Jump to content


Photo
- - - - -

Nemačка


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
244 replies to this topic

#1 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 25 December 2007 - 17:29

topik za sva pitanja, odgovore i uopste informacije u vezi zivota u nemackoj, od individualnih do opstih, od papirologije do prakticnih stvari.

mesto za sve koji zive ili bi voleli da zive u nemackoj, kao i za one koje samo interesuje kako se zivi u ovoj zemlji.

#2 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 26 December 2007 - 14:32

Pa da započnem sa pitanjima...

1. Kako naći posao u Nemačkoj za napr. software engineer/developer-a?
2. Da li je poželjno ići preko sajtova, ili se prepustiti headhunters agencijama?
Značilo bi mi ako možete da preporučite neki sajt/agenciju ili ako imate neke druge načine traženja posla.
3. Koliko je bitno tečno govoriti nemački, ili možda i slabije poznavanje nemačkog nije prepreka ako je engleski odličan?

Sva lična iskustva su poželjna,
tnx

#3 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 26 December 2007 - 19:47

evo da ti odgovorim ono sto znam.

jedan od najpoznatijih sajtova za trazenje posla u nemackoj je www.monster.de. sigurna sam da ima i drugih, moguce i nekih koji su specijalizovani bas za it.
za ovo drugo pitanje ne znam, al bih ja isla direktno.
nemacki je pozeljno znati (ili bar nauciti) ali definitivno nije preduslov za zaposlenje. sve to zavisi od firme do firme. pretpostavljam da u vecim (internacionalnim) firmama u kojima ima dosta stranaca nemacki i nije toliko bitan, bar za programere, dok u manjim (uglavnom nemackim) svi u firmi govore nemacki pa je i glupo ne znati ga.
znam dosta ljudi koji su nasli posao i samo sa dobrim engleskim, tako da definitivno nije nemoguce. probaj. :rolleyes:


nemam bas iskustva, al odgovorih najbolje sto znam.

#4 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 29 December 2007 - 19:33

www.stellenanzeigen.de

#5 gospojica

gospojica
  • Members
  • 8 posts

Posted 30 December 2007 - 22:54

http://www.meinestad...eutschland/jobs

#6 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 January 2008 - 13:21

hmmm, raspitacu se i u ambasadi il konzulatu kako ide, al mozda neko ima iskustva.

treba ovog leta da idem na konferenciju na nijagarinim vodopadima. problem je sto ne znam ni koju vizu da trazim, americku ili kanadsku. pretpostavljam da ne vazi da ako imas jednu, moz slobodno da ides i u drugu zemlju? drugi je problem sto ne znamo tacno ni gde cemo sleteti.
a kazu da treba vec sad da pocnem da trazim vizu.

ima neko iskustva oko vazenja usa ili kanadske vize u ovoj drugoj zemlji?
koju je lakse dobiti od te dve?
sta mi je sve potrebno mogu i sama da se raspitam u ambasadama, al me zanima da l ima nesto na sta treba da obratim paznju (recimo jedna se lakse dobija, ili jedna traje duze, ili sta ja znam :rolleyes:)?

malo haoticno, al ne umem bolje. :huh:

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 January 2008 - 13:24

hmmm, raspitacu se i u ambasadi il konzulatu kako ide, al mozda neko ima iskustva.

treba ovog leta da idem na konferenciju na nijagarinim vodopadima. problem je sto ne znam ni koju vizu da trazim, americku ili kanadsku. pretpostavljam da ne vazi da ako imas jednu, moz slobodno da ides i u drugu zemlju? drugi je problem sto ne znamo tacno ni gde cemo sleteti.
a kazu da treba vec sad da pocnem da trazim vizu.

ima neko iskustva oko vazenja usa ili kanadske vize u ovoj drugoj zemlji?
koju je lakse dobiti od te dve?
sta mi je sve potrebno mogu i sama da se raspitam u ambasadama, al me zanima da l ima nesto na sta treba da obratim paznju (recimo jedna se lakse dobija, ili jedna traje duze, ili sta ja znam :rolleyes:)?

malo haoticno, al ne umem bolje. :huh:

Treba ti i SAD i Kanadska viza ako zelis da posetis obe zemlje.

Edited by MAGRIPA65, 04 January 2008 - 13:25.


#8 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 January 2008 - 13:40

Treba ti i SAD i Kanadska viza ako zelis da posetis obe zemlje.


ovo je bas bilo brzo. thx. :huh:

nista, onda cekam da vidim da l moramo da bas u obe zemlje da turimo nos. :rolleyes:

#9 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 04 January 2008 - 13:44

A imaš li mogućnost da uzmeš D Reisepass?

#10 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 04 January 2008 - 13:59

ima neko iskustva oko vazenja usa ili kanadske vize u ovoj drugoj zemlji?
koju je lakse dobiti od te dve?
sta mi je sve potrebno mogu i sama da se raspitam u ambasadama, al me zanima da l ima nesto na sta treba da obratim paznju (recimo jedna se lakse dobija, ili jedna traje duze, ili sta ja znam :rolleyes:)?


treba ti milion papira i nesto para.
sta ti sve konkretno treba, to mozes i sama da nadjes na netu.

ja sam u sad isao kao student (nemacki) i odbili su me 2x, bez obrazlozenja
ambasada u berlinu mi je tek iz treceg puta dodelila vizu. na koju foru...duga je prica. ispricacu ti je prajvat. sve legalno.
kod amera mozes (ili moglo je) da sve odradis postom.

u kanadu sam isao proslog januara, poslovno, i pisao sam na ovom forumu o problemima. vidi u arhivi.
moraces licno u berlin.
procedura traje par meseci, pa pocni odmah da zoves i da se raspitujes.
mislim da se lakse dobija kanadska ili mi se to cini zbog toga sto sam poslovno isao u kanadu.

poenta svega je da oni vide da imas razloga da se vratis u nemacku...

#11 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 January 2008 - 16:33

treba ti milion papira


:huh: :) ;)

a ima li nekog ko je bio u tim krajevima?
idemo na samu granicu, mozda iznajmimo kola pa malo predjemo granicu tamo-vamo.
ima li smisla vaditi obe vize? ima li sansi da ih dobijem uopste obe?

odakle da krenem? od ambasada? sa konzulatima verovatno mogu da se slikam. :rolleyes:

joj, sto mrzim papirologiju :D

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 January 2008 - 20:16

:huh: :) ;)

a ima li nekog ko je bio u tim krajevima?
idemo na samu granicu, mozda iznajmimo kola pa malo predjemo granicu tamo-vamo.
ima li smisla vaditi obe vize? ima li sansi da ih dobijem uopste obe?

odakle da krenem? od ambasada? sa konzulatima verovatno mogu da se slikam. :rolleyes:

joj, sto mrzim papirologiju :D

Ja sam bio na vodopadima i treba posetiti mesto.Ako imas stalni boravak u Nemackoj ne bi trebalo da nesto posebno zakeraju oko vize.Barem kada je u pitanju SAD mozes slobodno da krenes od konzulata.Nazovi ih i pitaj sta ti treba za vizu.

#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 12:22

:huh: :) ;)

a ima li nekog ko je bio u tim krajevima?
idemo na samu granicu, mozda iznajmimo kola pa malo predjemo granicu tamo-vamo.
ima li smisla vaditi obe vize? ima li sansi da ih dobijem uopste obe?

odakle da krenem? od ambasada? sa konzulatima verovatno mogu da se slikam. :rolleyes:

joj, sto mrzim papirologiju :D



Jako je jednostavno Nickie dobiti obe vize.Pozovi prvo konzulate ( za Kanadu ambasadu jer nemaju svuda
konzulate) , ne treba velika papirologija ako u pashoshu imash onaj "Aufenthaltserlaubnis". Ako se dobro
secam , samo josh uz to neku potvrdu iz svoje firme da si u stalnom radnom odnosu.
Ne znam nikoga ko je iz bilo kojih razloga odbijen za vizu. Cak dobijes i neku vizu na godinu dana
"multiple"

#14 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 12:25

treba ti milion papira i nesto para.
sta ti sve konkretno treba, to mozes i sama da nadjes na netu.

ja sam u sad isao kao student (nemacki) i odbili su me 2x, bez obrazlozenja
ambasada u berlinu mi je tek iz treceg puta dodelila vizu. na koju foru...duga je prica. ispricacu ti je prajvat. sve legalno.
kod amera mozes (ili moglo je) da sve odradis postom.

u kanadu sam isao proslog januara, poslovno, i pisao sam na ovom forumu o problemima. vidi u arhivi.
moraces licno u berlin.
procedura traje par meseci, pa pocni odmah da zoves i da se raspitujes.
mislim da se lakse dobija kanadska ili mi se to cini zbog toga sto sam poslovno isao u kanadu.

poenta svega je da oni vide da imas razloga da se vratis u nemacku...

Cudno,ja sam americku uvek dobijala iz "cuga". Jednom sammorala po kanadsku u Bon da idem, ali je i to godinu kasnije
ukinuto. Pashosh se salje postom i vrate ti ga sa vizom. Mozda je kod tebe bila frka jer si bio student.
Ovo sa potvrdom od firme u kojoj radish uvek i kod svakog funkcionisalo.

#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 05 January 2008 - 12:30

:) ;) :D

a ima li nekog ko je bio u tim krajevima?
idemo na samu granicu, mozda iznajmimo kola pa malo predjemo granicu tamo-vamo.
ima li smisla vaditi obe vize? ima li sansi da ih dobijem uopste obe?

odakle da krenem? od ambasada? sa konzulatima verovatno mogu da se slikam. :huh:

joj, sto mrzim papirologiju 0:)


Kad dobijesh ove vize, preporucicu ti da idesh i malo dalje od Nijagare. :rolleyes:
Inace vodopadi su velicanstveni bash sa kanadske strane.