Jump to content

Photo
- - - - -

Autizam ( ne za početnike )

• Please log in to reply
63 replies to this topic

#31 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 17 February 2008 - 15:48

nikona,

iako je ovde u Kanadi sve to malo bolje nego u Srbiji, bar sto se skolskog sistema tice, mislim da sustina nije mnogo drugacija.

Kanada je jedino u prednosti utoliko sto se ovde covek, a samim tim i dete, vise postuje nego u Srbiji. Ipak, sustina je ista. Deca sa autizmom se podvrgavaju raznoraznim "terapijama" od ishrane do lekova, kako kome odgovara, i sta ko vise voli. Isto tako postoji uverenje da je autizam izazvan zbog reakcije na gluten ili MMR vakcinu. Isto tako se roditeljima govori ako istraju u applied behavioral analysis ( ABA) terapiji da je to put do "izlecenja". Sada trenutno provincija Ontario tuzi roditelje dece sa autizmom za troskove izgubljene parnice u kojima su roditelji trazili da se njihovoj deci omoguci da dok pohadjaju redovnu nastavu isto tako imaju mogucnost da se ukljuci i ABA terapeut. LJudi su prodali kuce, imanja, akcije, sve sto su imali, ispraznili svoje penzione fondove, svu stednju da bi mogli da obezbede svojoj deci taj zracak nade koji kosta po 60 000 dolara godisnje.

I sta je rezultat? Upravo to sto ti opisujes: zlostavljanje dece i teranje da budu nesto sto nisu.

Mozda ce jednog dana, u nekoj dalekoj buducnosti, ljudi postati plemenitiji nego sto su danas. Mada cisto sumnjam, jer ni jedna ljudska osobina ne evoluira ukoliko nije kriticna za prezivaljavanje vrste, a plemenitost, cini se, nije jedna od tih osobina.

#32 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 18 February 2008 - 06:18

Izvinjavam se sto upadam u vasu diskusiju, jer jesam pocetnik. Citajuci vesti naisla sam na ovaj clanak za koji vam saljem link dole: potresna ispovest autisticne devojcice koja je naucila da se sporazumeva kucajuci reci na komjuteru, iako ne ume da govori uopste. Ostaje otvoreno pitanje kako je postala sposobna za to: da li zato sto je specijalno redak slucaj ili zato sto su njeni roditelji ulozili (pretpostavljam velike) pare u njenu dosadasnju terapiju.

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/stor...?hub=TopStories

#33 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 18 February 2008 - 09:14

KOd mene je zaposlen jedan autista, nedavno mi je to rekao, mada sam od ranije primetio da nesto nije u redu sa njim. Ovde u Holandiji autisti, kao i svud abivaju strasno zadirkivani u skoli i to je dovelo da covek ode da trenira karate. Ima sada i crni pojas.

Nedostatak kontakta ocima, empatije je ono sto je nasjstrasnije kod njega. Vise puta pobesnim zbog toga, ali se smirim govoreci sebi "on je bolestan, pusti ga". Ljudi besne na njega ne shvatajuci da ih iritira to jer je drugaciji, jer ne reaguje kao ostali.

Ovde u Eindhovenu populacija autista je ogromna. Kazu da postoji veza izmedju toga i tehnicke inteligencije koja je ovde brojna zbog Filipsa i tehnickog univerziteta.

#34 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 18 February 2008 - 10:35

Veliki broj dece sa autizmom zna da pise i cita.Ova devojcica nije redak slucaj.Neka deca sa autizmom sama nauce da citaju i pisu pomocu TV-a ,kompjutera i sl., neka deca su cak prvo naucila da citaju, a onda su tek pocela da govore.Naravno nekima je potrebna podrska prilikom ucenja citanja i pisanja,ali nesumnjivo je da je dosta njih u stanju to da savlada.Stvari za koje su zainteresovani,lako i brzo savladaju. Ima dece koja ne koriste govor u komunikaciji,a bolje funkcionisu u svakodnevnom zivotu od dece koja pricaju.Ima dosta terapija (putem ucenja) koje se koriste danas ABA(za mladji uzrast),PECS,TEECH,Sunrise, koje uglavnom sadrze vizuelnu podrsku prilikom ucenja.

