Jump to content


Photo
- - - - -

Kolači


  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#136 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 December 2016 - 12:04

...

 

 

...

 

Prvi put sam išao u Poljsku, vlakom po maršruti preko Budimpešte (presjedanje), pa kroz Slovačku, preko Tatra u Krakow (presjedanje i noćenje) do Varšave, gdje je konačno došao kraj skoro trodnevnom mučenju.

 

Ono što me iznenadilo (osim ledenog buđenja na mađarsko-čehoslovačkoj granici u Komáromu/Komárnom, uz samu nuklearku) je nevjerojatan pejzaž poljskih oranica zasijanih makom. Tek u Varšavi, gdje nije bilo puno toga za jesti, ni u trgovinama, ni u restoranima, naučio sam nešto o fenomenu, čak kultu zvanom zawijaniec makowy. Makovnjača (koja je isto tako svojevrsni kult u Međimurju) bio je Poljacima znak, demonstracija ponosa. U zawijaniec makowy ili makowiec zawijany (Poljaci vole jezične kalambure) idu samo najkvalitetniji sastojci: najbolje bijelo brašno, vanilija, rum, puno jaja i naravno, mak.

 

Mak je (uz žitarice) jedna od najstarijih kultiviranih biljaka, porijeklo se veže uz južnu i jugoistočnu Europu, te zapadnu Aziju. U referenci na flamanska (Passchendaele) polja makova, stilizirana rozeta u obliku maka (bulke) nosi se u znak spomena na poginule vojnike.


  • 2

#137 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 December 2016 - 12:26

...

 

Koliko sam se druzio sa nekom decom iz ist.evr. & lagera (ouljaci, cesi / slovaci, madjari, pa i bugari), nema kuce gde te ne bi posluzili 'makovnjacom' ili kako su je vec zvali. Zaista je bila sjajna, ali si uvek imao problem - morao si da nosis crna zrnca u zubima do kuce!

:lol+:

Tetka mi je uvek govorila - evo, zavila sam ti da poneses kuci, a ja bih navalio na becku strudlu sa jabukama!

:thumbs:

 

Pogledao sam podatke o proizvodnji maka, pa sam se pomalo iznenadio.

 

 

U Vojvodini ta strudla je pod must!

Kako mi rekao jedan lik (onim njihovim sjajnim dijalektom) - ako nema strudle, ko' da nisam ni ruco'!

:lol+:

 

...


  • 1

#138 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 December 2016 - 12:51

...

 

Koliko sam se druzio sa nekom decom iz ist.evr. & lagera (ouljaci, cesi / slovaci, madjari, pa i bugari), nema kuce gde te ne bi posluzili 'makovnjacom' ili kako su je vec zvali. Zaista je bila sjajna, ali si uvek imao problem - morao si da nosis crna zrnca u zubima do kuce!

:lol+:

Tetka mi je uvek govorila - evo, zavila sam ti da poneses kuci, a ja bih navalio na becku strudlu sa jabukama!

:thumbs:

 

Pogledao sam podatke o proizvodnji maka, pa sam se pomalo iznenadio.

 

attachicon.gifproizvodnja maka.jpg

 

U Vojvodini ta strudla je pod must!

Kako mi rekao jedan lik (onim njihovim sjajnim dijalektom) - ako nema strudle, ko' da nisam ni ruco'!

:lol+:

 

...

 

Iznenadio sam se i ja; očekivao bih da je Poljska među prvih 5-6 zemalja proizvođača, kad eto ti Hrvatske ispred Palestine, Rumunjske i Slovačke :P.

 

Uostalom, začudilo me da Poljske više nema među vodećim zemljama izvoznicama sjemena gorušice (senfa), gdje je dugo držala 2. mjesto iza Kanade. Ah, tempi passati.

Gent, koji je od Dijona preuzeo laskavi naslov prijestolnice najbolje mustarde, uvozi više gorušičinog sjemena iz Poljske, nego iz Kanade. Fascinira podatak da je 2. najveći proizvođač na svijetu - Nepal.


  • 1

#139 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 December 2016 - 12:59

...

 

 

 

...


Edited by Kinik, 18 December 2016 - 13:01.

  • 0

#140 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 December 2016 - 14:33

...

 

 

Ovo je nesto relativno jednostavno, a moze se praviti i od bilo kog slatkastog hleba, cak nije ni bitno da bude okrugao.

 

Zasitno je, deca obozavaju, a i zhemski svet nije ravnodusan.

 

...


  • 1

#141 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 December 2016 - 18:28

...

 

Tetka mi je uvek govorila - evo, zavila sam ti da poneses kuci, a ja bih navalio na becku strudlu sa jabukama!

:thumbs:

 

...

 

:+1:

 

U Beču bih obično izbjegavao kolače (inače nisam ljubitelj slatkiša, a čokoladu* koristim uglavnom kao temelj za mesne sosove), no u Salzburgu, a nekoć u Grazu znam uz Melange naručiti Apfelstrudel, čija priprema zna biti bolna i zahtjevna, a sve manje se nađe iz 'domaće radinosti'. Ako već mora biti slatko, preferiram voće, a od osnova - one najjednostavnije, kao što je Pan di Spagna, biskvit, u lokalnoj bastardiziranoj (ali svejedno simpatičnoj) varijanti - patišpanj.

 

 

Così è semplice!

 

*

Attached File  99 posto.jpg   315.86KB   0 downloads


  • 1

#142 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 30 December 2016 - 19:58

Chocolate Mousse je uvjek u frizideru, a ovo je najbolji recept*. Koristim ga u zamjenu za sve prisutnije slatkise prilicno loseg kvaliteta, mlijecne cokolade recimo i slicno, a i zadovoljava moju potrebu za slatkim. Poenta recepta je u dobroj tamnoj cokoladi. Izbor tamne cokolade izmedju 60% & 80% kakao djelova ovdje u CG je bizarno mali... ali nadje se nesto da odradi posao.

  

*zato sto je najjednostavniji koji sam nasao. Do it simple...or go home. 

 

http://www.deliaonli...ocolatey-mousse

 

future goals:

 

sour cream apple coffee cake.


Edited by fulleren, 30 December 2016 - 19:59.

  • 0

#143 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 December 2016 - 08:08

Iznenadio sam se i ja; očekivao bih da je Poljska među prvih 5-6 zemalja proizvođača, kad eto ti Hrvatske ispred Palestine, Rumunjske i Slovačke :P.

 

Uostalom, začudilo me da Poljske više nema među vodećim zemljama izvoznicama sjemena gorušice (senfa), gdje je dugo držala 2. mjesto iza Kanade. Ah, tempi passati.

 

 

Ipak, zahvaljujuci Poljacima, danas i ovde mogu ponekad da si prisutim makovnjacu, vrlo slicnu onoj "od nekada", koju je moja cimerka u domu na Lascini donosila od kuce, iz Medjimurja/Cakovca. Naime, nije problem kupiti mak, bilo gde i bilo kada, ali ona nesretna masinica, neophodna za mlevenje i pripremu, mi je uvek bila nepremostiva barijera.

No sada u lokalnoj prodavnici kupujem konzervirani pripremljeni mak i mogu reci da nema bitne razlike. Doduse, malo me muci brasno (ipak su razliciti tipovi u pitanju), pa testo nikad ne ispadne onako plemenito kakvo pamtim, nego vise nekako hlebasto. No kako god, makovnjaca je carica medju kolacima.


  • 1

#144 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 December 2016 - 13:19

...

 

Par masinica su bile pod 'must' - po njima se znala prava domacica i nikada, ali nikada se nisu pozajmljivale!

 

1. za mak

 

 

imam neku staru, sa mesinganim levkom

 

2. za orahe

 

 

nesto modernija za mlevenje raznog, 'pomodnog', zrnevlja

 

 

i ona klasicna za mlevenje paradajza.

 

 

Mada, danas se to resava 'multipraktikom' a nekada - rucnim mlinom za kafu (gde se mleo mak) ili za one lenje - el. masinicom a mlevenje kafe.

 

...


Edited by Kinik, 31 December 2016 - 13:20.

  • 2

#145 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 December 2016 - 16:07

Sjecam se da smo imali ovu za orahe u kuci. Onda je mama nekome pozajmila...


  • 0

#146 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 December 2016 - 17:32

...

 

... sjecam se da smo imali ovu za orahe u kuci ... onda je mama nekome pozajmila ...

 

 

QQLL!

(kuku lele!)

 

:ajme:  :frust:  :twak:

 

Pa napisao sam - to se nikada ne pozajmljuje!

Moja Late_Mother je kupovala te 'masinice' i poklanjala sestrama!

I po frizider, i po el. sporet!

 

Kad neki 'nasilni teca' nije ocistio dobro orahe i 'sredio' onaj bubnjic!

Late_Mother bacila upropastenu masinicu, kupila dve nove i dala jednu sestri.

 

Dobro, ona je bila poznata kao 'nezgodna kinichka likinja'.

:wicked: 

 

...


  • 0

#147 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 19 February 2017 - 21:56

Povremeno se igram u kuhinji sa receptima za kolace, dezerte i sve ostalo ukusno, slatko, mirisljavo. Medjutim, recepti su uglavnom na engleskom, pa me buni i zelim da znam koji su najbolji ekvivalenti kod nas za ono sto se cesto trazi kao:

 

half-and-half

heavy cream

double cream

sour cream

 

za sour cream sam koristio mileram, a ostalo...?


  • 0

#148 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 22 February 2017 - 04:02

Povremeno se igram u kuhinji sa receptima za kolace, dezerte i sve ostalo ukusno, slatko, mirisljavo. Medjutim, recepti su uglavnom na engleskom, pa me buni i zelim da znam koji su najbolji ekvivalenti kod nas za ono sto se cesto trazi kao:

half-and-half
heavy cream
double cream
sour cream

za sour cream sam koristio mileram, a ostalo...?

Ja nikada to kod nas nisam video, moguce da sada ima. To su potpuno techni, malo gushci od mleka punomasni ..... kako bih nazvao ... nemam pojma nego cream-ovi. Idu sa 5 (pretpostavljam to je double cream), 10 (half & half), 18 i 35 (heavy cream) posto mlechne masti. 5 ili chak 10 % koriste za kafu, ubijaju se od toga, meni je odvratno, ja samo mleko dodajem, 2%.

35% je strahovito tezak ali za bele pasta sosove je nezamenjiv, mada moze i 18, 10 je mnogo tanko. Svi su u klasichnom tetrapaku, 0.25, 0.50 i 1 litar.

Sour cream je nasha pavlaka/mileram, sladja je dosta nego nasha i ima je od 0, 1, 5 i 14 posto masti. To je sve shto znam.

Edited by Denis Jasharevic, 22 February 2017 - 04:08.

  • 1

#149 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 February 2017 - 09:48

...

 

 

Ima kod nas da se kupe 'pavlake / milerami / kreme za kuvanje' raznog sadrzaja mlecne masti, razlicite konsistencije i razlicitog ukusa (slatkaste & kiselkaste).

 

Treba videti po prodavnicama i probati.

 

Poslednjih godina se poboljsao izbor, uvedene su napredne strane tehnologije - ranije je bila samo kis. pavlaka i ona fina, tecna pavlaka na Zemunskoj pijaci jer je tradicionalna tehnologija prerade mleka zbog ekstenzivnog stocarstva, kod nas bila vrlo primitivna.

Obicno beli sir & surutka. Eventualno kajmak.

 

...


  • 1

#150 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 February 2017 - 10:02

Half and half je 50% double cream, pola mlijeko.

 

Ovo ostalo je vrhnje za kuhanje sa razlicitim postotkom masti. Nailazio sam kod nas po samoposlugama i par puta sam i probao ali nisam bio odusevljen. To su bili UHT tetrapak pakovanja.

 

edit: pod 'kod nas' mislim na BiH.


Edited by Honey Badger, 22 February 2017 - 10:14.

  • 1