Jump to content


Photo
- - - - -

Kolači


  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#31 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 16 January 2008 - 21:16

E pa stvarno ne znam šta da kažem drugari gurmani! Ovaj podforum nešto šepa, ili mi se čini. Kad je krenuo ovaj topic o kolačima, ljudi se napalili, ja krenula da spremim seriju recepata sa čokoladom, skupljam fotke i recepte za ostale poslastice.... a vi ništa! :rolleyes:
Da li su u pitanju januarske dijete ili naručujete iz poslastičarnica?
Ajmo ajmo, kecelju oko vrata i varjaču u ruke! :huh:
  • 0

#32 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 January 2008 - 14:27

Biće biće svašta, barem od mene sigurno, čim mi sveščica sa receptima bude pri ruci :rolleyes:
  • 0

#33 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 January 2008 - 14:37

E pa stvarno ne znam šta da kažem drugari gurmani! Ovaj podforum nešto šepa, ili mi se čini. Kad je krenuo ovaj topic o kolačima, ljudi se napalili, ja krenula da spremim seriju recepata sa čokoladom, skupljam fotke i recepte za ostale poslastice.... a vi ništa! :rolleyes:
Da li su u pitanju januarske dijete ili naručujete iz poslastičarnica?
Ajmo ajmo, kecelju oko vrata i varjaču u ruke! :)


ma kakve dijete, samo bi mi jos to falilo.
ja vec rekoh da sem palacinki nista ne znam :huh: , a trenutno nemam ni vremena pa priznajem da jos nisam probala nijedan od recepata.
ali u subotu cu (nadam se) naci vremena za one kuglice. vec sam sebi zacrtala. super lako deluju a sto izgledaju...
samo ti pisi recepte wegga. zapisujem ja to sve ;)
  • 0

#34 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 17 January 2008 - 19:10

Da li neko ima dobar recept za palacinke sa sirom? Ali ne slane palacinke, nego one sa svapskim sirom.
  • 0

#35 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 17 January 2008 - 19:22

E pa stvarno ne znam šta da kažem drugari gurmani! Ovaj podforum nešto šepa, ili mi se čini. Kad je krenuo ovaj topic o kolačima, ljudi se napalili, ja krenula da spremim seriju recepata sa čokoladom, skupljam fotke i recepte za ostale poslastice.... a vi ništa! :rolleyes:
Da li su u pitanju januarske dijete ili naručujete iz poslastičarnica?
Ajmo ajmo, kecelju oko vrata i varjaču u ruke! :huh:

Kako da pisemo s' puna usta?

Edited by slepa_koka, 17 January 2008 - 19:24.

  • 0

#36 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 17 January 2008 - 22:40

Da li neko ima dobar recept za palacinke sa sirom? Ali ne slane palacinke, nego one sa svapskim sirom.

Moja mama pravila super palačinke sa švapskim sirom odma sutra cu da je pitam samo da savladam ovo novo čudo od kompjutera što mi danas dovezoše, imam ekran ko bioskopsko platno prosto moram da okrecem glavu levo-desno, levo-desno, vidno polje ko govedo skoro 180 stepeni bog te mazo napisah ja pesmu ko tuta bugarin samo da je razdelim u stihove. :rolleyes:
  • 0

#37 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 18 January 2008 - 13:41

jel pravio neko nekad palacinke pecene u rerni umesto na tiganju?
pitam zato sto ja radim tako. lakse je mnogo sto se tice pogadjanja pravog oblika a ukus je isti.
ako hoces da budu malo deblje stavi se 4 jaja+ 400gr brasna+ 1l mleka (ja pravim bez secera da bi posle moglo da se stavlja preko slano ili slatko, po zelji). smesa odstoji 10 minuta i posle se pece oko 15 -20 min (tako pise u knjizi, ali bolje je gledati pa kad vidis da dobiju boju vadis iz rerne). e sad, ja se ne drzim bas potpuno recepta, jer volim da su tanje pa stavim 200gr brasna i manje od 1l mleka.
super ispadnu, posle ih seces na kvadratice i prelijes cime hoces (ja bih btw i te sa sirom pravila tako). a obozavam ih sa sladoledom od vanile.
  • 0

#38 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 18 January 2008 - 14:56

Ma da, i moja mama je pekla u rerni. Ali godinama to nije pravila. Ona je iz Slavonije pa voli te slatko-sirne varijante, ja takodje, ali ni moj tata ni moj muž nisu ljubitelji slatkog sira. Nekad je pravila pola sa sirom a pola sa orasima, te su isto super. Pola tepsije nafiluje sa švapskim sirom a pola sa nekim filom od mlevenih oraha i ulupanih jaja (ili samo belanaca, ne secam se). To je isto fantastično.
Ali da ne improvizujem, pitacu je. Moja mama je vezana za postelju zbog osteoporoze :rolleyes: i vec par godina ne pravi ništa, ali se još uvek seca recepata.
Kad god odem tamo zapišem par stvari, da neke od tih njenih recepata sačuvam i podelim sa zainteresovanima.
  • 0

#39 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 18 January 2008 - 15:10

Ja sam palacinke sa sirom jela pre jedno 20 godina u Zagrebu, i jos uvek ih se secam.
Ima par jela koja sam probala samo jedanputa, a koja su mi ostala urezana u secanju kao nesto posebno i znacajno; ne zbog situacije i ljudi i okolnosti koji su ih pratili, nego bas zbog ukusa koji su ostavili jak utisak na mene.
Pozdrav tvojoj mami, Wegga, i hvala za lepe recepte koje delis sa nama.

Edited by Noela, 18 January 2008 - 15:12.

  • 0

#40 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 18 January 2008 - 20:44

Ja pokusala kevu da nagovorim da napravi ove palacinke kad sam procitala ovo.... bezuspesno.

Anyway, napravi se dvadesetak palacinki. Pola kile svapskog sira umutiti sa dva zumanca, malo slatke pavlake da bude kremasto, dva vanil secera ili malo vanile sa sipke, i zutog secera po ukusu. Namazati palacinke (onako sa dosta fila), poredjati u tepsiju prvi sloj, preliti sa slatkom pavlakom i redjeti drugi sloj pa ponovo dobro zaliti slatom pavlakom. Zapeci u rerni dok ne dobije koricu zlatno zute boje. Jesti toplo... u fil sa sirom mozete dodati i suvo grozdje koje ste prethodno potopili u vrelu vodu da nabubri. Ja pravim bez grozdja.

Prijatno, i btw ovo je kaloricno samo tako ali je fenomenalno.

Ja do prve godine fakulteta u BGD-u nisam znala da slatki sir nije uobicajen "preko". Ovde su kolaci sa slatkim sirom uglavnom za "svakidan", ali bar jednom nedeljno.
  • 0

#41 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 22 January 2008 - 20:33

Artemisia ovo su recepti za baklavu koje si trazila.
Svakako bilo bi nam drago da i ti nama napises neki recept.
Kao mali jeo sam na kosovu baklavu koju su pravili Albanci za bajram i to je bilo za meine nesto izuzetno. Posto ovde na forumu ima i dosta forumasa sa Kosova zamolio bih nekog od njih da izadje malo iz politike i da na ovom topiku proneveri tajni recept.

BAKLAVA
Potrebno je:1 kg. tankih kora,400 gr. mlevenih oraha i 100 gr seckanin.
100 gr. suvog grožđa.100 gr. šećera kristal. Ulje.
Za sirup:750gr.šećera.0,5 l.vode.ceo limun isečen na kolutove
Pomešati orahe mlevene i seckane sa suvim grožđem i šećerom.
U podmazan pleh ređati 4-5 kora(svaku poprskati sa uljem)pa posuti napravljenim filom od oraha, šećera i suvog grožđa.Tako ređati dok se sav materijal ne utroši.
Poslednju koru premazati uljem iseći oštrim nožem na kvadrate ili romboide i staviti u rernu da se peče na 180 stepeni. Kada kora porumeni izvaditi iz rerne i ostaviti da se prohladi.Skuvati sirup kao za slatko od šećera vode i limuna.
Toplim sirupom preliti prohlađenu baklavu. Ostaviti da upije.

BAKLAVA - starinski recept

1/2 kg tankih kora,1/2 kg mlevenih oraha,topljeni puter po potrebi,1/2 kg šećera
limun voda
Ko voli može da napravi i tirit koji se pravi od 1 žumanceta tvrdo umešenog sa brašnom, izrendanog na krupno, ispečenog u rerni da samo malo porumeni
(pažnja lako gori) pa posle samlevenog i pomešanog sa mlevenim orasima.
Možete i pola oraha sitno iseckati a pola samleti.Baklava sama od sebe nije komplikovana, umetnost je ispeći je.U podmazanu puterom tepsiju se redjaju tanke kore tako da otprilike ima 4 reda kora ( gornji i donji red/sloj su malo deblji nego dva srednja) svaku koru premazati četkom namočenom u topljeni puter,
zatim staviti drugu koru i sve tako dok se ne naslaže jedan sloj.Na premazanu puterom koru posuti jednu trećinu oraha da bude ravnomerno i onda slagati sledeći sloj kora dok se ne utroši sav materijal.Ovako naslaganu baklavu treba izrezati oštrim nožem do dna na kocke željene veličine i oblika. Puter staviti u manju posudu i dobro ga zagrejati i kašikom zaliti izmedju svake kocke.Peći u predhodno zagrejanoj rerni na 150 C dok se kocke ne počnu odvajati, jedna od druge, otprilike treba 1 sat...ali zavisi od rerne.Pečeno i vruće zaliti malo prohladjenim sirupom(agdom).Pravi se tako što se šećer uspe u posudu, na to se uspe malo vode, tek toliko da pokrije šećer i ukuva da bude srednje gust sirup u koji se dodaju tanko rezani kolutovi limuna.Ostaviti da se ohladi.
  • 0

#42 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 22 January 2008 - 22:36

Kazu da je libanska baklava sa pistacima nesto posebno. (Google: lebanese baklava... ima dosta recepata.) :rolleyes:
  • 0

#43 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 22 January 2008 - 23:08

Кад смо већ код пистаћа, има ли негде у Београду место где могу да се купе неслани?

Ја сам само налазила већ печене (пржене?) слане.

А обожавам пистаће у свим сирупастим слаткишима. :rolleyes:
  • 0

#44 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 10 February 2008 - 13:31

...
Anyway, napravi se dvadesetak palacinki. Pola kile svapskog sira umutiti sa dva zumanca, malo slatke pavlake da bude kremasto, dva vanil secera ili malo vanile sa sipke, i zutog secera po ukusu. Namazati palacinke (onako sa dosta fila), poredjati u tepsiju prvi sloj, preliti sa slatkom pavlakom i redjeti drugi sloj pa ponovo dobro zaliti slatom pavlakom. Zapeci u rerni dok ne dobije koricu zlatno zute boje. Jesti toplo... u fil sa sirom mozete dodati i suvo grozdje koje ste prethodno potopili u vrelu vodu da nabubri. Ja pravim bez grozdja.
...

Hvala na receptu, Hansolo. Iako nisam ljubitelj suvog grozdja, ono se odlicno uklapa u ovom slucaju! Evo i slike mojih prvih palacinki sa sirom.

Attached File  PalacinkeSaSirom.jpg   53.49KB   89 downloads

Mislim da je za vecu kolicinu zgodnije da se palacinke urolaju, umesto da se 'utrougle', kako sam ja uradila.
I jos, korica nije zlatno-zuta, treba jos da vezbam :rolleyes:
  • 0

#45 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 21 August 2013 - 23:01

beetcupcakes_2.jpg

 

Spoiler

 

Limun-Kupina-Cvekla Cupcakes

 

1 veca cvekla, oljustena  i pecena

200 ml  mleka

113 gr. putera

200 gr secera

2 jaja

260 gr. brasna

1 kasika praska za pecivo

1 kasicica soli

izrendana kora 1 limuna

 

Peci cveklu na 200 stepeni C dok ne omeksa, oko 20 minuta. Oljustiti i propasirati u blenderu sa mlekom i ostavite sa strane. Izmutiti puter i secer, pa dodati jaja i izmesati zajedno. U posebnu posudu, izmesati brasno, prasak za pecivo i so. Dodati puter i secer, zatim cveklu u malim kolicinama, izmesati. Dodati koru od limuna. Po zelji se moze dodati i solja, do solje i po kupina.

 

Peci cupcakes na 175 C oko 18-20 minuta.

 

Krem:

 

3 kasicice putera, sok od jednog limuna, 1 kasika mleka, 400 gr secera u prahu, izrendana korica od limuna ili limeta, malo soli

 

Umutiti puter sa 200 gr. secera u prahu, po polako dodavati ostalih 200 gr. Dodati sok od limuna i dalje mutiti. Dodati mleko, soli i koricu od limuna.

 

 

 

btw. da li je neko preveo cupcakes na bhs? ako jeste, napisite kako

 

koristila sam ovaj link za konverziju: http://allrecipes.co...ric/Detail.aspx

 

 

 


  • 0