Scubius,ranije su postojala neka misljenja da su zanimanja roditelja dece sa autizmom uglavnom tehnicka(masinski inzenjeri,matematicari i dr.).Mi smo ovde tokom vise godina to pratili(na velikom broju dece) i nismo dosli do takvog zakljucka.

#35 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 21 February 2008 - 08:34

Po tvom misljenju bi mogla da se integrisu u drustvo samo deca koja imaju "blazi oblik autizma", koji u stvari svako od nas ima (tako si napisao). Ove druge slucajeve da zatvaramo u institucije,ali ne obicne, nego neke specijalne gde ce da ih "neguju" posebno obuceni ljudi.??? Kome moze da bude dobro u instituciji ma kako ona izgledala? Ko sme da oduzme bilo kom detetu, bez obzira na problem koji ima, mogucnost da se integrise u drustvo u meri koliko je to moguce(u odnosu na detetove potrebe i mogucnosti). Roditeljima i porodicama dece sa autizmom je nesumnjivo potrebna mnogo veca podrska drustva i drzave u svakom smislu, ali to svakako nije pravljenje institucija. Upravo suprotno- DEINSTITUCIONALIZACIJA.

pa mi i jesmo neka vrsta deinstitucionalizovane institucije. naime, organizaciju kojoj pripadam (israeli society for the autist children) pokrenuli su devedesetih proshlog veka sami roditelji dece koja pate od autizma. nije bash uvek sve tako jednostavno i buntovno-revolucionarno kako vi kazhete.
roditelji ponekad mogu biti prezauzeti a deci koja pate od auitzma potrebna je 24-chasovna nega, nadzor lekara, terapeuta... ponekad ta deca mogu naneti sebi ozbiljne povrede ukoliko niko nije prisutan da ih sachuva od toga. vi ne mozhete ostaviti dete samo kod kuce. privatni terapeuti i privatni lekarski nadzor koshtaju duplo vishe. uostalom, mi nismo institucija zatvorenog tipa. roditelji mogu doci kad god zhele, uchestvovati u radu sa detetom. nama je, naprimer, jedan roditelj kupio objekat od tri miliona dolara. to je, zapravo, komforna vila u kojoj i mi i drugari - tako ih oslovljamo - imamo sve pogodnosti. vecina roditelja ima potpuno poverenje u izbor terapeuta od strane organizacije. nije retko da roditelji trazhe savet od terapeuta kako da postupe u odredjenim situacijama.

mogu da shvatim oshtrinu vasheg tona jedino na osnovu toga shto se javljate iz srbije, iz drushtva koje ima probleme na svim nivoima, pa tako i u organizacionom smislu u sferi specijalnog obrazovanja.

#36 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 22 February 2008 - 07:47

Ne mogu da se slozim da je normalno da roditelji ostave svoje dete nekom drugom na "negu" 24 sata.I to sve pod izgovorom "mogu da dodjem da vidim dete kad hocu".Koji ce to strucnjak vise da pomogne detetu od njegovih roditelja? Ne smatram da roditelji imaju pravo da ostave svoje dete potpuno na "negu" nekom drugom, cak mislim da bi takvi roditelji trebalo da budu kaznjavani od strane drzave.Postoje vrtici za mladju decu i skole gde deca mogu da idu, pa tamo neka se trazi dodatna pomoc. Svako dete ima pravo da ide u skolu, makar u toj skoli ucilo kako se drzi kasika i da se posle toga vrati svojoj kuci. Ne zaboravi da mi ovde govorimo o deci. To mi zvuci kao "Roditelji dignite ruke od svoje dece, jer od njih nema nista,dajte pare pa cemo mi da preuzmemo vasu ulogu".Drugo to nije pomoc za tu decu,nego je to pomoc iskljucivo roditeljima koji bi da se odreknu roditeljstva.

#37 anni

anni
  • Members
  • 1 posts

Posted 25 February 2008 - 13:36

Dobar dan zelim.
ja sa mama jednog djecaka koji ima dijagnosticirani autizam. sa nepune tri godine nije nista govorio, nije nista razumio, nije bilo socijalnih kontakata sa njegoove strane...bio je potpuno u svom svijetu. Nakon opsirne metabilocke obrade koja je pokazala visoku nepodnosljivost na mlijeko, gluten , masu alergija, unistenu crijevnu floru...krenuli smo sa biomedicinom. Vec u trecem tjednu dijete nas sin je poceo zapazat svoju okolinu, poceo je davati odgovore sa klimanjem glave, rucicom je poceo pokazivati sta zeli, gledao je duze u oci, punih 8 mjececi od pocetka dijete i obnavljanja crijevne flore radili smo test provokacije na metale...nalaz je bio ocajan...olova je bilo ko u nekom skladistu. Kroz narednih godinu dana davali smo kapsule za ciscenje tijela od metala..u tom periodu su se desili i najveci pomaci...trenutno je nalaz metala uredan, nas sin dobiva i dalje terapiju za ciscenje mozga od metala i drugih otrova. U zadnje dvije godine i nekoliko mjeseci koliko traje ljecenje on je postao deckic kod kojeg znakova autizma gotovo da vise i nema. Po testiranju psihologa , izvjeschu naseg doktora i teta u vrticu...on je deckic koji na socijalno-emocinoalno , percepciskom nivou je dohvatio svoje vrsnjake, integracija mu je uredu, kontakte ostvaruje samostalno, vecim djelom verbalno..stereotipije i agresije vise ne postoje..nema ni ritualnih radnji vise...jedini deficit je govor: slaze recenice od max.9 rijeci, sluzi se sadasnjim i prosliim vremenom, buduce jos ne upotrebljava..al izgovor je jos uvijek u toj mjeri los da ga se cesto ne razumije u potpunosti.
Njegova fina i gruba motorika su se vidno poravile..sada sam trazi da ide crtati i pisati slova... poznaje sve slova i brojke, zna veci dio slova napisati, zna dosta dobro citati( za 5 godina) , crta relativno lijepo) , prepricava sam dogadaje koji su se taj dan desili( jos uvijek je to prepricavanje samo u nekoliko recenica), igra se smisleno sa igrackama, razvija mastu, voli se igrati sa djecom. Htjela bih vam ovim svojim pismom napistai da autizam nije stanje iz koga nema izlaza, isto tako to nije neki tezak psihicki poremecaj kako sto se u starim knjigama opisuje...to je poremecaj koji vecim djelom nastaje zbog disbalansa u organizmu , zbog manjka vitamia i narocito zbog ostecene crijevne flore( u crijevima je centar naseg imunog sistema).
Koliko sam informirna : jedan dio roditelja iz hrvatske ljeci svoju djecu na taj nacin ...www.mameibebe.hr,
isto tako znam da kod Vas u Beogradu rai dobra ljecnica koja je i sama majka autiste , a zove se Dr. Selakovic, a takodjer postoji i gdja. Danijela Helc koja materijale ( stzolica, urin , krv) saje u americki laboratorij i vrsi konzullltaciju.

Pozdrav

#38 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 01 November 2008 - 19:26

http://www.socialthinking.com/

Veoma dobar sajt!

#39 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 November 2008 - 21:17

Jucer sam dobio tekst na holandskom koji je naslovljen kao:"djeca novog doba", a kod nas ih zovu i "nova djeca". Vrlo interesantan clanak o djeci koja su jednostavno drugacija od nekih sablona koje smo mi prihvatili. Citao sam i clanak o "indigo djeci". Ko god ima dijete koje se malo "neobicno" ponasa, a ustvari samo drugacije nego sto smo navikli nek malo prosurfa i pronadje.

#40 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 02 April 2010 - 14:40

Danas je Svetski dan osoba sa autizmom, pa cu tom prilikom malo da ozivim ovaj topik. Po najnovijoj statictici, na oko 110-115 dece se radja jedno sa autizmom, i to se kod decaka javla i do 4 puta cesce nego kod devojcica. Zvanicni podaci kazu da u Srbiji zivi oko 2500 osoba sa autizmom, a nezvanicno je taj broj daleko veci. Osnovni problemi su i dalje inkluzija dece u redovno skolovanje, (ne)mogucnost zaposljavanja, manjak dnevnih boravaka i opsti stav drustva prema ovim osobama.

Youtube Video ->Original Video

Ovu pesmu, kao i sve ostale sa CD-a "Vilinska pesma", otpevala su deca sa autizmom iz osnovne skole "Anton Skala". To je ujedno i prvi CD u Evropi koji su snimile osobe sa autizmom :ph34r:

#41 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 April 2010 - 23:49

Danas je Svetski dan osoba sa autizmom, pa cu tom prilikom malo da ozivim ovaj topik. Po najnovijoj statictici, na oko 110-115 dece se radja jedno sa autizmom, i to se kod decaka javla i do 4 puta cesce nego kod devojcica. Zvanicni podaci kazu da u Srbiji zivi oko 2500 osoba sa autizmom, a nezvanicno je taj broj daleko veci. Osnovni problemi su i dalje inkluzija dece u redovno skolovanje, (ne)mogucnost zaposljavanja, manjak dnevnih boravaka i opsti stav drustva prema ovim osobama.

Ovu pesmu, kao i sve ostale sa CD-a "Vilinska pesma", otpevala su deca sa autizmom iz osnovne skole "Anton Skala". To je ujedno i prvi CD u Evropi koji su snimile osobe sa autizmom :)

ti si zlato golubice! :ph34r: da nisam dosao u holandiju ko zna da li bih ikada nesto o tome naucio? naucio? ustvari nisam nista, ali upoznao recimo.

#42 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 03 April 2010 - 00:04

ti si zlato golubice! :ph34r: da nisam dosao u holandiju ko zna da li bih ikada nesto o tome naucio? naucio? ustvari nisam nista, ali upoznao recimo.

:) a da nam ti malo napises sta si naucio, m? :D

#43 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 April 2010 - 00:25

:ph34r: a da nam ti malo napises sta si naucio, m? :)

Hm, ono najosnovnije, ima ipak (izgleda) razlicitih oblika autizma. Recimo, simpatican mi je otac cerkine prijateljice koji recimo nema empatiju prema bliznjim kad su bolesni, ne konta. :D Jednostavno ne konta. Skonta tek kad ga ruze. Ali opet ne konta. :D Ali fercera sve. Kul porodica, stvarno. Djeca zavrsavaju fine skole, bave se recimo tenisom i skvoshem (skvashem), jedre, itd. A konstatovan mu autizam. Do stvarno jako neobicnih oblika autizma koje sam slucajno vidio. Laicki receno, totalno iskljuceni iz ovog svijeta. Pa ipak, ipak postoje ljudi koji im se na neki nacin ''priblizhe'', sto i jeste kod autizma najteze. Nije za obicne ljude, mi zivimo u ''ovom'' svijetu, a oni u ''svom''. Ko zna ciji je bolji? Mi iz ovog svijeta olako kazemo: vidi one budale, ili: vidi onog idiota.

#44 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 03 April 2010 - 12:10

Hm, ono najosnovnije, ima ipak (izgleda) razlicitih oblika autizma. Recimo, simpatican mi je otac cerkine prijateljice koji recimo nema empatiju prema bliznjim kad su bolesni, ne konta. :) Jednostavno ne konta. Skonta tek kad ga ruze. Ali opet ne konta. :D Ali fercera sve. Kul porodica, stvarno. Djeca zavrsavaju fine skole, bave se recimo tenisom i skvoshem (skvashem), jedre, itd. A konstatovan mu autizam. Do stvarno jako neobicnih oblika autizma koje sam slucajno vidio. Laicki receno, totalno iskljuceni iz ovog svijeta. Pa ipak, ipak postoje ljudi koji im se na neki nacin ''priblizhe'', sto i jeste kod autizma najteze. Nije za obicne ljude, mi zivimo u ''ovom'' svijetu, a oni u ''svom''. Ko zna ciji je bolji? Mi iz ovog svijeta olako kazemo: vidi one budale, ili: vidi onog idiota.

Vala i ja sam se ne jednom zapitala ciji je svet lepsi i bolji...

A evo i Vilinske pesme na engleskom:

Slatkisi :ph34r:

#45 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 06 April 2010 - 15:09

Nije za obicne ljude, mi zivimo u ''ovom'' svijetu, a oni u ''svom''. Ko zna ciji je bolji? Mi iz ovog svijeta olako kazemo: vidi one budale, ili: vidi onog idiota.

Vala i ja sam se ne jednom zapitala ciji je svet lepsi i bolji...

Ovaj, jel vi to ozbiljno? :ph34r: