Jump to content


Photo
- - - - -

Nemačка


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
244 replies to this topic

#16 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 January 2008 - 13:15

Jako je jednostavno Nickie dobiti obe vize.


konacno nesto lepo da procitam u vezi ovih viza. :)
procitala sam na sajtu kanadske ambasade u beogradu sta sve traze. :huh:
od nedelje cu da zovem ambasadu u nemackoj da vidim kako to sve ide ovde i da li je zaista lakse nego iz srbije.

nego, izgleda da nisam jasno pitala. ocu ja propustiti nesto ako nabavim samo kanadsku vizu? ima li nesto interesantno na usa strani? sama konferencija je zvanicno u kanadi. ko zna da l bi i mogla da dobijem usa vizu onda?
a videh nesto na sajtu (na brzinu preleteh, onaj sajt veci od celog foruma) kanadske ambasade (ne znam vise dal u srbiji ili u nemackoj) da mozes sa kanadskom da ides u usa, ako ne ides u neku trecu zemlju. :rolleyes: ako je to istina, bilo bi bas fino, hehe

Edited by nickie, 05 January 2008 - 13:16.


#17 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 15:14

konacno nesto lepo da procitam u vezi ovih viza. ;)
procitala sam na sajtu kanadske ambasade u beogradu sta sve traze. :huh:
od nedelje cu da zovem ambasadu u nemackoj da vidim kako to sve ide ovde i da li je zaista lakse nego iz srbije.

nego, izgleda da nisam jasno pitala. ocu ja propustiti nesto ako nabavim samo kanadsku vizu? ima li nesto interesantno na usa strani? sama konferencija je zvanicno u kanadi. ko zna da l bi i mogla da dobijem usa vizu onda?
a videh nesto na sajtu (na brzinu preleteh, onaj sajt veci od celog foruma) kanadske ambasade (ne znam vise dal u srbiji ili u nemackoj) da mozes sa kanadskom da ides u usa, ako ne ides u neku trecu zemlju. :rolleyes: ako je to istina, bilo bi bas fino, hehe


Ne moze bez USA vize da se ide iz Kanade u USA.

Ali, ako idesh samo u Kanadu, nemoj da se akash sa americkom vizom.
Napravicu ti ja mashrutu za taj deo Kanade pa ce vreme da ti bude ispunjeno samo tako.
Osim toga,taj deo USA nije bash mnogo interesantan, narocito ako nemash barem nedelju vremena
da malo putujesh, a Nijagara vodopadi su velicanstveni sa kanadske strane.

Mlada si bre Nickie, sledeci put samo USA pa tako :)
A stvarno cu ti drmnuti program za nedelju dana rent-a-car sistem.
Veruj ti meni. Ako se u nesto razumem, to su ta putovanja.

#18 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 05 January 2008 - 16:36

Nickie, ostavi USA za drugi put. Buffalo i Rochester, veruj mi, ne bi htela da vidis, tesko gubljenje vremena, jedino ako ti ne znaci da ubelezis USA u pasos, ali ne verujem. Od vodopada, sa USA strane, moze da se vidi samo v......... Da, bez vize u USA neces uci naravno, bez obzira na kanadsku, pretpostavka imas nas pasos.

Obavezno idite na kaficu u gradic Niagara on the Lake (ima bezbroj web sajtova, cekiraj), posle kongresnog dana, nista specijalno, ali opustajuce, a kad dodjete u Toronto, javite se, imate rucak i gradskog vodica za taj dan.

Kakav uvlakac, divim se sam sebi.

Edited by down with the sickness, 05 January 2008 - 16:37.


#19 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 January 2008 - 17:34

e, hvala vam puno. :rolleyes:
bas me je to interesovalo, da li ima nesto na usa strani sto ce mi prkositi ako nemam vizu.
sad mi je lakse kad je kanadska dovoljna.

#20 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 06 January 2008 - 17:31

konacno nesto lepo da procitam u vezi ovih viza. :)
procitala sam na sajtu kanadske ambasade u beogradu sta sve traze. :huh:
od nedelje cu da zovem ambasadu u nemackoj da vidim kako to sve ide ovde i da li je zaista lakse nego iz srbije.


nije ista zemlja ali je razlog odaska isti: kongres. pa da te utesim i ja.
naravno, sve je mnogo lakse preko ambasade u zemlji u kojoj si, nemoj da gledas ambasadu u srbiji. ja sam jos dok sam bila phd student izuzetno lako i brzo dobila usa vizu (a bilo je jos nepunih godinu posle 11 septembra kada su u principu bili "na oprezu"). i +, posto sam se bila odvikla od papirologije (jer mi za sengen nije nigde viza bila potrebna) ja sam bila potpuno zaboravila da mi za usa treba (:rolleyes: kreten). tako da sam se setila bukvalno 2 dana pre poletanja. i onda su sa univerziteta agitovali u ambasadi po fazonu da li mogu da mi hitno izdaju i pristali su. od dokumenata su trazli samo da imam razlog boravka u italiji (studentski tada), da imam izvor prihoda (stipendija od univerziteta) i pozivno pismo od usa kongresa. sve u svemu, poslala sam im sve papire ni 24h pre poletanja. posto je vremena bilo zaista jako malo, cak su pristali i na to (opet naravno uz moljenje sa univerzita) da otvore ambasadu 2 sata ranije da bih mogla da udjem i pokupim pasos sa vizom na putu za aerodrom.
vizu su mi izdali na godinu dana, ali uz napomenu "attending conference".

#21 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 09 January 2008 - 14:52

Čini mi se da smo se prilično udaljili od teme.

Volela bih da čujem od onih koji već duže vremena žive u Nemačkoj kakvi im se Nemci čine (uz sve ograde od zamki generalizacija).

Šta bi bilo karakteristično za nemački mentalitet?

Koje se najneobičnije razlike sećate iz perioda prilagodjavanja na novu sredinu?

Ima li primetnih razlika istok-zapad pri druženju, stilu života...?

Moj opšti utisak na osnovu malo kontakta tokom nekoliko kraćih boravaka u Nemačkoj je da su tamo ljudi jednostavniji, ležerniji ali i angažovaniji u susretu sa problemima, da su direktni a ljubazni (i to nekako prirodno, ne izveštačeno)... Moguće je da idealizujem, iako se čuvam predrasuda (makar i pozitivnih).

Zanimljive bi mi bile vaše priče iz prve ruke.

#22 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 16:40

tesko da smo se odvojili od teme jer je tema nemacka i sve vezano za nju, pa i kako dobiti vizu za neku drugu zemlju ako zivis u njoj.

a nemaca, kao i srba ima svakakvih.

evo i nekih stvari koje bih mogla da izdvojim da vaze manje vise generalno:
- drze se pravila.
- organizovani su.
- samostalni su. od kafane gde svako sebi placa do posla gde svako radi svoj posao. to opet ne znaci da nisu skloni timskom radu.
- papirologije ima vise nego u srbiji. maltene moras da popunis formular i ulicu da predjes. :rolleyes:
- cesta je predrasuda da su zatvoreni i da ne vole da se druze. mozda bi redje (ili manji broj njih) sami to pokrenuli, al ako ti nesto predlozis ili organizujes, ne verujem da bi te neko odbio. :huh: a i vrlo brzo bi uzvratili pozivom.
- ja sam pre dolaska imala predrasudu da su dosta liberalniji od nas. mislim da sam se tu dosta presla. u nekim stvarima mi se cini da su cak konzervativniji.
- tacni su. od buseva koji stizu na vreme, pa do sastanaka koje ne otkazuju u poslednji minut.

sve ovo ne treba gledati crno-belo, ima izuzetaka, negde manje, negde vise, a i svaka od navedenih stvari moze se gledati i kao pozitivna i kao negativna. u svakom slucaju opusti se i sigurna sam da ces se osetiti prihvaceno i uklopljeno.

Edited by nickie, 09 January 2008 - 17:51.


#23 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 09 January 2008 - 17:26

- ja sam pre dolaska imala predrasudu da su dosta liberalniji od nas. mislim da sam se tu dosta presla. u nekim stvarima mi se cini da su cak konzervativniji.


U kom smislu su konzervativniji?

#24 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 17:50

hmm, pa recimo da sam (naivno) verovala da su van srbije neka pitanja odavno proslost: :rolleyes:

zena na visokom polozaju u tehnickoj struci?
ona vozi bolje od njega?
vanbracno dete?
homoseksualci?
drugacija frizura? drugacije oblacenje?
...

i uopste, razlicitosti dosta upadaju u oci. rekla bih (daleko) manje nego u srbiji, ali i dalje upadaju.

Edited by nickie, 09 January 2008 - 17:51.


#25 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 09 January 2008 - 18:09

hmm, pa recimo da sam (naivno) verovala da su van srbije neka pitanja odavno proslost: :rolleyes:

zena na visokom polozaju u tehnickoj struci?
ona vozi bolje od njega?
vanbracno dete?
homoseksualci?

Ne znam kako se pojedinci odnose prema vanbračnoj deci i da li su zakonom izjednačeni (što bih očekivala) ali sam u Nemačkoj često vidjala gay parove i verovala da je upravo to dokaz tolerancije. U Srbiji je nažalost nemoguće videti gay par da se u ležernoj šetnji drži za ruke, a tek ne neke još eksplicitnije izraze ljubavi (koje sam baš poslednji put videla u Nemačkoj). A baš je položaj homoseksualaca lakmus-papir za toleranciju neke sredine.

drugacija frizura? drugacije oblacenje?
...

i uopste, razlicitosti dosta upadaju u oci. rekla bih (daleko) manje nego u srbiji, ali i dalje upadaju.

I ovo me čudi, meni se Nemci baš čine veoma opušteni i po pitanju oblačenja, čak mi deluju namerno shabby (za razliku od utiska iz Francuske i Italije).

#26 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 20:11

a ne, cekaj. nisam sigurna da umem da objasnim, al probacu. :rolleyes:
prvo, mislim da su im zakoni manje-vise u redu. moglo bi tu jos neke stvari da se menjaju, al to je ok. nigde nije sve savrseno.
nije problem ni u tome sto ne mozes videti homoseksualce il nekog sto se cudno oblaci.
samo imam utisak da jos nisu navikli na takve stvari, da su jos dosta konzervativni i malo zategnuti sto se takvih, novih, drugacijih stvari tice.
naravno, nisu ni svi takvi, al ih ima mnogo vise nego sto sam ocekivala.

a da, jos jedna stvar u vezi nemacke: nije uopste frendli za pusace. cigarete su dosta skupe (recimo 4€ :huh:), pusenje je zabranjeno u mnogim mestima, a od leta ce biti zabranjeno i u kaficima i restoranima.

#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 January 2008 - 21:17

Nemam pojma gde ti niki zivis ali to za vanbracnu decu mi malo cudno zvuci.To nije izazivalo uzbudjenje pre 15 godina a sumnjam da je danas neki skandal.

#28 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 21:35

Nemam pojma gde ti niki zivis ali to za vanbracnu decu mi malo cudno zvuci.To nije izazivalo uzbudjenje pre 15 godina a sumnjam da je danas neki skandal.


dobro, to za vanbracnu decu i nisam sigurna. moguce i da sam lupila. moguce je i da je deo mog okruzenja poprilicno konzervativan. :rolleyes:

ali ne radi se o tome da je nesto skandal, to ne. ali i dalje su neke stvari, hmmm, kako bih rekla, nepozeljne, nesto sto ne bi trebalo tako, nesto sto mozete da tolerisete samo da je sto dalje od vas i vase porodice.

mozda i preterujem.

u svakom slucaju sam ocekivala da neke tako neobicne stvari ne samo da tolerisu, nego da se to odudaranje skoro i ne primecuje. a ipak sam prisustvovala situacijama u kojima se o puno toga sto odudara od tradicionalnog i konzervativnog i dalje prica sa nekom dozom opreznosti da tako kazem.

sad sam se bas spetljala. :huh:

#29 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 January 2008 - 22:01

Vala kao pile u kucinu.
Nemam pojma kako je tu gde ti zivis ali sam ja ziveo u Bavarskoj koja je verovatno najkonzervativnija drzava.Gay brakovi jesu bili tabu ali i brakovi sa "obojenima".Bavarska je izrazito rasisticka.Sa druge strane ovi iz rajnske oblasti su daleko liberalniji oko takvih pitanja.

#30 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 22:16

eto, dobro si spomenuo i rasizam. nemaju nista protiv kineza i crnaca, pa opet ne vidim skoro ni jednu mesovitu vezu.
e, o takvim stvarima sam probala da pisem. rekla bih da su amerikanci tu dosta liberalniji, mozda zato sto tamo svi u stvari i jesu stranci, a mozda ipak imam samo jos jednu predrasudu :huh:

jel sam se sad totalno zapetljala?
:rolleyes: