Jump to content


Photo
- - - - -

Linux


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#16 necromansit

necromansit
  • Members
  • 39 posts

Posted 19 December 2007 - 16:07

Hm da, podesavanje ATI drivera... To ume da bude jako mucno... Ali posle jedno tri puta, nauci se napamet :rolleyes:
Dakle, kad instaliras trebalo bi da dobijes:
kucas fglrxinfo u konzoli i dobijes:


[codebox]necromansit@shporet:~$ fglrxinfo
display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI RADEON 9600 Series
OpenGL version string: 2.0.6473 (8.37.6)
[/codebox]


Ako ti umesto ATI stoji Mesa, znaci da nisi uspeo da instaliras, i da Linux i dalje koristi genericke drajvere...

#17 kerpo

kerpo
  • Members
  • 2,281 posts

Posted 19 December 2007 - 19:51

Ma instalirate XP i nema da boli glava .... :rolleyes:

#18 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 December 2007 - 09:38

Možda neko može da mi pomogne:
instalirao sam za klinca (za sada u VMWare) EDUBUNTU i "paket" GCompris sa gomilom edukativnih igrica. Ali, ima jedan problem. Gcompris zbog nečega ne daje nikakav zvuk. Kada u terminalu upišem "sudo su" i pokrenem Gcompris onda svira, a kada pokrećem kao user neće.
Malo sam konfuzan, ali mislim da je jasno. Šta da radim?

#19 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 21 December 2007 - 10:28

Možda neko može da mi pomogne:
instalirao sam za klinca (za sada u VMWare) EDUBUNTU i "paket" GCompris sa gomilom edukativnih igrica. Ali, ima jedan problem. Gcompris zbog nečega ne daje nikakav zvuk. Kada u terminalu upišem "sudo su" i pokrenem Gcompris onda svira, a kada pokrećem kao user neće.
Malo sam konfuzan, ali mislim da je jasno. Šta da radim?


Očigledno je da kao user nemaš pristup audio uređajima. Kao root imaš pristup svemu, pa zvuk radi. Gcompris preuzima ovlašćenja korisnika koji je startovao program.

Pretpostavlajm da u Edubuntu, između ostalih, u definiciji grupa na sistemu postoji i korisnička grupa "audio", koja ima pristup audio uređajima. Potraži aplikaciju za dodavanje i brisanje korisnika, pogledaj na "properties" svog naloga, i ako nisi član grupe "audio", dodaj se. To bi trebalo da reši problem.

#20 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 21 December 2007 - 11:10

Mozda nije mesto za ovakvo pitanje na ovom postu ali...

Imam laptop HP, naravno sa windows-om i pokusala sam da instaliram linux. Uzasnih problema sam imala jer za pocetak mi ne prepoznaje modem a usled toga nisam mogla da se nakacim na net i skinem ostale drivere. Zelim da naucim da radim u linuxu vec duze vreme jer ce mi trebati za buduci posao ali ne znam sta da radim. Virusi i tako neke stvari mi nisu problem jer formatirati disk na lap topu je vise nego jednostavno. Ubacis dva dvd-a i tu su svi drajveri tu je sve. Koju verziju da nabavim i kako da se resim problema sa modemom??? Da li je uopste ok da na svoj laptop stavim linux iako je predvidjen za windows???

#21 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 21 December 2007 - 13:34

Jeste. Sada si dosao u mracnu teritoriju podesavanja video drajvera na linuxu.

Za ATI i ubuntu pogledaj ovde:

http://wiki.cchtml.c...tallation_Guide

Generalno za linux je mnogo bolje imati nvidia video kartu jer ima mnogo bolje drajvere koji podese xorg.conf pri instalaciji.

:huh:
Uspelo. Kiklop hvala za linak. Inace ovo sto kazes za NVIDIA sam vec negde procitao. Kod mene je u pitanju linux na laptopu, tako da zamena graficke i nije bas jednostavna. To jest ne znam dal' je i moguca. No sad nije ni vazno, jer ovaj ATI radi.

Hm da, podesavanje ATI drivera... To ume da bude jako mucno... Ali posle jedno tri puta, nauci se napamet :)
Dakle, kad instaliras trebalo bi da dobijes:
kucas fglrxinfo u konzoli i dobijes:


necromansit@shporet:~$ fglrxinfodisplay: :0.0  screen: 0OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.OpenGL renderer string: ATI RADEON 9600 SeriesOpenGL version string: 2.0.6473 (8.37.6)


Ako ti umesto ATI stoji Mesa, znaci da nisi uspeo da instaliras, i da Linux i dalje koristi genericke drajvere...

Isto ovako kao kod tebe, samo sto kod mene stoji ATI X-700 :rolleyes:

Mozda nije mesto za ovakvo pitanje na ovom postu ali...

Imam laptop HP, naravno sa windows-om i pokusala sam da instaliram linux. Uzasnih problema sam imala jer za pocetak mi ne prepoznaje modem a usled toga nisam mogla da se nakacim na net i skinem ostale drivere. Zelim da naucim da radim u linuxu vec duze vreme jer ce mi trebati za buduci posao ali ne znam sta da radim. Virusi i tako neke stvari mi nisu problem jer formatirati disk na lap topu je vise nego jednostavno. Ubacis dva dvd-a i tu su svi drajveri tu je sve. Koju verziju da nabavim i kako da se resim problema sa modemom??? Da li je uopste ok da na svoj laptop stavim linux iako je predvidjen za windows???

Ja sam stavljao ubuntu 7.10 sa dual boot (znaci i xp) na MSI laptop. I sada sve radi OK. Ovo sa modemom ja ne znam dal' ces uopste moci da resis. Ranije verzije linuxa sam probavao na PC racunarima i uvek je bio problem naci drivere za dial up modem. Na PC racunarima i nije problem, jer se zamena modema lako uradi. A kod laptopa je zamena hardware pain in the ass.
Ja sam na adsl-u pa mi je i za ovaj slucaj konekcije bila potrebna kupovina rutera. Znaci opet nije proslo glatko. Mislim da su kod linuxa modemi najveci problem. Cesto ih je na linuxu nemoguce osposobiti, no nemoj da me drzis za rec da je ovo slucaj i sa tvojim laptopom.
Daj tacnu oznaku tvog HP laptopa pa cemo zajedno pogledati dal' postoje driveri za njega. Da i koji distro linuxa zelis da stavis?

#22 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 22 December 2007 - 10:16

A kod laptopa je zamena hardware pain in the ass.
Ja sam na adsl-u pa mi je i za ovaj slucaj konekcije bila potrebna kupovina rutera. Znaci opet nije proslo glatko. Mislim da su kod linuxa modemi najveci problem. Cesto ih je na linuxu nemoguce osposobiti, no nemoj da me drzis za rec da je ovo slucaj i sa tvojim laptopom.
Daj tacnu oznaku tvog HP laptopa pa cemo zajedno pogledati dal' postoje driveri za njega. Da i koji distro linuxa zelis da stavis?

Meni ne radi dvd pisac na lap topu i iz tog razloga sto je sve pain in the ass sto se tice notebook kompjutera jos ga nisam zamenila. Inace moj komp je: hp pavillion serija ze4900 a tacnije ze4940ea. S tim sto su me zeznuli upravo za dvd nisu stavili standardnu konfiguraciju koja se nalazi na netu pa sam imala problem da update-ujem firmware.

Nego ne znam koji linux da stavim. Sta mi predlazete? Znam da je problem sa dial up modemima ali se nadam kad odem za Nemacku da ce sve ici preko lan-a.

#23 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 22 December 2007 - 11:50

Ja sam stavljao ubuntu 7.10 sa dual boot (znaci i xp) na MSI laptop. I sada sve radi OK. Ovo sa modemom ja ne znam dal' ces uopste moci da resis. Ranije verzije linuxa sam probavao na PC racunarima i uvek je bio problem naci drivere za dial up modem. Na PC racunarima i nije problem, jer se zamena modema lako uradi. A kod laptopa je zamena hardware pain in the ass.
Ja sam na adsl-u pa mi je i za ovaj slucaj konekcije bila potrebna kupovina rutera. Znaci opet nije proslo glatko. Mislim da su kod linuxa modemi najveci problem. Cesto ih je na linuxu nemoguce osposobiti, no nemoj da me drzis za rec da je ovo slucaj i sa tvojim laptopom.
Daj tacnu oznaku tvog HP laptopa pa cemo zajedno pogledati dal' postoje driveri za njega. Da i koji distro linuxa zelis da stavis?


Problem su takozvani win-modemi. tj čipovi koji emuliraju modeme. Pošto fabrikanti odbijaju da daju specifikacije bilo kome, a sami pišu drajvere isključivo za Windows, nemoguće je napisati drajvere za ove modeme. Jedina šansa za dial-up na linuxu su eksterni modemi, od kojih skoro svi rade, asmo je u pitanju dodatni izdatak. :rolleyes:

Nego ne znam koji linux da stavim. Sta mi predlazete? Znam da je problem sa dial up modemima ali se nadam kad odem za Nemacku da ce sve ici preko lan-a.






Ja koristim Ubuntu, pre toga sam godinama koristio RedHat, Mandrake i SuSe (a igrao se i debijanom, oduševio gentoo-om - ceo sistem od kernela i bootloadera do office-a i jave na licu mesta kompajlirao za svoju mašinu).

Probaj Ubuntu, trenutno su najdoteraniji i imaju najviše foruma na kojima se mogu naći rešenja za probleme. Dobro su iskoristili tih desetak miliona $$$ koje im je poklonio Mark Shuttleworth.

Edited by yossarian, 22 December 2007 - 11:51.


#24 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 22 December 2007 - 23:32

Mozda nije mesto za ovakvo pitanje na ovom postu ali...

Imam laptop HP, naravno sa windows-om i pokusala sam da instaliram linux. Uzasnih problema sam imala jer za pocetak mi ne prepoznaje modem a usled toga nisam mogla da se nakacim na net i skinem ostale drivere. Zelim da naucim da radim u linuxu vec duze vreme jer ce mi trebati za buduci posao ali ne znam sta da radim. Virusi i tako neke stvari mi nisu problem jer formatirati disk na lap topu je vise nego jednostavno. Ubacis dva dvd-a i tu su svi drajveri tu je sve. Koju verziju da nabavim i kako da se resim problema sa modemom??? Da li je uopste ok da na svoj laptop stavim linux iako je predvidjen za windows???


Naravno da je OK staviti linux na laptop ali možeš da imaš veliku patnju povodom podešavanja drajvera za škakljive komponente (wifi mrežne karte, modemi, bluettoth itd). vrlo je verovatno da ti modem neće raditi. To se može rešiti kupovinom eksternog modema. Ako si spremna na taj trošak time bi bio rešen taj problem. Na primer neki 3com/us robotics i slični koji se kače na usb.

Dojavi koji je tačno laptop u pitanju pa da osmotrimo situaciju.

Inače ja generalno koristim redhat za sve. Narodne mase seku vene na ubuntu ali ja volim klasičnije distribucije gde je root root a ne neka mešavina svega i svačega.

#25 Dobrivoje

Dobrivoje
  • Members
  • 501 posts

Posted 25 December 2007 - 14:38

Jedini problem koji nisam uspeo da resim na 7.10 je video kamera (Logitech For Notebook Deluxe) i mikrofon na integrisananom audiu (Realtek). Mikrofon bih mozda i uspeo da namestim, ali za kameru nema sanse :huh: bar za sada ...
ATI Radeon 2500 na wide screen radi perfektno. Ako se prelazi na gutsy direktno sa XP-a treba voditi racuna o tome da li je izguglano uputstvo za gutsy ili neku drugu verziju tako da sve to malo frustrira u pocetku. Forum je odlican. Office preko Wine-a nisam probao, ali konverzija izmedju word i open office dokumenata narusi formatiranje, tako da onaj ko koristi Office bolje da ostane na XP. Isto tako fale alati koji bi mogli da urade konverziju izmedju Visio i MS Project dokumenata, bar ih nisam pronasao :)
Ispada da je optimalno umreziti notebook sa XP i radno okruzenje na Linuxu :rolleyes:

#26 rudlavibizon

rudlavibizon
  • Members
  • 83 posts

Posted 26 December 2007 - 01:07

Jedini problem koji nisam uspeo da resim na 7.10 je video kamera (Logitech For Notebook Deluxe) i mikrofon na integrisananom audiu (Realtek). Mikrofon bih mozda i uspeo da namestim, ali za kameru nema sanse :huh: bar za sada ...
ATI Radeon 2500 na wide screen radi perfektno. Ako se prelazi na gutsy direktno sa XP-a treba voditi racuna o tome da li je izguglano uputstvo za gutsy ili neku drugu verziju tako da sve to malo frustrira u pocetku. Forum je odlican. Office preko Wine-a nisam probao, ali konverzija izmedju word i open office dokumenata narusi formatiranje, tako da onaj ko koristi Office bolje da ostane na XP. Isto tako fale alati koji bi mogli da urade konverziju izmedju Visio i MS Project dokumenata, bar ih nisam pronasao :)
Ispada da je optimalno umreziti notebook sa XP i radno okruzenje na Linuxu :rolleyes:


Je si li probao gspca drajvere? Evo ti link, moraju da se kompiliraju, ali je proces vrlo pojednostavljen (samo se pokrene ./build). Bas sam juce Logitech QC express plus namestio da radi.

Edited by rudlavibizon, 26 December 2007 - 01:07.


#27 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 26 December 2007 - 02:30

Realtek je uvek dolazo sa solidnim i otvorenim drajverima, cudi me da ne radi. Secam se da mi je mandrake 9 kao prepoznao zvuk ali je tek sa originalnim drajverima sa diska sve proradilo kako treba.

Edited by rory, 26 December 2007 - 03:16.


#28 Dobrivoje

Dobrivoje
  • Members
  • 501 posts

Posted 26 December 2007 - 09:27

Je si li probao gspca drajvere? Evo ti link, moraju da se kompiliraju, ali je proces vrlo pojednostavljen (samo se pokrene ./build). Bas sam juce Logitech QC express plus namestio da radi.

hvala, probao sam, cak sam pisao i mail tipu koji je pisao drivere :rolleyes: Problem je uid kamere, radi za 069, ne radi za 071, tako nekako. Na skype beta mi radi preview ali samo kad prvi put pokrenem ... Nije problem, koristim je sa xp-a, ionako mi je taj racunar stalno ukljucen zbog visia, office-a i modema koji nema drivere za linux (Actiontech) :huh:

#29 necromansit

necromansit
  • Members
  • 39 posts

Posted 26 December 2007 - 11:59

Jel to onaj modem sto daje neobee na koriscenje? Drugar je uspeo da namesti to sokocalo na Ubuntu6.10. Ja nisam imao zivaca, kupio sam ruter, ali sam video svojim ocima da to radi (ali i da jede memoriju). Ako te interesuje, mogu da ga pitam kako je namestio.

#30 Dobrivoje

Dobrivoje
  • Members
  • 501 posts

Posted 26 December 2007 - 17:30

Jel to onaj modem sto daje neobee na koriscenje? Drugar je uspeo da namesti to sokocalo na Ubuntu6.10. Ja nisam imao zivaca, kupio sam ruter, ali sam video svojim ocima da to radi (ali i da jede memoriju). Ako te interesuje, mogu da ga pitam kako je namestio.

moze, mozda mi zatreba, za sada mi je ovako sve ok ... naravno, ako ima negde pri ruci, nije nista ni hitno ni bitno :rolleyes: