Jump to content


Photo
- - - - -

Autizam ( ne za početnike )


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#61 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2012 - 14:05

Svako 88. dete autisticno

Sve i da je statistika ne znam koliko frizirana, u doba kad sam ja pocela da se bavim autizmom bilo je 1 od 1000 dece...

#62 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 30 March 2012 - 16:03

Svako 88. dete autisticno

Sve i da je statistika ne znam koliko frizirana, u doba kad sam ja pocela da se bavim autizmom bilo je 1 od 1000 dece...


Verovatno na brojke i statistiku utice i sledece:
Autism includes a wide spectrum of developmental differences and may range from mild social awkwardness to complete inability to communicate, repetitive movements, sensitivity to certain lights and sounds, and behavioral problems.

Pretpostavljam da u pocetku ovakvi slucajevi (bold) i nisu ubrajani u klasicne slucajeve autizma, te je stoga moguca ovakva razlika u brojkama od pre par godina i danas.

#63 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2012 - 17:10

Verovatno na brojke i statistiku utice i sledece:
Autism includes a wide spectrum of developmental differences and may range from mild social awkwardness to complete inability to communicate, repetitive movements, sensitivity to certain lights and sounds, and behavioral problems.

Pretpostavljam da u pocetku ovakvi slucajevi (bold) i nisu ubrajani u klasicne slucajeve autizma, te je stoga moguca ovakva razlika u brojkama od pre par godina i danas.


Naravno, ali cini mi se da je boldovano deskriptivni termin za medije, nije bas ni da svakom detetu koje je mildly socially awkward automatski lepe etiketu autizma. Da bi ASD bio dijagnostikovan, potrebno je da osoba ispolji odredjen broj simptoma koji su koliko-toliko jasno opisani u DSM-IV-TR. Jesu se menjali tokom godina, ali to je i logicno, posto je ASD relativno "mlad" poremecaj. Naravno, dosta zavisi od toga da li se u statistiku ubraja i Asperger sindrom. Moj utisak je da ima pomalo od oba: i prosirenja dijagnostickih kriterijuma, ali i objektivnog povecanja broja ljudi sa ASD.

#64 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 March 2012 - 16:56

1333123800[/url]' post='3506932']
Naravno, ali cini mi se da je boldovano deskriptivni termin za medije, nije bas ni da svakom detetu koje je mildly socially awkward automatski lepe etiketu autizma. Da bi ASD bio dijagnostikovan, potrebno je da osoba ispolji odredjen broj simptoma koji su koliko-toliko jasno opisani u DSM-IV-TR. Jesu se menjali tokom godina, ali to je i logicno, posto je ASD relativno "mlad" poremecaj. Naravno, dosta zavisi od toga da li se u statistiku ubraja i Asperger sindrom. Moj utisak je da ima pomalo od oba: i prosirenja dijagnostickih kriterijuma, ali i objektivnog povecanja broja ljudi sa ASD.


Ja bih se takodje osvrnuo i na to da sada vise znamo i ASD decu prepoznajemo i dijagnostikujemo. Ranije smo ih tretirali kao trouble-makers i slali u cosak, sto je samo povecavalo probleme kojesu ta deca pravila. Broj, imho, autisticne dece se ne povecava, ali ih mi sada mnogo sigurnije prepoznajemo.
Sto se tice dijagnostike, bolje je dijagnostkovati dete, nego ga izgubiti, posto nismo obratili paznju.
Edit:
Interesantno je kako se deca sa ASD prepoznaju i druze, bez nekih socijalnih problema. Medjutim u drugoj kombinaciji, sa decom bez sindroma, otpadaju, kao dosadni.

Edited by mrd, 31 March 2012 - 16:59.