Jump to content


Photo
- - - - -

"Postapalice" u nasem izgovoru


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#31 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 26 May 2008 - 03:06

'Nači i ja sam to odmah primijetio; kako primijetio, tako i preuzeo. Doduše samo u pismenoj formi i samo na forumima. Kod mene tako niko ne govori, bit će da je to srbijanski izum. Zemun? Munze konza?


Zemunci su do sada sigurno presli na ,,čizna'' :rolleyes:

U poslednje vreme mnogo koristim ,,tebra'' (umesto brate) i zarazio sam veliki broj mojih prijatelja...a i ,,matori'' (postalo odjedanput popularno u govoru pre koju godinu) cesto obrcemo na ,,torima''.

Mis'im, znaci, stvarno

#32 Urbanista

Urbanista
  • Members
  • 68 posts

Posted 28 May 2008 - 23:51

Slušao sam sebe na nekom snimku i nisam mogao da poverujem koliko sam puta rekao "i tako to"?! :rolleyes:

#33 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 28 June 2008 - 00:15

Da li se "i to je to" kvalifkuje kao postapalica?

Primetila sam da ljudi koriste kad ne znaju kako da zavrse recenicu.

#34 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 28 June 2008 - 17:24

Da, svakako.

#35 Urbanista

Urbanista
  • Members
  • 68 posts

Posted 28 June 2008 - 18:36

Da li se "i tako to" kvalifkuje kao postapalica?

Primetila sam da ljudi koriste kad ne znaju kako da zavrse recenicu.


Ne znam da li spada u poštapalice ali ja koristim "i tako to" kad ne privodim rečenicu kraju na vreme, dakle – kada izgovaram rečenicu "tonom" kao da je u sredini, a ja se odjednom setim "i tako to".

Naravno, ovo mi se dešava kad imam tremu i govorim ispred više ljudi...

#36 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 30 June 2008 - 17:24

Ne znam da li spada u poštapalice ali ja koristim "i tako to" kad ne privodim rečenicu kraju na vreme, dakle – kada izgovaram rečenicu "tonom" kao da je u sredini, a ja se odjednom setim "i tako to".

Naravno, ovo mi se dešava kad imam tremu i govorim ispred više ljudi...

"i tako to" je uzrecica koja je u govor usla direktno s televizije. To je bio stos u nekoj humoristickoj seriji s konca 60-tih, ili pocetka 70-tih (cini mi se, mozda gresim - Gradjani sela Luga). Ckalja, ako se dobro secam. Profesori srpskog se ubise da nam iskorene tu posast iz pismenih (i usmenih) zadataka.

edit: ne - Zikica Millekovic! (igrao i Ckalja, naravno; nista nije moglo proci bez njega)

Edited by gilindu, 30 June 2008 - 17:25.


#37 Piggy

Piggy
  • Members
  • 20 posts

Posted 26 July 2008 - 19:46

Veoma raširena i meni specijalno odvratna poštapalica je negde.
Na televiziji redovno, čak obrazovani i elokventni ljudi (mnogo češće žene) u svakoj rečenici, ali svakoj, kažu "negde".
Taman pomislim da hoće da kaže da se NEGDE nešto dogodilo, a ono - "negde " je samo "ukras" u rečenici.
Moda kao moda, proći će, ali me stvarno iritira. Ne znam vas?

#38 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 30 July 2008 - 13:47

Veoma raširena i meni specijalno odvratna poštapalica je negde.
Na televiziji redovno, čak obrazovani i elokventni ljudi (mnogo češće žene) u svakoj rečenici, ali svakoj, kažu "negde".
Taman pomislim da hoće da kaže da se NEGDE nešto dogodilo, a ono - "negde " je samo "ukras" u rečenici.
Moda kao moda, proći će, ali me stvarno iritira. Ne znam vas?

Uf... da. Na radiju b92 ženski glasovi često je koriste. Gospođica koja vodi, ili je vodila emisiju o zdravlju nedeljom pre podne. "Ona negde oseća da je to tako..." Gde? U telu , u glavi, napolju, u parku? GDE!!! :ph34r:

#39 Čika Ciki

Čika Ciki
  • Banned
  • 549 posts

Posted 04 August 2008 - 20:33

Meni su zanimljivi prevodi filmova u poslednje vreme !
Ulazi menadžer i pita sekretaricu koja se sama nalazi u kancelariji --- gde su SVI !
I zamisli, jedna kokoškica u mojoj ex-firmi je to vrlo brzo prihvatila; valjda joj je to IN !

#40 kolekcionar

kolekcionar
  • Members
  • 43 posts

Posted 03 September 2008 - 20:49

Rukometas Butulija, krajem osamdesetih: "Ja sam, prakticno, bio u (...), i tamo sam, prakticno, postao (...), tako da je to, prakticno, jedna vazna (...). Sada sam prakticno" itd.

I, naravno, apsolutni evergrin medju postapalicama: "u principu".

#41 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 03 September 2008 - 21:06

Kako si ?
Srandardno.
Sta ima kod kuce ?
Standardno.
Kako ti je na poslu ?
Standardno.

Sestra moje bake je na sva pitanja odgovarala sa :relativno, ali samo tom recju, ni "relativno dobro", ni "relativno lose" i sl. nego samo "relativno".
Kako si ?
Relativno. :ph34r:

#42 olgazu

olgazu
  • Members
  • 53 posts

Posted 02 January 2009 - 02:02

Veoma raširena i meni specijalno odvratna poštapalica je negde.
Na televiziji redovno, čak obrazovani i elokventni ljudi (mnogo češće žene) u svakoj rečenici, ali svakoj, kažu "negde".
Taman pomislim da hoće da kaže da se NEGDE nešto dogodilo, a ono - "negde " je samo "ukras" u rečenici.
Moda kao moda, proći će, ali me stvarno iritira. Ne znam vas?


:ph34r:  Takodje i prostooo kao...Cuvena  OVAJ me izludjuje, a od skoro  pratimo hrvatski RTL/ njihova 
vezija je OVOGA. Koriste je masovno voditelji, gosti, ljudi na ulici..
.

#43 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 02 January 2009 - 02:39

ovaj...mislim da je to...KA, tipa ala šta si upila KA, ajmo popit cugu KA, mogli smo Ka ono znaš KA stari KA...uf ima likova,ko u Beogradu, brate ala ajmo na piće, brate mogli smo brate ala brate ono KA...ma znaš i sam brate...A e ka brale...ovaj brate

#44 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 03 January 2009 - 03:10

Ajme meni kakva jezična pojava! :ph34r:

#45 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 03 January 2009 - 13:15

To je super vr' extra kad razgovaraju Begrađanin i Splićo:
Znaš, missim bate, ono kao...
E, brale, ka...
Pa da, kao...
E...