Jump to content


Photo
- - - - -

HETERO- GAY - HIV VIRUS


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 STATUS

STATUS
  • Members
  • 133 posts

Posted 19 December 2007 - 02:21

LINK ZA PODATKE O HIV LJUDIMA U SRBIJI

"Epidemiološka situacija HIV/side u Srbiji u periodu 1985 – 2007. godina

U Srbiji je od 1985. zaključno sa 20.11. 2007. godine zvanično registrovano 2178 HIV pozitivnih osoba, od kojih je 1381 osoba (63%) već obolela od side, dok je 917 osoba umrlo od side (66% svih obolelih). Dominira grupisanje registrovanih HIV pozitivnih osoba (89%) na teritoriji centralne Srbije, i to uglavnom na području grada Beograda (77%), koji kao i svaka metropola ima više zastupljeno rizično ponašanje, ali i najveći broj testiranja se obavi upravo u Beogradu.
Prema dostupnim podacima 65 osoba inficiranih HIV-om je umrlo od bolesti i stanja koja nisu specifična za AIDS, tako da krajem 2007. godine u Srbiji 1196 osoba živi sa HIV-om, odnosno zvanično registrovana prevalencija HIV infekcije je 0,01%."

"Tokom 2007. godine, zaključno sa 20.11.2007. godine, u Republici Srbiji je novoregistrovano 75 HIV pozitivnih osoba, 29 osoba obolelih od AIDS-a i 12 osobe umrlih od AIDS-a, dok su registrovane i 4 osobe umrle sa HIV-om."

izvor Jazas.org.yu

_______________________________________________

Pre svega, ja sam GAY, imam 24 godine i iz Beograda sam...

Smatram da postoji jako velika zabluda kada se kaze da je GAY populacija ugrozenija sto se tice infekcije HIV virusom... U razgovoru sa svojim HETERO drugovima dosao sam do jako porazavajuceg zakljucka da skoro 70 posto njih ne koristi KONDOM, a i ako ga koriste, uglavnom im sluzi kao sredstvo za zastitu od trudnoce.... Mislim da jako malo ljudi ima svest o infekciji HIV-om i drugim polno prenosivim bolestima...

GAY ljudi, po mom misljenju imaju mnogo izrazeniju SVEST o testiranju na HIV... cak sam i sa doktorima na Studentskoj Poliklinici razgovarao i dosao do podatka da jako malo PAROVA dolazi na testiranje, da se prilikom upitnika koji se popunjava vecina ljudi izjasnjava kao hetero a zapravo su GAY... Ne znam onda zasto se smatra da je GAY populacija najugrozenija ako se statisticki posmatrano dolazi do zakljucka da su zaokruzili "rizican odnos sa osobom suprotnog pola"...

Iza nas je 01. decembar, Svetski DAn borbe protiv HIV-a.... u mom okruzenju znam samo dva HETERO druga koji su otisli na testiranje, nijednu HETERO devojku i 10-ak GAY ljudi koji su otisli da urade test... Da li je problem u HETERO populuaciji sto misli da im se to nece desiti, da li je tacna konstatacija da u VECINI slucajeva od HIV-a oboljevaju GAY ljudi... u cemu je problem !?

Stekao sam utisak da HETERO ljudi, mnogo manje vode racuna o seksualno prenosivim i polnim bolestima od GAY ljudi... gay momak ce mnogo teze pristati na seks BEZ KONDOMA nego sto je slucaj kod HETERO ljudi... dovoljno je da se skapiraju momak i devojka i da on svoj penis izvadi pre ejakulacije.... vecina HETERO parova tako funkcionisu....

Zaprepastio me je komentar jednog HETERO momka koji je u drustvu u kojem sam sedeo rekao "Kondom nikad u zivotu nisam stavio, niti planiram, a bio sad do sada sa 100-tinak riba za svojih 28 godina, smanjuje mi zadovoljstvo..." Neka je svaka ta riba bila sa jos 3 muskarca za svoje godine, dolazi se do zakljucka da se ukrug vrti oko 400 ljudi, a dovoljno je da samo nekoliko njih ili cak JEDAN ucesnik kruga ima hiv pa da se on prenese makar na 100 ljudi....

Opet bih se vratio na pricu o SVESTI i povukao paralelu izmedju GAY i HETERO ljudi i dolazim do zakljucka da to sto sam GAY, me cini mnogo obazrivijim po pitanju odabira partnera i odluke sa kim otici u krevet.....

Vecita je polemika ko je promiskuitetniji, GAY ili HETERO populacija.... Vecina ljudi smatra da pederi spadaju u najpromiskuitetniju grupu ali se ja licno sa tim ne slazem jer mislim da HETERO populacija mnogo cesce menja partere, devojke, ljubavnice, zene.... vise se ljudi vrti u krug jer je i hetero ljudi vise....

Razgovorom i aktivizmom o HIV-u se danas bavi sve vise ljudi koje uocavaju porast procenta ljudi koji oboljevaju od ove i drugih seskusalno prenosivih bolesti..Sve je vise volontera koji zele da daju svoj skroman doprinos prevenciji i zastiti....a pre svega edukaciji...

Poenta ove teme je da iznesem svoje misljenje i da cujem vase komentare u vezi sa GAY- HETERO prevencijom HIV-a i drugih sekualno prenosivih bolesti...

Osoba obolela od HIV-a vrlo cesto, u vecini slucajeva biva odbacena od strane dosadasnjih prijatelja, drugova, drugarica i generalno drustva... tesko je prihvatiti cinjenicu da neko ima HIV a jos teze je pomiriti se sa time da neko treba da zivi sa tom bolescu do kraja svog zivota uz lekove, terapije, konsultacije sa doktorima.... Vecina tih ljudi poklekne i pomisli na najgore... Svedoci smo smrti mnogih poznati ljudi u svetu, pa i u Srbiji koji su umrli uz obrazlozenje da su boleli od neke bolesti..... zar stvarno mislite da su svi umrli prirodnom smrcu, ili od bolesti za koje je receno da su oboleli... mnogo je njih imalo HIV ali se o tome JAVNO nikada nece pricati zbog okoline, porodice, drustva ...

zanima me misljenje pre svega HETERO a onda i GAY ljudi o svemu ovome sto sam gore napisao....

Edited by STATUS, 19 December 2007 - 02:26.


#2 STATUS

STATUS
  • Members
  • 133 posts

Posted 19 December 2007 - 02:38

evo linkova za istu temu na sledecim forumima....

U Srbiji:

forum GAY-SERBIA.COM

forum BUREK - jedan od najposecenijih srpskih foruma

forum Fakulteta Organizacionih nauka "FON"


U Hrvatskoj :

forum GAY.HR
forum sajta FORUM.HR

U Bosni i Republici Srpskoj

forum sajta ZID.BA

Edited by STATUS, 19 December 2007 - 05:47.


#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 December 2007 - 05:35

Stekao sam utisak da HETERO ljudi, mnogo manje vode racuna o seksualno prenosivim i polnim bolestima od GAY ljudi... gay momak ce mnogo teze pristati na seks BEZ KONDOMA nego sto je slucaj kod HETERO ljudi... dovoljno je da se skapiraju momak i devojka i da on svoj penis izvadi pre ejakulacije.... vecina HETERO parova tako funkcionisu....

sva je sreca shto ti, kao osvedocheni gej, imash chesto prilike da posmatrash sexualne rituale strejt parova i ovde prezentujesh svoje dedukcije.

#4 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 19 December 2007 - 09:14

Ma to je samo Status. Bilo mu dosadno izgleda.

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 December 2007 - 12:03

STATUS je sasvim u pravu.
Postoji izraz da se HIV infekcija ne dobija, nego uzima. Danas je opsteprihvaceno da nema rizicnih grupa, nego ima samo rizicnih oblika seksualnog ponasanja.
Edukacija cele seksualno aktivne populacije, jednako kao i onih koji jos nisu dostigli doba seksualne aktivnosti, kljucni je elemenat u smanjenju broja novootkrivenih slucajeva HIV infekcije.

#6 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 19 December 2007 - 12:27

STATUS je sasvim u pravu.
Postoji izraz da se HIV infekcija ne dobija, nego uzima. Danas je opsteprihvaceno da nema rizicnih grupa, nego ima samo rizicnih oblika seksualnog ponasanja.
Edukacija cele seksualno aktivne populacije, jednako kao i onih koji jos nisu dostigli doba seksualne aktivnosti, kljucni je elemenat u smanjenju broja novootkrivenih slucajeva HIV infekcije.

A šta ćemo sa narkomanima koji koriste intravensko ubrizgavanje narkotika?I oni su itekako podložni HIV-u!Nije sve samo u seksu.

#7 STATUS

STATUS
  • Members
  • 133 posts

Posted 19 December 2007 - 13:41

Ma to je samo Status. Bilo mu dosadno izgleda.



Glorfindele, ne znam u cemu je tvoj problem... ako nisi imao sta pametno da kazes, nisi morao ni to da napises...
to da li je meni dosadno, ili nije, i da li je tema ozbiljna ili neozbiljna nema veze sa tobom...


ako zelis da odgovoris nesto vezano za temu, izvoli... ako ne zelis, produzi dalje..

Edited by STATUS, 19 December 2007 - 13:46.


#8 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 19 December 2007 - 13:52

Glorfindele, ne znam u cemu je tvoj problem... ako nisi imao sta pametno da kazes, nisi morao ni to da napises...
to da li je meni dosadno, ili nije, i da li je tema ozbiljna ili neozbiljna nema veze sa tobom...


ako zelis da odgovoris nesto vezano za temu, izvoli... ako ne zelis, produzi dalje..


Ne znas ti milice stosta, pa zivis.

#9 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 19 December 2007 - 14:46

Ne znas ti milice stosta, pa zivis.

:huh: :rolleyes:

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 December 2007 - 15:14

STATUS je sasvim u pravu.
Postoji izraz da se HIV infekcija ne dobija, nego uzima. Danas je opsteprihvaceno da nema rizicnih grupa, nego ima samo rizicnih oblika seksualnog ponasanja.

bash zato i nije u pravu jer jednoj grupi spochitava rizichno sexualno ponashanje a drugoj suprotno od tog.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 December 2007 - 16:48

bash zato i nije u pravu jer jednoj grupi spochitava rizichno sexualno ponashanje a drugoj suprotno od tog.

Ne razumem, objasni, molim te.
Inace, ja sam napravio gresku upotrebivsi izraz seksualno rizicno ponasanje, namesto samo rizicno ponasanje, kada bi to obuhvatilo i i.v. narkomane.
Na pocetku epidemije (odnosno pandemije) HIV infekcije mislilo se da su cetiri grupe rizicne i nazivane su 4 H:
- Homoseksualci
- Haicani
- Heroinomani
- Hemofilicari
Naravno, taj je stav odavno prevazidjen, ali ako nekoga zanima, rado cu objasniti zasto bas te 4 grupe.

#12 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 December 2007 - 17:08

Status pishe da su hetero parovi mnogo neoprezniji od gej parova, dakle tvrdi da su (sexualno) rizichnom ponashanju skloniji heterosexualci nego homosexualci chime implicira da ipak postoje rizichne grupe (heh, ako se vecina polno zrele populacije moze nazvati grupom).

#13 maliDzon

maliDzon
  • Members
  • 70 posts

Posted 19 December 2007 - 17:45

sve to su predrasude, ja npr imam utisak da ni gay populacija ne brine previse o tome, ako nista drugo poznajem nekolicinu gay ljudi koji su se zarazili hepatitsom b seksualnim putem...

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 December 2007 - 19:17

Status pishe da su hetero parovi mnogo neoprezniji od gej parova, dakle tvrdi da su (sexualno) rizichnom ponashanju skloniji heterosexualci nego homosexualci chime implicira da ipak postoje rizichne grupe (heh, ako se vecina polno zrele populacije moze nazvati grupom).

Za Srbiju ne znam, ali u GB teziste se premestilo na heteroseksualnu populaciju, jer su sva ispitivanja pokazala da su, zahvaljujuci vrlo agresivnoj edukativnoj kampanji pripadnici gay populacije usvojili seksualno odgovorno ponasanje u najvecem stepenu, za razliku od heteroseksualne populacije, koja je tu na samom pocetku. Ispitivanja takodje pokazuju da je gay populacija promiskuitetnija od streight, ali i tu treba imati u vidu dve cinjenice:
a) nije svaki gay odnos penetrativni, naprotiv
b) nezasticen penetrativni odnos medju gay populacijom pre je izuzetak, nego pravilo, a u straight populaciji je upravo obrnuto.
Ovo su rezultati vise ispitivanja koja je u UK sproveo Terrence Higgins Trust, a jedan od londonskih univerziteta sprovodi jedno od najvecih ikada ispitivanja o karakteristikama seksualnog ponasanja unutar gay populacije. Rezultati ce, ne sumnjam, biti vrlo zanimljivi.

#15 maliDzon

maliDzon
  • Members
  • 70 posts

Posted 19 December 2007 - 21:27

kako sam citao u blicu, procentualno, homoseksualci su jos uvek prilicno brojni medju obolelima od hiv-a, jedino sto su najbrojniji iv narkomani, ali opet, i medju narkomanima ima i str8 i gay ljudi...