epizoda
Emitovana je 1989,dakle citavu godinu pre zvanicne sezone u trajanju od preko 90.minuta. Namera autora i produkcije je bila da vide kako ce publika reagovati i hoce li biti postignuta zadovoljavajuca gledanost.

U malom americkom gradicu Twin Peaks (populacija: 51201;sto je izmenjeno jer je prvobitno trebalo da stoji 5120,ali su producenti bili zabrinuti da mlade gledaoce nece privuci radnja koja se odigrava u nekoj selendri) pronadjeno je bezivotno telo lokalne devojke Lore Palmer umotano u plasticni dzak (jasna aluzija na problem nasilja nad zenama). Lora Palmer je lokalna sweetheart devojka: kraljica mature,inteligentna,prelepa,iz situirane porodice,ali sa mracnim tajnama.

Istraga je poverena ugladjenom FBI agentu,Dejlu Kuperu,jednom cistuncu ciji je lik izmedju Boyscouta i mistika sa opsesivnim apetitom za crnom kafom i pitom od visanja (ali samo ako su "prokleto dobre"). Sa diktafonom u ruci preko kojeg snima mnostvo poruka za izvesnu Dajen,ovaj intuitivni istrazitelj krece u istragu. Ona ubrzo otkriva da je zivot ubijene Lore Palmer pun tajnih afera, droge,zlostavljanja,prostitucije i drugih stvari povezanih sa kriminalom koji se iza kulisa odigrava u gradicu. (I ovde Linc ispod povrsine, salje aluziju istrage ubistva senatora Bobija Kenedija.)

Odatle upoznajemo citavu plejadu razlicitih,slikovitih likova koji uticu na pricu: iskrenog serifa maloga grada, korumpiranog biznismena koji se bavi mutnim radnjama, zenom koja okolo ide noseci truplo drveta u ruci predstavljajuci se kao osoba sa poverljivim informacijama,hipijevskog psihoterapeuta,trans-seksualnog agenta DEA-e, pacifisticki nastrojenog patologa/forenzicara, patuljka koji prica unatrag,a za koga se ne moze ustvrditi je li stvaran ili nije..Tu je i paleta Lorinih skolskih drugara,drugarica,simpatija, momaka i bivsih momaka..

Posto je grad mali,svi se medjusobno dobro poznaju,a ubistvo pocinje da utice na zivote svih likova..jer niko nije nevin u gradicu pohlepe,korupcije,nasilja i nelegalnog seksa.

Ako za celu seriju mogu da se stave neki znakovi upitnika u smislu sveukupnog kvaliteta,te mesta koje zauzima u anketama o najboljima svih vremenatm,dotle se za samu pilot-epizodu takvo pitanje ni u ludili ne moze postaviti.
Ovo je najbolja pilot-epizoda ikada. By far. 
Npr. Scena kada trenom pre nego direktor skole objavi tuznu vest,a Lorini drugari pogledom na praznu klupu shvate o cemu se radi i samo pogledima,bez izgovorene reci ili ispustenog zvuka pokazu emociju,je dobra da bukvalno ne moze biti bolja. Malo remek-delo.

Dakle - u okvirima pilot-epizoda,ovo je nesto najbolje sto je tv produkcija ikada napravila. 
Jedini problem sa epizodom (koja traje kao prosecan igrani film onog doba),je sto je svojim kvalitetom, intenzitetom te serviranom intrigom,ucinila da ni ostatak serije ne dobaci do ovg nivoa.

O strukturi serije

Nakon globalnog uspeha pilot-epizode koja je na prvu,odmah "zapalila" gledaoce,ekipa je pocela snimanje prve sezone. Ona je trajala 7.epizoda sto je dosta mali broj za ondasnju praksu americke tv produkcije. No,pokazalo se da je ovaj broj bio pun pogodak, jer je uzbudjenje oko zapleta neprestano raslo sa stalnim odgadjanjem vrhunca u smislu otkrivanja ubice Lore Palmer. 
Linc je pokazao da nista nije snaznije od takvog serviranja misterije gledaocu osim eventualnog raspleta u vidu resenja iste.

Ali za razliku od S01,druga sezona je donela cak 22.epizode,sto se pokazalo kao promasaj,jer je toliki broj epizoda postao Lincov i Frostov "trojanski" konj,koji je sa drugim faktorima doveo do neocekivanog ishoda za seriju.
Linc i Frost zapravo nisu imali nameru da uopste otkriju pocinitelja zlocina,vec da odlaganjem misterije zapravo stvaraju nove koje i oko kojih ce se vrteti stari i neki novi likovi.
Nazalost - ovaj koncept nikad nije primenjen. 

Naime,producenti sa ABC televizije su poceli da instistiraju i vrse pritisak na kreatore Twin Peaks-a da sto pre otkriju ubicu,bojeci se da permanentno drzanje gledalaca u neizvesnosti moze da ucini kontra-efekat i otera ih u apstinenciju. 
Zato su Linc i Frost vec u 7.epizodi druge sezone resili misteriju. 
I napravili fatalnu gresku koja je upravo suprotno ocekivanjima,dovela do pada gledanosti. Iz te greske su ucili i naucli producenti i autori mnogih poznatih serija koje ce kasnije uslediti poput Lost npr.

Druga sezona,iako ne tako dobra kao prva,imala je sta ponuditi. I dok su autori gledali kako da seriju vrate u "sedlo",ona je vec klizila ka otkazivanju. Bez obzira sto su poslednje epizode bile izvanredne i cak uzasavajuce,Twin Peaks-u je odzvonilo. Cak i intrigantni zavrsetak o kojem se debatuje vec 25.godina nije nista promenio.

Jedan od razloga njenog otkazivanja je svakako lezao i u cinjenici da je ABC promenio termin emitovanja. Umesto tradicionalnog koji je padao usred radne nedelje,novi termin je zakazan sa subotu od 22.00 - vreme kada mladi Amerikanci (gro publike) izlaze u nocni zivot. Promena je takodje eliminisala jedno od najvecih zadovoljstava:priliku da se o poslednjoj epizodi nasiroko raspreda po mnogobrojnim kancelarijama sirom zemlje,jer je serija zaista poprimila obrise nacionalne opsesije.

Zanr serije
Zapravo ga nemoguce odrediti. 
Serija na prvi pogled ima klasican zaplet - istraga brutalnog ubistva lokalne devojke. Tako bismo mogli reci da je Twin Peaks krimi serija. 
Ustvari je mnogo bliza "blender-efektu";to je miks svega i svacega. Ona je nadrealna i natprirodna,mesavina klasicnog sitkoma i humora. Strasna,uznemirujuca,ali i zabavna,seksi i misticna u isto vreme. Niste sigurni sta gledate,ali vas sve vise uvlaci u pricu i svoj posebni svet. I to ne u celoj seriji. Ne,ne..u jednoj epizodi!!
Moj utisak je da je serija do otkrivanja Lorinog ubice kombinacija krimi zanra i mistike - kroz svet snova i halucinacija. Nakon toga se pomalo pomera ka natpriridnom zbog cega je izvrsila direktan uticaj na autore Dosijea X i samog Dejvida Duhovnija (koji ce ponoviti ulogu transseksualnog agenta ponovo).

Bila bi grota i moja sramota da ne spomenem muziku. Nju je napisao i komponovao Andjelo Badalamenti. Muzika je toliko upecatljiva, osobena i originalna,da je zaista teko reci da li je LInc serijom proslavio muzicku podlogu ili je Andjelo njome ucinio seriju velikom. 
Pocevsi od glavne (uvodne teme,sa spice),preko drugih melodija - muzika iz Twin Peaksa je postala prepoznatljiva i u najskrivenijim kutcima sveta. 
Verovatno su obe tvrdnje istinite.
Tesko je naci bolju vezu izmedju muzike i rezije, od Badalamentijeve muzike pomalo zlokobnog prizvuka i Lincove kamere koju pomera polako i krisom,kao provalnik koji se sunja kroz neciju kucu. 

Urbana legenda kaze da su u vreme emitovanja Twin Peaks-a,mladi Amerikanci i Amerikanke najradije birali ove muzicke teme tokom upraznjavanja telesnih aktivnosti u kolima u kasnim satima. Ne znam,ako neko moze da posvedoci iz prve ruke (ima nasih kolega forumasa koji su duze tamo) - neka ucini.  :) 

Zakljucak
Danas se cesto moze cuti kako zivimo u zlatnoj eri tv produkcije. Koja je mozda i produktivnija,kvalitetnija i liberalnija od same holivudske,filmske. Siguran sam da to doba ne bi toliko blistalo da Twin Peaks nije postavio temelje i posadio seme iz kojega ce izniknuti tv serijali poput Breaking Bad, True Detective, The Wire, Lost, Fargo ili cak House of Cards.

Twin Peaks je izvan svake osnovane sumnje,kultna serija koja je zauvek promenila izgled televizije, produkcije i odnosa tv/gledalac. 
Verovatno prva serija koja je oznacila ili donela histeriju opsesivnog pracenja cele nacije;ne samo americke. Ona,kao takva, definitivno prevazilazi i okvire zanra pa i same televizije.
Pitanje Ko je ubio Loru Palmer? je pitanje koje je obelezilo jednu eru citave pop-kulture i tamo negde svrstalo i sam sou.

Cak je i u ratnom,tmurnom,osiromasenom i opasnom Beogradu '90-ih,osvanuo kultni grafit Znam ko je ubio Loru Palmer. Toliko daleko je TP uspeo da dobaci.

I kao sto je lik sa mog avatara obecao,videcemo se ponovo za 25.godina.
To je sad u nedelju i hvala gospodi Lincu&Frostu sto su nas pocastili jos jednom poslasticom.

Siguran sam da necu ostati razocaran.
A da li cu dobiti odgovor na pitanje How's Annie? 
To ne garantujem.  :+1: 

• 17

#44 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,558 posts

Posted 17 May 2017 - 12:28

Lep pregled, sve si pomenuo, osim maestralne Julee Cruise, koja je svakako itekako doprinela popularnosti i uticaju serije. 

• 2

#45 TheObradovic

TheObradovic
  • Members
  • 3,753 posts

Posted 17 May 2017 - 13:49

Mnogo toga sam izostavio jer ne moze sve ni da se napise,a ne plediram ni da sve znam.
Evo,ti si lepo nadopunio pricu. Nisam je naveo jer sam smatrao da je bilo dovoljno to,sto sam posebno potencirao muziku.

Mozda su mi se negde potkrale i greske neke,slobodno neka ih neko ispravi ili dopise.

• 0