Jump to content


Photo
- - - - -

Šta je za vas poezija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 22 December 2007 - 10:50

U poslednjih par nedelja sam isla na citanje poezije na vise mesta. Iskreno niko me nije odusevio. To su nasi novi "umetnici pesnici" koji po meni pisu bez stila. Puni su gneva i prezira. Feministkinje koje kao da drze govor mrznje protiv muskaraca, patriote koji pljuju po svemu i td.

Ne mogu dusu da gresim bila sam odusevljena nekim stvarima. Vredi sve procitati ali ove "nove" pesme necu uzeti i nauciti stihove napamet jer po meni nemaju estetsku vrednost.

Poezija se sada pise u cilju prozivanja ljudi, politickog stanja drzave itd. Tako je bilo i ranije ali ne toliko direktno, bilo je sve lepo upakovano u sve moguce stilske figure, a danas kao da citam govor a ne poeziju kao da citam clanak iz novina o necem ruznom sto me pogadja ali ne secem te clanke za "kasnije" citanje.

Sinoc sam izasla sa jednog performansa, izasla sam besna i ljuta puna mucnine u stomaku. Imam utisak da nase nove poete hoce da uzdrmaju svet na pogresan nacin. Pisu o nozevima i sekirama, o kazni i zlocina na jedan ogavan nacin da posle takve poezije imas potrebu da ubijes nekog. Pa da li se tako menjaju stvari???? Mrznjom izazivas mrznju. Po meni su trebali da pucaju na saosecanja.
U svakom slucaju smatram da u novonastaloj poeziji vlada gnev i to mi se nimalo ne dopada.
Sta vi mislite i kako dozivljavate nase nove pesnike?

#2 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 28 December 2007 - 21:19

U praznoj sobi nema vrata
Tragovi zuba na prstima
..Svetle i zute parole
Rechi dosade i rechi porozne

Hrana je dobro u meni i tebi, mleko u chashi i kolach na usni
Probudi me, probudi me

U praznoj sobi nechije stvari
Prljava ljubav u mrljama

Popodne zrachi topao miris, miris dosade i rechi dosade

Hrana je dobro u meni i tebi, mleko u chashi i kolach na usni

Probudi me, poljubi me

EKV, u obradi Block Out

#3 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 02 January 2008 - 15:58

Procitaj koju pesmu Ane Ristovic, ona je mlada pesnikinja, a opet nije histericna i besna i opsednuta politikom.

Ima i par njih koji su toliko opsednuti idejom da kopiraju Branka Miljkovica, da su zaboravili na to da je Miljkoviceva poezija imala smisla, nije samo zvucala lepo. Recimo onaj mali Radovancevic. Grozomoran pesnik.

#4 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 03 January 2008 - 13:39

A Stojan Simić Krpica, ste čitali? Sviđa mi se ime, kao oni prvoborci, predratni revolucionari i prvoborci. Stanujem u Ulici Stojana Simića Krpice, a?

#5 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 03 January 2008 - 19:05

A Stojan Simić Krpica, ste čitali? Sviđa mi se ime, kao oni prvoborci, predratni revolucionari i prvoborci. Stanujem u Ulici Stojana Simića Krpice, a?



mora da je pseudonim.

#6 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 04 January 2008 - 16:19

ima zanimljivih mladih pesnika. cak i oni uglavnom samo kritikuju svet oko sebe. ogorcenost je valjda preovladjujuci nacin razmisljanja u poslednje vreme.
poznajem te feministkinje koje u novom sadu nastupaju preko puta hotela putnik. njihovi nastupi stvarno zvuce kao citanje pamfleta. cini mi se da je jedan od problema "akademizacija" knjizevnosti. svi barataju gomilom stranih reci i iscitanih knjiga a da nisu nista zaista proziveli. oni koji jesu nesto doziveli uglavnom gledaju svoja posla, prodaju kupus na pijaci ili sta vec, a akademci sede po kafanama i drndaju vunu.
krpicu nisam licno upoznao, ali znam pricu, on je jedan od likova, energija i posvecenost za divljenje, ali kvalitet za nulu. sigurno bi dobio neku dijagnozu kada bi se testirao, ali ko od nas ne bi.
ima jos nekoliko mladjih poetskih aktivista u novom sadu, uglavnom spadaju u jednu od gornje dve kategorije: akademci i likovi. dobro, imamo i trecu, to su oni koji kopiraju jesenjina, miljkovica, majakovskog ili tako nekog.

stara poezija vise nije niti moze biti aktuelna. ova nova je dosadna. ako bismo pokusali da izdvojimo karakteristike koje je poezija nekada imala, i da vidimo sta u danasnje vreme ima slicne karakteristike (zivotnost, aktuelnost, dostupnost siroj publici, inovativnost), dolazimo do hip hopa, ali to puritancima zvuci suvise radikalno i zastrasujuce.

#7 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 05 January 2008 - 03:02

ima zanimljivih mladih pesnika. cak i oni uglavnom samo kritikuju svet oko sebe.

i to je ok i legitimno, samo postoje i suptilniji nacini za kritikovanje sveta oko sebe...


ogorcenost je valjda preovladjujuci nacin razmisljanja u poslednje vreme.

i to je razumljivo i donekle i logicno, ali to ne cini pesnicki senzibilitet

cini mi se da je jedan od problema "akademizacija" knjizevnosti. svi barataju gomilom stranih reci i iscitanih knjiga a da nisu nista zaista proziveli. oni koji jesu nesto doziveli uglavnom gledaju svoja posla, prodaju kupus na pijaci ili sta vec, a akademci sede po kafanama i drndaju vunu.

a sta znaci proziveti? poezija govori samo i jedino o osecanjima, ne o tome koliko si dzointa ispusio i koliko si riba povalio. :huh:

i ono glede hip-hopa - meni je dovoljan i djole balasevic. hop-hop je suvise agresivan za moj ukus, mada ima casnih izuzetaka, recimo ona divna balada "shipovala rac" od ljupkih bitcharki na travi :rolleyes:

#8 bup

bup
  • Members
  • 322 posts

Posted 05 January 2008 - 11:38

pazi, ni ja nisam hip hoper. primer sa "shipovala rac" je odlican. pomera granice jezika. aktuelan je. razumeju ga novi ljudi a ne mi matore drtine. shvatas sta hocu da kazem? to je nekada predstavljala poezija. sada je ista ta klasicna poezija, koje je nekada sokirala i ugrozavala autoru zivot, u najmanju ruku smesna. eno onaj lik iz prti bee gee je umro u dvadeset i nekoj. zasto? zato sto je bio neshvacen i ziveo u sredini u kojoj nije imao ni jedan drugi put. o toj paraleli sa poezijom pricam. umetnicki kvalitet hip hopa se ne moze porediti sa umetnickim kvalitetom poezije jer to nisu iste stvari. sta je uopste umetnicki kvalitet.

onu pricu o prozivljavanju sam spomenuo u kontekstu kritike mladih poeta koji pisu iskljucivo glavom. super je biti nacitan, ali nije dovoljno.

#9 Will

Will
  • Members
  • 76 posts

Posted 06 January 2008 - 22:02

Pezija

hm poezija
pa ne znam ni ja

kad rima stima
kad humora ima

kad te okruzi tama
kad ispliva sama

:rolleyes:

#10 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 01 February 2008 - 19:46

Pravila su uvek tako stara,zasto moram njima da se klanjam

Nije vazno, pricaj mi o sreci, nesto lepo kao cokolada

Ovaj put je porodicno stablo, mali prostor koji tako volim

Sve je spremno ko i moja snaga

Nezni ljudi razlicitih strana

#11 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 02 February 2008 - 23:41

Ne volEm poeziju.
Odn. ima jako malo onog s rimom/bez rime sto bi moglo da se nazove poezijom... pa od toga proberem tek nekoliko pesama...
U sustini, izes pesmu bez rime (osim ako nije Vasko Popa).

#12 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 February 2008 - 18:53

I bez ritma (ako vec nema rimu).

Edited by FranziskaKafka, 06 February 2008 - 18:53.


#13 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 06 February 2008 - 22:54

I bez ritma (ako vec nema rimu).


Ochi-ochi-chi ijuah tvo-tvo-tvo-jiah
da-da-da
ni-ni-niiiiiiii-je.

Ne-ne-ne ne-ne-ne
bi bilo neba, bi bilo neba, bi bilo neba (chorus)
uuuuuuua nasem malom stanu
nasem malom stanu, nasem malom stanu, nasem malom stanu (chorus).

Essss-meha-ha-ha tvoga
da nema, da nema, da nema (chorus)
Zi-zidovi ne-ne bi nikad
ne-ne bi nikad, ne-ne bi nikad , ne-ne bi nikad (chorus)
izzzzzzzzz ocijuaaahhh nestajali.


...i kako bih ja izmamio suzu i osvojio srce mojoj buducoj zeni sa ovakvom pesmom. bez droga nikako.

#14 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 07 February 2008 - 00:55

Ti si ocigledno neki zahebant, ili stvarno ne znas sta je ritam u poJeziji? :rolleyes:

#15 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 10:20

Ti si ocigledno neki zahebant, ili stvarno ne znas sta je ritam u poJeziji? :huh:


ej litl bit ov bouth. :rolleyes: