Jump to content


Photo
- - - - -

Linux


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#1 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 December 2007 - 14:34

Moje pitanje u vezi linuxa je za novi Ubuntu 7.10 koji se nedavno pojavio.
Ima li ga neko od vas instaliranog i kakvi su vam utisci u vezi njega? Hocu li imati problema sa adsl modemom? Neko mi rece da cu morati da uzimam ruter.

Samo okruzenje mi se mnogo dopada pa evo i jedne male prezentacije sta radi ovaj OS :rolleyes:
Youtube Video ->Original Video
Youtube Video ->Original Video
Jos jedan sjajan text u vezi njega sa > B92
I na kraju sve ovo potpuno free :huh:
Download Ubuntu 7.10 http://www.ubuntu.com/

#2 necromansit

necromansit
  • Members
  • 39 posts

Posted 17 December 2007 - 15:34

Imam ja (evo upravo ga koristim). Koristim ga od verzije 6.10 pa evo sve do 7.10. Stablilniji je od Fawna (7.04), moze se reci da prati update softvera, ima solidan package manager. Samo, ako ti je to prvi linux koji bi da probas, ne savetujem. Posto se na onom CD-u dobije minimalna verzija. Dakle, nemas cak ni kompajler nego i to moras da skines sa interneta. Sto se tice modema, ne znam sta da ti kazem, ja sam taj problem imao jos mnogo ranije, pa sam ga zamenio ruterom i sve radi. Imam drugara koji je uspeo da namesti USB modem, ali mu to dosta jede procesor i memoriju. Da je brzi od windows-a to svakako. Bezbedniji, u to ne sumnjaj. E sad, zavisi za sta ga koristis i koliko si dobar poznavalac linuxa. Dosta toga se radi iz konzole, tako da, za pocetnike ne preporucujem bas. Mada, ko hoce da nauci neke stvari oko linuxa, a pritom ima vremena i ne zali da ga izgubi na provaljivanje nekih stvari - slobodno.

#3 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 17 December 2007 - 15:48

I ja imam Linux i gotovo u potpunosti sam migrirao na njega. Iskustva su sledeca, ako hoces ubuntu za pocetak instaliraj Kubuntu jer je najslicniji windows-u. Izgledace odlicno. Druga stvar je da mozes imati problema sa hardware-om. Najcesci problem koji sam primetio je graficka kartica, narocito ATI. Podrska je jako dobra, ako nisi razmazen klijent. Malo google i ubuntu forum i uglavnom mozes da nadjes sve odgovore. E sad ako uspes da prohodas, tj da ga podesis onda nece biti nekih narocitih problema. Nekada ce ti trebati konzola ali nista preterano a i komande nisu toliko komplikovane sve ima manje vise na internetu. Softvera ima bas bas dosta, a i zamene za office, photoshop i td. nisu uopste lose, mnogo su dobre za ono sto bi laicki ocekivao od besplatnog softvera. Dakle zavisi sta radis na kompu, ali za vecinu svakodnevnih stvari Linux ti je i vise nego dovoljan a cinjenica je da je brzi i sigurniju.

#4 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 17 December 2007 - 15:54

Ja imam Feisty, a ne prelazi mi se dok ne vidim shta ne shljaka u novom. :rolleyes: Jel si primetio neke bagove, ili da neke aplikacije imaju probleme i sl? Ja za sada nisam nigde videla da ima neke bitne. Takodje shta je novo, poboljshano...?

#5 necromansit

necromansit
  • Members
  • 39 posts

Posted 17 December 2007 - 16:10

Prva stvar koju sam ja primetio po prelasku na Gutsy je to sto je prepoznao windoz particije i nisam morao rucno da ih mountujem, podesavam mount point itd... Druga stvar koju sam primetio je to se repositories osvezavaju gotovo svakodnevno. Hm, nisam primetio previse razlika u odnosu na 7.04. Ovo su one glavne koje meni padaju u oci. E da, KDevelop je ranije imao obicaj da se zakuca prilikom pokretanja valgrinda, ali sada mi se to ne desava (vise zahvaljujuci novoj verziji, nego zahvaljujuci novom ubuntu-u, al eto, cisto da kazem nesto).

#6 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 18 December 2007 - 13:18

Nije mi ovo prvi linux, koristio sam Suse ranije. Tada sam imao dual boot suse i win xp, jer i dalje ne mogu bez Adobe itd. Ako bi stavljao ubuntu onda bi to verovatno opet bio dual boot sa 2 OS.
Ja se nadam da u tom novom okruzenju necu imati problema i koliko sam video support za linux na forumima je odlican :rolleyes:. Najvaznije mi je da na njemu osposobim internet. Onda mi je mnogo sve lakse kad mi net radi pa mogu da pogledam, "kako kad negde nesto zapne". E sad ako ce sa ruterom adsl sigurno raditi, onda cu ga kupiti.
Hvala na odgovorima.

#7 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 18 December 2007 - 15:09

E sad ako ce sa ruterom adsl sigurno raditi, onda cu ga kupiti.

Sigurno 100%
Meni je internet konekcija radila na FF-u cak i kad je ishao sa CD-a. Jedino ne znam da li cesh morati da setujesh neshto. Verovatno da. Ja nisam jer je to vec bilo uradjeno u Windowsu, a pametni Linux samo pokupio s rutera :rolleyes:

Ja ne mogu da namestim dual boot :huh: jer mi iz nekog razloga bios ne prepoznaje drugi hard disk na kome je Windows. Ali ga kasnije Linux vidi. Go figure. Jel su tebi na istom hardu i jedan i drugi?

#8 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 18 December 2007 - 16:00

Sigurno 100%
Meni je internet konekcija radila na FF-u cak i kad je ishao sa CD-a. Jedino ne znam da li cesh morati da setujesh neshto. Verovatno da. Ja nisam jer je to vec bilo uradjeno u Windowsu, a pametni Linux samo pokupio s rutera :rolleyes:

:huh:

Ja ne mogu da namestim dual boot :) jer mi iz nekog razloga bios ne prepoznaje drugi hard disk na kome je Windows. Ali ga kasnije Linux vidi. Go figure. Jel su tebi na istom hardu i jedan i drugi?

Jesu mi na istom hardu i suse i xp. Kad palim komp izadje mi screen na kojem pise suse i ispod xp, pa sa strelicama na tast izaberem gde cu da idem. Zasto kod tebe to ne radi nemam pojma. Kod mene se to automatski tako podesilo. Mozda je kod tebe tako zato sto su na razlicitim hardovima. I ispravite me ako lupetam. Posto ce se i meni ovo mozda desiti kada budem namestao dual boot - Ubuntu/XP.
Jel' moze to rucno da se edituje preko onog boot.ini fajla?
Start > Run > msconfig > enter > pa kartica BOOT.INI
ili
Na samoj C: kad se ukljuci show hidden files postoji boot.ini koji na xp izgleda ovako.
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

E sad da se tu doda i drugi OS? Ako moze, onda sta treba da se upise?

#9 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 December 2007 - 17:14

Najlakši način da se postigne dual boot je da se instališe prvo windows, a onda linux.

Linux ima boot loader, kojim upravlja grub ili lilo (zavisi od distribucije, većina koristi grub).
U toku instalacije, linux prepozna windows bootloader i ostavi ga na miru, a na MBR (main boot record na hard disku) doda meni za izbor OS-a.

Taj meni može da se konfiguriše u fajlu /boot/grub/menu.lst

Ako posle linuxa instališete windows. windows će obrisati MBR i meni će nestati, pa neće biti moguće bootovati u linux.

U tom slučaju treba linux startovati sa "rescue" CD-a ili diska, pa ponovo konfigurisati grub, tj reći mu da se ponovo upiše na MBR. Onda je opet moguće startovati i windows i linux.

Ja imam tri OS-a, Vistu, w2k i linux. Prvo dobijem grub meni, koji mi ponudi da biram između linuxa i microsofta, a onda, ako odaberem ovo drugo, ulećem u vistin meni za izbor između w2k i Viste.
Prvo sam instalisao w2k, zatim vistu, a linux, a na kraju i linux je sve obavio automatski.

Moguće je imati i desetak OS-a i startovati ih sa grub-ekrana (ako je to nekome uopšte zanimljivo).

Za razliku od ostalih OS-a, linux prepoznaje druge OS-e na kompjuteru i ne dira ih, ako želiš omogući pristup fajlovima na disku. Nema neke opasnosti. Windows brutalno obriše MBR, ne tiče ga se da li imaš još neki OS na kompjuteru.

Na samoj C: kad se ukljuci show hidden files postoji boot.ini koji na xp izgleda ovako.
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

E sad da se tu doda i drugi OS? Ako moze, onda sta treba da se upise?



Ja se sa ovim ne bih davio. Štaviše, slutim da se ovaj fajl ne edituje ručno, već nekim programčićem - ko zna da li uz ovo idu i neke promene u registrima?

P.S. Na linuxu se svi konfiguracioni fajlovi mogu editovati ručno, registries ne postoje.
U direktorijumu /etc su svi konfiguracijski fajlovi.
u /bin su svi najosnovniji executables, u /lib library files za minimalni start.
u /sbin isto, ali ono što samo admin (root) sme da koristi.

ostali luksuz je u /usr/bin i /usr/sbin (gnome, kde, sve što nije minimalni sistem).

u /var/log su skoro svi logovi i eventi.

P.S. Na linuxu su ekstenzije nevažne. Executable ne mora da se zove blabla.exe, jer sistem uopšte ne gleda na ekstenzije. Ako se postavi "x" bit, onda je u pitanju program ili skript

ono
---r-xr-x users yossarian blabla

znači da je executable, da smeju da ga čitaju i startuju korisnik yossarian i članovi grupe "users", a ostali korisnici sistem ne smeju ništa.

Kod directory-ja, "x" znači dozvolu da se kroz njih "prođe" na putu za poddirektorije, čak i ako ne sme da se čita njihova sadržina.

Edited by yossarian, 18 December 2007 - 17:30.


#10 gervasius twinkleminkleson

gervasius twinkleminkleson
  • Members
  • 1,731 posts

Posted 18 December 2007 - 17:44

imam dual boot, nakon desetak dana pravog mucenja, ali sada bi htjeo da, kada mi se pojavi ekran za izbor OS-a da mi prvi izbor bude windows. dakle, da default 'destinacija', ukoliko nista ne izaberem u onih predvdjenih 10 sekundi bude svinjdouz. ne pitajte zasto, imam ja svoje razloge :rolleyes:
jel to moguce izvesti? i kako?

#11 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 December 2007 - 19:44

imam dual boot, nakon desetak dana pravog mucenja, ali sada bi htjeo da, kada mi se pojavi ekran za izbor OS-a da mi prvi izbor bude windows. dakle, da default 'destinacija', ukoliko nista ne izaberem u onih predvdjenih 10 sekundi bude svinjdouz. ne pitajte zasto, imam ja svoje razloge :rolleyes:
jel to moguce izvesti? i kako?


Koji linux imaš? Ako je ubuntu ili neka distribucija koja koristi "grub", otvori file /boot/grub/menu.lst
i potraži liniju na kojoj piše

default 0

ili već neki drugi broj, ne mora da bude nula.

Taj broj je stavka u meniju koja se po defaultu startuje ako prođe deset sekundi. Brojanje stavki počinje od nule. Sve stavke su na kraju fajla, a ako imaš stavku "other operating systems" kao posebnu, i ona se broji. Znači, stavi 1 ili 2, zavisi od toga koliko stavki imaš.

linija

timeout 10

kaže koliko se čeka u sekundama.


Alternativa:
ako ispred savedefault ne stoji znak # da je komentar (znači, ne piše #savedefault) onda će "grub" svaki put da zapamti šta si zadnje startovao pa će to da ti bude default dok ne startuješ nešto drugo.

Edited by yossarian, 18 December 2007 - 19:45.


#12 rudlavibizon

rudlavibizon
  • Members
  • 83 posts

Posted 18 December 2007 - 20:49

Koji linux imaš? Ako je ubuntu ili neka distribucija koja koristi "grub", otvori file /boot/grub/menu.lst
i potraži liniju na kojoj piše

default 0

ili već neki drugi broj, ne mora da bude nula.

Taj broj je stavka u meniju koja se po defaultu startuje ako prođe deset sekundi. Brojanje stavki počinje od nule. Sve stavke su na kraju fajla, a ako imaš stavku "other operating systems" kao posebnu, i ona se broji. Znači, stavi 1 ili 2, zavisi od toga koliko stavki imaš.

linija

timeout 10

kaže koliko se čeka u sekundama.


Alternativa:
ako ispred savedefault ne stoji znak # da je komentar (znači, ne piše #savedefault) onda će "grub" svaki put da zapamti šta si zadnje startovao pa će to da ti bude default dok ne startuješ nešto drugo.


U repoima (Gutsy) ima graficki program koji izmedju ostalog edituje /boot/grub/menu.lst a zove se startup manager.

#13 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 19 December 2007 - 15:21

Najlakši način da se postigne dual boot je da se instališe prvo windows, a onda linux.

Linux ima boot loader, kojim upravlja grub ili lilo (zavisi od distribucije, većina koristi grub).
U toku instalacije, linux prepozna windows bootloader i ostavi ga na miru, a na MBR (main boot record na hard disku) doda meni za izbor OS-a.

Taj meni može da se konfiguriše u fajlu /boot/grub/menu.lst

Ako posle linuxa instališete windows. windows će obrisati MBR i meni će nestati, pa neće biti moguće bootovati u linux.

U tom slučaju treba linux startovati sa "rescue" CD-a ili diska, pa ponovo konfigurisati grub, tj reći mu da se ponovo upiše na MBR. Onda je opet moguće startovati i windows i linux.

Ja imam tri OS-a, Vistu, w2k i linux. Prvo dobijem grub meni, koji mi ponudi da biram između linuxa i microsofta, a onda, ako odaberem ovo drugo, ulećem u vistin meni za izbor između w2k i Viste.
Prvo sam instalisao w2k, zatim vistu, a linux, a na kraju i linux je sve obavio automatski.

Moguće je imati i desetak OS-a i startovati ih sa grub-ekrana (ako je to nekome uopšte zanimljivo).

Za razliku od ostalih OS-a, linux prepoznaje druge OS-e na kompjuteru i ne dira ih, ako želiš omogući pristup fajlovima na disku. Nema neke opasnosti. Windows brutalno obriše MBR, ne tiče ga se da li imaš još neki OS na kompjuteru.




Ja se sa ovim ne bih davio. Štaviše, slutim da se ovaj fajl ne edituje ručno, već nekim programčićem - ko zna da li uz ovo idu i neke promene u registrima?

P.S. Na linuxu se svi konfiguracioni fajlovi mogu editovati ručno, registries ne postoje.
U direktorijumu /etc su svi konfiguracijski fajlovi.
u /bin su svi najosnovniji executables, u /lib library files za minimalni start.
u /sbin isto, ali ono što samo admin (root) sme da koristi.

ostali luksuz je u /usr/bin i /usr/sbin (gnome, kde, sve što nije minimalni sistem).

u /var/log su skoro svi logovi i eventi.

P.S. Na linuxu su ekstenzije nevažne. Executable ne mora da se zove blabla.exe, jer sistem uopšte ne gleda na ekstenzije. Ako se postavi "x" bit, onda je u pitanju program ili skript

ono
---r-xr-x users yossarian blabla

znači da je executable, da smeju da ga čitaju i startuju korisnik yossarian i članovi grupe "users", a ostali korisnici sistem ne smeju ništa.

Kod directory-ja, "x" znači dozvolu da se kroz njih "prođe" na putu za poddirektorije, čak i ako ne sme da se čita njihova sadržina.

Dual Boot
Posted Image
:rolleyes:
Instalirao sam prvo xp pa onda ubuntu. Onako kako si napisao. Inace ovo koji ce biti default nije mi vazno. Bitno je da radi.
E sad pitanje u vezi drivera. Jel idem tamo u onaj restricted drivers manager. To kad otvorim izadje mi u listi ATI i Driveri za modem. Na ATI mi pise nesto za neki 3D i kad hocu to da enable, ispise mi nesto da ne moze. A i kad hocu da ukljucim one visual efekte ne moze. Jel' to zbog drivera za graficku?

#14 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 19 December 2007 - 16:00

E sad pitanje u vezi drivera. Jel idem tamo u onaj restricted drivers manager. To kad otvorim izadje mi u listi ATI i Driveri za modem. Na ATI mi pise nesto za neki 3D i kad hocu to da enable, ispise mi nesto da ne moze. A i kad hocu da ukljucim one visual efekte ne moze. Jel' to zbog drivera za graficku?


Jeste. Sada si dosao u mracnu teritoriju podesavanja video drajvera na linuxu.

Za ATI i ubuntu pogledaj ovde:

http://wiki.cchtml.c...tallation_Guide

Generalno za linux je mnogo bolje imati nvidia video kartu jer ima mnogo bolje drajvere koji podese xorg.conf pri instalaciji.

#15 gervasius twinkleminkleson

gervasius twinkleminkleson
  • Members
  • 1,731 posts

Posted 19 December 2007 - 16:02

Koji linux imaš? Ako je ubuntu ili neka distribucija koja koristi "grub", otvori file /boot/grub/menu.lst
i potraži liniju na kojoj piše

default 0

ili već neki drugi broj, ne mora da bude nula.

Taj broj je stavka u meniju koja se po defaultu startuje ako prođe deset sekundi. Brojanje stavki počinje od nule. Sve stavke su na kraju fajla, a ako imaš stavku "other operating systems" kao posebnu, i ona se broji. Znači, stavi 1 ili 2, zavisi od toga koliko stavki imaš.

linija

timeout 10

kaže koliko se čeka u sekundama.


Alternativa:
ako ispred savedefault ne stoji znak # da je komentar (znači, ne piše #savedefault) onda će "grub" svaki put da zapamti šta si zadnje startovao pa će to da ti bude default dok ne startuješ nešto drugo.


yep, ubuntu je u pitanju, izvinjavam se shto odmah ne napomenuh. LM, uspjelo je, zahvaljujem :rolleyes: