Jump to content


Photo
- - - - -

Život u Prištini nekada i sada........


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3059 replies to this topic

#1 prof.Grof

prof.Grof
  • Banned
  • 143 posts

Posted 27 December 2007 - 16:19

Ovde možemo pisati o gradu koji je , zar ne, glavni grad Kosova. Pa prema tome i o događajima, koji su taj grad dovodili od sjaja do bede.O onima koji su nekada živeli tu do skoro , i onima koji sada ulice tog grada opsedaju..........Dakle i o onim Srbima i Albancima, Turcima, koji su ranije živeli, ali i o onima koji sada tamo žive ....Izvolite, Bujrum...........!

#2 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 27 December 2007 - 16:30

Ovde možemo pisati o gradu koji je , zar ne, glavni grad Kosova. Pa prema tome i o događajima, koji su taj grad dovodili od sjaja do bede.O onima koji su nekada živeli tu do skoro , i onima koji sada ulice tog grada opsedaju..........Dakle i o onim Srbima i Albancima, Turcima, koji su ranije živeli, ali i o onima koji sada tamo žive ....Izvolite, Bujrum...........!

Profo,pa nisu samo ,Albanci, Srbi,Turci(azbucnim redom) ziveli u Prostini.Evo moja je malenkost u osnovnoj skoli imala u razredu i jednog Rumuna,koji je bio iz mesovitog albansko-rumunskog braka.Decko je govorio albanski,rumunski(po majci) srpski(skolovao se na srpskohrvatskom) i turski jer je ziveo u turskoj mahali u ulici Vuka Karadzica kod stare pijace.Uostalom mislim da si dobru temu pokrenuo.Mogu da o Pristini nauce i oni koji nisu ziveli ,a imali predrasude.
Nego da ja tebe pitam,kada je Pristina usla u prvu ligu za koga si ti onda navijao? Znas li gde je bila "basta Kozara"Gde je bila cuvena prodavnica "Uzor"I jos drugih mali milion pitanja.

#3 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 27 December 2007 - 18:10

Eto, ja se malopre vratih sa "Strip Depot"-a, believe it or not, od jedan do malo posle pet, nije bilo slobodnog mesta ni za trenutak. Glavna ulica (Majka Tereza, bivsa M. tita) poplocana granitom manje vise izgleda pateticno, hladno je, itd, itd.

bibi

PS veceras vecera i vino u "Pishat", ukoliko neko od forumasa odluci da navrati, placam pice, bicu u grupi od bar 10 ljudi

#4 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 December 2007 - 18:24

jel' ima neko fotografije od novog izgleda majke tereze?

#5 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 27 December 2007 - 18:33

jel' ima neko fotografije od novog izgleda majke tereze?

Sa radioaktivnim granitnim plocama? :rolleyes:

#6 prof.Grof

prof.Grof
  • Banned
  • 143 posts

Posted 27 December 2007 - 18:39

prof.Grof je legenda Prištine ( Vlado uspori malo, sigurno ne znaš bolje od mene ti iz Brajtonkurčevkivkrivingtonga ).........

Ja sam Crnogorac sa Kosova, alo..............

#7 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 27 December 2007 - 18:45

prof.Grof je legenda Prištine ( Vlado uspori malo, sigurno ne znaš bolje od mene ti iz Brajtonkurčevkivkrivingtonga ).........

Ja sam Crnogorac sa Kosova, alo..............

Ene,a da nijesi od onih oslobodilaca koji su preko Cakora sisli na Kosovo ravno iz sjeverne Crne Gore?Dobro zboris Bogomi.A dje si sada jado Djurisicevska? :rolleyes: :huh: :)

#8 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 27 December 2007 - 18:55

Imate temu pa na toj temi mi odgovarajte...,dok me Vladan i ostali ne uhvate za TASHAK-SARMU......

Pa nisi li pojeo tu "tashak-sarmasi jemek" iz inata sto Kosovo nije deo Srbije? Ili mozda za drugi gang hoces suxhuk ? :huh: :) ;) Idi bre kod malog Rajka pa iznajmi neku VHS kasetu,ili kod Filje da mezis kuvana jajca sas pivo.Moze i neki mesni narezak iz konzervu.
Kao na staroj zeleznickoj stanici u Pristini :rolleyes:

#9 prof.Grof

prof.Grof
  • Banned
  • 143 posts

Posted 27 December 2007 - 18:55

E VIVA ,MONTENEGREO..........

#10 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 December 2007 - 19:56

Sa radioaktivnim granitnim plocama? :huh:


bas s onim :rolleyes:

#11 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 27 December 2007 - 19:59

Rrofte Sqipni, jer sam nesto lose napisao , ..........
None ta qi.........


Jado lizisahanski, opet si se nalokao zozovače? Ako, ako ništa ona tvom mozgu ne može - šteti samo normalnima. :rolleyes:

#12 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 27 December 2007 - 20:01

Jado lizisahanski, opet si se nalokao zozovače? Ako, ako ništa ona tvom mozgu ne može - šteti samo normalnima. :rolleyes:

:huh: :) ;) :D 0:) 0:) -_- ;) ;)

#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 27 December 2007 - 20:21

Meni je ovaj Gastarbaiterov post nesto najlepshe sto sam procitala o toj staroj Pristini.
Mislim da se Gastarbaiter ne bi ljutio sto ga ponavaljam bez njegove dozvole.




gastarbeiter 8 Jul 2005, 21:54 Post #934





Group: Members
Posts: 1891
Joined: February 15 2002
Member No.: 1873



Ne znam da li jos na Kosovu postoje negde kasaba u onom smisllu kakva je bila 50, 60-tih.
Dok nije zavladao beton, dok je jedna ili dve ulice imala kaldrmu, eventualno jedna i to glavna kocku, ostalo makadam, gde je svako svakog znao.
Kada su u letnja jutra prodavci polivali zemljani trotoar ispred cepenaka radnji, cistili grabovom metlom dubre, nazivali dobro jutro komsijama, kada se hleb (ah, najbolji hleb na svetu i najbolji pekari na svetu! Ko nije probao hleb sa Kosova, lepinju, a posebno ramazanku taj ne zna sta je hleb) uzimao na rabos, kolonijal i druge namirnice prvoga u mesecu, kad si gladan - volj ti burek volj ti 3 u pola sa tucanom paprikom i ceo dan si sit. Kad se uvece izlazilo porodicno na korzo, pa odjednom ceo korzo zamirise simitom.
A tek boza ili spricer. Sladoled i lizalice, tulumbe, koje su pravili Goranci.
Sjeseni pred skolom jabuke u seceru i pucke. Onaj crveni stakleni secer samo krcka. Jabuku bacis jer je kisela ko djavo.
Onda pocnu kise i blata i bara svud, cizme na noge pa gacaj!
Zima, prava, hladna sa debelim snegovima i ledenicama koje vise sa streha i koje smo otkidali i lizali kao sladoled.
Polivali uvece vodu na nizbrdicama da bi se ujutru klizali i mrzeli prodavce koji su posipali pepeo po njima da neko ne slomi vrat i pretili nam "Ah sejtani i cafiri!" Zimska jutra kada su segrti ispred radnji raspaljivali mangane sa cumurom da bi time grejali radnje. Krojacke radnje sa peglama na zar, berbernice u kojima su stari osim sisanja, brijanja (naravno laf-muhabeta) imali na raspolaganju i pijavice kojima su lecili visoki pritisak.
Kovaci, potkivaci, vunovlacari, bojadzije, konopljari, sodadzije, kazandzije, kujundzije, nozari, rabadzije, fijakeri na koje smo se pozadi kesali i po cenu da te stigne kamdzija fijakeriste, jedan fotograf u gradu koji te vise crta nego sto slika pa ti obrazi rumeni, trepacvice jasne i uopste ne verujes da si to ti a slika ti u izlogu,
jedan bioskop.
Miran zivot kasabski, dobri drugovi, lepe igre kojih smo se igrali- "kacak i zandar" (izgovaralo se kao jedna rec) , kliske-maske normalne i kaljajske (vucitrnske), pa se pita na pocetu kada se izbaci kliska: piljav - zerde?
Igracke smo sami pravili. Kad pocne skola pocinju i igre sa orasima na fantu (trougao), svako ima svoga "koljanika" - najbolji orah koji mora da sedne tupom stranom, malo se odrlja i poravna o grub kamen, ne sme da odskace kad se pusti da padne. Tada su djacke torbe imale vise oraha nego knjiga.
Nema vise tih igara. A verovatno ni takve kasabe.

Dok nije pocelo svo ovo sranje odlazeci u Mitrovicu isao sam u juzni deo trazeci stare turske kuce, stare zanatlije tamo oko Bezistena, kod Palasa i katolicke crkve , po Peckom putu (tako se izgovarao i zvao u lokalnom zargonu stari put za pec). Svaki put sam zaticao sve manje onoga sto sam zeleo i voleo da vidim. A odavno nema ni onih ljudi.
Eto, malo sentimentalno ali nekad je to Kosovo bilo zaostalo i - lepo. Takvog ga pamtim i sto sam stariji sve vise mi se vracaju neke slike iz tog doba.



--------------------

Kad Srbi ruèaju ili veèeraju, pored mesa na jelovniku, moraju da pojedu bar jednog zemljaka.
Jovan Duèiæ
a se Gastarbajter ne bi ljutio sto ga ovde ponavljam.

#14 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 December 2007 - 20:35

i igre sa orasima na fantu


:rolleyes: veoma lepo..

#15 prof.Grof

prof.Grof
  • Banned
  • 143 posts

Posted 27 December 2007 - 20:47

Ja se zovem Milo Popović, rođen sam u PR , profesor...............

Ko ste , šta ste, od čegovića ste ?