Jump to content

Photo
- - - - -

Novi pasosi?

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#1 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 03 January 2008 - 07:03

Interesuje me vase misljenje i iskustva, prvo naravno sa starim (jos uvek aktuelnim) pasosem, i sta mislite o buducem pasosu?
Koliko ima logike menjati pasos pred neresen status i granicama nase zemlje i da li ce jos uvek ljudi sa kosova koji se izjasnjavaju kao stranci u odnosu na nasu zemlju jos uvek imati prava na nas pasos... ne bih bas previse da idem pod ovu temu, ali opet ...
Dakle primarna pitanja su:
Sta uraditi sa validnim vizama u trenutnom pasosu: sengen, americka...
Da li ce se moci izvaditi u konzulatu (gde ce nas po obicaju opet odrati) ili ce kao sto sam procitao na b92 sajtu vesti da ce to biti moguce samo u Srbiji? Jednostavno nemam i ne mogu da izdvojim nedelju dana odmora samo zbog menjanja pasosa?!?!
Unapred hvala na odgovorima i misljenjima.
ps
Pre par nedelja sam poletao sa JFK aerodroma za Evropu, pri kontroli pasosa sam imao problema, Srbija (video svojim ocima) ne postoji u kompjuteru, takodje ni Jugoslavija, ni Srbija i Montenegro... Zbog validne vize i karte su mi rekli srecan put nakon 30 minuta provere, njih par je proveravalo moj pasos i na par kompjutera-terminala, dzabe, od Srbije ni S. Jednostavno bio sam drzavljanin nepostojece drzave za amerikance u tom trenutku, tako sam se i osecao.

#2 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 January 2008 - 12:10

samo bih par stvari da predocim:

stari pasosi ce da vaze u inostranstvu onoliko koliko je u starom pasosu naznaceno, dokle god vam neko na njemu ne lupi pecat 'ponisteno', bez obzira na to sta kaze drzava srbija. e sad... na srpskoj granici, druga stvar.
(mada... skoro sam siguran da ce pre ili kasnije srbija ipak da izjavi kako stari pasosi mogu da se koriste do isticanja...
da smiri nezadovoljstvo zbog kasnjenja i drugih problema oko izdavanja novih :rolleyes: )

isto vazi i za vize u starom pasosu: vazice dokle pise na vizi
bez obzira na to sto je sam pasos ponisten ili je istekao (niko vam ga nece uzeti kad se prijavite za novi),
dokle god uz taj nevazeci stari imate i vazeci nov.

kosovo sa celom pricom nema nikakve veze. pretpostavljam da ce kosovari moci da izvade i srpski pasos (pored vec neizbeznog,
kosovskog), ali za one van kosova cela ta stvar nema nikakav znacaj.

jedina dilema je to da li ce novi pasosi moci da se vade u konzulatima,
koliko ce se to naplacivati, koliko ce trajati... i tome slicno... jer kod nas nije toliko problem deklarisati
zdravo-razumne procese... koliko je problem sprovesti ih u delo bez da nas se dovede do ludila :huh:

#3 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 12:53

samo bih par stvari da predocim:

stari pasosi ce da vaze u inostranstvu onoliko koliko je u starom pasosu naznaceno, dokle god vam neko na njemu ne lupi pecat 'ponisteno', bez obzira na to sta kaze drzava srbija. e sad... na srpskoj granici, druga stvar.
(mada... skoro sam siguran da ce pre ili kasnije srbija ipak da izjavi kako stari pasosi mogu da se koriste do isticanja...
da smiri nezadovoljstvo zbog kasnjenja i drugih problema oko izdavanja novih :rolleyes: )

isto vazi i za vize u starom pasosu: vazice dokle pise na vizi
bez obzira na to sto je sam pasos ponisten ili je istekao (niko vam ga nece uzeti kad se prijavite za novi),
dokle god uz taj nevazeci stari imate i vazeci nov.

kosovo sa celom pricom nema nikakve veze. pretpostavljam da ce kosovari moci da izvade i srpski pasos (pored vec neizbeznog,
kosovskog), ali za one van kosova cela ta stvar nema nikakav znacaj.

jedina dilema je to da li ce novi pasosi moci da se vade u konzulatima,
koliko ce se to naplacivati, koliko ce trajati... i tome slicno... jer kod nas nije toliko problem deklarisati
zdravo-razumne procese... koliko je problem sprovesti ih u delo bez da nas se dovede do ludila :huh:

U Nemackoj taj "proces" traje 6 nedelja. Kosta valjda 20 eura ,mozda i 40.

Kosovari verovatno nece vishe imati mogucnosti da "vade" taj novi pasosh.
A i sta ce im pasosh omrazene bivshe drzave. Pri tome mislim na K-Albance.
Najebace onih 15 Srba sa Kosova , ali im je to josh i najbezazlenije i najbezbolnije
najebavanje.

Licna dokumenta uvek vaze do datuma koji i stoji na njima. Tako je i sa vozackim dozvolama,
licnim kartama, ali i sa pasoshima.

Edited by Teja, 03 January 2008 - 12:53.

#4 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 03 January 2008 - 13:04

Hvala vam na odgovorima.
Totalno sam se znubio kada sam procitao vest da vise stari nece vaziti i da se ove godine pasosi mogu promeniti, razmisljam kao i vi, dakle zdravo :rolleyes: No pitanje je stvarno sta ce nasa nesrecna vlast da odluci...
Skoro sam izvadio "ovaj", u Cirihu je placen nesto preko 600 franaka, tada oko 400 evra. Kada sam bio u nasem konzulatu tamo nisam cuo S od srpskog, odvratan osecaj. Ovaj pasos je valjda 10-15 godina validan, mislim trebalo bi... Nikad dovoljno zajebancije sa nasima... Najmanje mi treba da kada odem da posetim moje u Beogradu da mi debelovrati pandur-carinik pravi problema na granici iako su svi papiri uredni.
Btw, kobac, da li imas nas pasos? Da li si skoro putovao iz amerike, negde? Interesuje me cisto zbog moje tragikomicne situacije na aerodromu gde nase zemlje nije bilo u sistemu...
Pozdrav!

#5 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 January 2008 - 13:20

Btw, kobac, da li imas nas pasos? Da li si skoro putovao iz amerike, negde? Interesuje me cisto zbog moje tragikomicne situacije na aerodromu gde nase zemlje nije bilo u sistemu...
Pozdrav!

imam nas pasos (nemam americki jos uvek), i putujem dosta... (nema vise mesta u pasosu za pecate),
i da... tragi-komicne situacije me snalaze tu i tamo... sad najskorije prilikom odlaska u beograd pre par meseci.

na JFK aerodromu Ameriken sad ima masine gde samo skeniras pasos... i to je to.
problem je sto nasi pasosi ne mogu da se skeniraju, jer smo mi iz drzave koja je u kamenom dobu :)

znaci umesto da lepo samo provucem bar kod, ja sam ko debil morao sam da ukucavam slovce po slovce
sve bitne podatke iz pasosa... da bi na kraju zapao u corsokak prilikom izbora drzave u koju putujem, gde nije bilo opcije
Jugoslavija, kao sto sam je ja ukucao tamo gde je pisalo 'koja drzava je izdala pasos', a kad odaberem Srbija,
pita me imam li vazecu vizu za tu, meni stranu, drzavu :huh:

onda sam morao da najurim neku tetku da mi pomogne... koja mi je otprilike rekla
da sam buzdovan (sto je posebna prica), da bi onda i sama upala u istu glupost kao i ja...
na kraju se sve nekako sredilo... ali stvarno, ne da sam se osecao kao 'putnik nizerazredne klase'...
nego kao majmun. :rolleyes:

#6 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 03 January 2008 - 13:45

^pazi kad mi je sad laknulo :huh: , ono nisam jedini.
Meni skoro svako drugo putovanje tako prodje (neocekivano "interesantno"), sve zbog pasosa :rolleyes:

Edited by 1234, 03 January 2008 - 13:45.

#7 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 03 January 2008 - 13:56

Mene je na JFK-u pre X godina (dok sam imao samo "nas" pasos) onaj baja sto radi na imigracionom, gledajuci u pasos, pitao "Aaah, Bosnia, a?"
A lepo pise "SR Jugoslavija", na prednoj strani - cirilicom! Genijalno. Kako ne zna cirilicu?

Inace, da se kladimo da ce i novi pasos da bude grdno ruzan?

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 January 2008 - 14:57

Kosovari verovatno nece vishe imati mogucnosti da "vade" taj novi pasosh.
A i sta ce im pasosh omrazene bivshe drzave. Pri tome mislim na K-Albance.
Najebace onih 15 Srba sa Kosova , ali im je to josh i najbezazlenije i najbezbolnije
najebavanje.

Tesko da ce ovo pogoditi Srbe ili Albance.Srbima ce se pasosi izdavati na osnovu novog zakona o drzavljanstvu pa ako si Petrovic nema problema.Albancima i danas ne izdaju pasose barem kada su u pitanju ambasade i konzulati tako da sve ostaje po starom.

#9 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 January 2008 - 15:45

Albancima i danas ne izdaju pasose barem kada su u pitanju ambasade i konzulati tako da sve ostaje po starom.

izdaju u srbiji... sta mislis na koje pasose putuju kosovski albanci po svetu? :rolleyes:

ne znam hoce li se tu nesto menjati.. ali srbija revnosno izdaje pasose kosovskim albancima...
(pretpostavljam na ime demonstracije kakvog takvog drzavnog autoriteta na kosovu, da ne govorimo o uzimanju para)...
a ovi ih vade jer nemaju kud... to je jedini pasos koji im se napolju priznaje... za sada

Edited by kobac, 03 January 2008 - 15:46.

#10 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 January 2008 - 15:50

izdaju u srbiji... sta mislis na koje pasose putuju kosovski albanci po svetu? :rolleyes:

ne znam hoce li se tu nesto menjati.. ali srbija revnosno izdaje pasose kosovskim albancima...
(pretpostavljam na ime demonstracije kakvog takvog drzavnog autoriteta na kosovu, da ne govorimo o uzimanju para)...
a ovi ih vade jer nemaju kud... to je jedini pasos koji im se napolju priznaje... za sada

Ajde kada ti kazes mada je covek pre par meseci opisivao sikaniranje u konzulatu kada je trazio pasos.Iste price mozes da nadjes po medijima.Ja sam lepo rekao da se radi o praksi u ambasadama i konzulatima.Kako je u Kraljevu nemam pojma.Postoje i UMNIKovi pasosi ako nisi znao.

#11 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 15:54

izdaju u srbiji... sta mislis na koje pasose putuju kosovski albanci po svetu? :)

Tako je Kobac :rolleyes: (jebo te da se i ja jednoms tobom slozim :huh: )

K-Albanci su i dan danas upuceni na srpske konzulate,ambasade(neki dan u aviJonu mi zena ginekolog
iz Frankfurta rece da su joj pacijentkinje K-Albanke koje je masiraju sa nekim potvrdama da nisu
u (zdravstvenom) stanju da se vracaju na Kosovo.

K-Albanci imaju za sada , josh uvek,taj srpski pasosh.

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 15:57

Ajde kada ti kazes mada je covek pre par meseci opisivao sikaniranje u konzulatu kada je trazio pasos.Iste price mozes da nadjes po medijima.Ja sam lepo rekao da se radi o praksi u ambasadama i konzulatima.Kako je u Kraljevu nemam pojma.Postoje i UMNIKovi pasosi ako nisi znao.

Ja sam u nekom medjuprostoru imala pasosh onih sto su "Heimatlos" sto bi valjda doslo na isto
sa ovim UN pasoshima (nesto kao bezprizorni,asocijalni :rolleyes: ) Nekoliko meseci,obzirom da stalno
negde putujem, provodila sam se kao bos po trnju.

#13 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 03 January 2008 - 16:01

Ja sam u nekom medjuprostoru imala pasosh onih sto su "Heimatlos" sto bi valjda doslo na isto

Joj i ja isto, pola godine sam ga imao. Kad bi ponestalo trnja, valjalo je i užareno kamenje. Jednom me čak vratilo iz Helsinkija prvim jutarnjim letom nazad. Idioti u ambasadi rekli da mi ne treba viza, da će me Finci pustiti. Jest đavla.

Edited by king louie, 03 January 2008 - 16:02.

#14 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 16:03

Shikaniraju sve od reda po konzulatima, pri cemu je shikaniranje ljudi koji ne znaju srpski,a traze
srpski pasosh u svakom slucaju bolnije.

U Kraljevu je isto kao i u Zajecaru.

Gradjani tih gradova ravnopravni su sa gradjanima ,pravoslavcima,na primer.

Za izbeglice sa Kosova (Srbe) prica je malo drugacija. Jako zajebana.
Traze im potvrde o drzavljanstvu koje moraju na Kosovu u rodnom mestu
da dobiju, ukljucujuci i izvode iz maticne knjige rodjenih koji ne smeju
da budu stariji do 6 meseci.Tu ima puno frke.

#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 16:06

Joj i ja isto, pola godine sam ga imao. Kad bi ponestalo trnja, valjalo je i užareno kamenje. Jednom me čak vratilo iz Helsinkija prvim jutarnjim letom nazad. Idioti u ambasadi rekli da mi ne treba viza, da će me Finci pustiti. Jest đavla.

Bilo,nepovratilo se :rolleyes:

Srvarno mi je taj intermezzo bio najponizavajuciji u mom zivotu "jedne ponosne Srpkinje" :huh: