Jump to content


Photo
- - - - -

Život u Prištini nekada i sada........


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3059 replies to this topic

#631 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 23 January 2008 - 10:09

Prištevac, razjasnili smo da nisam imao takve namere.
Pokojnog Ljubišu sam dobro poznavao. ostale ne znam. Osim ako nije Gordana nego Vesna.

E jeste ,nisam imao ni ja nikakve lose namere.malo sarkazma da,ali nema veze.Vazno je da je razjasnjeno i da se ne ponavlja. :rolleyes:
Ne, nije Vesna,ali Goca je tada studirala arhitektru,ustvari upisala i bila cni mi se godinu ili dve pa se udala.

#632 monttoni

monttoni
  • Members
  • 48 posts

Posted 23 January 2008 - 10:55

Aferim monttoni.Tih godina sam ja igrao jos klikere na fantu i kliske, krao voce u crkvenom dvoristu ,skupljao Kras- zivotinjsko carstvo i jedva cekao petak da izadje nova svescica Miki Mausa.Politikin zabavnik sam citao u pionisrkom centru.Spominjes Lelija(Divanjol ili Dalmatinska ulica) pa prema tome sudim da si stariji od mene,ja sam se druzio sa njegovim bratom Sacirom,koji je isao u medicnisku skolu.Tomu sam znao licno,mada je i on stariji od mene.Igrali smo ponekad kosarku,mada sam ja bio preslab za njegov kalibar.Bolje receno da nas je ucio kako se igra kosarka,I to preko puta njegove kuce u dvoristu gimnazije.On je tada cini mi se jedini imao "VOIT" basket,pa nam je dozivljaj bio da ga drzimo na kratko u rukama. Cak sam mu i babu poznavao jer je obicavala de sedi ispred kucne kapije,onako u staroj narodnoj nosnji,sa dimijama i skutacom uz nezaobilazne drvene nanule. Samo informativno tih godina(70-ih) je u podrumu Kosovskog Bozura (gde je kasnije bio klub umetnika) postojao disko klub,a moj stariji brat bio kao neki jebeni disk dzokej,jer je imao 100-njak LP ploca.Secam se kao klinac Crnih Bisera,Zorana Miscevica i njegovih Silueta,Zlatka Golubovica,itd.pa Animalsa,Beach Boys-a,da dalje ne nabrajam,pa krao ploce i nosio u skoli na skolske disko zabave u fizickoj sali,i naravno onda dobijao dobre batine zbog toga.
Kasnije je sve islo svojim tokom i bendovima koji su se kasnije radjali sa njima smo i rasli.Toliko o mojoj malogradjanskoj frustraciji.Nego ajd'ti meni kazi koj su to "TVOJI" parametri gradjanstva kako ti kazes ,a koji moji malogradjanski.Da se malo i ja pocipelim napokon.Ce mi pomognes li malo a? :rolleyes:
Paralelom koju je moja malenkost povukla izmedju tadasnje kasabe i radjanja urbane sredine je bila sasvim druge prirode.Tvoj je sarkazam bio upecatljiviji,ali na pogresnu adresu upucen.Ma nema veze ja ti ne zameram.Sto rece Djordje Balasevic.Krivi smo mi sto smo ih pustili.
Vidis u toj turbo transformaciji su najvise izgubili oni koji nisu hteli da prihvate podvajanja koja su nam se nametala svaki dan kroz svaku poru zivota.Gubitnici su i neke manjine koje su zivele u Pristini,i kojima je taj duh najvise odgovarao,jer su ipak mogli da pokazu svoje vrednosti.Kasnije su se te vrednosti gledale kroz sasvim drugaciju prizmu.E vidis to su doneli oni koji su se raslojavali.Ti si mozda neki gubitinik,ali za sebe mogu slobodno da kazem da sam jos veci.
Ili kako Ulis vec jednom ne tako davno rece a danas opet ponovi,kao i onaj poslanik Jaksic(tako li se zove) u srpskom parlamentu "Ciganski mentalitet" koristim priliku da se dragom Ulisu zahvalim iz svega srca.Verovatno nasledje predhodnih generacija,pa i on tako.Ne pada iverje daleko od klade,Jos jednom hvala Ulis.
No kada kada sam kod naseg Ulisa da ga nesto priupitam,jer sam ionako diskriminisan ovde,pa ako pisem pojedinacno post upucen njemu njemu,onda dok ove nase "kadije"to presude onda traje malo duze,i iskreno i nemam volje da trpim ovu diskriminaciju.

Dragi Ulise pita tebe ovaj Ciganski mentalitet "iz Maravsku"kaze li ti nesto ime Gordana Redzic(ako se ne varam),pa Vrbica Dragisa-Vrcko,i Citlucanin Ljubisa-Citke(koji nazalost nije medju zivima)?
No dok sam tu u ducanu da priupitam i Perkosa nesto ali da me ne shvati pogresno
Da li si ti dolazio u Proletersku ulicu zbog neke devojke?Brankove kcerke recimo?


Pre svega Pristevac,kada govorim o malogradjanskom mentalitetu mislim generalno i nije tebi upuceno, jer sa urbanim rastom neminovno se menjao i mentalitet ljudi koji u njemu zive i da se mentalitet kasabe vrlo brzo gubio ,mada ti to ne zelis da priznas. ti kazes da si u to vreme jos 'igrao klikere na fantu' ali sebi dajes za pravo da si upuceniji o zivotu i metamorfozama ovog grada...ipak dozvoli da je neko to preziveo a neko cuo iz prica drugih.
Ti si ucio basket od Tomice a Tomica je ucio od mene ...Panta Rei...sve tece sve se menja....
Pitas koji su to 'moji parametri gradjanstva' - nisam ni aludirao na nikakve parametre necijeg gradjanstva ili malogradjanstva vec je moja poenta da je Pristina iz moje mladosti i miljea u kom sam ziveo bila 'open mind' u svakom pogledu a ti insistiras na nekoj 'old timer' Pristini ...koju i ja znam veoma dobro ali nije bila deo mog sveta vec samo nesto sto kao neminovnost polako nestaje... i secanja na tu tvoju Pristinu me nesto posebno ne privlace.

Bas mi je zao Citketa...kad je umro i od cega,sta je sa njegovom sestrom gde je ona.
I Pristevac ...No hard feeling ...a!!

#633 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 13:46

ma nema pojma o cemu govori. "Pilot" znaci pilot, to jest, upravljac avionom.


polako unbeliever, mnogi kod nas kazu telepilot

#634 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 January 2008 - 13:49

ma nema pojma o cemu govori. "Pilot" znaci pilot, to jest, upravljac avionom.



mislim da to ima veze i s socio-ekonomskim statusom pojedinaca; sto obrazovaniji (bilo na gege ili na toske) toliko ce bolje razumeti jedan-drugog. na primer, jedan student iz prishtine (gege) nema problema razumeti jednog studenta iz vlore (toske), dok jedan obicni seljak (nije ovo vredjanje) iz okoline tetova nece razumeti jednog studenta iz okoline tirane (ili obrnuto). ja licno mislim da je dijalekt gega bolji i originalniji albanskim recima ali to je subjektivno misljenje.

mozemo o tome jos da govorimo ako hoces.



Dobro, to je to, tako i ja vidim taj problem diskomunikacije. Moja kcerka je sa mojim rahmetli ocem bila u Bitolju za vrijeme rata u Bosni i naucila je perfektno albanski, mislim za uzrast 10-11 god. To nam je poslije pomoglo, jer sam dosao po porodicu (otac je ostao) pa smo preko Albanije, Dures (Drac) isli za Italiju i dalje. Mislim ona se bez problema sporazumjevala na granici kad smo ulazili u Albaniju i poslije sve sto je trebalo cerka nam je prevodila. Hvala ti na objasnjenjima. Pozdrav

#635 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 January 2008 - 13:49

polako unbeliever, mnogi kod nas kazu telepilot


Zar se "tele" na albanskom ne kaže "vić". Telepilot je nešto kao čoban na srpsko-turskom? :rolleyes:

#636 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 January 2008 - 13:50

polako unbeliever, mnogi kod nas kazu telepilot


U pravu si, moja greska-telepilot.

#637 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 13:51

restorani u prishtini

pjata restoran

prishtina grand hotel cafe

Posted Image


picerija xix

tifani restoran- najpoznatiji specijaliteti

Posted Image

prva slika: elbasan tava
druga slika: sarmice u vinovum listu

drugi restorani

nocni zivot

spray club



Pitanja za ljude iz Pristine i one koji barem povremeno posecuju Pristinu:
Kakav je nocni zivot?
Gde se izlazi i kakav je provod?
Koja su dobra mesta za klopu ili gde bi stranac trebalo da odsedne(hoteli)?
Kako se zabavlja mladja generacija(mesta za izlaz) i fosili mojeg godista?
PS
Perkos i ekipa.Posto igrom slucaja poznajem par marines sa Kosova bez komentara tipa "Bondsteal hamburger" mogu da prezivim.


evih nekih informacija & slike

#638 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 January 2008 - 13:56

evih nekih informacija & slike


Znamo šta su sarmice (pošto potičemo od Sarmata). A šta je elbasan-tava? Nešto kao musaka?

#639 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 13:58

Zar se "tele" na albanskom ne kaže "vić". Telepilot je nešto kao čoban na srpsko-turskom? :rolleyes:



:huh: da, d... mish vici i cilesise se larte

#640 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 23 January 2008 - 14:03

Ballantine's :huh:

to je bilo moje omiljeno mesto u prištini,čujem da i sad dobro radi

Gde se nalazi ovaj Tifany koji ima "elbasan tavu"? to mi je omiljeno jelo i mantije naravno :rolleyes:

Edited by perkos, 23 January 2008 - 14:07.


#641 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 14:06

A šta je elbasan-tava? Nešto kao musaka?


ne, to je mesavina kiselog mleka, jaja,belog luka, bibera i soli + lamb meat ... mnooogo je jamiii

Edited by Madam_Secretary, 23 January 2008 - 14:08.


#642 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 January 2008 - 14:10

ne, to je mesavina kiselog mleka, jaja,belog luka, bibera i soli + lamb meat ... mnooogo je jamiii



Hmmm... podseća na jagnjeću kapamu s jajima. :rolleyes:

#643 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 23 January 2008 - 14:13

Hmmm... podseća na jagnjeću kapamu s jajima. :rolleyes:


jagnjetina se ispeče pa prelije smesom od jaja i kiselog mleka,dodaju se beli i crni luk,začini i uz to najbolje idu pečeni krompirić mladi,Srbi iz prištine imali su običaj da to jelo imaju za Uskrs na stolu!

#644 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 14:16

Gde se nalazi ovaj Tifany koji ima "elbasan tavu"? to mi je omiljeno jelo i mantije naravno :rolleyes:


tiffany nije daleko od boro i ramiza

#645 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 January 2008 - 14:18

jagnjetina se ispeče pa prelije smesom od jaja i kiselog mleka,dodaju se beli i crni luk,začini i uz to najbolje idu pečeni krompirić mladi,Srbi iz prištine imali su običaj da to jelo imaju za Uskrs na stolu!


Ufff... e bogami ću probati da to spremim za vikend. Ti si kriv ako se prejedem, Perkose. :rolleyes: