Jump to content


Photo
- - - - -

Glupi i pametni psi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 22:02

--------------------------------------------------------------------------------

Bila neka fina emisija na nemackoj TV gde su se psi i macke takmicili ko je pametniji.
Ko ce pre da dodje do hrane i tako u tom pravcu. Na kraju je ispalo neresheno.
Pametni i jedni i drugi .
1993 je Coren Stanley ,naucnik i profesor psihologije na British Columbia univerzitetu, ispitivao inteligenciju kod pasa. Uzorak : 133 rase
Najpametniji je kao i uvek Border Collie ( prevod na srpski je uzasan i glasi "granicni koli" kao i moj "bearded Collie" koji je preveden sa "bradati koli"). Posto je border iz iste serije kao i moj beardie (skotski ovcari) poznajem ih i licno i personalno i to u kolicinama jer sa mojim bradatim radim "agility" a tu su borderi uvek prvi,uvek shampioni. Medjutim to su psi koji traze entertejment i radne zadatke 24 sata. Znaju da postanu gadno neuroticni i neprijatni ako se ne bavish njima od jutra do sutra.

Meni ovi testovi inteligencije za pse ne govore nishta. Recimo taj border ,ali i ovaj moj beardie ne mogu da se obuce za psa za slepe, na primer, jer su nestrpljivi, a genetski su tako predodredjeni da sami donose odluke kada ce recimo da predju ulicu,ili koliko dugo treba da sede pored tebe. U tabeli od 10 najglupljih naci ce se i medeni beagle koji je neustrashiv u lovu (ja ih videh na nekom USA aerodromu kako njuskaju i traze droge "beagle brigade", jer imaju izvrstan njuh).

Hower Gardner,profesor psihologije i neurolog sa univerziteta Harward rece da ovi testovi inteligencije ne govore nista o kandidatima koji treba da rese zadate probleme, nego govore mnogo o onima koji kreiraju takve testove.

1. Border Collie
2. Pudel
3. Deutscher Schäferhund
4. Golden Retriever
5. Dobermann
6. Sheltie
7. Labrador Retriever
8. Papillon
9. Rottweiler
10. Australischer Treibhund

Border,Sheltie (Lesi u minijaturi) i ovaj Australijanac ( i potice od bordera a i lici jako na njega) klasicni su
ovcarski psi.

A evo i 10 "najglupljih":

1. Afghane
2. Basenji
3. Engl. Bulldogge
4. Chow-Chow
5. Barsoi
6. St. Hubertushund
7. Pekinese
8. Mastiff
9. Beagle
10. Basset Hound

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 January 2008 - 22:27

Ne postoje glupi i pametni psi! Postoje glupe i pametne gazde.

#3 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 05 January 2008 - 22:29

Bradonje su Tejo mnogo lepi. Lepsi su mi od staroengleskih ovcara, tj bobtejlova. Jos kad se onako zaglade i zacesljaju...
:rolleyes:
Borderi su me odavno fascinirali ali su me ubedili da nisu za gradski zivot.
Moja Mrvica je sheltie i mnogo bih volela da se oproba u agilitiju. Pametna je kao pcelica ali volimo da se salimo da je najpametnija kad je hrana na stolu. :huh:
Radni psi su drugaciji od pasa za lov ili pratnju. Mislim da nikad necu imati drugu rasu psa osim ovcara.

#4 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 23:15

Bradonje su Tejo mnogo lepi. Lepsi su mi od staroengleskih ovcara, tj bobtejlova. Jos kad se onako zaglade i zacesljaju...
:rolleyes:
Borderi su me odavno fascinirali ali su me ubedili da nisu za gradski zivot.
Moja Mrvica je sheltie i mnogo bih volela da se oproba u agilitiju. Pametna je kao pcelica ali volimo da se salimo da je najpametnija kad je hrana na stolu. ;)
Radni psi su drugaciji od pasa za lov ili pratnju. Mislim da nikad necu imati drugu rasu psa osim ovcara.


Leleee i ti so ovcarka :D I ja potpuno isti slucaj. Si videla sto ti Shelti pametan? :huh:
Super su za agility.Ja sam htela da prvo Briard-a (volim te sto im se ochi ne vide pa to ti je)
ali su malo oshtri a to mi ne treba.

Kissni tvog Sheltija u vlaznu njuskicu.. A tek sad kapiram , to je onaj od 8 kg :)

#5 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 06 January 2008 - 02:47

Ne postoje glupi i pametni psi! Postoje glupe i pametne gazde.


Dobiš Avganistanca da ga izdresiraš. :rolleyes:

Ni jednog još nisam video puštenog - valjda zato što, kad ga puste, ni gazda ga više ne vidi. :huh:

Nego, nema nešto govnojeda na spisku - ptičara, kokera i šnaucera.

#6 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 06 January 2008 - 04:57

Naš shih-tzu je na spisku glupavijih pasa...

Činjenica je da je naše kuče svoje, a inače je ko persijska mačka... (btw. probajte da izdresirate mačku :huh: )

Zna da ide samostalno bez kajša, stane i krene na komandu, na pešačkom prelazu. Kad me izgubi iz vida vraća se na mesto gde me je poslednji put videla, ili pred vrata zgrade...
Teško se odaziva, sem u slučaju da njeno ime prati zvuk otvaranja frižidera...

Demonstrativno se buni, kad su joj čančići za hranu i vodu prazni, razbacujući iste po kuhinji...
Ima uvid u boravak, odlaske i dolaske svih ukućana i drugih lica u stanu...

Ne dozvoljava svađu u kući i odmah se u istu uključuje glasnim lavežom...
Ne zna da sedne, ili šeni izuzev u slučaju, da joj se nudi gumena bombona ili parče svežeg mesa...

Slabo se igra sa drugim kučićima, osim kada je baš raspoložena...

E sad, koliko je pametna ili glupava... Procenite sami... :rolleyes:

Edited by dare..., 06 January 2008 - 04:59.


#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 January 2008 - 10:18

Dobiš Avganistanca da ga izdresiraš. :rolleyes:

Ni jednog još nisam video puštenog - valjda zato što, kad ga puste, ni gazda ga više ne vidi. :huh:

Nego, nema nešto govnojeda na spisku - ptičara, kokera i šnaucera.


Pa valjda su negde izmedju. I moj je pas na nekom 12.mestu.

A za ove hrtove savrsheno si u pravu. Vidi ga gazda , al tek sutradan ;)
Sedi ispred vrata sa gomilom zeceva ( onako josh mrdaju, al nisu ni zivi ni mrtvi) :)

#8 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 06 January 2008 - 11:47

Govnojedi... :huh: Istina, lovacki psi imaju tu boljku, vidjam u parkovima kako ih vijaju zgadjene gazde svaki dan. A kad se uvaljaju... :)

Nadam se da se i ovde nece zapatiti jalova rasprava o tome da li je neki pas inteligentan ili ne, uz svesrdno angazovanje zaludnih da dokazu sopstveno "antiprotivno" misljenje... :rolleyes:
Setlandski ovcar je sasvim sigurno drugaciji od maltezera kojeg sam imala 14 godina. Voli da bude korisna. Nismo je dresirali, mozda smo se malo igrali klikerom ali sve sto zna uglavnom je spontano nauceno. Fizicko kaznjavanje je ne samo zabranjeno vec i kod ove rase potpuno nepotrebno. Ona reaguje vec na odredjeno podizanje glasa. Voli da uradi nesto sto se od nje trazi cak i pre nego sto kazemo sta. To je cesto smesno jer je ponosna kao paun sto je, recimo, slozila svoje igracke u korpu a mi ne razumemo sta je uradila. Kao stene od 10 nedelja bila sam zapanjena kad bi u toku noci tiho lanula, ja bih je odvela do toaleta, ona piskila, i zatim spavala u krevecu kao da se nista nije desilo. E to je neverovatno svakom ko je imao stenca u kuci. Posle Ria, ocekivala sam nocne psece zurke u vidu cviljenja i zapomaganja, nocnog igranja sa gazdama i pisaline na sve strane.
Sad sam se toliko navikla na nju da ne bih mogla da imam drugu rasu. (ovo se ne odnosi na skotske ovcare, bordere, korgije i uopste sve Britance)
Veoma brzo uci. Dovoljno je jednom da nesto shvati kao svoj zadatak, posle se uvredi (zbuni naravno mada ja volim da to tako tumacim) ako joj se to posle ne daje.
Iako obozava da se igra, svaku nasu rec shvata veoma ozbiljno. Recimo, vec nekoliko dana ujutro kad namestam krevet ja joj kazem, "hajde namesti krevet" a ona od tada pokusava da ugura svoje igracke u fijoke za posteljinu. Mislim da je gledala sta radim, cula da joj nesto govorim i uradila ono sto joj se ucinilo logicnim. Mrvica ludica. ;)

#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 January 2008 - 12:45

Govnojedi... :rolleyes: Istina, lovacki psi imaju tu boljku, vidjam u parkovima kako ih vijaju zgadjene gazde svaki dan. A kad se uvaljaju... :huh:


Ej,najveci govnojedi su labradori :)
On jedu sve jer su prozdrvljivi.
Vole i upotrebljavane prezervitive.

Valjanje u govnima nema dibiduz nikakve veze sa rasama. Ima psa koji uzivaju u mirisu balege
pa se valjaju po njoj, i ima onih koji to preziru.

Svi mladi psi (stenci su jako ljubopitljivi u vezi tih "govana") Ja sam pizdila kada je Otelo
kao stene od 8-12 nedelja maznjavao govna po zbunju. ;)

Onda mi neka baba rece da mu pre setnje dajem da pojede parce smrdljivog sira
(rokfor :D ) pa kao nece onda. I tako je i bilo. Da li zbog sira ili se zasitio mirisa,nemam
vishe pojma.

Jedan policeman onomad na TV isprica da oni svojim radnim psima nikako ne smeju sir da
da daju ( cak ni svajcarski) jer sir cudno deluje na njihova cula mirisa i ukusa, pa
tako izgube osecaj ( nekoliko sati) da ustvari treba drogu da traze.

Edited by Teja, 06 January 2008 - 12:47.


#10 rista77

rista77
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 January 2008 - 20:28

Stvarno nisam znao gde da turim ovaj postic, pa rekoh ajd malo da se druzim sa vama :rolleyes: ;)

neko rece na pocetku topica ne postoje glupi i pametni psi, postoje glupe i pametne gazde :)

Mateja sa svojom mezimicom Djinkom :huh:

Posted Image

VELIKI POZ SVIMA

#11 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 27 January 2008 - 20:00

Vole i upotrebljavane prezervitive.

Covece, tj. zeno, nemas pojma kakva rasprava se razvila kad je neko tvrdio da je video ovo (javno pljuvanje, po novinama). :rolleyes: Barem vi sto volite i drzite pse znate kakva je situacija. Hvala, ipak je istina. :huh:

Edited by FranziskaKafka, 27 January 2008 - 20:01.


#12 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 27 January 2008 - 20:18

nemački ovčari i šarplaninci svakako spadaju u pasmine sklone kvalitetnoj dresuri/paušalno

dobermani su nestabilni,rizični/iz tuđeg iskustva

šnauceri su srčani,svojevoljni i verni

golden retriveri su pitomi,dobroćudni ali pomalo neprimereni manjoj deci/takav imam :rolleyes:

baseti su lenje i razmažene sise :huh: ali su slatki

to su moja iskustva


mnogo zavisi i od vlasnika,koliko mogu izvući od njih....

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 January 2008 - 22:54

Ej,najveci govnojedi su labradori ;)
On jedu sve jer su prozdrvljivi.
Vole i upotrebljavane prezervitive.

:)
ne samo shto vole iskorishcene kondome vec imaju neverovatnu sposobnost da ih ubodu u parku velichine 20 jutara. taman se smestim na klupu, otvorim knjigu, bacim pogled a ova njushka oko kondoma. i rahmetli Charli je preferirao kondome vishe od zapishanog drveta. :rolleyes:

a koprofagija i koprofilija me mal u grob nisu oterale. to sa pekinezerom nisam nijednom dozivela, ali sa terijerkom sam se namuchila ko Isus. il ne valja kad je operem pa joj smeta miris shampona pa onda brze-bolje nadje prvu kakicu da se uvalja, ili se pretvara da je gladna pa, dok se ja okrenem, a ona vec smazala pola porcije (valjda je to ukusnije od kuvanog pileceg batka). :huh:
sad je prestala, ali je dobrih godinu dana dolazila kuci ubrljana od glave do pete u izmet najrazlichitijih boja i mirisa titanskih jachina.

inache, nov momenat je Krtichnjak. svo blago Eldorada nije ni prineti izazovu namirisane Krtice. bogu fala, najblizi park je hronichno opsedan hibridnim krticama chiji je sindikat odluchio da je zimska hibernacija za sise, te imamo frishke gomilice zemlje all year round. to se frenetichno kopa, laje, jedu enormne kolichine zemlje (bog mi je svedok koliko puta sam kupila Cestal u poslednjih 6 meseci), doziva gazdarica za Borbu Oko Rupe... a dva krtichnjaka jedan pored drugog su posebna agonija izbora, ravna Sofijinom. kako odbraniti dve rupe odjednom, eh zivote...

inache, interesantno je da se u proceni inteligencije nijednom nisu uzeli u obzir meshanci koji su fakat pametniji od svih rasa put together. shta urade hiljade godina veshtachke selekcije i inbridinga...

Edited by Dunadan, 27 January 2008 - 22:55.


#14 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 27 January 2008 - 23:42

:)
ne samo shto vole iskorishcene kondome vec imaju neverovatnu sposobnost da ih ubodu u parku velichine 20 jutara. taman se smestim na klupu, otvorim knjigu, bacim pogled a ova njushka oko kondoma. i rahmetli Charli je preferirao kondome vishe od zapishanog drveta. :rolleyes:


To im dođe ko "orbit". ;)

:huh:

Nego, kad smo kod fekaličnih tema... Ne znate vi šta je beda.

Ajde crkotine, govna, kondomi... Sve je to parfimerija u poređenju sa - čime? DOBRO JUTRO mlečnim margarinom!!! (odstajalim malko na julskom suncu, naravno.)

Sunce ti ebem! Kad ga je kučka fino & temeljno utrljala u kožu... Onako, samo vidim na sred livade kako nogice razdragano vitlaju po vazduhu... Pa ustane, pa se baci ledjima sa visine, uz dlaku, uzvodno, da se bolje utrlja... PH i enzimi su to, gazda, pa ti vidi... Elastičnost zagarantovana...

Lepo, masno, smrdljivo do tri bola...

A "Fary" tad još nisu bili ni izmislili. Nisam znao jel da probam da ribam, il da kupim novo kuče, oma.

Kretenuša je trčala pored "yuga" do kuće, koja srećom nije bila daleko. Opro sam je u veš mašini, sa predpranjem i centrifugom.

Sutra se, poučena kaznom, najela govana u obližnjem džbunu. Dobra berba bila. A ima lepu dugu bradu, mamicu joj bradatu...

Edited by CTPAX, 27 January 2008 - 23:45.


#15 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 January 2008 - 01:17

Joj, tesko vama s tim psima i njihovim perverzijama! :huh: Kaze prijatelj koji ima kuce da neki prosto moraju da unesu te neke "bakterije", tak'i im organizam...
:rolleyes: